Ja çfarë u tha në konferencën vjetore të Facebook

Facebook do të mundësojë së shpejti realitete virtuale, inteligjencë artificiale dhe drone, me qëllim krijimin e një rrjeti social më të gjallë. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kompania, e cila ka dhënë detaje për projektin me teknologji të lartë, por që ka ngjallur dyshime te disa investitorë dhe analistë. Projekti u prezantua nga drejtuesit ekzekutivë të Facebook, në konferencën vjetore të mbajtur në San Francisko. Këto nisma kanë kosto të lartë, ku vitin e kaluar realiteti virtual i quajtur Oculus kushtoi 2 miliard dollarë. Teksa Oculus ëhstë i bazuar në komunikim, realiteti tjetër virtual i quajtur Oculus Rift ka videolojëra dhe aktivitete zbavitëse. Sipas drejtuesve, ky projekt mund të ndryshojë mënyrën e komunikimit të njerëzve në Facebook. Ngjarje si festa ditëlindje apo evente të ndryshme mund të postohen dhe të ndahen më miqtë në Facebook dhe të gjithë përdoruesit e këtij realiteti të ri virtual do të ndihen sikur kanë qenë prezentë në festë. Kompania Facebook tha se Oculus do të implementohet së shpejti, por nuk dha një datë të saktë. “Pas mijëra përdoruesve, ne e dimë që jemi në majë. Por ne jemi aty për të dhënë ndjesinë e pranisë tonë në ato momente kur pjesa koshiente e trurit është e dominuar nga subkoshienca dhe ti mendon se nuk je aty ku mendon se je”, deklaroi shefi i tekonologjisë Mike Schroepfer gjatë konferencës dy ditore të Facebook. Ai gjithashtu njoftoi se Facebook kohët e fundit ka kryer fluturimin e parë të një droni me energji diellore. Kompania po ndërton dronë që fluturojnë në lartësi rreth 30 mijë metra. Facebook dhe Google po ndërtojnë satelitë me internet rrezatues dhe dronë për të lidhur miliarda njerëz në mbarë botën që nuk kanë akses në internet. Grupi i inteligjencës artificiale në Facebook tashmë po përgatitet për një lumë përdoruesish të rinj, teksa po rrit edhe teknologjinë për të përballuar numrin e fotove dhe mesazheve në rrjetin social më të përdorur në botë.
263 Shikime28-03-2015

