Ekspozitė


Terra Australia nė Galerine Fab  Në galerinë Fab është çelur ditën e shtunë ekspozita e artistit të njohur Genc Mulliqi. Ekspozita titullohet Terra Australis dhe do të qëndrojë e hapur deri në datën 1 Tetor.     “Terra Australis” është një numër punimesh të bazuara në përjetime personale në një mjedis të caktuar ku intensiteti I dritës d...

Ekspozitė


Sislej Xhafa me “Arkiva e meduzės” nė Berlin  “Medusa Archive” apo  “Arkiva e meduzës” është emri me të cilin artisti kosovar me famë ndërkombëtare Sislej Xhafa, ka pagëzuar instalacionin e tij më të ri.   Për të realizuar “Arkivin e meduzës”, Xhafa qëndroi për një periudhë kohe në ishullin e Lampedusës. Instalacioni i tij artistik ë...

Ekspozitė


Ekspozite shqiptare nė Melbourn  Shoqata e Grave australiano-shqiptare në Melbourne ka hapur ekspozitën "Kurbet". Ajo ju kushtohet shqiptarëve të parë që kanë shkuar në Australi. Lajmin e ka dhënë nëpërmjet rrjetit Facebook, ambasadori kosovar në Australi, Sabri Kiçmari. Ai eshte shprehur se ekspozita është pasqyrim i jetës së shqiptarëve në Australi dhe kontributit të tyre në ...

Ekspozitė


Ekspozita personale e piktorit Lin Delija   Më 19 shtator do të çelet në Galerinë Kombëtare të Arteve ekspozita personale e piktorit Lin Delija, një piktor i mirënjohur jo vetëm në Shqipëri, por dhe në Itali e Vatikan.    Lin Delija vjen në këtë ekspozitë me vepra që tregojnë frymën e tij antikomuniste, në kohët kur 'shqiptarët vuanin si Krishti'. Pos k&eu...

Ekspozitė


Ēelet ekspozita “Besa” nė Biel-Bienne tė Zvicrės  Ekspozita “Besa”, projekt i cili po realizohet nën kujdesin e tre ambasadave, të Shqipërisë, Izraelit dhe Kosovës në Zvicër u çel së fundmi në Biel-Bienne të shtetit zviceran. Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm një numër i madh personalitetesh nga politika, si ambasadori i Izraelit në Zvicër Yigal Caspi, ai i K...

Ekspozitė


Ekspozitė personale e artistit italian Agostino Ferrari nė Tiranė  Një ekspozitë personale e artistit italian Agostino Ferrari do të hapet javën e ardhshme në Tiranë si pjesë e projektit ekspozitiv të artit bashkëkohor “KUFIJ”, gjuhë, hapësira, sende, njerëz, ideuar dhe kuruar nga Martina Corgnati, me rastin e semestrit italian të presidencës evropiane.   Pas përurimit të projektit të...

Ekspozitė


Ekspozita “ART IN PORT”  Pas takimit të parë, të zhvilluar nga data 1 deri në 24 gusht në Tiranë në ambientet e Piramidës, e vizituar nga rreth 7 mijë vizitorë, ekspozita e artit bashkëkohor “ART IN PORT-Coexistence: for a new Adriatic Koinè” rrugëton në Cetinje (Mali i Zi).   Qëllimi është të punohet së bashku për t'i dhënë zë artit, p&eum...

Ekspozitė


Ekspozita “Let Us Start From The Middle” nė Tirana Art Lab  Dy artistët Effi & Amir  janë artistët që do të hapin ekspozitat në Tirana Art Lab këtë shtator me projektin e tyre “Let Us Start From The Middle”. Ky projekt mbi kërkimin vizual në botën e Google Street View do të hapet më 5 shtator në orën 19:00.    Matilda Odobashi, Era Tula, Driton Selmani, Pleurad Xhafa...

Aktivitete


Mozaiku i Apolonisė  Parja e mozaikut të Apolonisë, me një sipërfaqe rreth 30 metra katrorë, që ndodhet në Muzeun Historik Kombëtar do të jetë një nga aktivitetet që do të zhvillohen me rastin e vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri.   Ky mozaik i shekullit III të e.s për shumë vjet është mbajtur në oborrin e brendshëm. I quajtur ndryshe “Qilimi i Apo...

Ekspozitė


11 ditė pėr njė skulpturė nė parkun e Korēės.  Në qytetin e Korçës në datën 30 Gusht 2014, nis simpoziumi ndërkombëtar “Skulptura e parkut”. Ky aktivitet do të përfundojë më datë 10 Shtator 2014. Qëllimi i këtij aktiviteti është ngritja e Muzeut të Artit Bashkëkohor, duke regjistruar memorien historike të qytetit, format e ndryshme të shprehjeve artistike. Gjithashtu, edhe...

Galeri


Projektet pėr muajin shtator tė Galerisė Kombėtare tė Arteve  Sezoni veror ka qenë një sezon i suksesshëm për Galerinë Kombëtare të Arteve. Si një ndër të paktat institucione që nuk kanë pasur ndërprerje gjatë periudhës së verës, Galeria Kombëtare e Arteve  ka pasur vizitorë të shumtë, të huaj dhe vendas. Po cilët janë projektet e rradhës së kësaj gale...

Ekspozitė


“Hidhe dhe ti spirancėn tėnde”  Tre piktorët Qirjako Meniko, Buron Kaceli dhe Vasil Kaçi, hodhën spirancën e tyre në Galerinë e qytetit të Sarandës. Një investim ky i Bashkisë së Sarandës, e cila iu dha një mundësi për t’u ekspozuar dhe vlerësuar krijimet e tyre nga publiku dhe nga ata që, duke ardhur në këtë qytet për të pushuar, e kanë atë nj&eu...

Ekspozitė


Ekspozitės Ndėrkombėtare tė Artit nė Venecia.  Ministria e Kulturës shpall thirrjen për projekt-propozime për pavijonin e Shqipërisë në Edicionin e 56-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit në Venecia, që zhvillohet në datat 9 maj – 22 nëntor 2015 dhe kurohet nga Okuwi Enwezor. Kjo thirrje do të qëndrojë e hapur deri më 30 shtator 2014. Thirrja e Ministrisë së Kultur...

Ekspozitė


“Endėrr, pasion”  Piktorja Shpresa Milaqi është prezantuar këto ditë në Durrës me ekspozitën e titulluar “Endërr, pasion”. Që nga fillimi i këtij muaji 50 punimet e paraqitura në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” të qytetit bregdetar kanë tërhequr vëmendjen dhe interesimin e artdashësve dhe pushuesve të shumtë. “Endërr, pasion”, ës...

Reportazh


Mozaiku i Apolonisė.  I quajtur ndryshe “qilimi i Apolonisë”, ky mozaik i shekullit III të e.s për shumë vjet është mbajtur në oborrin e brendshëm të Muzeut Kombëtar. Mozaiku është restauruar pesë vjet më parë ku janë bërë ndërhyrje të thella për pastrimin e tij. “Qilimi i Apolonisë” është zbuluar në vitin 1959 në Apoloni nga gë...

Ekspozitė


Ekspozita “Zarabanda”  "Zarabanda", është ekspozita e artistes Lume Blloshmi që do të hapet sot në mbrëmje  në Torrën Veneciane të Durrësit në orën 21:00.  Ekspozita do të  sjellë  dhe një dance performance, ideuar nga Gjergj Prevazi dhe Lume Blloshmi, interpretuar nga artistet: Elton Cefa, Akreoma Saliu,Elona Zyberi, Robert Nuha, Rosella Pellicciotti, Glodian Imeraj,Rreze Qerret...

Pikturė


Ankand me punimet e studentėve tė pikturės  Një bashkëpunim mes Fakultetit të Artit Pamor të Akademisë së Arteve Shkodër dhe Konsullatës Austriake të Nderit në Shkodër, bën të mundur organizimin e një ankandi me piktura dhe punime në grafike të studentëve të Akademisë të Arteve në Shkodër. Të ardhurat e përfituara nga shitja e pikturave do të përdoren p&eum...

Ekspozitė


Imazhet e rralla tė Luftės sė Parė Botėrore ekspozohen nė Vlorė  “Përthyerje vizionesh” është titulli i ekspozitës që hapet sot në Skelë të Vlorës me fotografi të ardhura nga Muzeumi i Luftës në Romë. Këto fotografi janë imazhe të rralla të Luftës së Parë Botërore e parë me sytë e oficerëve Italiane në frontin shqiptar. Edhe pse  Skela e Vlorës...

Ekspozitė


Ekspozitė tek Piramida me artistė nga rajoni  Sot në orën 19.00, pranë Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës, e njohur si Piramida, do të marrë jetë ekspozita që përfaqëson etapën e pare, nga pesë të tilla, të projektit të artit bashkëkohor “ART IN PORT - Coexistence: for a new Adriatic koinè”.  Në këtë projekt që do të zgjasë nga gushti i 2...

Ekspozitė


"Manipulations"  Në datën 6 Gusht 2014, ora 19: 30, në Galerinë Kombëtare të Arteve çelet ekspozita "Manipulations" e artistit Adrian Çene. Kjo është ekspozita e parë e artistit në Galerinë Kombëtare të Arteve. Në këtë ekspozitë do të paraqiten rreth 70 punime në teknikën tempera-akrilik mbi letër dhe akuarel mbi letër. Ekspozita do të qëndrojë e h...

Ekspozitė


Njė ekspozitė e veēantė mbi familjen mbretėrore nė Londėr  Në  Buckingham Palace  është hapur një ekspozitë ku shfaqen objekte dhe lodra të veçanta të fëmijëve mbretërorë, si të mbretëreshës së vogël Elizabeth, djalit të saj Princit Charles dhe pjestarit më të ri të familjes mbretërore, Princit George i Cambridge. Ky aktivitet vjen si proçedurë e përvit...

Ekspozitė


Ura e Bostonit vishet me punimet artizanale shqiptare  Ura e njohur e Bostonit “Mass Ave Bridge” është veshur këto ditë me punime artizanati shqiptare. Punime me shtiza ku nuk mungojnë motivet nga folklori ynë, kanë tërhequr vëmendjen jo vetëm të kalimtarëve, por dhe të shtypit vendas. Është artistja e re, Silvi Naçi, e cila shpalos një mori punimesh me dorë në një “e...

Pikturė


Piktura me peisazhe shqiptare do tė ekspozohen nė Tajvan  Kolonel Mark D Vickers, ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë, do të ekspozojë disa piktura me imazhe nga Shqipëria në ekspozitën e tij të tretë që do të inaugurohet në Tajvan më 1 gusht. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për 1 muaj nga 1-31 gusht 2014.   Tema e kësaj ekspozite është "Udhëtimi në Shqipëri, Ne...

Ekspozitė


Helidon Gjergji vjen nė Galerinė Kombėtare tė Arteve me “E-mages”  Galeria Kombëtare e Arteve është nga të paktat institucione që nuk do të ketë pushime gjatë stinës së verës. Ekspozita e rradhës është ajo e piktorit Helidon Gjergji.  Ai vjen nga New Yorku në Tiranë për të përuruar ekspozitën personale “E-Mages”, që do të hapet në Galerinë Ko...

Pikturė


Ekspozitė nė Galerinė FAB/ Natyra ne penelin e njė 17 vjeēareje.  Pasioni për pikturën e ka ndjekur që kur ishte 3 vjeç. Sot Kerol Kaskaviqi është 17 vjeç dhe hap ekspozitën e parë në Galerinë e FAB me 47 vizatime dhe piktura dhe 55 fotografi. Këto janë punët e tri viteve të fundit, e mes tyre nuk mund të mungonte dhe puna e saj e parë si simbolikë e pikëtakimit të saj me pikturë...

Ekspozitė


“DokuPhoto” nė Prizren  Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”, në kuadër të edicionit të ri do të ekspozojë edhe projektin e fundit të Agjencisë së Fotografisë VII nga Donald Weber. Kjo ekspozitë “Barricade: The EuroMaidan Revolt” që do të çelë “DokuPhoto” mbledh portrete të njerëzve që Donald Web...

Ekspozitė


Artistėt shqiptarė Edi Hila dhe Petrit Halilaj nė New York  Ekspozita “Some Artist’s Artists”, e ndërtuar sipas rregullit artisti propozon artistin, në galerinë “Marian Goodman Gallery” në Manhattan ka mbledhur 23 krijues të shteteve të ndryshme. Mes tyre janë edhe Shqipëria e Kosova.   Anri Sala, krijimtaria e të cilit përfaqësohet nga galeria “Goodman”,  ka përzgjedhur p...

Galeri


Blini art, ndihmoni Mizėn  Në datë 28 Korrik ora 20:00 galeria Miza organizon një ekspozitë ku të gjithë artdashësit apo koleksionistët mund të blejnë pikturat e ekspozuara. Kjo do të ndihmojë këtë galeri që të qëndrojë hapur dhe të funksionojë si një hapesirë arti jo fitimprurëse, iniciativë e tre artistëve, e cila  operon tashmë prej gati dy vitesh. &...

Festival


Art Kontakt Festival 2014 nė Porto Palermo  Art Kontakt Festival 2014 do të zhvillohet këtë vit pranë kalasë së Porto Palermos në datat 8,9 dhe 10 Gusht. Gjatë  ekspozitës “UNCHARTED” që do të hap festivalin ditën e premte 8 Gusht në orën 20:00 si dhe gjatë gjithë ditëve të festivalit, organizatorët i japin mundësinë të gjithë koleksionistëve të blej...

Artistik


Art / Antropologji  MIZA galeri, organizon ditën e hënë, me datë 21 Korrik, ora 19:00, tek salla e konferencave në Ministrine e Kulturës një takim me Sofia Kalon. Sofia Kalo do të prezantojë një sintezë të punës se saj kërkimore dy vjeçare (2010 dhe 2011) me qasje antropologjike mbi “botën e artit” në Shqipëri mbas reniës se komunizmit. Prezantimi do të fillojë me an...

Ekspozitė


“Multiplicity”, Tirana urbane nė New York  Tirana, Belfasti, Hong Kongu, New Delhi, New Yorku, Tel Avivi etj., do të eksplorohen në një ekspozitë që hapet në New York më 11 korrik . Përmes “Multiplicity” do të eskplorohen ngjashmëritë ndërkulturore, pikat e takimit, problemet e përbashkëta, qëllimet dhe endrrat rreth të cilave njerëzit e këtyre qyteteve ndajnë me njër...

Ekspozitė


Zbulimi i Shkodrės nėpėrmjet “Projektit Marubi”  Një program i Bashkimit Europian po mbështet Projektin “Marubi”, me pjesëmarrjen e Shkodrës dhe Ulqinit. Pjesë e projektit është edhe fotoekspozita “Marubi Route”, ku përmes dhjetëra fotove të familjes Marubi pasqyrohen vlerat etnografike, historike dhe kulturore të Veriut të Shqipërisë.   Duke filluar nga sot e deri më 7 gus...

Galeri


Artistėt finlandezė Noora Geagea dhe EGS nė Tiranė  Artistja finlandeze Noora Geagea në bashkëpunim me EGS do të sjellë ekspozitën e saj në Tiranë në datën 10 Korrik 2014, ora 19.00 pranë  Galerisë Kombëtare të Arteve.    Punët e artistit EGS, një prej artistëve më të njohur finlandezë bashkëkohorë, janë të bazuara rreth hartave të botës. Duke transf...

Pikturė


"SYMBOLON"  Galeria Kombëtare e Arteve me datë 11 Korrik 2014, ora 19.00, çel ekspozitën "SYMBOLON" të artistit Gazmend Leka. Në këtë ekspozitë, Gazmend Leka prezanton hulumtimin e tij artistik të viteve të fundit në rreth 30 piktura, ku shenja simbolike është gjuhë e shprehisë pamore, duke na dhuruar një trashëgimi të re semiologjike e pavarur nga tregimtaria historike. “Trashë...

Pikturė


Eksopzita e piktorit Mustafa Arapi nė Gostivar  Hapet ekspozita “Apokalypse” e piktorit Mustafa Arapi në Galerinë Kult në Gostivar. Ky cikël prej 30 pikturash është frymëzuar, sicc thotë dhe vetë piktori, nga paralajmërimi i bujshëm i vitit 2012 sipas kalendarit Maja për shkatërrimin e botës. Punimet janë të ndara në katër cikle. Cikli i parë përbëhet me kompozime, cikli...

Ekspozitė


“Qėndro mė the dhe unė qėndrova”  Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Institutet Italiane të Kulturës së Këlnit, Strasburgut dhe Zagrebit do të paraqesë në Tiranë projektin ekspozues të artit bashkohor “Kufijtë: gjuhë, hapësirë, objekte, njerëz”, konceptuar dhe kuruar nga Prof. Martina Corgnati e ...

Artistik


Vjen nė GKA vepra origjinale nė pikturė e Sterjo Spases  Sot në orën 10.00, në Galerinë Kombëtare të Arteve kryhet akti i dhurimit të veprës origjinale në pikturë “Shkrimtari Sterjo Spase”, viti 1959, i autores ruse Raisa Nikolaevna Zelinskaya – Plate,për koleksionin e fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve. Piktura me portretin e shkrimtarit tonë Sterjo Spase i dhurohet GKA, nëp&eum...

Galeri


“Video by Video” nga Fani Zguro  Pranë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë do të shfaqen nga data 20 Qershor deri në datën 1 Korrik  një sërë videosh të shkurtra të realizuara në periudhën midis vitit 2006 – 2011 nga artisti Fani Zguro.  Ky projekt është prezantuar gjithashtu dhe në Universitetin e Prishtinës. Fani Zguro është nj&eum...

