7 sugjerimet e anglezëve për Shqipërinë

Shqipëria është një ndër vendet ende të pazbuluara, më të mrekullueshme në Ballkan. Portali britanik “Saga” sugjeron anglezët se përse duhet vizituar vendi ynë dhe cilët janë qytetet apo vendet më piktoreske që nuk duhen humbur gjatë verës. Janë rreth 7 qytete apo resorte të mrekullueshme shqiptare, të cilët janë përzgjedhur dhe u sugjerohen turistëve anglezë, në prag të sezonit veror për të kaluar pushimet e verës.  Shëngjini - Shëngjini është një qytet bregdetar në veri-perëndim të Shqipërisë, i pasur me histori të lashtë dhe me një kulturë të vjetër. Plazhet dhe rëra e bregdetit janë të jashtëzakonshme, sepse akomodimi është i lehtë. Vizitorët mund t’i gëzohen paqes së afruar nga ky qytet i vogël, por në rritje, prej turizmit dhe tregtisë përgjithësisht nëpërmjet detit.   Shkodra- Shkodra, i konsideruar qyteti shpirtëror i Shqipërisë, është një ndër vendet më të vjetra dhe me histori të pasur në Europë. Liqeni i Shkodrës është spektakolar teksa ai shtrihet nga Shqipëria në Malin e Zi. Ujëvarat e mrekullueshme të Shurdah mund të gjenden në një ishull në rezervuarin e Vaut të Dejës dhe mund të vizitohen vetëm me anije.   Durrësi -Durrësi është qyteti i dytë më i madh, pas Tiranës dhe porti më i madh në Shqipëri. Qyteti është themeluar në shekullin e 7-të para Krishtit dhe ka amfiteatrin më të madh në Ballkan. Qyteti me mure Antike dhe Kështjella, e bëjnë atë një vend fantastik për ta vizituar.  Vlora-  Vlora është një ndër bregdetet më të zhvilluara në tërë rivierën shqiptare dhe gjatë viteve të fundit ka njohur një rritje të dukshme të turizmit për plazhet e saj të shumta. Kultura e kafesë është e njohur në Vlorë, si dhe është vendi perfekt për t’u qetësuar, mund të bisedosh me banorë të zonës dhe plazhi ka një pamje tepër të bukur. Vlora gjithashtu shënon edhe fillimin e Rivierës Shqiptare, me një bregdet që shtrihet gjatë Jonit dhe Maleve të Karaburunit.   Riviera Shqiptare - Riviera Shqiptare është e mbushur me fshatra Mesdhetare, kështjella të lashta dhe breshka uji, rrethohet nga malet, ka kanione përgjatë detit, si dhe lumenj të rrjedhshëm që derdhën në të. Ndërsa deti ka një faunë të pasur, bregdeti është i mbushur me portokall, limona dhe ullinj. Nga Parku Kombëtar i Llogarasë, tek fshatrat e Borshit, Himarës, Qeparos, Piqerasit dhe në fund të Lukovës, kjo pjesë e Shqipërisë është absolutisht befasuese.  Saranda - Saranda është pjesë e Shqipërisë së Jugut, afër ishujve grekë të Korfuzit, me një destinacion tepër të preferuar nga ana e turistëve me një klimë tepër të përshtatshme dhe me akses për të dalë shpejt në det. Afër Sarandës ndodhet edhe qyteti i lashtë të Butrintit, pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO.   Ksamili-  Ksamili është pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit dhe plazhi i tij është i vogël, por i pastër dhe i gjelbër, ndërsa pranë tij ndodhet edhe ishulli i Ksamilit që i jep një pamje edhe më mahnitëse këtij bregdeti. Ksamili afron pjesë të pazbuluara të Shqipërisë dhe shansin që kalosh pushimet në një zonë nga më të mrekullueshme, por ende të panjohura të Europës.
373 Shikime01-07-2015