Arsyet për të mos jetuar kurrë në të shkuarën

E kaluara mbase mund të ketë qenë edhe një “teatër” veprimesh të lavdishme që do të kujtohen gjithmonë, por çfarë mund të thuash për mungesën e higjienës dhe atë të mjekësisë së mirëfilltë? Duke studiuar të kaluarën nëpërmjet poezive të ëmbla të poetëve ose të luftërave të lavdishme të mbretërve, të gjithë kanë dëshirë për të bërë një “udhëtim” prapa në kohë. Kush nuk do të donte të kishte një makinë të kohës për të dëgjuar fjalimin e Napoleonit me trupat e tij, për të asistuar në betejën e Termopileve, për të parë athinasit gjatë betejës së Maratonës etj.? Por pavarësisht kësaj, e kaluara ka edhe një anë tjetër në të cilën mbizotëronin shqetësimet, dhuna, brutaliteti dhe barbarizmi, luftërat e panevojshme etj. Ja disa nga arsyet e errëta për të mos jetuar në të shkuarën: Mungonin mjetet e transportit Në ditët e sotme mund të themi se asnjë vend në planet nuk është i paarritshëm. Sigurisht, marrja e një avioni nuk është e vështirë dhe nëse nuk ju pëlqen avioni, mund të merrni gjithnjë trenin, anijen, makinën, helikopterin etj. Por, në të kaluarën, vajtja në qytetin më të afërt, kushtonte disa orë të mira më këmbë. Nëse ishe me fat, mund të shkoje me karrocë ose me kalë. Nuk kishte status social Me fjalë të thjeshta, nëse lindje i varfër, do të mbesje gjithmonë i tillë. Sot njerëzit janë me fat. Arsimi fillor, të paktën në shumicën e vendeve të botës, është i arritshëm për të gjithë dhe njerëzit posedojmë mjete për të studiuar. Gjithkush ka mundësinë për t’u bërë çfarë të dojë. Në të kaluarën, dallimet sociale ishin shumë të theksuara. Nuk kishte privatësi Në periudhën e romakëve të vjetër, banjat ishin publike në kuptimin e vërtetë të fjalës. Njerëzit shkonin në vendet e përcaktuara të gjithë së bashku. E tmerrshme apo jo! Arsimimi ishte i kufizuar Arsimi është një nga arritjet më të bukura që ka njerëzimi sot. Në të kaluarën, mundësia për të studiuar ishte dhurata më e madhe që mund t’i bëhej një fëmije për të ardhmen e tij. Kjo gjë ishte shumë e vështirë, ndërsa sot, jo edhe aq. Injoranca dhe paragjykimet mbretëronin si sovranë Për të shpjeguar këtë çështje nuk mjafton as një libër i tërë. Që nga momenti që arsimimi ishte në një nivel të pamjaftueshëm, injoranca dhe paragjykimet mbretëronin gjithë sovranitet. Shembujt janë të pafund. Çfarë mund të thuhet për gjuetinë e shtrigave apo për të gjitha gratë që u vranë e u dogjën pa asnjë lloj arsyeje, për të gjithë ata që u dënuan me vdekje sepse ishin të pushtuar nga djalli? Kjo ishte Mesjeta për fatin e keq të atyre që e jetuan! Mjetet e komunikimit ishin inekzistente Në ditët e sotme, nëse duam të kontaktojmë me një mik apo të afërm, sado larg të jetë ai, kemi të gjitha mënyrat për ta bërë: Whatsapp, Viber, Skype, Facebook etj. Por imagjinojeni pak veten në mes të shkretëtirës në Egjiptin antik…ose edhe diku tjetër… Mjekësia ishte shumë e prapambetur Një tjetër fat i madh i ditëve tona është edhe mjekësia, e cila në të vërtetë ka bërë hapa gjigantë në krahasim me të kaluarën. Jemi në gjendje që të zbulojmë dhe të parandalojmë sëmundje shumë të rënda. Në të shkuarën gjërat ishin krejt ndryshe: njerëzit vdisnin nga ftohja, ndërsa temperatura i terrorizonte njerëzit. Përhapja e sëmundjeve ishte shumë e madhe dhe ata që vdisnin ishin të shumtë. Higjiena ishte thjesht një mirazh Padyshim, shkaku i të gjithë problemeve me sëmundjet lidhet pikërisht me këtë gjë: mungesën totale të higjienës personale. Tani për tani, jemi mësuar që me vete të kemi një dezinfektant për t’ia hedhur duarve në çdo moment apo situatë, shtëpitë tona janë të pastra, banjat janë të ndara nga dhomat dhe nga vendet ku ushqehemi. Por njëherë e një kohë, sigurisht se nuk ishte aspak kështu. Burimi: Curiosone
462 Shikime27-03-2015

Koleksioni i vërtetë përrallor i Hirushes

Një palë këpucë mund të të ndryshojnë jetën. Hirushja është dëshmia se kjo gjë mund të ndodhë vërtetë. Pikërisht kjo histori kaq e njohur ka lënë dhe mbresat e veta në disa nga modelet e shumë prej dizenjuesve të njohur. Nëse që të vogla keni ëndërruar pë një palë këpucë të vërteta prej hirusheje, tashmë kjo është realitet. Ju mund t’I shijoni, t’I provoni dhe t’I blini. Nuk janë pak, por janë 11 dizenjues që kanë përdurur këtë “muzë” për krijimet e tyre. Paul Andrew, Alexandre Birman, Renè Caovilla, Jimmy Choo, Salvatore Ferragamo, Nicholas Kirkwood, Charlotte Olympia, Jerome C. Rousseau, Manolo dhe Louboutins janë përpjekur të riintepretojnë këto këpucë duke sjellë koleksionin më të bukur të tyre. Rezultatet siç mund ta imagjinoni janë përrallore. Këpucët u dizenjuan për të celebruar prodhimin më të fundit të Disneyt në lidhje me versionin e ri të Hirushes që është duke u shfaqur aktualisht në kinematë e gjithë botës. Jonathan Symington, zëvendës president i zhvillimit të Disney, u shpreh se “Rikrijimi I këpucëve të Hirushes u kthye në një simbol magjik tranformimi”. Realizimi I një koleksioni të tillë në botë jep elegance dhe finesën që I duhet një femre të duket si një princeshë. Alexandre Birman Charlotte Olympia Ferragamo Jerome Rousseau Jimmy Choo Louboutin Nicolas Kirkwood Pau lAndrew Rene Caovilla Stuart Weitzman 9 nga 11 dizenjime do të jenë në shitje, (përveç Manolo dhe Louboutins) dhe çmimi I tyre do të varjojë nga 490 paund për Jerome C. Rousseau dhe deri në 2,995 paund për Jimmy Choo. Përgatiti: Erta Prifti Burimi: Metro news
530 Shikime27-03-2015