Ekspozitė


Eksplorimi i njė peisazhi. Galeria ZETA me datë 24 Qershor, në orën 18: 30, çel ekspozitën e antropologut dhe historianit Robert Pichler “Eksplorimi i një peisazhi”. Robert Pichler mori titullin doktor në histori në universitetin Karl-Franzens në Grac, ku ai punon si docent dhe hulumtues në qendrën e historisë evropiane juglindore dhe të antropologjisë. Ai ka realizuar shumë kërkime në Ve...

Galeri


Ekspozita e finalistėve tė ARDHJE 2014  Sot në orën 19:00 në ambientet e Galerisë Zeta do të hapet ekspozita e finalistëve të ARDHJE 2014. Artistët finalistë do të konkurojnë gjithashtu dhe për Çmimin  ARDHJE 2014 .  Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të jetë në datën 20 Qershor në orën 20:00 po pranë kësaj galerie.  Artistët finalistë janë...

Ekspozitė


Atelieri tė Pikturės Monumentale Galeria FAB, çel ditën e sotme në orën 12.00, ekspozitën e rradhës realizuar me punime të Atelierit të Pikturës Monumentale. Kjo ekspozitë vjen në vazhdën e pasqyrimit të prurjeve të fundvitit në këtë zhanër dhe përmban pjesën më të mirë të projekteve, realizimeve dhe kërkimeve të studentëve të këtij atelieri...

Ekspozitė


"Pranverė e Art" Art Galeri E.RIRA hap ekspozitën “Pranvere e Art”. Kjo ekspozitë hapet  me punime të realizuara në qeramikë dhe pikturë me një kohështrirje nga viti 2009-2014, nga 13 artistë të vegjël. Zhvillimi i talentit të tyre në këto gjini të artit është ndjekur me vëmendje nga stafi i specializuar i galerisë....

Ekspozitė


“Farajon” Në datat 29 Maj – 22 Qershor 2014 në Galerinë Kombëtare të Arteve hapet ekspozita e artistit Ilirian Shima. Ekspozita është quajtur “Farajon” dhe përmban punime në mermer, dru, qeramikë dhe metal. Veprat në skulpturë do të prezantohen në muzikën e kompozitorit Norbert Mazi, i cili me baladën e tij të sapo kompozuar për veprën “briharpa” harm...

Ekspozitė


Atelierit tė Pikturės sė KavaletitGaleria FAB, ka çelur ekspozitën e Atelierit të Pikturës së Kavaletit. Pedagogu udhëheqës në këtë ekspozitë është Edi Hila. Kjo ekspozita do të rrijë e hapur deri me datë 25 maj....

Ekspozitė


“Salzburg In The World – Brought along” Ditën e martë, ora 18:30 ​Ambasada Austriake në bashkëpunim me Galerinë ZETA çelin ekspozitën “Salzburg In The World – Brought along”. Ekspozita Brought along, prezanton 21 artistë nga Salzburgu, të cilët kontribuojnë me vepra arti të krijuara jashtë vendit. Ekspozita të tilla janë rezultate të rezidencave që udhët...

Pikturė


Piktura tė Tiranės Bashkia e Tiranës në kuadrin e  aktiviteteve të 400 vjetorit të  themelimit të Tiranës si qytet ka  çelur në ambientet e Qendrës Ten te Poli Artistik i Tiranës një  ekspozitë pikture. Kjo ekspozitë përmban mbi 20  piktura në teknikën vaj të cilat  paraqesin pamje të Tiranës  ndër vite. Hyrja është e lirë....

Pikturė


Projekti artistik “The Kennedy Bunker”  Projekti “The Kennedy Bunker” prezantohet nga Arab Guggenheim Museum dhe The White House Biennial. Ky projekt do të zhvillohet në Gjermani nga data 17 Maj deri në datën 14 Qershor në Berlin. Në të do të marrin pjesë tre artistë shqiptarë: Artan Shabani, Driant Zeneli dhe Helidon Gjergji. Artistët pjesëmarrës, duke pasur si pikënisje bunk...

Aktivitete


“Unlimited – Art of change”Në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar nga data 12-16 Maj 2014, ora 12: 00, Këshilli Britanik ( British Council) dhe Vodafone Albania Foundation organizojnë: “Unlimited-Art of change”. Unlimited Festival është një organizim për personat me aftësi të kufizuara....

Artistik


E Bardhė Galeria Kombetare e Arteve prezanton performancën “E Bardhë” të Alban Nimanit. Kjo performancë do të prezantohet më 13 Maj, në orën 20: 00. “E Bardhë” është një eksplorim i mëtejshëm i materies së tingullit, përmes mediave te reja dhe teknologjisë së informacionit duke krijuar një konstruktim multi-dimensional te “hapësirës”. ...

Ekspozitė


“Qytetėrimi Osman nė Ballkan” Muzeu Historik Kombëtar dhe Qendra Kulturore Turke  “Junus Emre”, sot në mbrëmje në orën 18: 00, në mjediset e Muzeut, do të organizojnë veprimtarinë me temë  “Qytetërimi Osman në Ballkan”. Ky aktivitet do të përqëndrohet në Pavijonin e Mesjetës, ku do të përurohet edhe një ekspozitë me dokumenta arkivore t...

Ekspozitė


“Karikatura Politike” Ditën e sotme, në ora 19: 00 në Qendrën e Informimit të BE-së në Tiranë do të çelet ekspozita me karikatura politike. Kjo ekspozitë karikaturash është është realizuar nga artisti Bujar Kapexhiu. Projekti është realizuar nga Qendra e Informimit të BE-së në bashkëpunim me gazetën MAPO dhe UET Press....

Ekspozitė


"Postum Trauma", ekspozita mė e re nė Tirana Ekspres Arjan Serjanaj sjell për publikun ekspozitën e tij më të re "Postum Trauma". Kjo ekspozitë do të çelet në Tirana Ekspres me datë 15 Maj, ora 11: 00 dhe do të vijoj të jetë e hapur deri me datë 22 Maj. Ekspozita "Postum Trauma" është e përbërë nga dy video instalacione me katër punë të integruara në to. Arjan Serjanaj &eu...

Ekspozitė


Ergin Zaloshnja sjell pėr publikun ekspozitёn “De-Ludii”  Galeria MIZA çel këtë të mërkurë, ora 19: 00, ekspozitёn “De-Ludii” nga Ergin Zaloshnja. Ekspozita ka në përmbajtje të saj video triptik – instalacion, ajo do vijoi të jetë e hapur për publikun deri më datë 7 Qershor. “De Ludii” e Ergin Zaloshnjës, sintetizon me dashje hapёsirёn duale t...

Ekspozitė


Nė Galerinė FAB ēelet ekspozita “SIMBIOZĖ” Ditën e hënë më datë 5 Maj, ora 19: 00, në Galerinë FAB çelet ekspozita “SIMBIOZË” e Gentian Gjikopullit. Kjo eskpozitë do të qëndrojë e hapur deri me datë 11 Maj. Çfarë do të thotë simbiozë? Simbiozë do të thotë bashkëjetesë e vazhdueshme dhe me dobi të ndërsjellë ndërmjet dy...

Pikturė


"Ngjyrat e jetės" Muzeu Historik Kombëtar dhe Rezart Jasa Events prezantojnë ekspozitën e piktores franceze Anne de Colbert Christoporov “Ngjyrat e Jetës “. Ekspozita çelet në datë 8 Maj dhe vijon të jetë e hapur deri me 20 Maj 2014 në Muzeun Historik Kombëtar. Përurimi i ekspozitës bëhet me datë 13 Maj në orën 18: 00. Në përurimin e ekspozitës do të keni mundësi t&e...

Ekspozitė


Dixhitalizohen fotografitė e Kristaq Sotirit  Dixhitalizohen 12 mijë fotografi të Kristaq Sotirit.Një pasuri e rrallë që vjen në këtë formë nga Qëndra Kombëtare e Inventarizimit të pasurive të Kulturës Shqiptare në Tiranë. Ndërkohë, që për krijimin e këtij fondi të fotografit të shquar korçar, Kristaq Sotiri, kanë kontribuar një grup shqiptarësh në...

Ekspozitė


"ARTifact Volume1, Kombinati Autotraktoreve" Ditën e sotme, ora 18: 00, tek Vila 22 /A përballë shkollës Petro N. Luarasi, hapet ekspozita fotografike dhe instalacion "ARTifact Volume1, Kombinati Autotraktoreve". Kjo ekspozitë është realizuar nga Alketa Misja dhe Dhurata Thanasi. Në këtë ekspozitë do të shikoni fotografi të printuara në fine-art paper dhe instalacion me objekte të kombinatit të cilat flasi...

Ekspozitė


Kristaq Sotiri – artisti i muzės shqiptare Ditën e martë, ora 11: 30, në Muzeun e Arsimit “ABC”  në Korçë do të prezantohet ekspozita fotografike e Kristaq Sotirit, i cili konsiderohet si artisti i muzës shqiptare. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të përfundimit të Inventarizimit të Fototekës Private Sotiri, Korçë” nga Qendra Kombëtare e Inventarizimit të Pas...

Ekspozitė


“Tradita e Maleve tė Veriut” Ditën e enjte me datë 8 Maj, ora 19: 30,  çelet në Tirana Ekspres ekspozita “Tradita e Maleve të Veriut”. Kjo ekspozitë synon promovimin e trashëgimisë etno-kulturore të zonave të veriut, duke sjellë një copëz të jetës së malësorëve që nga mjetet e jetesës, veglat e punës, punimet e ndryshme artizanale dhe veshjet popullor...

Ekspozitė


“Vijė dhe forma – Lines taken from forms” Ditën e sotme, ora 19: 00 në galerinë FAB çelet ekspozita personale e skulptorit nga Podujeva Veli Blakçori. Ekspozita mban titullin “Vijë dhe forma – Lines taken from forms” dhe do të qëndrojë e hapur deri me datë 1 Maj 2014....

Ekspozitė


Ekspozitė fotografike “Stacioni i harruar”  Nga data 1 – 8 Maj, ora 19:00, në Tirana Ekspres do të ccelet ekspozita fotografike “Stacioni i harruar”. Kjo ekspozitë do të jetë e pasur me fotografi nga periudha e ndërtimit të hekurudhës Durrës – Tiranë. Kjo hekurudhë përpiqet të mbijetojë në harresën e kapluar nga banorët dhe shteti. Ajo është kontributi i ...

Aktivitete


Galeria Kombėtare e Arteve  Ditën e enjte, datë 24 Maj, ora 10: 00, në Galerinë Kombëtare të Arteve, do të mbahet konferenca për ekspozitën  “Piktura klasike, artistë nga 1500 – 1900”. Ky komunikim bëhet nga Galeria Kombëtare e Arteve, pasi konferenca shtuhet për shkak se me datë 23 Prill është një tjetër aktivitet kushtuar ditës ndërkombëtare të letë...

Pikturė


GKA paraqet ekspozitė me piktura klasike  Galeria Kombëtare e Arteve çel më 24 prill ekspozitën “Piktura klasike, artistë nga 1500-1900".  Ekspozita do të  hapi dyert të enjten në orën 19:00 dhe do të paraqesë për publikun 41 vepra në pikturë. Ndër to bëjnë pjesë vepra të realizuara nga piktorë europianë të shekullit XIX, si: Francesco Malacrea, Giuseppe Mantessi,...

Artistik


Ekspozitė “Ēaste “… “Stigmes”, nė Ditėn Botėrore tė Autizmit. Galeria e Arteve Fier, çel ditën e nesërme ekspozitën fotografike “Çaste “… “Stigmes”. Kjo ekspozitë hapet në kuadër të Ditës Botërore të Autizmit, me mbështetjen e Bashkisë së Fierit dhe Fondacionit Harpa. Ekspozita do të vijojë të jetë e hapur deri më datë 1...

Pikturė


Ekspozitė – Exhibition “PranverArt 5 – 2014” nė Muzeun Historik Kombėtar Ditën e premte, datë 11 Prill, është çelur në sallën: “Kostandin Shpataraku" në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita: “PranverArt 5 – 2014”. Kjo është një ekspozitë me vepra në pikturë e skulpturë të një numri të madh artistësh, që vijnë nga qytetet më t&...

Ekspozitė


Leka, Filipi e Tula ekspozitė nė Galerinė FAB  Galeria FAB përuron ekspozitën e piktorëve Gazmend Leka, Aleksandër Filipi dhe Besim Tula. Të gjithë dashamirësit e pikturës do të kenë mundësi që këtë të mërkurë, ora 19.00, të shohin vepra të mahnitshme të artistëve të njohur. Ata nuk tentojnë mënyra të tjera shprehjeje, si: video-art, instalacion apo performanc&eum...

Artistik


Muzeu Historik KombėtarKatër artiste nga Tajvani do të ekspozojnë në Muzeun Historik Kombëtar. Gjuha e një gruaje është gjithnjë më e ndjeshme. Ato natyrshëm dinë të zbulojnë më bukur të shkuarën, por edhe të tashmen. Në Tajvan, arti çdo ditë e më shumë merr fytyrën e femrave. Ato janë kthyer në promovueset më të mira të vendit dhe traditave t&eum...

Artistik


Rexhep FerriPiktori i njohur nga Kosova, Rexhep Ferri, hap në Kukës ekspozitën “Miti i vendlindjes”. Një rikthim në vendin e lindjes, nga ku iku foshnjë. Dilemat dhe brenga e njeriut të gjithkohshëm në pikturat e tij. Rexhep Ferri rikthehet në Kukës. Fëmija i dikurshëm që iu desh të ndiqte eksodin familjar, tashmë rikthehet si artist. Në një ekspozitë që ka brenda mallin dhe gjith...

Artistik


Galeria Zeta Ditën e sotme me datë 10 Prill 2014, ora 18: 00, Galeria Zeta ju fton në hapjen e ekspozitës fotografike, në kuader të projektitit “In from the margins”, të udhëhequr nga Sara Çapaliku dhe Xhorxha Nikolli. "In from the margins" ose "Nga jashtë brenda" është ekspozita e disa të rinjve që popullojnë pjesët periferike të Tiranës. Ekspozita është rezultat i një...

Ekspozitė


Universiteti i Arteve Një ekspozitë disi ndryshe do të hapet ditën e nesërme, me datë 10 Prill në orën 18:30. Ekspozita me titull “N’shpi” do të përmbajë punime të studentëve të masterit dhe ish-studentëve të zgjedhur nga Universiteti i Arteve. Këta studentë do të shpalosin punimet kryesisht në dy mediume; instalacione dhe video. Nën kurimin e Edison Çerajt, ...

Pikturė


Zeta Galeri Zeta Galeri ju fton në një ekspozitë personale të piktorit  Kosta Koçi. Ekspozita mban titullin "Fix You" dhe do të hapet për publikun në datë 16 Prill 2014, ora 19: 00. Kjo është ekspozita më e re e Kosta Koçit, pasi pararendëse të saj, piktori numëron një sërë ekspozitash jo vetëm personale por edhe kolektive. ...

Konkurs


Muzeu Historik Kombėtar Në hollin e Muzeut Historik Kombëtar është çelur ekspozita “Postera anti-korrupsion”, e cila përmban postera anti-korrupsioni të prodhuara nga nxënës të klasave së 10-ta. Posterat janë dorëzuar si pjesë e një konkursi të titulluar: “Korrupsioni na godet të gjithëve “, (“Corruption Hurts Us All”) ", sponsorizuar nga Zyra e Prokurorit t&e...

Promovim/Aktivitete


Muzeu Historik Kombėtar Mbi 60 profesionistë të muzeve nga gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia), do të kenë mundësi të diskutojnë, të këmbejnë mendime dhe të mësojnë për mundësitë e përmirësimit të kushteve të vështira me të cilat përballet çdo ditë muzeu. E organizuar ...

Artistik


Muzeu Historik Kombėtar Ditën e mërkurë, datë 2 prill 2014, ora 18:00 në Muzeun Historik Kombëtar do të hapet ekspozita e grafistit Abaz Hado “Piktura dhe vizatime në letër”, me vepra të realizuara kryesisht vitet e fundit. Ato janë krijime të bazuara mbi një koncept të ri të aplikuar nga artisti në trajtimin e vizatimit dhe pikturës së letrës së prerë. Në ekspozit&...

Artistik


Galeria Miza Miza ka kënaqësine t'ju ftojë në performancën Audio-vizive “Muzgu I Rikthimit” nga Ilir Lluka.“Muzgu I Rikthimit” është një performancë zanore e lidhur me thellësine e shqisave, përceptimin ndaj memories dhe mënyrës sesi cdo objekt I kujtuar rikthehet duke sjellë gjithmonë e më pak nga forma e tij origjinale. Tingujt përcaktojnë pika takimi mes kontekstit dhe d...

Artistik


EU Info Center “Reflektim mbi traditat tona, reflektim mbi vetveten” Është hapur në Qendrën e informimit të Bashkimit Evropian në Tiranë, ekspozita fotografike intinerante: “Projekti Marubi” – “Reflektim mbi traditat tona, reflektim mbi vetveten”. Ekspozita do të jetë e hapur për vizitorët deri më datën 2 Prill 2014. Të gjithë të interesuarit mund të vizitojn&...

Artistik


Galeria Kombėtare e KosovesHenry Moore vjen me 86 punime në Galerinë Kombëtare Galeria Kombëtare e Kosovës është në përfundim të përgatitjeve për hapjen e ekspozitës së Henry Moore. Ajo do të përmbajë 86 punime, e 80 prej tyre janë grafika ndërsa 6 skulptura. Ato janë përthekuar në tetë grupe të prodhuara nga viti 1949 deri në 1983.Ekspozita do të hapet në...