Adriana Lima ndan sekretet e bukurisë

Modelja e bukur dhe një nga ëngjëjt e Victoria’Secret, Adriana Lima zbulon disa nga fshehtësitë e saj të vogla, të cilat i ka “vjedhur” nga mjeshtrit e mëdhenj me të cilët ka punuar Maskara “Fshehtësia ime, kur janë sytë në pyetje, është gjithmonë të vendos maskarë”, pranon Lima. Ajo thekson se gjithmonë mban maskarë, në disa shtresa. Dukja natyrale Nëse dëshironi të dukeni bukur dhe natyrale, siç këshillon Lima, më mirë është të përzieni pak pudër të ndritshme ose bronzues me locionin tuaj për hidratimin e trupit. “Kjo ju dhuron dukjen natyrale, lëkura do të ketë një shkëlqim të hatashëm, e të gjithë do të kenë përshtypjen se nuk keni fare grim”. Buzëkuqi i “dyfishtë” “Nganjëherë, shkëlqimi i njëjtë apo buzëkuqi, që e vendos në buzë, e vendos edhe në faqe. Gjithçka ka ndikim të butë dhe nuk duhet të theksohet fort, por vetëm të arrini një pamje impresionuese”, thotë bukuroshja. Lapsi për sy Shumica e femrave kanë telashe me vendosjen e lapsit për sy, sepse kryesisht janë të tharë. “Nëse e lagni pak, do të jetë më e lehtë ta vendosnii, e do të mund të tërhiqni vijën më bukur dhe më lehtë”, këshillon Lima. Vaji i farave të lirit për flokë Nëse dëshironi që flokët t’ju rriten shpejtë, siç pohon Lima, atëherë vaji i farave të lirit është ideale për këtë. “Jo vetëm që flokët do të kenë shkëlqim, por do të rriten shpejtë”, zbulon ajo.
366 Shikime30-06-2015

Rita Ora, një histori emigrimi e suksesshme

Rita Ora është një nga këngëtaret më të suksesshme dhe një nga yjet me më shumë lidhje dhe ndikim në botë aktualisht. Tashmë ajo do jetë pjesë e jurisë së X Factor në Britani dhe ndërsa vazhdon të tërheqë vëmendjen e medias britanike, Daily Mail i ka kushtuar një reportazh historisë së jetës së saj. Sipas gazetës, ajo suksesin ia dedikon edhe katër anëtarëve të familjes së saj, mamasë Vera, babait Besnik, vëllait Don dhe motrës Elena. Duke folur për Evening Standard, Rita Ora kujton: “Ne jetonim në Earls Court. Një dhomë për të gjithë ne. Motra më bezdiste pasi përsëriste mësimet me zë, kurse unë doja të flija”. Vëllai i saj lindi në vitin 1998 dhe familja u zhvendos në Kensal Rise, ku babai bleu një pub të quajtur Queen’s Arms. Nëna e saj, Vera, studionte mjekësi gjatë ditës dhe natën punonte si kamariere. Tani ajo punon si psikiatre. Rita më vonë ndoqi shkollën e njohur “Sylvia Young Theatre School”. Hapat e parë në muzikë i nisi kur këndonte në pub-in e babait. Në atë kohë, kur ishte 15 vjeç, mamaja u prek nga kanceri në gji. Rita e la shkollën për t’u kujdesur për nënën, e cila e mori veten plotësisht. Pas disa provave, shansi i doli. Kjo falë një ylli të muzikës hip hop, Jay Z. Menaxherja e saj, Sarah Stennet, që ka çuar përpara karrierën e Ellie Goulding, Jessie J dhe Conor Maynard, e prezantoi me këngëtarin. Brenda 48 orësh ajo nënshkroi një kontratë me shtëpinë e tij diskografike. Rita u ‘fsheh’ në një studio dhe regjistroi këngën e saj të parë, hitin R.I.P me Tinie Tempah, që menjëherë u bë numri një I listave. Motra e saj është pjesa e Team Ora dhe e ndjek nga pas në turnetë botërorë. Rita është besnike edhe ndaj mamasë, të cilën e mori edhe në Glamour Woman Of The Year. Perandoria e saj zgjerohet vazhdimisht dhe tani ajo është një yll edhe në botën e modës. Aktualisht ka shtëpi në Britani, SHBA dhe në Kosovë. E pyetur për suksesin e saj, ajo thotë: “Duhet të kesh këshilltarë të mirë. Unë kam njerëz shumë të mirë. Motra dhe familja imë mbikëqyrin të gjitha gjërat. Është si një perandori e vogël e mirëndërtuar. Po përpiqem të krijoj diçka, që familja ime të jetë edhe më mire. ”
419 Shikime30-06-2015