Përfitimet nga ndryshimi i orës

Javën e fundit të marsit ndryshon ora dhe me nisjen e pranverës, akrepat e çdokujt, në çdo shtet dhe cep të botës, do të spostohen me një orë përpara. Normalisht, atë natë të gjithë do të flenë më pak, por mos u shqetësoni pasi përfitimet për shëndetin do të jenë të shumta. Zgjatet dita Çdokujt do të ketë mundësinë të shijojë më shumë dritën e diellit, gjë e cila iu kthen buzëqeshjen njerëzve, në pjesën më të madhe të rasteve. Drita e diellit i mbush njerëzit me energji, nxit dëshirën për të dalë në ambiente të hapura dhe njëkohësisht, në pranverë, ndihmon që mushkëritë të mbushen me ajër të pastër. Si të rregulloni orën biologjike dhe ta përshtatni me atë kronologjike (të ambientit) Mundohuni që veprimet e përditshme t’i kryeni në mënyrë të ngadaltë dhe merrni të gjithë kohën që ju duhet për të përfunduar një punë. Mundohuni të qetësoheni disa herë gjatë ditës. Dëgjoni trupin Jeni pjesë e atij grupi njerëzish që jeni përherë në nxitim dhe nuk arrini kurrë të qetësoheni e të merrni frymë? Përfitoni nga ndërrimi i orës për të larguar këto zakone të këqija dhe bëni me qetësi ato gjëra që i keni prioritet. Trupi juaj ka nevojë për këtë ndryshim që do të pësojë, me ndërrimin e orës. Zbardh më shpejt Në ndryshim me orën e vjetër, kur nëse ju duhet të zgjoheni herët shikoni që jashtë është ende errësirë, me orën e re, edhe nëse zgjimi juaj bëhet në orën 5:00 të mëngjesit, jashtë ka dritë dhe rrezet e diellit motivojnë këdo për të nisur një ditë në mënyrë të mbarë. Kurseni energji Edhe nëse ju duket si diçka e pavërtetë, duke u zgjatur dita, ju mund të qëndroni më shumë kohë jashtë shtëpisë dhe në këtë mënyrë, kurseni energjinë elektrike. Është e thjeshtë: errësohet më vonë, dritat në shtëpi ndizen më vonë!
215 Shikime28-03-2015

Muzeu i Beratit në monitorim

Muzetë kombëtarë në Berat kanë qenë këtë herë në vëmendjen e të huajve, të cilët gjatë këtyre ditëve i kanë përfshirë në axhendat e tyre. Këto muze gjithmonë kanë qenë në vëmendjen e vizitorëve, që vizitojnë këtë qytet, por këtë herë vizita ka të bëjë me monitorimin e tyre. Grupi i ekspertëve të monitorimit të projektit “Museumculture” realizoi së fundmi disa vizita njohëse në Muzeun Ikonografik Onufri dhe Muzeun Etnografik në qytetin e Beratit. Sipas Qendrës Kombëtare të Muzeumeve në Berat, vizitat janë realizuar nga përfaqësuesit e siteve të përfshira në këtë projekt si Sllovenia, Kroacia, Mali-Zi, Shqipëria, dhe Italia, si pjesë e Programit “IPA Adriatica”. Pas vizitës në të dy muzeumet kombëtare dhe njohjen me vlerat e tyre, ekspertëve të monitorimit ju bë e njohur nga drejtori i QKMB-së Agron Polovina puna e deritanishme në implementimin e projektit “Museumculture” dhe realizimi hap pas hapi i gjithë fazave të këtij projekti ambicioz. QKMB si pjesë e këtij projekti u ka prezantuar konkretisht grupit të ekspertëve punën që po zhvillohet në realizimin e paketës promocionale të plotë, Web-it të QKMB-së me sistemin QR kod, realizimit konceptual të ekspozitës së lëvizshme (Muzeu Lëvizës), koncepti i përfunduar i katalogut për të dy muzeumet dhe ide-projekti për ridizenjimin e Muzeut Ikonografik Onufri dhe Muzeut Etnografik. Ekspertëve të monitorimit ju bë e njohur edhe puna promovuese në shkollat e qytetit të Beratit, punë kjo e cila realizohet nga specialistët e QKMB-së. Sakaq, në fund të monitorimit të muzeumeve dhe pas njohjes me realizimin përfundimtar nga të gjithë partnerët të projektit “Museumculture”, ekspertët pritet që të plotësojnë edhe pyetësorin e “Format vlerësimi për udhëtimin e testimit”. Muzeu Kombëtar Onufri në Berat është përshtatur në ambientet e Kishës “Fjetja e Shën Mërisë”, në Kalanë e Beratit, që prej 27 shkurtit të vitit 1986. Muzeu Kombëtar Etnografik është krijuar në vitin 1979 në një banesë me arkitekturë karakteristike beratase. Ky muze ka një fond të pasur me rreth 1200 objekte.
146 Shikime27-03-2015

Harta e Eventeve