Artistik


Galeria ZENIT  Fatos Lubonja, Ardian Isufi dhe Dejan Atanackoviq sjellin ekspozitën “Dialogu shoqëror dhe politikat kulturore në kontekstin postkomunist”, në Galerinë “Zenit”. Kjo ekspozitë do vijojë të jetë e hapur deri në 30 Mars 2014, ora 18:00. Janë 41 fletë duhani, nga ato që të burgosurit i përdorin për të “dredhur” duhanin e hapur që u vinte nga famil...

Artistik


Galeria e Arteve Fier  Galeria e Arteve në Fier, ditën e enjte datë 27 mars 2014, ora 18: 00, ccel ekspozitën personale të piktorit vlonjat Edmond Kojani. Piktori Kojani e ka titulluar këtë ekspozitë “Pranverë 2014”....

Artistik


Galeria FAB Në datë 25 mars  , ora 19:00 , Galeria FAB hap ekspozitën fotografike “ A Life Born So Far” e artistit Mikel Temo, e cila do të qëndrojë e hapur deri në datë 1 prill 2014. Kjo ekspozitë sipas autorit i është dedikuar tërësisht djalit të tij Ron, lindur kaq larg në një vend të quajtur Bërnabi të Kolumbisë Britanike, në Kanada, në perëndim t&...

Artistik


Galeria Kombetare e Arteve Galeria Kombëtare e Arteve në bashkëpunim me  Aleancën Franceze të Tiranës dhe Ambasadën e Francës në Shqipëri, të mërkurën me datë 26 mars 2014, ora 19:00, hapin ekspozitën “Historia e Francës e treguar përmes publicitetit”. Kjo ekspozitë prezantohet në kuadrin e Pranverës së Frankofonisë në Shqipëri. Ekspozita “Histori...

Artistik


Muzeu Historik Kombėtar Nesër më datë 21 mars 2014, ora 11.00, në Muzeun Historik Kombëtar hapet ekspozita e studiuesit, poetit dhe publicistit Novruz Xh. Shehu, “Relikte nga personalitete të shquar të kulturës kombëtare shqiptare”. Në këtë ekspozitë paraqiten mjete përdorimi ose dorëshkrime apo veshje nga shkrimtarë, artistë, studiues etj. Ideja e autorit është që të jap...

Artistik


Galeria Zeta Ditën e mërkurë me datë 26 Mars 2014, ora 19:00, në Galerinë Zeta hapet ekspozita personale “Visit in the Wound” e artistit Enkelejd Zonja. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me datë 6 Prill 2014....

Artistik


Muzeu Historik Kombetar Diten e Merkurë ,më 19 mars,ora 18:00,në hollin e Muzeut Historik Kombëtarë do të celet ekspozista fotografike e titulluar “ Hellenic Blue-Bluja Greke”. Kjo ekspozitë organizohet nga Qendra Ndërkombëtare e Kulturës “Arbënori” dhe Muzeu Historik në bashkëpunim me Ambasadën Greke në Tiranë dhe me Hellenic Photographic Society. Ekspozita do të jetë e hap...

Pikturė


Yllka Gjollesha Yllka Gjollesha prezanton në Galerinë FAB, ekspozitën e saj me titull “Time”. Kjo ekspozitë është e tipit Solo dhe do të qëndrojë e hapur nga data 18 mars ora 19: 00 deri me 24 mars. Kurator i kësaj ekspozite është Ardian Isufi....

Artistik


Galeria Kombetare e ArteveGaleria Kombëtare e Arteve, Tiranë, në bashkëpunim me Gallery On The Move prezanton "All About These... Ladies and Gentlemen", një shfaqje me videoart kuruar nga Fani Zguro, në datat 10 – 20 Mars 2014. "All About These... Ladies and Gentlemen" e cila filloi në Viafarini, Milano, në 2013 dhe është prezantuar në Co/Pilot Stamboll 2014, është një projekt që vazhdon dhe ndrysh...

Pikturė


Galeria e Arteve VlorėNjë ekspozitë e piktorëve vlonjatë ka shoqëruar përurimin të premten në mbrëmje, të Galerisë së Arteve të qytetit të Vlorës, e cila u kishte munguar artdashësve të këtij qyteti për një periudhë disa vjeçare. Galeria e Arteve e qytetit të Vlorës është krijuar në vitin 1980. Për vite me rradhë ajo ka shërbyer për prom...

Promovim/Aktivitete


Galeria Kombetare e Arteve Nxënësit e “World Academy of Tirana” dhe “International Montessori School of Albania” vizituan sot Galerinë Kombëtare të Arteve. Në kuadër të ekspozitës “Posters & Idea”, nxënësit zhvilluan edhe një bisedë me artistin hungarez Peter Pocs mbi artin e tij të posterit. Stafi I GKA u shpreh se ndjehen të kënaqur sa herë sallat muz...

Aktivitete


Muzeun Historik Kombėtar  Duke mbajtur në vemendje nismën “Muzeu i hapur”, me rastin e festave të 7-8 marsit, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar dhe me Ministrinë e Drejtësisë, ju fton në hapjen e ekspozitës: “Arti bashkon vlerat”, më 7 mars, ora 11:00, në sallwn e ekspozitave të Muzeut Historik Kombëtar, që do të qëndrojë...

Pikturė


Rigers Hamza Rigers Hamza, shfaq në Tirana Ekspres ditën e shtunë me date 8 mars, në orën 20:00, ekspozitën e tij “Absurdity”. Ekspozita është me kompozime, piktura, teknika vaj, dhe stili i përdorur është një ndërthurje midis surealizmit dhe gotikës, ku gotikja shihet më tepër në vendosjen e ngjyrave. Ekspozita quhet “Absurdity”, sepse ky emer ka shume lidhje me pikturat, teknik...

Pikturė


Pashk Pėrvathi Piktori lezhjanë Pashk Përvathi vjen sot për publikun në një ekspozitë me 30  piktura në gjininë e natyrës së qetë. Kjo ekspozitë hapet sot në Art Galeri “ Kledio” dhe është e hapur deri me 12 mars 2014. Autori i ketyre realizimeve Pashk Pervathi paraqitet ndryshe nga herët e tjera përpara publikut kryeqytetas. Nuk kemi në këtë ekspozitë peisazhe sicc ...

Pikturė


Gazmend Freitag Gazmend Freitag ekspozon në Vienë dhe Biennalen Verona Piktori nga Prizreni  që jeton në Austri, Gazmend Freitag, ishte pjesëmarrës në Biennalen e parë të organizuar në Verona të Italisë me dy piktura të tij. Pikturat e Gazmendit u pranuan si pjesë e botimit të kësaj Bienaleje, në mesin e shumë piktorëve të tjerë nga e gjithë bota. Me veprat e tij, Freitagu &eum...

Artistik


Wen Fuliang Mrekullia e artit me vezë Një artist kinez ka arritur që falë talentit të tij të rrallë të bëjë mrekulli në fushën e artit. Ai ka mahnitur me punën e tij duke bërë vepra arti përmes gdhendjes në vezë. Wen Fuliang kishte filluar të merret me këtë punë pasi ishte pushuar nga puna e tij si një gdhendës druri. Ai filloi transformimin vezëve të pulë...

Promovim/Aktivitete


Vizita e Drejtorit tė Galėrisė Kombėtare tė Arteve nė Rajonin e Pulias nė Itali.Drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve Z. Artan Shabani zhvilloi një vizitë pune në disa qytete dhe muze të Rajonit të Pulias në Itali.  Vizita dy ditore 20 dhe 21 shkurt 2014  nisi me një takim me përfaqësuesin e Fondacionit “Antonio Gramsci” në Pulia , Natale Parisi. Më pas një takim me kuratorët dhe drejtuese...

Reportazh


Komuniteti Mysliman ShqipėtarBanorët e kryeqytetit, kanë  patur mundësinë sot të shohin   një ekspozitë të  mundësuar nga Komuniteti Mysliman Shqipëtar. Hyrja para selisë së këtij komuniteti, në rrugën George.W Bush dhe  trotuari i saj jane  shndëdruar në një galeri artesh në natyrë gjate ditës së enjte. Ekspozita fotografike në ...

Artistik


“DIALOG & KOMPROMIS”, Ekspozitė Personale nga Osman Demiri.Ditën e shtunë me datë 1 mars,Teatri Kombëtar i Komedisë do të organizojë një ekspozitë personale të Osman Demirit. I lindur,me 25.02.1965, Shkollimi:1984 – Shkolla e Mesme e Orientuar Fashion Design. 1990 –U diplomua në Fakultetin Filologjik në Shkup. 1993 –U Specializua në shkollën private të Fotografisë “John Kaverd...

Pikturė


Tirana Ekspres Ditën e hënë me 24 shkurt 2014 ora 18:00, Rudina Pema deputon me eksopzitën e saj në Tirana Ekspres. Rudina Pema paraqet për herë të parë pikturat e saj për publikun shqiptarë, në një ekspozitë solo. Këtë ekspozitë do të keni mundësi ta vizitoni dhe shijoni deri në datën 7 mars 2014....

Promovim/Aktivitete


Instituti Italian i Kulturės  Instituti Italian i Kulturës në bashkëpunim me Muzeun Historik Komëtar në Tiranë me datë  25 shkurt 2014, ora 12: 00, do të përurojë ekspozitën me titull “Të njohësh, Të ruash, Të shfaqësh. Kërkimet italiane mbi trashigiminë arkeologjike dhe monumentale në Shqipëri”. Nisma është fryt i bashkëpunimit të tri universiteteve i...

Artistik


Artistja nga Tirana hap ekspozitė personale nė PrishtinėDitën e premte me datë 21 Shkurt, në Prishtinë do të hapet ekspozita e parë personale e artistes nga Shqipëria Alketa Ramajt. Ekspozita do të hapet prej orës 19:00 në Stacio, Qendra për Art Bashkëkohor dhe do të bëhet nën përkujdesjen e kuratorit Albert Heta . Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me datë 22 mars 2014.Alketa Ramaj ka lind...

Promovim/Aktivitete


Galeria Kombėtare e Arteve Të premten, më datë 21 Shkurt 2014, ora 10.00 - 18.00, Galeria Kombëtare e Arteve fton publikun të vizitojë FALAS linjën muzeale të ekspozuar në sallat e saj. Kushdo që do artin e veçanërisht pikturën dhe skulpturën është i mirëpritur të vizitojë dhe shijojë vlerat kombëtare që transmeton arti i artistëve shqiptar. Në kuadër të politka...

Promovim/Aktivitete


Kamy nė FierKlubi Frankofon dhe Bashkia e Fierit me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Shqipëri organizojnë prezantimin e Ekspozitës dixhitale nën titullin Albert Kamy më datë 18 dhe 19 Shkurt 2014.Në datë 18 Shkurt do të zhvillohet çelja e ekspozitës në orën 16.00, ndërkohë që në biblotekën e bashkisë Fier do të organizohet edhe një takim ku do të flit...

Promovim/Aktivitete


Kopshti "Ylber" nė GKA.Vogëlushët e kopshtit "Ylber" vizitojnë për herë të parë Galerinë Kombëtare të Arteve dhe njihen me artin e Peter Pocs....

Promovim/Aktivitete


Muzeu Marubi hapet konkursiMinistria e Kulturës, në bashkëpunim me Fondin Shiptar të Zhvillimit dhe Atelier Albania, do të shpallë konkursin ndërkombëtar për projrktin Restaurimi dhe Muzealizimi i Fototekës Kombëtare Marubi, në qytetin e Shkodrës. Ftohen të marrin pjesë në këtë konkurs arkitektë, arkitektë restaurues, inxhinerë, muzeologë dhe kuratorë, të cilët të...

Artistik


Galeria MIZA Galeria MIZA iu fton në ekspozitën “IT STARTED STARTED STARTED SOMEHOW” të artistit Irgin Sena. Inagurimi i ekspozitës bëhet ditën e mërkur me datë 19 shkurt 2014 në orën 19:00. Kjo strukturë dyfishon vetveten në një formë virale, duke e transformuar hapësiren e galerisë nga një hapësire neutrale ekspozimi, në një organizëm të vetëm. It starte...

Promovim/Aktivitete


Galeria Kombetare e Arteve Sot Galeria Kombëtare e Arteve nuk ishte vetëm hapësira mikpritëse e takimit midis përfaqësuesëve të kulturës kryesuar nga ministrat e kulturës së dy vendeve, por një nga institucionet që ka nisur dhe do të bashkëpunojë me aktivitete konkrete. Në këtë kontekst drejtori i GKA, Z. Artan Shabani propozoi realizimin e një ekspozite në Prishtinë ku pë...

Aktivitete


Veprat e Galerisė Kombėtare tė Arteve do tė rivlerėsohenRivlerësimi i veprave të fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve është ndër nismat e reja të këtij insitucioni që pritet të përcaktojë vlerën e vërtetë të thesarit të artit në këtë institucion. Rivlerësimi i këtyre veprave do të bëhet nga një komision, i përbërë me specialistë, ku ...

Pikturė


Galeria Kombetare e Arteve 15 vepra u kthyen sot në Galerinë Kombëtare nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare, institucion i cili i ka pasur në përdorim që nga viti 1981, pjesën dërrmuese të veprave të marra nga GKA për këtë qëllim. Një pjesë e veprave që u kthyen në fondin e GKA, janë ruajtur në gjendje të mirë, ndërsa disa janë dëmtuar nga mungesa e konservi...

Pikturė


Galeria e Arteve Nikolet Vasia Veprat e artistëve italianë që iu dhuruan bashkisë së Durrësit në nderim të piktorit Ibrahim Kodra do të ekspozohen për herë të parë në Durrës, në 8 vjetorin e ndarjes nga jeta të mjeshtrit të pikturës shqiptare. Burime nga drejtoria muzeale e qytetit bënë të ditur se në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” do të ekspozohen ...

Promovim/Aktivitete


Fototeka Marubi Një koleksion me fotografi të përzgjedhura nga fototeka “Marubi” do të ekspozohet për herë të parë në Galerinë e Arteve në Prishtinë, në kuadër të 17 Shkurtit ditës së Pavarësisë së Kosovës. Nën kujdesin e dy kuratorëve të ekspozitës, drejtorit të fototekës “Marubi”, Luçjan Bedeni dhe piktorit të njohur, Ze...

Artistik


Fisnik Ismajli  Ideatori i obeliskut të pavarësisë në Kosovë, Fisnik Ismajli ka shpalosur dizajnin e ri të NEWBORN, i cili me rastin e 6 vjetorit të pavarësisë do të vishet me ngjyrat e ushtrisë, në shenjë falënderimi për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës dhe NATO-n.  Kjo pamje e re do të realizohet edhe me rastin e 15 vjetorit jubilar të çlirimit. Ngjyrat e ushtrisë do t...

Portret


Muzeu Historik Kombėtarė Piktori i Popullit Skënder Kamberi, është rikthyer pas 20 vitesh në Muzeun Historik Kombëtar, me një ekspozitë personale të veprave të tij në vite. Ekspozita e çelur në hollin e Muzeut Historik Kombëtar, në 75 vjetorin e piktorit dhe 55 vjetorin e krijimtarisë së tij artistike, përmbante 30 punime të artistit ndër vite të sjella nga koleksionistë privatë, ...

Artistik


Artistė nga Shqipėria, Norvegjia dhe Gjermania Tre artistë nga tre vende të ndryshme si Shqipëria, Norvegjia dhe Gjermania janë bërë bashkë në një ekspozitë. Kryefjala e punëve të tyre është kryesisht imagjinata që shkon përtej arkitekturës. Spunton për realizimin e punëve të tyre e kanë marre nga arti i rrugës grafiti. Shabllonet megjithëse në botë kanë vi...

Pikturė


Simpoziumi i Parė i Artit Botėror  Për disa ditë, 67 artistë nga më shumë se 24 shtete nga bota, përfaqësuan  artin e pikturës në Simpoziumin e Parë të Artit Botëror në Sahl Hasheesh e Egjiptit në brigjet e Detit të Kuq. Shqipëria  u prezantua  me tre artistë ndër ta, piktorët Jona Dividi, Adriana Puleshi dhe Arif Lushi, të cilët realizuan disa punë gjatë zh...

Promovim/Aktivitete


Tė drejtat e gruas” piktorėt shqiptarė mes 80 artistėve nga botaEpiqendra femër në një ekspozitë ndërkombëtare pikture, ka mbledhur në Turqi artistë nga mbarë bota, ku janë bashkuar suksesshëm dhe artistë nga: Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia. Ekspozita u organizua nën përkujdesjen kuaratoriale të artistes nga Argjentina, njëkohësisht dhe ideatore e projektit, Alejandra Adorno Menduina, artistit Ka...

Promovim/Aktivitete


Galeria Kombetare e Arteve Ministria e Jashtme e kthen skulpturën me gishta të thyer Valltari, skulptura në allçi e artistit Sofokli Koçi, u kthye në Galerinë Kombëtare nga Ministria e Jashtme. Me kthimin e saj shkon në 6 numri i veprave që rivijnë në institucionin e origjinës. Vihet re që gishtat e skulpturës janë të dëmtuar, për arsye se ka qëndruar shumë vite në MPJ. Më...

Aktivitete


Galeria Kombėtare e Arteve Në hapje të ekspozitës “Pllakat dhe Ide” artisti Peter Pocs sëbashku me kuratotin e ekspozitës Peter Fitz dhe drejtorin e Galerisë Kombëtare të Arteve, Artan Shabani, dhanë një konferencë për shtyp. Gjatë kësaj konference Peter Pocs tregoi disa detaje mjaft interesante se përse kishte zgjedhur Shqiperinë për të realizuar këtë ekspozitë dhe p&eum...