Bark perfekt për 24 orë

Asnjë sasi e ushtrimeve të barkut nuk do të japë atë bark të sheshtë që dëshironi. Në vend të kësaj, ju duhet të mbështeteni në mekanizmin e rrafshimit të barkun nga brenda – një mekanizëm që mund të aktivizohet brenda 24 orëve, me disa mashtrime të thjeshta. Balanconi sistemin tuaj të tretjes dhe do ta shtyni metabolizmin tuaj në mënyrë dramatike që t’i zvogëlojë fryrjet dhe shihni rezultatet në më pak se një ditë. 1. Barku i sheshtë: ora 7 pasdite – Hani darkën herët Ky është sekreti i modeleve dhe i të famshmëve. Mos hani më ushqim pas orës 7 ose 8 në mbrëmje dhe vonojeni mëngjesin pak më tej në ditë. Sigurohuni që të keni së paku 12 orë mes vaktti tuaj të fundit deri në vaktin e parë në mëngjes. Do t’i jepni sistemit tuaj të tretjes kohë për të punuar dhe për ta ulur barkun tuaj shpejtë. 2. Barku i sheshtë: ora 7 në mëngjes – Bëni një çaj për metabolizmin Një sistem i ngadaltë i tretjes rezulton në një normë të ulët të metabolizmit. Zgjoni organet me një filxhan të çajit të xhenxhefilit ose me uthull molle dhe ujë. 3. Barku i sheshtë: ora 8 në mëngjes – Merrni së pari proteina Pasi ta keni zgjuar tretjen tuaj, filloni ditën me një shpërthim të proteinave. Të gjithë hutohemi ose jemi shumë të zënë brenda ditës, por një fillim i pasur me proteina do ta parandalojë një zbritje të energjisë në mes të ditës që na bën të kërkojmë sheqer, kafeinë ose karbohidrate për të ardhur në vete. Shtoni një pije me proteina ose vezë mëngjesit tuaj. Qëllimi: mos dilni nga shtëpia pa marrë 15 gram proteina. 4. Barku i sheshtë: ora 11 paradite – Hani pranë telefonit Për ta mbajtur metabolizmin “të gjallë” gjatë ditës, përqendrohuni në ushqime të vogla, të mbushura me proteina dhe fibra që mund t’i hani çdo 3 ose 4 orë. Jo vetëm që do të digjni më shumë kalori duke ngrënë një seri të porcioneve më të vogla, por gjithashtu do ta shmangni mungesën e energjisë në mes të ditës dhe lodhjen pas punës. Përdorni telefonin ose kompjuterin tuaj për të kujtuar këto intervale. Një mollë me gjalpë kikiriku, disa arra dhe manaferra ose jogurt, të gjitha janë ushqime që mund t’i mbani me vete. 5. Barku i sheshtë: ora 5 pasdite – Shtoni baktere trupit tuaj Studimet kanë treguar se njerëzit mbipeshë kanë një përqindje më të madhe të baktereve të “këqija” në barkun e tyre. Për t’i mbajtur ato larg, duhet një variacion i ushqimeve që i ndihmojnë baktereve të shëndetshme – lloj që gjendet në barkun e njerëzve të dobët. Kefiri, kosi, çaji kombucha janë shembull i ushqimeve të pasura me probiotik që ju ndihmojnë të humbni peshë duke ju shtuar tretjen. Shtoni 2 deri në 3 porcione të këtyre ushqimeve në planin tuaj ushqimor të javës.
386 Shikime01-07-2015

Harta e Eventeve