Aktivitete


Galeria Kombėtare e ArteveMe datë 6 shkurt 2014, ora 18.00, Galeria Kombëtare e Arteve do të hapë për publikun ekspozitën me pllakate të artistit hungarez Péter Pócs. Kjo ekspozitë do të jetë e hapur nga data 6 deri 20 shkurt 2014 në orën 18.00  - 21:00. Ekspozita tregon një përzgjedhje të veprave të këtij artisti duke u fokusuar kryesisht tek pllakati kulturor por që përfshin e...

Promovim/Aktivitete


Galeria Kombėtare e Arteve. Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë prezanton “Fightclub Everyday”, kuruar nga Fani Zguro, në bashkëpunim me Gallery On The Move nga datat 3 – 9 shkurt 2014. “Fightclub Everyday” konsiston në një ekspozitë në grup, me pjesëmarrjen e artistëve Regina Jose Galindo, Dora Garcia, Johan Grimonprez, Dafna Maimon, Bruno Muzzolini, Steve Piçolo, Shingo Yoshida, Brigitte Zieg...

Ekspozitė


  Austriakët organizojnë ekspozitë dhe lexim letrar nga autorë shqiptarë në ambientet e Osteria Allora. Franz Pfeffer: “Hera e parë zëri i shqiptarëve në ‘‘Galeri dhe Studio 38‘‘ të Vjenës. Krijuesit shqiptarë në Austri hapin horizonte të reja afirmative në Austri. Piktori, Gazmend Freitag me ekspozitë personale në Vjenë”   Aktivitet kulturore me...

Pikturė


Muzeu Historik Kombėtarė  Është hapur Sallonin e Ekspozitave, në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita e pervitshme “Nëntor 16″, me pjesëmarrjen e piktorëve të traditës dhe atyre më të rinj. Kjo ekspozitë vijon të jetë e hapur deri më datën 7 shkurt 2014 nga ora 18:00- 20:00.   Kjo është një ekspozitë e përvitshme, e cila është hapur në sallën e ek...

Konkurs


Onufri 2013 "Elozhe Dyshimit"Artistja Silva Agostini është fituesja e edicionit të XX-të Çmimit “Onufri 2013”.  Juria e përbërë nga Prof. Zef Paci, Prof. Mehmet Behluli dhe Jutta Benzenberg, shpalli në mënyrë unanime veprën në mediumin video “E kuqja e përbashkët” një nga 14 punët e paraqitura në ekspozitën ndërkombëtare të Onufrit të XX-t&eum...

Ekspozitė


Galeria Kombetare e Arteve Vepra “Borizani” e piktorit Josif Droboniku punuar në vitin 1978,  u kthye sot në Galerinë Kombëtare. Tabloja u dorëzua në GKA nga Ministria e Jashtme. GKA falënderon Ministrinë e Jashtme për bashkëpunimin në kthimin e veprave që kanë mundur të shpëtojnë, pasi kanë qëndruar për më tepër se tre dekada në zyrat apo magazinat e institucion...

Ekspozitė


Galeria Kombetare e Arteve Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Z.Ettore Sequi vizitoi sot Galerinë Kombëtare të Arteve. Zoti Sequi së bashku me drejtoreshën e administratës së Delegacionit Europian Znj. Annamaria Bottini u pritën nga drejtori Z. Artan Shabani dhe stafi i GKA. Kreu i Delegacionit të Bashkimit Europian vizitoi linjën muzeale të Galerisë dhe u njoh nga afër me vlerat artistike që ins...

Promovim/Aktivitete


Fototeka Kombetare Marubi   "Reflektimi mbi traditat tona, reflektimi mbi vetveten" Raportuesi për Shqipërinë z. Nikola Vuljanię publikoi në profilin e tij zyrtar ekspozitën e Fototekës Konbëtare "Marubi" të hapur në ambjentet e Parlamentit Europian në Bruksel. Ekspozita e hapur në kuadër të Projektit Marubi: Një model bashkëpunimi për promovimin e turizmit ndërmjet Shkodrës dhe Ulqinit, fi...

Aktivitete


Galeria e Arteve e Kosovės  GAK dhe Fototeka Kombëtare “Marubi”, kanë zgjedhur Shkodrën, për festim të  përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Galeria e Arteve të Kosovës ka përzgjedhur në bashkëpunim me Fototekën Marubi, fotografi të pa ekspozuara më përpara për realzimin e një ekspozite ne Shkodër, me rastin e përvjetorit të Pavarësisë s&...

Ekspozitė


Tirana EkspresParid Dule ka mbaruar Akademine e Arteve te Bukura te Tiranes ne ´94. Krijimtaria e tij fillon qe ne vitin 1979 me talentet e reja, vijon me nje seri ekspozitash ne zhanre dhe teknika te ndryshme, brenda dhe jashte vendit. Kete fillim viti vjen per here te pare ne Tirana Ekspres me nje ekspozite ndryshe duke ngacmuar artdashesit per here e pare vetem me nudot e tij.  Nimfat, subjekti kryesor, sublimohen nepermjet ngjyrave, motivit dhe brishtesise se tyre. Ndjeshmeria ...

Pikturė


Galeria MizaMiza prezanton: ÇENTRO ESTETIKE nga Ledia Kostandini Kuruar nga Eriola Pira Inagrurimi me dt 23/12/2013 ora 19:00 Ju mirepresim   Ledia Kostandini e mbylli vitin 2012 me një vizitë në studio. Të gjithë ishin të ftuar. Studioja e artistes (të cilën e ndan akoma me miken e saj Matilda Odobashi) u shndërrua në një sallon plot art e jete. Vepra të ekspozuara, pune në zhvillim e sipër, diskutime, hare, ...

Konkurs


Onufri 2013 "Elozhe Dyshimit"  26 DHJETOR 2013 – 2 SHKURT 2014 Me datë 26 Dhjetor 2013, ora 18.00, Galeria Kombëtare e Arteve ka kënaqësinë të hapë ekspozitën kolektive Elozhe Dyshimit. Ekspozita është përzgjedhja përfundimtare për Edicionin e 20 të Çmimit Onufri, që organizohet çdo vit nga Galeria Kombëtare e Arteve dhe mban emrin e ikonografit të shquar mesjetar shqiptar. Çmim...

Ekspozitė


Galeria FAB  Galeria FAB, te premten, dt. 20 dhjetor, ora 18.30    ju fton ne ekspoziten personale "LENDE ME ZGJEDHJE" te artistit    EDISON CERAJ,    kurator, VLADIMIR MYRTEZAI   Lëndë me zgjedhje   Titulli në këtë rast është një nga veprat e kësaj ekspozite, që njëkohësisht luan edhe rolin e një shënjuesi që kërkohet me ngulm sa nga vetëdija e sa nga n&eu...

Promovim/Aktivitete


Artur Gorishti dhe Galeria Zenit  Aktori Artur Gorishti, kësaj rradhe vjen ndryshe për publikun. Ai do të prezantojë në ambjentet e galerisë se artit “Zenit” koleksionin e tij me piktura të titulluar “Intervista Difektoze”. Gjithashtu gjatë këtij aktiviteti do të promovohet edhe botimi i librit “Dyert” nga Zenit Editions, i cili sërish mban firmën e Artur Gorishtit”. Ekspozita do t&eum...

Ekspozitė


Viktor Ferraj  Fondacioni EDS ju fton ne ekspoziten e piktorit Viktor Ferraj me titull “Mbi figuren”. Ky fondacion mbeshtet organizimin e aktiviteteve kulturore dhe artistike ne vend me qellim nxitjen dhe promovimin e tyre. Ekspozita do te organizohet prane ambjenteve te EDS-se, diten e enjte, me date 12 Nentor dhe kurator eshte Petraq Papa. ...

Promovim/Aktivitete


Muzeu Historik KombwtarNë ambiente e Muzeut Historik Kombëtar do të çelet ekspozita fotografike me titull “Jeta nuk ndalet- Mozaiku i jetës”. Ekpsozita me punime te piktorit Pashko Gojcaj  do të qëndrojë e hapur per publikun nga datat 9-13 Dhjetor 2013, ne oraret 10:00-13:00 dhe 17:00-19:00. Ky aktivitet vjen si bashkëpunim i Qëndrës Ndërkombëtare të Kulturës “Arbnori”, Ambasadës s&...

Ekspozitė


Galeria FABGaleria Fab ju fton ne inagurimin e  ekspozites me titull "Histori nen RIkonstruksion" me pjesemarrjen e vecante te Fatos Lubonjes, Ardian Isufit dhe Stefan Çapalikut, me kurator Ardian Isufin. Ekspozita do te celet diten e marte, ora 19:00 prane kesaj galerie....

Galeri


Galeria Kombėtare e ArteveGaleria Kombëtare e Arteve i bashkohet për herë të parë 120 qyteteve europiane të cilët kanë tashmë traditën e “Nata e Muzeve” e praktikuar që nga viti 1997. Kjo histori lindi në Berlin. Të gjithë muzeumet e qytetit do të qëndronin hapur për t’u vizituar nga artdashësit deri në mesnatë. Kjo natë u quajt LANGE NACHT DER MUSEEN. Dhe pati aq sukses sa ...

Festa kombėtare


Muzeu Historik Kombėtar“Nata e Bardhë në Muze” • Do të ketë shfaqje filmash artistikë dhe dokumentarë shshqiptarë, me temë nga Pavarësia dhe Lufta II Botërore. • Do të projektohet  logo me shkrimin: 28-29 NËNTOR 2013, e cila do të vendoset mbi sfondin e Flamurit Kombëtar. Po në këtë mjedis do të transmetohen këngë patriotike dhe partizane. • Do të hapet nj&e...

Ekspozitė


''Larg dhe afėr''Galeria Kombëtare e Arteve ju prezanton ekspozitën vetjake ‘’Larg dhe Afër’’ të akademikut nga Kosova Rexhep Ferri. Përgatituni për të eksploruar 50 vepra që padyshim do ngjallin ethet e një imazhi të pasur figurativ. Nën ndikimin e modernizimit botëror Ferri ngre relacione vërtetë artistike për një publik admirues të teknikës me vaj mbi pëlhurë....

Pikturė


Galeria FAB       Galeria FAB, ka nderin t'ju ftoje ne ekspoziten e rradhes  "UDHET 3", organizuar me punime te zgjedhura nga stafi akademik i Fakultetit te Arteve te Bukura,  Pjesemarres: Klodi Agostini, Ermal Baboçi, Arben Bajo, Ervin Bërxolli, Artan Buca, Edison Çeraj, Julian Dëna, Viktor Ferraj, Albes Fusha, Edmond Gjikopulli, Ardian Isufi, Shpëtim Kërçova, Ergys Krisiko, Pjerin Kolnikaj, Gazmend Leka, Fatmir Miziri, Vla...

Ekspozitė


Ekspozita personale “Transformers” nga Gjergj Meta     Kjo ekspozitë shfaqet si një e tërë, me motive urbane në një interpretim figurativ konteporan.  Ekspozita përmban 40 piktura të dimensioneve  të mëdha. Në përditshmërinë e tyre njerëzit ngaherë ndeshen me objekte që reflektojnë përthyerjen e gjithçkaje, figura të formave dhe përmasave ekstrem...

Persiatje


Pas ekspozite: "Henry Moore"Anglezi Henry Moore erdhi tek Galeria e Arteve ne Tirane, duke zbuluar pak nga rrethanat, frymezimet dhe ngjarjet qe e formesuan si artist. Une nuk kisha lexuar me pare per te, e po te mos me kishin thene se qenkesh i njohur si skulptor, nuk do ta kisha marre me mend. Ndoshta sepse qofte edhe me te thjeshtat piktura, realizuar me metoden e litografise, m'u duken te kuruara ne detaje, pavaresisht se i perafroheshin skicave. Koleksioni i pikturave, te kon...

Ekspozitė


Galeria FAB Në kuadrin e aktiviteteve të Tetorit Gjerman, ditën e premte më 18 tetor, në ambientet e galerisë FAB do të çelet ekspozita “Jehona e të shkuarës – Zëri i së ardhmes”.Në vitin 2013 shënohet përvjetori i 80-të i lindjes së albanologut të madh gjerman Prof. Dr. Wilfried Fiedler. Në vitin e shkuar përkoi edhe 55-vjetori i ekspeditës etnografike më t&e...

Ekspozitė


Muzeu Historik Kombetar Diten e enjte, date 10 tetor 2013,  ne oren 18:00, ne sallen e ekspozitave te MHK, (Hyrja perballe Hotel "Tirana"), profesoret e artit te Universitetit te Prishtines, z. Nagip Berisha dhe Agron Bytyçi, celin nje ekspozite te perbashket pikture. Te dy artistet vijne nga eksperienca te shumta artistike ne Kosove dhe jashte saj. Ekspozita do te qendroje e hapur deri me 20 tetor 2013.     Jeni te mirepritur...

Konkurs


LIVE ART”, një konkurs pikture i Artit Bashkëkohor   Finalizohet me nje ekspozite ne Galerine Kombetare te Arteve ne Tirane  konkursi i piktures për të inkurajuar artistët shqiptarë nga 18 deri në 35 vjeç . Kjo është një mundësi unike që u hap dyert 25 finalistëve të ekspozojnë punët e tyre në 5 ekspozitat e planifikuara në 5 qytete të ndryshme në të gjith&eum...

Ekspozitė


Arben Shira vjen me ciklin "Natyra tė Qeta"   Në  sallën “Lasgush Poradeci”  të ekspozitave, në “Muzeun Historik Kombëtar”, piktori Arben Shira vjen me një ekspozitë me akuarele e pejsazhe nga qyteti i Pulias dhe nje cikël  “Natyra të qeta”. Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data 4 – 10 tetor 2013. Piktori Arben Shira është diplomuar për pikturë ...

Ekspozitė


Galeria e Arteve Shkoder   Kemi kënaqësinë t'ju ftojmë në hapjen e ekspozitës personale të Artan Draçinit "Pejsazhe të gdhendun" - ditën e premte, dt.20.09.2013, ora 17.00 në Galerinë e Arteve Shkodër. Galeria do te qendroje e hapur deri ne daten 27 Shtator. Ju mirëpresim!...

Ekspozitė


Tirana Ekspres presents the Ermir Karma´s solo exhibition “Light and Colors”, Saturday 5 October 2013 h 19.00. “Light and Colors” in sunny California from my mediterranean roots contemporary artist Ermir Karma brings colors in a new perspective. Minimal contemporary simple playing with feelings and emotion inspired by Rothko, Ruscha, Ed Mosses, Turner and varius venice californian talented artists, which he is humble to share his creativity. Karma brings...

Ekspozitė


Në kuadrin e Tetorit Gjerman dhe të 25 vjetorit të Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim me Shqipërinë, Banka Gjermane për Zhvillim – KfW – do të çelë në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, nga data 27 Shtator deri në 3 Tetor, një ekspozitë fotografike me temë “Elektrifikimi i të përditëshmes”, në të cilën do të ekspozohen fotografi, që paraqesin ...

Ekspozitė


Në Muzeun Historik Kombëtar çelet ekspozita personale e piktorit nga Kosova, z. Xhevdet Spahija. Kjo ekspozitë hapet në datën 17 shtator në orën 19.00. Piktura nga më të ndryshmet të punuara nga z. Spahija do të qëndrojnë të hapura për publikun në  ambjentet e Muzeut. Ju mirëpresim! ...

Ekspozitė


Galeria Kombetare e Arteve   Henry Moore-Grafika dhe Skulpturë   Këshilli Britanik në Shqipëri njofton çeljen e ekspozitës: Henry Moore- Grafika dhe  Skulpurë, një përzgjedhje e artit bashkohor nga Koleksioni i Këshillit Britanik, të njërit prej artistëve më të njohur britanik. Ekspozita që do të hapet në Galerinë Kombëtare të Arteve nga data 13 shtator deri në 2...

Ekspozitė


Galeria e Arteve ShkoderNë Galerinë e Arteve Shkodër, ditën e premte, dt. 06.09.2013, ora 18.00, hapet ekspozita personale "Estroflessione" e piktorit Pjeter Koleci. Ekspozita qëndron e hapur për publikun deri me dt.16.09.2013....

Ekspozitė


  Verdi Requiem   Requiem, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.30 Requiem, Kisha Françeskane në Shkodër, 12 shtator, 18.00 Ekspozitë Partiturash Verdiane, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.00   Veprimtaritë e Institutit Italian të Kulturës dhe Stina Koncertore  e Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë do të rifillojnë, pas pushimeve të ver&e...

Ekspozitė


Tirana Ekspres Romain Chauvet është piktor francez që jeton dhe punon në Greqi. Tashmë ai ndodhet në Tiranë,  për të shfaqur për një muaj pikturat e tij. Është një piktor ekspresionist dhe në këtë aktivitet do të shfaqë pikturat që ka bërë gjatë dy viteve të fundit. Është diplomuar në Universitetin St. Denis-Paris, gjithashtu ka bërë master m...

Ekspozitė


Biblioteka Kombetare   Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare në Tiranë është çelur ekspozita në nderim të Vedat Kokonës. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 10 shtator dhe janë ekspozuar 180 ekzemplarë, përkthime, romane, fjalorë, revista, etj. Disa në punët që janë ekspozuar në Bibliotekën Kombëtare janë përmbledhjet “Dritë d...

Ekspozitė


Ambasada e Brazilit   Artistët e artit plastik brazilian do të paraqesin punimet e tyre në Muzeun Historik Kombëtar më datë 6 shtator në hollin kryesor, në orën 12. Është hera e parë që punime arti nga Brazili paraqiten në Shqipëri. Ambasada e Brazilit në Tiranë ngarkoi kuratoren Suzzana Magalhães për të përzgjedhur 11 artistë bashkëkohorë të cilët punoj...

Ekspozitė


MIZA   "Artist Swatter" nga Rafet Jonuzi Rafet Jonuzi lindur në Preshevë (1964) aktualisht jeton dhe punon në Bregenz, Zürich, Mostar dhe Prishtinë, lëvron në disa mediume shprehëse artistike si: vizatimi, fotografia, Video, instalacioni.  Jonuzi ka qënë pjesëmarrës gjatë këtyre viteve në disa ekspozita kolektive dhe përsonale si : International print Biennial, Douro-Portugali / Angel and Shadows, Ga...

Ekspozitė


New Vision   Organizata New Vision do të organizojë ekspozitën e titulluar: "Krijimi im, Bota ime" në të cilën do të marrin pjesë rreth 50 krijime të të rinjve në fushën e pikturës dhe të krijimtarisë letrare.  Në këtë ekspozitë do të përzgjidhen dy fitues për të cilët do të ketë një votim nga ana e të pranishmëve në ekspozitë...

Ekspozitė


“Njė Komb, Njė Kulturė"   Në Muzeun e Kosovës në Prishtinë është çelur ekspozita e përbashkët Kosovë- Shqipëri “Një Komb, Një Kulturë", ku janë paraqitur arte dhe fakte arkeologjike të periudhave të ndryshme. Kjo ekspozitë arkeologjike është përgatitur nga Instituti i Monumenteve të Shqipërisë në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës dhe do t&e...

Pikturė


Rron Qena     “Rron Qena n'Shqiperi”, titullohet ekspozita e piktorit nga Prishtina, që më datë 10 Gusht do hapet në ambjentet e Tirana Ekspres. Mbrëmjes do i bashkohet edhe Haveit Show, 4 artiste shumë interesantë. Piktori Rron Qena vjen me këtë ekspozitë pas 3 muajsh qëndrimi në Shqipëri. Gjatë kësaj kohe, Rroni ka pikturuar dhe 4 murale në Hostel Albania, ku nga data 10 Gusht do ken...

Pikturė


Tirana Ekspres  TIRANA AKT Në datën 25 korrik në ambientet e Tirana Ekspres do të hapet një ekspozitë e titulluar TiranaAkt, ku do të ekspozohen vizatimet që amatorë të ndryshëm kanë bërë sipas modeleve që kanë pozuar për ta gjatë një kursi vizatimi të organizuar nga dy vajza gjermane në Tirana Ekspres. Për disa ditë me radhë në ambientet e Tirana Ekspres pj...

Ekspozitė


Yunus Emre  Në ambientet e Qendrës Kulturore Turke Yunus Emre në Tiranë, është hapur një një ekspozitë me punimet e studentëve të kursit të Artit Tradicional Turk "Ebru", ”Vallja e  Ngjyrave”, e cila do të qëndrojë e hapur deri në muajin tetor.Ekspozita mund të vizitohet në ditët që është e hapur  Qendra nga ora 10:00 – 17:00. ...

Film Dokumentar


MIZAGaleria  “Miza” do të prezantojë  një film me metrazh të shkurtër, në kurimin e kritikut të artit Italian, Cladio Cravera. Kjo video vjen nga një artist i ri shqiptar, me banim në Torino, Driant Zeneli. Në këtë film me metrazh të shkurtër, katër marinarë të pamundur (tre njerëz dhe një rosë) ndodhen në bordin e një ylberi që ka rënë nga qiel...

Galeri


Galeri Zeta Zeta Galeri hap ekspozitën  “Ju lumshin duart”, nga Elizabeth M.Claffey, ditën e Mërkurë, datë 10 Korrik, ora 19:30. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për publikun deri më 17 Korrik. Oraret për vizitorët: Nga e hëna deri të shtunën, 09:30 - 14:00 dhe 17:00 - 20:00   ...

Konkurs


Live Art Veprat finaliste të një konkursi të pikturës bashkëkohore në Shqipëri do të ekspozohen në një numër ekspozitash në disa qytete të Shqipërisë në periudhën shtator-nëntor 2013. 25 veprat finaliste të pjesëmarrësve të konkursit “Live Art”, që janë artistë shqiptarë amatorë ose profesionistë të moshës 18-35 vjeç, do t...

Ekspozitė


Miza, Mbas "Artisti është i pranishëm" Miza vjen me nje tjetër moment ku për synim ka dialogun kulturor mes publikut-artistëve Shqiptarë dhe përsonaliteteve të sistemit të gjëre të artit në botë. Miza fton artisten Amerikane Elizabeth M. Claffey me ekspozitën e saj "UNIforma", inagurimi me dt. 1 korrik 2013 ora 20:00. Jeni të mirëpritur !...

Ekspozitė


ON  THE  OCCASION  OF  THE NATIONAL  DAY  AND THE CELEBRATIONS TO MARK  CROATIA’S ACCESSION TO THE  EUROPEAN  UNION  The Embassy of the Republic of Croatia in Tirana is organizing the Photograpy Exhibition CROATIA AND ALBANIA FROM THE AIR By the renowned Croatian and Albanian photographers  Mr. Robert Rebersak and Mr. Alket Islami. The venue of the Exhibition in the National History Museum,  Sheshi  Skenderbej ...

Ekspozitė


Miza Galeri Mbas “Artisti është i pranishëm” Miza vjen me nje tjetër moment ku për synim ka dialogun kulturor mes publikut-artistëve Shqiptarë dhe përsonaliteteve të sistemit të gjëre të artit në botë. Miza fton artisten Amerikane Elizabeth M. Claffey me ekspozitën e saj “UNIforma”, inagurimi me dt. 1 korrik 2013 ora 20:00. Jeni të mirëpritur ! “Uniformat e Spitalit”, dhe &l...

Ekspozitė


Galeria Kombëtare e Arteve   ME VEPRA NGA KOLEKSIONI I BANKËS QENDRORE TË REPUBLIKËS SË TURQISË Duke filluar që nga data 30 Maj  ora 11.00 deri më 14 Korrik 2013, Galeria Kombëtare e Arteve hap dyert e saj për ekspozitën me titull : “Kohë dhe Vende: Stambolli – Me Vepra nga Koleksioni i Bankës Qëndrore të Republikës së Turqisë”. Nën kujdesin e kuratores Prof. Dr...

Ekspozitė


Ambasada Francėze EKSPOZITA/EXPOSITION Vernissage le Me. 29 mai/maj 2013 Musée de l'Indépendance/Muzeu i pavarėsisė - VLORA EXPOSITION PHOTOGRAPHIQUE "PETITES ILES DE LA MÉDITERRANÉE"/EKSPOZITĖ FOTOGRAFIKE " ISHUJT E VEGJĖL TĖ MESDHEUT" Dans le cadre du programme "Petites Iles de la Méditerranée" le Conservatoire du Littoral présentera une exposition de photos prises ± l'occasion des missions que cette institutio...

Ekspozitė


Helidon Haliti & Odise Papa   Në datën 11 Maj ora 11.00 në Galerinë e qytetit të Sarandës çelet ekspozita personale e skulptorit Odise Papa dhe e piktorit Helidon Haliti.   Ky ështe bashkëpunimi i parë midis 2 artistëve , ku elementi kryesor do të jetë "deti"....

Ekspozitė


Zanfira Heta @ Tirana Backpacker Hostel   Tirana Backpacker Hostel çel ditën e martë ekspozitën personale të piktores së mirënjohur Zanfira Heta.   Stili Artistik   Piktorja punon me nje stil tepër unik, qe i flet shikuesit në mënyra të ndryshme, sa herë që e vështron veprën e saj.Figurat herë gjeometrike e herë asimetrike, duket sikur tregojnë një pjesë jete, një kujti...

Ekspozitė


Fundi i varkës së Noas / Afrim Spahiu   Galeria Kombëtare e Kosovës  hap ditën e mërkurë më 8 maj 2013 ekspozitën personale të artistit Afrim Spahiu. Ekspozita titullohet 'Fundi i varkës së Noas' dhe është e kuruar nga Suzana Varvarica Kuka.   //////////////////////////////////////////////////////////////////   The National Gallery of  Kosovo cordially invites you to the opening of the perso...

Ekspozitė


Pasolini Prossimo Nostro @ MIZA Galeri  MIZA prezanton: Pasolini Prossimo NostroAdrian Paci, Blerdi Fatusha, Endri Dani, Lek M Gjeloshi.Kuruar nga Sofia kalo Hapja : 9 Maj 2013, ora 19:00 deri 2 qershor 2013   Pier Paolo Pasolini Pier Paolo Pasolini (1922 – 1975) është një nga figurat më kurajoze dhe me influencë në panteonin e artistëve të shekullit të 20të. Me një krijimtari të larmishme, e cila shtrihet në ...

Ekspozitė


Ylli Sula dhe Krenar Zejno organizojnë   "Bibliofili" në Zenit Botime të vjetra në frengjisht që nga 1600 deri nga fundi i 1800, pjesë të fondit të bibliotekës personale të Ylli Sulës, dhe përsihatjet estetike e filo-sofike të Krenar Zejnos, përmes një udhëtimi bibliofilik krejt të veçantë, ju rizhysin në temat e mëdha të njerëzimit: historia, filozofia, besimi, letë...

Ekspozitė


Antonio Polo   Photography Exhibition "Uncommon Dreams" Një prezantim i poezisë vizuale të fotografit spanjoll Antonio Polo.   Antonio Polo, ka mbaruar studimet për drejtësi dhe ka ushtruar profesionin si avokat disa vite, mbas shumë kritikave pozitive të punimeve te tij , iu kushtua fotografisë në mënyrë autodidakte dhe të pavarur  që prej vitit 2007. Që nga ky moment ka realizuar expozita...

Ekspozitė


Hapja e ekspozitės "Art 1" / Opening of the exhibition "Art. 1"    Çdo vit, 17 maji festohet si Dita Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, në përkujtim të heqjes së homoseksualitetit prej Klasifikimit Ndërkombëtar të Sëmundjeve të Organizatës Botërorë të Shëndetësisë më 17 maj 1990. Në mbarë botën kjo ditë kremtohet me ekspozita, manifestime dhe evente të...

Ekspozitė


Pranverë fëminore - 2013 / Muzeu Historik Kombëtar   Është çelur ekspozita “Pranverë fëminore-2013”.   Objekt i saj janë vizatimet dhe pikturat e fëmijëve ku mbi të gjitha mbizotërojnë pamje nga natyra jonë e bukur, lule të ndryshme, kafshë e shpendë etj. Kjo ekspozitë do të ndihmojë  në nxitjen e mëtejshme të talentit të tyre në k&eu...

Ekspozitė


Çamëria Jonë / Abaz Hodo   Muzeu Historik Kombëtar çel ditën e mërkurë, më 24 prill, ekpozitën “Çamëria Jonë” të piktorit Abaz Hodo.   Ekspozita do të përmbajë krijime të kohëve të fundit të autorit dhe  do të jetë e para e këtij lloji, jo vetëm për përmbajtjen e saj, por edhe për shprehjet origjinale t&eu...

Ekspozitė


Territore tė vogla lirie (1968-1973) / Alush Shima     Alush ShimaTerritore të vogla lirie (1968-1973)26 Prill – 27 Maj 2013Galeria Kombëtare e Arteve do të hapë në datën 26 prill 2013, ora 19.00, ekspozitën e piktorit Alush Shima (lindur më 1942). Kjo ekspozitë është realizuar në bashkëpunim me dy kuratorët dhe kritikët italianë, Profesorët Vanja Strukelj dhe Arturo Calzona, të cilë...

Ekspozitė


Ekspozitë personale / Bèatrice Richard- de Saint Jean   Çelet në ambjentet e Galerisë FAB ekspozita personale e Bèatrice Richard- de Saint Jean.   PROFILPrirja artistike e Béatrice de Saint Jean është e hershme. Ajo organizon ekspozitën e saj të parë në moshën dymbëdhjetë vjeçe në spitalin e Grenoble. Në vitin 1981, ajo vazhdon studimet në fakultetin e Arteve të ...

Ekspozitė


Ekspozita "Thesaret e trashëgimisë kulturore shqiptare" në Kosovë Ekspozita "Thesaret e trashëgimisë kulturore shqiptare", me më shumë se 100 objekte të ekspozuara në Itali, do të çelet në fund të muajit edhe në Kosovë.E organizuar me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë nga Ministria e Jashtme dhe ajo e Kulturës e Shqipërisë, ekspozita u paraqit në Romë dhe Torino. Sipas Ins...

Ekspozitė


LIBRA TË VJETËR DHE TEMA UNIVERSALE / LIVRES ANCIENS ET THÈMES UNIVERSELS @ ZENIT GALLEY Botime të vjetra në frengjisht që nga 1600 deri nga fundi i 1800, pjesë të fondit të bibliotekës personale të Z. Ylli Sula, dhe përsihatjet estetiko-filozofike të Krenar Zejnos, përmes një udhëtimi bibliofilik krejt të veçantë, ju rizhysin në temat e mëdha të njerëzimit: historia, fil...

Ekspozitė


Ekspozitë personale e piktorit Samedin Asllani     Në "Galerie de Prieuré" të komunës Pully piktori i ynë i mirënjohur  Samedin Asllani do të hapë ekspozitë e tij personale.   Si çdo herë edhe kësaj radhe do të kemi rastin të shohim disa punime të reja të punuara me një stil të veçantë dhe tashmë më të njohur botërisht.   ...

Ekspozitė


" Rrėfime nga vendi i Shqiponjave" nė Acca   ACCA- Galeria e Vogël prezanton ditën e mërkurë , ora 17.00 ekspozitën e arteve pamore " Rrëfime nga vendi i Shqiponjave" .   Nisur dhe konteksti, punimet kanë karakter narrativ në instalacione, piktura, fotografi dhe skulptura të punuara nga 10 artistët e rinj pjesëmarrës në këtë ekspozitë.   Me mbështetjen e AMSHC dhe  National Sport Park...

Galeri


Gallery On The Move/ Kurator F. Zguro   Gallery On The Move prezanton “Education/Edukim” në bashkëpunim me Bruno Muzzolini, projekt i cili interpretohet si leksion akademik në kursin e Digital Video në Accademia delle Belle Arti di Brera në Milano, pikërisht nga profesori i këtij kursi (Prof. Bruno Muzzolini). “Education” konsiston në prezantimin e një serie videosh nga artistë të ndryshëm.   Q&eu...

Konkurs


Red Bull Ilume   Red Bull Illume është konkursi botëror i fotografisë, dedikuar sporteve eksteme dhe imazheve dinamike. Qëllimi i këtij konkursi është të mbledhë imazhet më kreativë të fotografëve nga e gjithë bota dhe të afrojë publikun me botën e sporteve ekstreme. Konkursi i këtij viti shënon edicionin e tretë, pas atij të vitit 2007 dhe 2010. Nga mijëra imazhe që do ...

Ekspozitė


PranverArt 4   Rikthehet PranverArt- Edicioni 4   Ekspozita “Pranverë-art” nisi për t’u kthyer në traditë që në vitin 1972, pati të njëjtin fat si Festivali i 11-të i Këngës. Një pjesë e piktorëve u dënuan, ndërsa ekspozita u ndalua për t’u rikthyer vetëm në vitin 2009.  Ky është viti i katërt, që ka një grup piktorësh e skulptor&...

Ekspozitė


Post Red në Art Space Galleri   Ekspozitë personale " Post Red " nga  Mario Xhavella Mario Xhavella paraqet ekspozitën e tij personale , ditën e martë në ambjentet e  Art Space Galleri .   Mos e humbisni!...

Ekspozitė


Galeria FAB   Galeria FAB çel ditën e enjte, datë 11 prill, ora 11 .00,  ekspozitën "Majlinda Forever", organizuar me punime të mbledhura nga karriera e gjatë e modeles, Majlinda Haderi, pranë Fakultetit të Arteve të Bukura.   Punimet janë mbledhur nga Fondi i FAB, pedagogë, artistë dhe studentë të shumtë.   Kurator / Arben Bajo, Ermir Hoxha...

Ekspozitė


Ekpozitë fotografike / Ergys Zhabjaku në Miza Galeri   Miza Galeri prezanton ditën e hëne ekspozitën personale të fotografit Ergys Zhabjaku , nën titullin " Energji e pashfrytëzuar".   Fotografia e Ergys Zhabjakut karakterizohet nga kërkimi i plasticitetit të gjuhës fotografike. Ajo nga njëra anë eksploron mundësitë shprehëse të fotografisë duke shfaqur shpërfillje ndaj k...

Ekspozitė


Ekspozitë personale "Rikthimi" @ Tirana Backpacker Hostel   Piktura joformale e Diana Ramës është një mënyrë e strukturuar që përhapet në formën e rrugëve emocionale. Artistja e  ka titulluar " Rikthimi " këtë fazë të kujtimeve të turbullta që nuk është e lidhur me një vend të caktuar, por përpunon hapat kryesorë që shënojnë largimin nga vendi i origj...

Ekspozitė


Ekspozitë fotografike @ Remix ( House of Arts)   Ekspozita fotografike vjen në kuadër të projektit mbi martesat shqiptaro -serbe,sjellë nga Elona Xhepa dhe Katarina Gajic në ambjentet e Remix ( House of Arts) .Nga e hëna deri të premten.Na ndiqni,...

Ekspozitė


Endri Myrtaj @ Tirana Ekspres     Ditën e mërkurë, datë 3 prill, në ambjentet e Tirana Ekspres ( The alternative art space of Tirana) çelet ekspozita personale e Endri Myrtaj....

Ekspozitė


Ekspozitė personaleMuzeu Historik Kombëtar çel ekspozitën personale të piktorit Llazar Myzeqari, në rastin e 80 vjetorit te tij....

Ekspozitė


Legjenda e Rozafës ne gur nga Destan Gashi 20 skulptura prej mermeri të skulptorit shqiptar Destan Gashi u paraqitën ditën e enjte, më 21 mars , në galerinë Artefakt , në Vienë. Mbi ekspozitën Ekspozita prekëse e skulptorit Destan Gashi të rrëmben në një botë plot legjenda dhe mite. Gurët na tregojnë histori shqiptare, si ajo e legjendës së Rozafës, Doruntinës dhe hasjaneve, grave kre...

Ekspozitė


Bujar (Babi) Arizi   Në kuadër të "Pranvera Greke e Kulturës në Shqipëri", datë 23 Prill,ora 19:00, do të mbahet në sallën gri të Muzeut Historik Kombëtar ekspozita “Duke pikturuar Greqinë dhe Shqipërinë” e Bujar (Babis) Arizit.  Kush është Bujar (Babis) Arizi ? Filloi studimet për Pikturë në Akademinë e Arteve të Tiranës dhe i perfundoinë It...

Ekspozitė


Muzeu Historik Kombëtar   Fotoreporteri Gani Xhengo një nga dëshmitarët e ndryshimit të regjimit sjell ekspozitën “Rilindje në Sheshin Skenderbej”. Fotot risjellin edhe njëherë pamjen e Sheshit Skënderbej në atë ditë të trazuar....

Ekspozitė


Ditët e Kulturës Saudite Ekspozitë në kuadër të Ditëve të Kulturës Saudite.Në këtë ekspozitë do të gjeni të shfaqur :Fine Arts,Fotografi nga vënde të ndryshme të Arabisë Saudite , realizuar nga fotografja  Bdoor ALSUDIRY , si dhe Kaliografinë arabe.  Një mundësi shumë e mirë për t'u njohur me kulturën arabe dhe për të eksploruar traditat e k&eu...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE FIER Lundi 18 Mars 2013-E hënë 18 Mars 2013     17:00                   Théâtre Bylis-Teatri Bylis                                     Expositio...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE KORÇA Mercredi 3 Avril 2013-E mërkurë 3 Prill 2013    13:00                                     Lycée Raqi Qirinxhi-Liceu Raqi QIrinxhi Exposition: Les élèves de la section bilingue du lycée Raqi Qirinxhi pré...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE KORÇA Mardi  19 Mars 2013-E martë 19 Mars 2013    12:00 Collège Stavri Themeli-Kolegji Stavri Themeli Spectacle / exposition: Dix mots de la Francophonie Spektakël dhe ekspozitë rreth dhjetë fjalëve të Frankofonisë Présenté par l’école Shkendie Rusi ...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE POGRADEC Mercredi 20 Mars 2013-E mërkurë 20 Mars 2013        13:00          Alliance Francaise Pogradec-Aleanca Franceze Pogradec Spectacle: Spectacle et exposition sur les dix mots de la Francophonie Spektakël dhe ekspozitë rreth dhjetë fjalëve të Frankofonisë Présenté par l’antenne de l’Alliance Française d...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE LIBRAZHD Samedi 16-24 Mars 2013-E shtunë 16-24 Mars 2013      8:00-16:00      Lycée’ Ibrahim Muca’-Liceu ‘Ibrahim Muca’ Exposition : Les “Dix mots” par les élèves du Lycée ‘Ibrahim Muça’ Ekspozitë rreth dhjetë fjalëve të Frankofonisë, nga nxënësit e liceut ‘Ibrahim Muça&rsq...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE   LEZHA Lunedi 18 Mars 2013-E Hënë 18 Mars 2013    10 :00 École ‘Kolin Gjoka’-Shkolla ‘Kolin Gjoka’ Atelier: Atelier de Peinture et présentation des dessins et peintures  Studio pikture, prezantim i vizatimeve dhe pikturave Présenté par l’école Kolin Gjoka ...

Ekspozitė


Tirana Ekspres(The alternative art space of Tirana)   Ekspozitë personale, Shukrie Neziri. Piktorja shumë e talentuar Shukrie Neziri, nga Tetovaka ekspozitën e parë në Shqipëri. Neziri ka kryer Fakultetin e Pikturës në Universitetin e Tetovës. Ekspozitën e parë personale e ka hapur në Tetovë në vitin 2005 ndërsa ka marrë pjesë në shumë ekspozita të përbashkëta në vend. ...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Lundi 25-31 Mars 2013-E hënë 25-31 Mars 2013      18 :00 Théâtre de la Comédie-Teatri Komedise Vernissage: Exposition du projet “Eco-quartier à Tirana” des étudiants de la faculté de Génie Civil de Tirana et de l’École Supérieure de Travaux Publics de Paris Ekspozitë  e studentëve të inxhinerisë Civile dhe shk...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Lundi 25-31 Mars 2013-E Hënë 25-31 Mars 2013    18 :00                        Rue Piétonne-Toptani-Pedonalja/Toptani Exposition: L’actualité 2012 par l’Agence France Presse (25-31 Mars) Ekspozitë e Agjensisë së Shtypit Francez mbi mbi te rejat 2012 Présenté pa...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Jeudi 21 Mars 2013-E enjte 21 Mars 2013        18:00                        Galerie des Arts-Galeria e Arteve Conférence: «100 ans d’archéologie franco-albanaise», par Marin Haxhimihali, directeur du Parc Apollonia. Le bilan des fouilles sur le terrain, mais aussi des publica...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Jeudi 21 Mars 2013-E enjte 21  Mars 2013     11:00                        Galerie des Arts-Galeria e Arteve Événement: Les Tambours de la Paix - Daullet e Paqes Présenté par le Lycée Victor Hugo, la Galerie des Arts et la Mairie de Tirana. ...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Mardi 19 Mars 2013-E martë 19 Mars 2013    18:00 Rue piétonne/Théâtre de la Comédie-Pedonalja/Teatri i Komedisë              Vernissage suivi d’un cocktail: Exposition «150 ans de la naissance de Pierre de Coubertin : vie et œuvre d’un humaniste» A l’occasion du 150ème anniversaire de la nai...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE TIRANALundi 18 Mars 2013-E hënë 18 Mars 2013        13:00                  Lycée Asim Vokshi-Liceu Asim VokshiExposition de peinture: 10 mots de la Francophonie et journée  gastronomique franco-albanaise,par les étudiants du Lycée Asim VokshiEkspozitë pikture 10 fjalët e frankofonisë dhe gas...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIEThéâtre de la Comédie - TIRANA VERNISSAGE EXPOSITION «LA MAGIE DE LA FRANCE, À TRAVERS MON OBJECTIF»Soirée d'ouverture du Printemps de la FrancophonieLes photographies de Greta Lami Dhaskali seront présentées du 18-23 Mars dans le Hall du théâtre de la Comédie. “Magjia e Francës përmes objektivit tim”.Fotografitë e Greta Lami Dhaskalit do t&eu...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Théatre de la Comédie / Rue Toptanie - TIRANAVERNISSAGE DES EXPOSITION DU PHOTOGRAPHE ARNAUD BRUNETSoirée d'ouverture du Printemps de la FrancophonieLes expositions Arlésiennes (16-31 mars) et Haiti (16-23 mars) du Photoreporter Arnaud Brunet (Agence NEUS) seront présentées dans la rue Toptanie à partir du 16 mars.Ekspozitat "Arlezianet" (16-31 mars) dhe "Haiti" (16-23 mars) e fotoreporterit Arnaud B...

Ekspozitė


ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Dans le cadre du Printemps de la Francophonie 2013Madame l'Ambassadeur de France en Albanie, Christine MORO,le Recteur de l'Université des Arts Prof. Petrit MALAJ etle Vice-doyen de la Faculté d'Histoire et de Philologie de l'Université de Tirana,Prof. Ymer Çiraku.vous invitent au vernissage del'Exposition de clôture des Ateliers de photojournalismele 15 mars 2013 à 19h00 à la Galerie FAB de Tirana....

Ekspozitė


Giancarlo Norese-Ekspozitë   Ekspozita “Giancarlo Norese Grand Show” do të përurohet të premten 15 mars në orën 20 pranë Industry Concept Lounge Bar (ish MOMA, rruga Nikolla Tupe) në Tiranë . Microgallery është një kub, një vitrinë, një hapësirë mendimi që u ofrohet artistëve. Ideja është ajo e një galerie në miniaturë, që nuk ka pretendime të m&eum...

Ekspozitė


Me Art, për Artin- Ekspozitë Ndërkombëtare Në Fakultetin e Arkitekturës së Prishtinës po qëndron e hapur ekspozita ndërkombëtare e fëmijëve dhe të rriturve, “Me Art, për Artin”, të cilën e ka hapur shkolla për pikturë, M -ATELE, që e udhëheqë piktorja akademike, Merita Jaha. Në këtë ekspozitë janë prezantuar shumë krijues nga Kosova dhe jas...

Ekspozitė


Rrezeart Galica- Ekspozitė PersonaleArtisti Rrezeart Galica, do të hapë ekspozitën e tij personale, të gjashtën me radhë në Gjenevë. Hapja solemne e ekspozitës do të bëhet më 4 mars 2013, dhe do të vazhdojë të jetë e hapur deri më 27 mars 2013 në Galerinë Le Centre de l'Esperance të këtij qyteti zviceran. Ekspozita do të jetë multimediale dhe në të do të paraqiten tri...

Ekspozitė


Grafika- Ekspozitė NdėrkombėtareGrafika / GraphicsKuruar nga / Curated by Erzen Shkololli Në këtë ekspozitë, janë të paraqitura veprat e artistëve vendor dhe ndërkombëtar, që shumica prej tyre janë emra shumë të mëdhenjë në botën e artit. Sigurisht që vepra kryesore e  kësaj shfaqjeje është llogaritur ‘Patinazhisti’, pasi shumica e publikut kanë ardhur që ta shohin...

Ekspozitė


The Apartment Kthim në të ardhmen” quhet ekspozita e cila qëndron e hapur që prej datës 9 Mars në “The Apartment”. Ekspozita konsiston në një konfigurim të historisë së artit duke filluar që nga fillesat e produksioneve primitive deri në ditët e sotme. Kjo ekspozitë është vazhdimi i ekspozitës “Atëherë dhe tani”, e cila u realizua po në hapësirat ...

Ekspozitė


Arben Shira - Ekspozitë Personale Piktori ARBEN SHIRA, çel ekspozitën e tij vetiake në Muzeun Historik Kombëtar, më 12 mars 2013, në orën 17:30.Ekspozita është një përmbledhje antologjike e punës 22 vjeçare në Itali te piktorit. Vjen në Tiranë pas një sërë ekspozitash vetiake dhe të përbashkëta me piktorë italiaën në Itali.Arbeni është i vlersëua...

Ekspozitė


Retrospektivė dhe Realitet: Gra dhe vajza shqiptare tė sukseshme nė botė nga Roland TashoMe rastin e Ditës Ndërkombtare të Gruas ,Galeria FAB pret fotografin e mirënjohur Roland Tasho, ne ekspozitën personale “Retrospektivë dhe Realitet: Gra dhe vajza shqiptare të sukseshme në botë” Ekspozita risjell për publikun dhe koleksionin e fotove të titulluara “Prapa maskave” me dëshmi të grave të ndryshme mbi &...

Ekspozitė


“Piktura moderniste”  Në hollin kryesor të Muzeut Historik Kombëtar u hap më 1 Mars, ekspozita “Piktura moderniste” e piktorit Rexhep Aliaj. Ekspozita përfshin punë të përzgjedhura të autorit nga 50 vite krijimtari artistike e tij. Pas 22 vitesh emigrim piktori ka përzgjedhur për publikun 57 tablo të krijimtarisë së tij artistike. Kjo ekspozitë u hap me mbështetjen e Qendrës Komb&eu...

Ekspozitė


“Miqve të mi” nga Pashk Përvathi Ekspozita “Miqve të mi” është e 34 në karrierën artistike të piktorit të njohur Pashk Përvathi. Ekspozita vjen në galerinë “Kledio”, dhe vetë piktori e ka menduar dhe si një dhuratë për miqtë e tij dhe artdashësit e pikturës. Në këtë ekspozitë ekspozohen 38 punime në teknikën e vajit. Ekspozita &...

Ekspozitė


 “Papa dhe Kisha” e Agim Sulaj në Oksford   “Papa dhe Kisha” (Le pape et leglise) titullohet një nga karikaturat e ekspozuara në galerinë “North Wall” në Oksford, ku artisti shqiptar, Agim Sulaj, ka hapur të parën ekspozitë personale. Situata e fundit në Vatikan e ka bërë Sulajn të hedhë në tablo këtë karikaturë, e cila të bie në sy menjëher&...

Ekspozitė


Galeria Kombėtare e Arteve Genti Korini “Arbstrakt”...   Galeria Kombëtare e Arteve hap ekspozitën e artistit Genti Korini. I lindur në1979, kjo është ekspozita e parë personale e artistit në galeri dhe përmbledh një cikël të fundit pikturash abstrakte. Në se shohim punët e fundit të Korinit, takohemi apo ritakohemi me pikturën abstrakte. Një pikturë komplekse që kemi nevojë t...

Ekspozitė


Galeri FAP “Portret Historik”, Vladimir Llakaj sjell skulpturat për figurat historike   Për publikun prezantohet ekspozita “Portret Historik” e skulptorit të njohur Vladimir Llakaj. Portretet historike me reputacion të spikatur në memorian e shqiptarëve si Skënderbeu, rilindasi Naim Frashëri, Nënë Tereza, Ibrahim Rugova, Adem Jashari, Ismail Kadare, etj, kanë qenë muzë e frymëzimit e skul...

Ekspozitė


Helidon Haliti me “Dashuri” për Shën Valentin   “Dashuri” titullohet ekspozita  personale që piktori Helidon Haliti hap në qytetin e Lushnjes. Kjo ekspozitë është një rikthim i artistit pas 22 vitesh në Lushnjë, qytetin e lindjes.Artisti prezanton në prag të “Shën Valentinit”, 35 punime të realizuara gjatë vitit 2011-‘12. Punimet janë në teknika dhe ...

Ekspozitė


Miza Galeri “Semafor” nga Klodian Deda   Artisti Klodian Deda vjen me një ekspozitë personale në galeri “Miza”. Semafor, në etimologjinë e vet pra edhe në kuptim të gjerë, domethënë: bartës sematash, shenjash. Instrument i kudondodhur i semiotikës së aplikuar në trafiqet njerëzore, semafori, ka një status të privilegjuar, si instrumenti që nuk gabon, arbitri i paansh&e...

Konkurs


Një shtatore për Dom Nikollë Kaçorrin MTKRS dhe Galeria Kombëtare e Arteve shpallin konkursin për realizimin e shtatores kushtuar Dom Nikoll Kaçorrit, zv/vendëskryeministër në qeverinë e Ismail Qemalit në vitin 1912. Sipas njoftimit zyrtar të GKA, shtatorja duhet të jetë figurative dhe realiste pasi i kushtohet një personaliteti historik, të njohur e të rëndësishëm të histo...

Konkurs


"Onufri 2012" Alketa Ramaj, triumfon me ‘Rritësja’ “Onufri 2012” ka kurorëzuar fituese të çmimit të madh artisten Alketa Ramaj. Ajo u shpall fituese e edicionit të 19 të “Onufrit” me dy punë, një fotografi e vitit 2012 pa titull, dhe skulptura  titulluar “Rritësja”. Fotografia fokuson një strukturë mbajtëse që mundëson qëndrimin e një peme të ...

Ekspozitė


Tirana Ekspres   “Anarkistët II”  “Anarkistët II” rikthehen në edicionin e dytë në Tirana Ekspres. Ekspozita vjen si bashkëpunim mes kësaj galerie dhe galerisë “On the Move”. Artistët pjesëmarrës në këtë edicion janë Jakup Ferri, Dora Garcia, Pipilotti Rist, Santiago Sierra. Ekspozita me kurator Fani Zguro ka marrë këtë emër nga dokumentari me t&eu...

Ekspozitė


SHERATON Tirana Hotel   “Zengo-Antoniu” art-ikonografi, fotografi, pikturë, kinematografi dhe muzikë Në hotel “Sheraton” paraqitet për herë të parë ekspozita e familjeve “Zengo-Antoniu”. Në të prezantohen 200 vite art-ikonografi, fotografi, pikturë, kinematografi dhe muzikë. Në nderim të artistëve për kontributin e tyre, pjesëtarë të familjeve Zengo dhe Anto...

Ekspozitė


Galeri FAP Alpinistët shqiptarë në malin Everest, rrugëtimi përmes fotosh Një prej alpinisteve, të cilët në një rast te paprecedent, për herë të parë si pjesë e një grupi ngjiten me sukses majën më të lartë të botës, atë të Everestit, ku ngritën për herë të parë në histori edhe flamurin shqiptar, Fation Plaku, një ekspozit&eu...

Ekspozitė


Galeria "Nikolet Vasia" “Fshati im, një fshat arbëresh”, nga Luis de Rosa  Ekspozita “Fshati im, një fshat arbëresh” vjen në qytetin e Durrësit, duke sjellë tablo interesante për artdashësit. Ekspozita e veçantë, në të cilën përshkruhet rruga e një fshati arbëresh në shekuj, qëndron e hapur në galerinë "Nikolet Vasia". Artisti Luis de Rosa në kë...

Ekspozitė


Trashëgimia kulturore shqiptare Ekspozohet në Itali Një ekspozitë e veçantë dedikuar trashëgimisë së pasur historike dhe kulturore të Shqipërisë është hapur në Palazzo Madama në Torino, Itali. Ekspozita ka objekte që nga kohët parahistorike deri në shekullin e shtatëmbëdhjetë. 150 vepra arti të mbledhura nga pasuritë shqiptare, të cilat janë në k&eu...

Ekspozitė


Foto nga Koli Verēani “Vendi i një krimi” Pallate. Sheshe me pallate. Pallate dhe lagje. Hyrje pallatesh. Qiej me pallate. Pallate nën dritën e hënës dhe, pallate që u bëjnë hije pallateve të tjera. Ky cikël punimesh ka nisur gjatë viteve 2008-2010, kur Koli Verçani vazhdonte studimet e larta në arkitekturë. Periudhë kjo e karakterizuar nga një qetësi dhe ulje në numër të n...

Ekspozitė


"Kongresi i Lushnjës dhe Shteti Shqiptar" 93 vjet Kongresi i Lushnjes  në Muzeun Historik Kombëtar   Në nderim të 93- vjetorit të Kongresit të Lushnjës, MTKRS në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave dhe Muzeun Historik Kombëtar, sjellin ekspozitën me foto dhe dokumente të kësaj ngjarje të rëndësishme historike, me titull "Kongresi i Lushnjës dhe Shteti Shq...

Ekspozitė


Agron Jano “FRYMËZIM”  në Lushnje          “FRYMËZIM” titullohet ekspozita personale e piktorit Agron Jano, që përmban piktura, punime të realizuara ne vitet e fundit. I mbushur me optimizëm nga ekspozita e fundit hapur vitin e kaluar me vizatime e piktura në Itali, realizuar gjatë qëndrimit në zonën e Milanos dhe Comos vite më parë, autori ka vendos...

Ekspozitė


“Nėntor 15” 27 piktorë në Muzeun Historik Kombëtar Vjen në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita e përvitshme “Nëntor” . Dhe pse me disa muaj vonesë nga e zakonshmja e hapjes së saj ekspozita e përvitshme e pikturës “Nëntor 15” vjen  me punët e 27 autorëve pjesëmarrës... Pjesa më e madhe e tyre janë të mirënjohur nga publiku artdashës si Agim ...

Ekspozitė


Muzeu Kombėtar“Refleksion” nga Gjergj RuliGjergj Ruli është rekordmen dhe kampion i disa dekadave me radhë, por vjen dhe si piktor me ekspozitën e tij të parë personale në Muzeun Historik Kombëtar. 61 punët e ekspozuara për herë të parë në Muzeun Kombëtar të ftojnë në një botë shumëngjyrëshe të pagëzuar me emrin “Refleksion”. Realizimi i tyre ësht&e...

Ekspozitė


Galeri FAP“Të gjithë mbi një qiell”, edicioni i 2-të “Të gjithë mbi një qiell” edicioni i 2-të i vjen  në një ekspozitë që organizohet nga të rinjtë e Tiranës dhe Durrësit, me shpresën që një ekspozitë e tillë të sjellë sadopak magji për një jave në galerinë FAP. Marrin pjesë me punët e tyre 22 artistë te rinj. ...

Ekspozitė


Galeri "Zeta" “A ekziston Babagjyshi i Festave?” Titullohet ekspozita që pret artdashësit në galeri "Zeta" me pjesëmarrjen e artistëve  Andi Hila, Anila Shapalaku, Artan Draçini, Klod Agostini, Ledia Kostandini.   Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më datë 20 Janar           ...

Konkurs


Galeria Kombėtare e Arteve“Ndoshta të ëndërrosh”  në “Onufri"E konceptuar nga kuratori italian Daniele Capra, ekspozita-konkurs në Galerinë Kombëtare të Arteve, mban këtë titull nisur nga monologu i famshëm i Hamletit të Shekspirit. Capra zgjedh këtë titull sepse, sipas tij, ka një ngjashmëri të madhe mes Hamletit të turbulluar e të gjendur në situatë të vësht...

Ekspozitė


Njazi Rukaj   “Pikturë e gdhendje në dru” në Muzeun Kombëtar Artisti Njazi Rukaj vjen me një ekspozitë personale “Pikturë e gdhendje në dru” në Muzeun Historik Kombëtar. Artisti Rukaj vjen denjësisht me punimet e tij pas një karriere të gjatë në art. Ai në vitet e tij të rinisë çeli 7 ekspozita dhe krijoi repartin e gdhendjes së drurit ne Krujë, shum&eu...

Ekspozitė


Miza Galeri “Hot tabu”, ekspozitë e përbashkët “Hot tabu” titullohet ekspozita e përbashkët me pjesëmarrjen e artistëve Anila Shapalaku, Agron Mesi, Olson Lamaj, Heldi Pema dhe Toni Milaqi që vjen në galerinë më të re në Tiranë titulluar “Miza”. “Seksualiteti është i kufizuar nga tabutë. Erotizmi vlon pikërisht në transgresionin e këtyre tabuve. Në e...

Aktivitete


“Open Studio" N ga Ledia Kostandini& Matilda Odobashi  Dëshira për të marrë impulse/ngacmime  nga artdashësit,  nga kolegët dhe jo vetëm, mbi punimet e tyre më të fundit,i ka shtyrë dy artistet e talentuara Ledia Kostandini dhe Matilda Odobashi që të organizonin diçka kaq intime siç është Open Studio. Qëllimi i tyre është të krijojmë një ambient sa m&...

Ekspozitė


Mustafa Arapi   “Apocalypse” në Muzeun Kombëtar   Mustafa Arapi  vjen në Muzeun Historik Kombëtar me ekspozitën personale “Apocalypse”.. Mustafa Arapi është piktor e restaurator i mirënjohur me një karrierë të pasur artistike, si dhe fitues i disa çmimeve artistike. Në këtë ekspozitë, Arapi  prezanton 37 vepra të krijuara gjatë viteve të fundit. ...

Ekspozitė


Lekë Tasi     Me "Mbikalim" në “Zeta”“Mbikalimi”( Overpass-) titullohet ekspozita që na prezanton piktorin Lekë Tasi në galeri “Zeta”. ““Mbikalimi” i Lekë Tasit është një shkokëlim i metaforës së kalimit nga një pafajësi te tjetra, nga një “frame” kujtese te një “frame” ëndrre, nga një shkarje dore te një ...

Ekspozitė


Fahredin Spahija“(Un) censored”, ekspozita me nudo në TiranëFotografi i njohur nga Kosova, Fahredin Spahija, kthehet pas 9 vitesh në Tiranë për të hapur ekspozitën e dytë personale. Titullohet “(Un) censored”. Spahija, deri një vit më parë drejtor i Galerisë Kombëtare të Arteve në Kosovë, ka ekspozuar për herë të parë në Tiranë në vitin 2003. Atëkohë...

Ekspozitė


Fim dokumentar “Portrete dhe peizazhe të Shqipërisë” Nga Monda Shima Haxhiaj Aktivitetet e realizuara nga Instituti Italian i Kulturës në kuadrin e festimeve për 100 -vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë do të mbyllen të premten pranë Muzeut Historik Kombëtar të Tiranës, ku do të përurohet ekspozita me fotografi dokumentuese të Shoqërisë së Gjeografëve Ita...

Ekspozitė


Majlinda Kelmendi  “Identitet & Dialog”, në galerinë FAPVjen në galerinë FAP, Universiteti  Arteve, ekspozita personale e artistes Majlinda Kelmendi titulluar “Identitet & Dialog”. Sipas artistes, përbërja e këtij subjekti të ciklit “Identitet & Dialog” është i thyer i analizuar dhe i rimontuar, duke afruar kohërat e largëta për të na bërë të kuptojmë...

Ekspozitė


Arben Morina “40 shenjtorët e Pavarësisë” Piktori Arben Morina sjell ekspozitën e portreteve të 40 firmëtarëve të deklaratës së Pavarësisë. Në kuadër të 100 -vjetorit të Pavarësisë, në hollin e e Këshillit të Ministrave vjen ekspozita e portreteve të 40 firmëtarëve të deklaratës së pavarësisë, të piktorit Arben Morina. Portre...

Ekspozitė


Muzeu Historik Kombėtar Ekspozohen 15 kodikë origjinalë në “Dorëshkrime Bizantine dhe Pasbizantine në Shqipëri” Në kuadër të 100-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë në Bashkëpunim me Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe Muzeun Historik Kombëtar çelën Ekspozitën "Dorëshkri...

Ekspozitė


Galeria FAP Ekspozita “UDHËT 2” me rastin e 100 - vjetorit të Pavarësisë Në galerinë FAP vjen ekspozita “UDHËT 2” me rastin e 100 - vjetorit të Pavarësisë. Ekspozita është realizuar me punimet të zgjedhura nga krijimtaria e pedagogëve të Fakultetit të Arteve të Bukura. Artisët pjesëmarrës janë: Arben Bajo, Ardian Isufi, Artan Peqini, Artan Buca, Ali Oseku,...

Ekspozitė


“Fabulous” Pikturat e Helidon Halitit në Monte Carlo Pas një sërë suksesesh në Shqipëri, por jo vetëm, piktori Helidon Haliti këto ditë ka ‘fluturuar’ drejt kryeqytetit të Monacos në Monte Carlo për të ekspozuar punët e tij në rezidencën “EUROPA A Galeria ALM”. Ai prezantohet me 30 punime nga cikli "Fabulous" me dimensionet 130cm -100cm. Pikturat janë punuar të gj...

Ekspozitė


Ikonat shqiptare në Rusi Në muzeun shtetëror të artit në qytetin e Nizhni Novgorodit, janë ekspozuar ikonat shqiptare. Ekspozita e ikonave shqiptare të periudhës mesjetare u prit me mjaft interes nga drejtues të institucioneve vendore të qytetit të Nizhni Novgorodit, nga personalitete të artit, kulturës, shkencës, nga studiues të trashëgimisë kulturore, nga të rinj të këtij qyteti, p&eum...

Ekspozitė


Universiteti Europian i TiranėsÇelet ekspozita me foto të rralla nga fondi austro-hungarez Marubi Të premten, 23 nëntor, ora 18:00, në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës çelet ekspozita me foto të fondit Marubi.Kjo ekspozitë e organizuar nga UET dhe Shoqata e Miqësisë Shqipëri-Austri  është një mënyrë  për të vlerësuar rolin e Austro-Hungarisë në shpallj...

Ekspozitė


“Shqipëria fantastike”   Punët e  Ibrahim Kodrës, në Prishtinë Galeria e Arteve e Kosovës është bërë mikpritëse e ekspozitës me 49 vepra të piktorit të njohur Ibrahim Kodra, që është hapur mbrëmjen e së martës. “Shqipëria fantastike” është titull që mban ekspozita, titull që e ka marrë prej veprës të cilë...

Ekspozitė


Fondacioni Grek i Kulturės“Arketipe grash të mitologjisë greke” nga Artur HoxhaDitën e premte, më 23 nëntor, ora 18.00 në sallën e ekspozitave, tek Fondacioni Grek i Kulturës do të hapet ekspozita e piktorit Artur Hoxha, titulluar “Arketipe grash të mitologjisë greke”. Në këtë ekspozitë marrin pjesë me punimet e tyre edhe talente të reja të Universitetit të Arteve Tiranë. B...

Ekspozitė


Universiteti Europian i Tiranės  “Tirana Art Colony” 30 artistë nga trojet shqiptare sjellin punimet e tyre për  100 - vjetorin e Pavarësisë Janë tridhjetë artistë shqiptarë të spikatur, të ardhur nga Zvicra, Gjermania, Italia, Franca, Anglia Maqedonia, Kosova e Mali i zi, që i janë bashkuar thirrjes së përvitshme organizatorëve të eventit dhe për këtë vit kanë mend...

Ekspozitė


“PORTRET” Pikturë dhe skulpturë nga Eduart Karaj Në kuadër të 100 -vjetorit të Pavarësisë, vjen ekspozita e titulluar  “Portret” e artistit të ri por mjaft të talentuar Eduart Karaj. Ekspozita “Potret” përbëhet nga rreth 35 vepra prej të cilave 20 janë piktura, dhe rreth 15 skulptura, ku të gjitha janë kompozime të ndryshme dhe  secila prej tyre tregon nj&...

Ekspozitė


Hekla Center “Pictogram XII – epo 2012” Titullohet ekspozita që sjell punët e artistëve Ana Vesho, Artan Meqemea, Darina Nikolla Mëhilli, Egi Selja, Elida Kasa, Endri Qenanaj, Erion Kumuria, Jozefina Begu, Mimoza Veliu, Rea Muka, Rei Bengu, Viktoria Nikolla. Gjinitë dhe teknikat e përdorura janë të ndryshme, por në secilin nga autorët vihet re një ndjeshmëri e veçantë.       ...

Ekspozitė


Fotografi“Historia e Shqipërisë përmes objektivit të Marubëve” Me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Fototeka Kombëtare “Marubi”, hap ekspozitën fotografike “Historia e Shqipërisë përmes objektivit të Marubëve” dhe bën promovimin e albumit fotografik, “Marubi - “Njerz në zâ e sênde të kujdesshme&rdqu...

Ekspozitė


Galeria e Arteve, Shkodėr Identitet & Dialog Ekspozitë personale të artistes Majlinda Kelmendi Simbolikë  kryqëzuese .. Pa ndërgjegjen nuk do ekzistonim . Mbi të gjitha jeta është një luftë e vërtetë për të tejkaluar, përballuar situata të ndryshme dhe falë tyre ne krijojmë identitetin tonë, në kulmin e zinxhirit ushqyes. Vetpërqëndrimi është një produkt...

Ekspozitė


Muzeu Historik Kombëtar “100 Vjet Pavarësi” Vjen në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita “100 Vjet Pavarësi” me koleksione dhe eksponate të rralla nga bukinistët dhe koleksionistët shqiptarë.  Turi i kësaj ekspozite do të hapë siparin në Tiranë, më datat 13-17 nëntor dhe do të vijojë në Prishtinë më 18-21 nëntor, Prizren 22 nëntor dhe Vlorë...

Ekspozitė


Biblioteka Kombëtare     “Meshari” emërmadh në 100-vjetorin e PavarësisëDitën e hënë, datë 12 nëntor, në orën 18.00 do të çelet ekspozita “Buzuku dhe sivëllezërit e tij”. “Meshari” i Gjon Buzukut njihet si vepra origjinale më e lashtë në gjuhën shqipe dhe daton që prej vitit 1555. I sjellë nga Vatikani, ai është vendosur pra...

Ekspozitė


Lasgush Poradeci"Të ritë e viteve të mi"Me rastin e 25-vjetorit te vdekjes se poetit Lasgush Poradeci vjen ekspozita "Te ritë e viteve të mi". Ekspozita hapet në shtëpinë ku ka jetuar poeti. ...

Ekspozitė


Galeria Arteve Fier    “PROCES”  nga Agron Jano         “PROCES” titullohet ekspozita personale e piktorit Agron Janos,që përmban 40 piktura,punime të realizuara kryesisht 2 vitet e fundit. I mbushur me optimizëm nga ekspozita e fundit hapur 3 muaj më parë me   vizatime  e piktura në  Como të Italisë, realizuar gjatë qëndrimit në Itali vite m...

Ekspozitė


Ekspozitė etnografike“Veshje të trevave shqiptare”Në Muzeun Historik Kombëtar vjen ekspozita etnografike mbarëkombëtare që organizohet në kuadër të  aktiviteteve festive të kremtimit të 100- vjetorit të Pavarësisë. Ekspozita paraqet në vetvete larminë e kostumeve popullore, botën e brendshme të një populli vital, i cili ka derdhur mjeshtërisht në shekuj në veshjet e tij...

Ekspozitė


Galeria FAP"VIZATIME '60 - '80"Galeria FAP, prezanton ekspozitën  "VIZATIME '60 - '80" realizuar me punime te perzgjedhura nga Fondi i Fakultetit të Arteve te Bukura. Kurator i ekspozitës është Ermir Hoxha.Ceremon e hapjes datë 6 nëntor, ora 12.00....

Ekspozitė


AQSHFFotografia në 100-vjetor   Ditën e mërkurë, datë 31 tetor, ora 12.00, në hollin e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit, do të hapet një ekspozitë fotografike me rastin e 100-vjetorit të shfaqjes së parë filmike në Shkodër (Kol Idromeno, 1909). Në këtë ekspozitë paraqiten foto, dokumente dhe objekte që i përkasin kësaj kohe. Autori i ekspozitës është studiue...

Ekspozitė


Muzeu Kombėtar“100 vjet – histori e gruas”Në sallën e ekspozitave të Muzeut Historik Kombëtar vjen ekspozita “100 vjet – histori e gruas”. Ekspozita mbështetet nga Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri dhe fjalën e hapjes në ceremoninë e rastit do e mbajë Ambasadori i Delegacionit të BE-së Sh.T. Ettore Sequi. Eventi mbështetet gjithashtu nga Shoqata “Nё Dobi tё Gruas...

Ekspozitė


Muzeu Kombėtar Një shekull marrëdhënie shqiptaro-ruse Një marrëdhënie e gjatë, me ulje-ngritjet e veta, me flirtet dhe mëritë e saj. Edhe pse larg gjeografikisht, Shqipërisë i janë kryqëzuar shpeshherë rrugët me Rusinë. Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë vjen në Muzeun Historik Kombëtar një ekspozitë dokumentare, që dëshmon një shekull marrëdhën...

Ekspozitė


Monedha shqiptareEkspozitë e Bankës së Shqipërisë në kuadër të 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së ShqipërisëNë kuadër të 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Banka e Shqipërisë organizon ekspozitën me temë: “100 vjet Pavarësi: Pasqyrimi i historisë në monedhën tonë kombëtare”, në a...

Ekspozitė


Piktori dhe skulptori Shkėqim MEĒAJ“MEÇAJ 20 -VJET ART”. Artisti MEÇAJ  ka 20- vjet që krijon dhe prezanton krijimtarinë e tij në ekspozita arti të përbashkëta dhe personale, brenda dhe jashtë Shqipërisë,që nga qershori  1992 gjer më sot me këtë eveniment arti jo vetëm për të, por dhe për Art Studio Galeri “MEÇAJ” që ai drejton që prej 6-vjet&...

Ekspozitė


TBU“Arti Figurativ Shqiptar në 100 vjetor"Në kuadër te 100 -vjetorit te Pavarësisë se Shqipërisë, këtij jubileu të lavdishëm të historisë se kombit shqiptar, Tirana Business University dhe Instituti i Studimeve Bashkëkohore sjellin ekspozitën “Arti Figurativ Shqiptar në 100 vjetor", si edhe simpoziumin që do të organizohet me këtë rast. Në ekspozitë do të jenë punë ...

Ekspozitė


ArkitekturėGRAPHIC EXHIBITION based on the theme I.C.O.N.S.Si pjesë e "Javëve të Arkitekturës së Tiranës" (TAW) të Universitetit POLIS, dhe eventeve të “Tetorit Gjerman” në Tiranë, vjen ekspozita Grafike bazuar në temën I.C.O.N.S. (Image of Chaos and Order in New Societies) vjen si fryt i bashkëpunimit të  artistëve shqiptarë të Qendrës së Multimedias Art & Design „MAD“...

Ekspozitė


Durrės7 piktorë nga Ulqini, ekspozitë për 100 -vjetorin e PavarësisëShtatë piktorë ulqinakë kanë ekspozuar disa nga punimet e tyre në galerinë e arteve "Nikolet Vasia" në Durrës, duke sjellë aromën e detit nga qyteti bregdetar në veri të lumit Buna në këtë viti jubilar të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Mbi 40 tablo, kryesisht akuarele me motive nga Ulq...

Ekspozitė


Galeria Kombėtare e ArteveNjë udhëtim në jetën e Nënë Terezës  Fondacioni Kulturor “Nënë Tereza”, pas një rrugëtimi në shumë vende të botës, sjell në përvjetorin e 9-të të lumturimit të saj, ekspozitën “Nënë Tereza. Vajza me emrin Gonxhe”. Ekspozita ka si qëllim promovimin e vlerave si, dinjiteti njerëzor, liria, barazia dhe solidariteti të...

Festival


Galeria Kombëtare e Arteve “Ëndrra ime, e ardhmja ime”, Festivali i Artit për FëmijëVjen në Galerinë Kombëtare të Arteve “Festivali i Artit për Fëmijë” nën logon “Festojmë 100 vjetorin e Pavarësisë”. Aktiviteti që nis sot që në orën 10.00 do të ketë në program përveç ekspozitës dhe shpalljes së Çmimeve edhe punë ...

Ekspozitė


Ardian Isufi “Pa titull në kohë” në galerinë FAPArtisti i njohur Ardian Isufi, duket se nuk ndalet për të sjellë sa më shumë projekte artistike, të cilët i shërbejnë jo pak gjallërisë artistike në kryeqytet. Në vijim të punës së tij, artisti Ardian Isufi këtë herë vjen me një ekspozitë personale të cilën e ka titulluar “Pa titull në koh&e...

Ekspozitė


Galeria Kombëtare e Arteve    ‘Ikona Shqiptare’ Ky vit, duke qenë dhe përvjetor i 100-të i shtetit shqiptar është konsideruar i rëndësishëm nga Galeria Kombëtare e Arteve për prezantimin e vlerave dhe pasurive historike dhe shpirtërore të vendit. Ekspozita ‘Ikona Shqiptare’ sjell përpara publikut vlerat më të mira të ikonografisë shqiptare dhe për her&eu...

Ekspozitė


Vjollca Terolli nė Galeri ‘Kledio’   45 piktura në një ekspozitë Me një bllok në dorë, piktorja lëviz sa nga një pikturë në tjetrën për t’i emërtuar. Sepse ajo nuk e di se çfarë pikturon. Vetëm në fund i sheh punët e saj. Bëhet fjalë për piktoren Vjollca Terolli , e cila vjen me një ekspozitë personale në galeri “Kledio”. Dhe pse ...

Pikturė


Galeri Kledio  "Lojë e heshtur"Vjen me një ekspozitë personale në galeri "Kledio" me rreth 20 piktura të reakizuara në vaj në kanavacë. Punët i përkasin të gjitha vitit 2012 dhe ekspozohen për herë të parë për publikun....

Ekspozitė


Fotografi“Vlora në shekullin e Pavarësisë”  Vjen në hollin e Muzeut Historik Kombëtar ekspozita “Vlora në shekullin e Pavarësisë” me rreth 400 foto të vjetra, harta dhe kartëpostale të Vlorës. Materialet e ekspozuara janë pjesë e koleksionit privat të arkitektit vlonjat Pirro Stefa. ...

Ekspozitė


FotografiShkatërrimi i Trashëgimisë Kulturore në Kosovë 1998-1999Kështu titullohet ekspozita fotografike që pret vizitorët në Muzeun Historik Kombëtar. Në këtë ekspozitë të fotografive Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës në Kosovë prezanton afro 200 fotografi që përbëjnë një pjesë të objekteve  të djegura, të rrënuara ose të d&eu...

Galeri


Pashk PėrvathiCinque terre apo Roma zënë vend në pikturat e Pashk Përvathit Në galerinë “Përvathi” janë të ekspozuara mbi 200 vepra në teknikën e vajit. I përkasin periudhave të ndryshme të krijimtarisë së piktorit Pashk Përvathi duke filluar nga viti 1983 e deri në ditët tona. Koleksioni është ndarë në 4 hapësira. Hapësira e parë është koleksion...

Ekspozitė


Galeri Kledio "Loje e heshtur"Ekspozitë personale e piktorit Siro MuhediniVjen me një ekspozitë personale në galeri "Kledio" me rreth 20 piktura të reakizuara në vaj në kanavacë. Punet i perkasin te gjitha vitit 2012 dhe ekspozohen per here te pare per publikun....

Ekspozitė


Fate Velaj “The red in the bedroom”, ekspozitë personale e Fate Velaj në Fier Ekspozita personale e artistit Fate Velaj në Fier do të përmbajë piktura nga cikli “The red in the deroom” dhe fotografi nga cikli “The heaven look down”.  ...

Ekspozitė


“100 vjet shtet shqiptar”, arti i Dan Gashit në Muzeun Kombëtar Piktori kosovar Dan Gashi që jeton në Gjermani vjen me ekspozitën e tij personale ART Ekspozitë “100 vjet shtet shqiptar”. Autori është fitues i disa çmimeve. Ështe pjesëmarrës në mbi 30 ekspozita kombëtare dhe ndërkombëtare në pikturë. Në Muzeun Historik Kombëtar krahas ekspozitës së tij in...

Intervista


Arti i Eduart Karaj në “Edward Lear”   30 vepra të piktorit janë të ekspozuara në galerinë e qytetit të Beratit ku kanë tërhequr vëmendjen e artdashësve për veçantinë dhe mesazhet që përcjellin. E sjellim me një intervistë në KULT artistin Eduart Karaj për të na thënë më shumë rreth krijimtarisë së tij...   Nga Monda Shima H...

Ekspozitė


Artisti Myftar Cubi sjell ekspozitën personale “100 vjet Pavarësi” Ju ftojme  diten e hene “100 vjet Pavarësi” quhet ekspozita personale e artistit Myftar Cubi që vjen në Muzeun Historik Kombëtar. Arti i Myftar Cubit është i veçantë në llojin e vet sepse preferon tektikën artistike -mozaike me gurë natyror. “Në gjithë krijimtarinë time - shkruan autori - përpiqem ...

Ekspozitė


“MAKE IT EASY MAKE IT PORN” Marrin pjesë artistët: Kajsa Dahlberg, James Fotopoulos, Regina José Galindo, Thomas Hirschhorn, Piccolo Steve, Pipilotti Rist, Anri Sala, Artan Shabani, Santiago Sierra, Dafna Maimon, Nick Zedd & Richard Kern Kurator: Fani Zguro “Gallery On The Move” (Galeri në lëvizje), në bashkëpunim me Isola Art Center paraqet në “Isola Libri Libreria” në Milano, ekspozitën e...

Konkurs


“Muzeu i kujtimeve të këqija”, triumfon në “Gjon Mili”   Fotografi kosovar Jetmir Idrizi është shpallur fitues i konkursit ndërkombëtar të fotografisë “Gjon Mili” që zhvillohet në Kosovë. Cikli i fotografive bardh e zi, titulluar “Muzeu i kujtimeve të këqija”, u përzgjodh nga një juri ndërkombëtare mes 20 pjesëmarrëse nga vende të ...

Ekspozitė


“Tranzicion i përhershëm”, Andis Gjoni provokon në “Zenit”,   Ndonëse prej disa vitesh jeton në Amerikë, Andis Gjoni i është qasur të gjitha problematikave të realitetit shqiptar, në këtë periudhë që etiketohet tranzicion. “Tranzicion i përhershëm” titullohet ekspozita e tij, që pret vizitorët në galerinë “Zenit”. “Kam marr&e...

Aktivitete


  AUTUMN OPEN STUDIO, T.I.C.A. AIRLAB Pas prezantimit të suksesshëm të programit në pranverë me pjesëmarrjen e artistëve Astrit Ismaili, Armando Lulaj dhe Vahida Ramujkic, T.I.C.A.- Tirana Institute of Contemporary Art, prezanton periudhën e 2-të AIRLAB Residency Program, 3 Shator, 2012 – 3 Nëntor, 2012. T.I.C.A. në bashkëpunim me artistët në rezidence për përudhën e vjeshtës ësht&eum...

Ekspozitė


“Tranzicion  i përhershëm”, Andis Gjoni ‘provokon’ në Zenit Nëse doni të shikoni një ekspozitë provokative, një ekspozitë që hap debat, mbi një pjesë të realitetit shqiptar  sot , jeni të ftuar të vizitoni ekpozitën e artistit shqiptar me banim në New York, Andis Gjoni. Ekspozita e titulluar “Tranzicion  i përhershëm” vjen sot pasdite (e s...

Ekspozitė


  Piktori Eduard Karaj vjen me një ekspozitë personale në galerinë “Edward Lear” në Berat. Ai prezantohet para artdashësve me rreth 30 vepra në format dydimensional, por të realizuara e konceptuara me teknika bashkëkohore ku ndërthuren metali me drurin, linoneumi me ngjyrat e vajit apo akrilikut duke i dhënë herë herë atyre imazhin tridimensional duke e bërë lojën artistike krejt...

Ekspozitė


  Ekspozita “Më thërrisni Jacky”,  në Promenade Gallery në Vlorë   Pipilotti Rist e njohur në të gjithë botën për artin e saj lëvizës, vjen me një ekspozitë në Shqipëri. “Më thërrisni Jacky” titullohet ekspozita e saj që u hap mbrëmë (12 shtator) në Promenade Gallery në Vlorë. Artistja Pipilotti Rist do të debutoj&eum...

Ekspozitė


  Arkitektura shqiptare në Bienalen e Venecias   Në edicionin e 13-të të Ekspozitës Ndërkombëtar të Arkitekturës “La Biennale”, në Venecia, Shqipëria u paraqit me Pavionin “In Heritage”, të prezantuar në ambientet e Palazzo Zorzi, ku janë edhe zyrat e UNESCO-s për Europën. Me një pozicion gjeografik jo më shumë se 700 km nga Venecia, në anën tjet&...

Ekspozitė


Ekspozita “Bekim Fehmiu” do të hapet në Beograd Pas Pejës, Prishtinës, Prijedorit, Sarajevës e Prizrenit, ekspozita “Bekim Fehmiu - pasuri e humbur në heshtje” do të hapet edhe në Beograd. Nga 7 shtatori, për një javë rrëfimi për aktorin e madh shqiptar do të ndalet në “Dom Omladine” të kryeqytetit serb. Me paraqitje kronologjike të jetës së Bekim Fehmiut, ng...

Aktivitete


   “PRISHTINË - MON AMOUR” Në një aksion vullnetar të organizuar e zbatuar nga ekipi i “Prishtinë – mon amour”, hapësira e hallës së përdorur si parking brenda Pallatit të Rinisë dhe Sporteve është pastruar dhe përgatur për ngjarjen e madhe që do të mbahet më 8 Shtator duke filluar nga ora 21:00 dhe do të zgjasë saktësisht një orë. E...

Ekspozitė


Kukullat e mrekullueshme të Nimfa Jaços   Nga Monda Shima Haxhiaj   Vjen me një ekspozitë në Muzeun Kombëtar Nimfa Jaço e cila na tregon kukullat e saj. Në mure shohim ato krijesa të buta, të cilave ajo u ka ngjizur një emër dhe i ka ekspozuar në grupe duke i emërtuar “Të gjithëgjendurat”;  “Çupkat në shëtitje”;  “Copëza fati”...

Ekspozitė


Fondacioni Grek i Kultures Atmosfera laike e pikturës pasbizantine të Çetirëve në monumentet e Myzeqesë   Ditën e enjte, më 30 gusht, në orën 19.00, në Trapezarinë e Manastirit të Shenjtë në Apolloni do të inaugurohet ekspozita fotografike e afreskeve pasbizantinë nga kishat e Myzeqesë, në të cilat kanë pikturuar vëllezërit Çetiri. Hapja e ekspozitës do zhv...

Ekspozitė


Fondacioni Grek i Kultures EKSPOZITË FOTOGRAFIKE RRETH VEPRËS SË ÇETIRËVE   Ditën e enjte, datë 30 gusht në orën 19.00 në Manastirin e Apollonisë «Odeoni» përgjatë ditëve të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Apollon” do të përurohet ekspozita fotografike me temë: «Atmosfera popullore e afreskeve pasbizantine të Myzeqesë, në monument...

Aktivitete


  “Fluturat” e Afganistanit, fotoja fituese e “National Geographic”   Njëmbëdhjetë fotografi të mrekullueshme u zgjodhën nga më shumë se 12 mijë të tilla, dërguar nga 6 615 fotografë nga 152 vende të ndryshme të globit. Midis imazheve të përzgjedhura, “National Geographic” shpalli fituese foton e Cedric Houin, e titulluar “Flutura”. Fotoja është...

Ekspozitė


Helidon Haliti     Piktori Helidon Haliti çel më 16 gusht ekspozitën quajtur thjesht “Personale” në Galerinë Kombëtare të Arteve. Artisti prezanton rreth 20 punime. “Le ta mbushim sallën e GKA-së si asnjëherë tjetër, le të tregojmë që e duam artin tonë dhe atë të tjetrit. Shkëputuni për një moment nga vapa dhe nga pushimet, gjithashtu dhe nga emri...

Pikturė


Piktori Helidon Haliti në Galerinë  Kombëtare të Arteve “Personale” titullohet ekspozita e piktorit Helidon Halitit që vjen në GKA. Për KULT rreth kësaj ekspozite piktori u shpreh se “Kam 3 vjet që punoj për këtë ekspozitë për t’u përqendruar te një vepër që e mendoj pothuaj gjithë jetën sime. Ekspozita do të ketë 18 punime, një gërsheti...

Studio Arti


Mozaikët e mrekullueshëm “Sinaj” Studio projektimi dhe realizimi të mozaikëve artistikë “Sinaj” lindi natyrshëm në vitin 1994 si një nevojë dhe domosdoshmëri e ndryshimeve të mëdha në Tiranë. Studio “Sinaj” ka si qëllim të ruajë dhe konsolidojë një traditë të pasur të  mozaikëve të Apolonisë, Butrintit, Durrësit, Linit,...

Reportazh


Ngjyrat dhe saktësia e Agron Janos ‘mahnitin’ Comon   Për gati dy javë arkitekti dhe piktori Agron Jano ekspozoi rreth 50 piktura dhe vizatime në Spazio Broltto në Piazza Duomo në Como (Itali)   Nga Monda Shima Haxhiaj   I njohur si qyteti i miliarderëve, Como për dy javë mirëpriti ekspozitën personale të arkitektit dhe piktorit shqiptar Agron Jano. E hapur në “Spazio Broletto” n&...

Ekspozitė


‘Marlyn the last Sitting Bert Stern’ ekspozitë në Itali Me rastin e 50 vjetorit të vdekjes së Marlyn Monroe do të shfaqet në Itali ekspozita “Marlyn the last Sitting Bert Stern”. Ekspozita do të sjellë punimet e realizuara nga fotografi Bert Stern, me rastin e asaj që quhet shërbimi i fundit fotografik i artistes përpara vdekjes tragjike në natën midis 4 dhe 5 gushtit të vitit 1962. ...

Promovim/Aktivitete


    Ngrihet shtatorja e Ndre Mjedës në 75 vjetorin e vdekjes Në 75- vjetorin e vdekjes dhe në 100-vjetorin e Pavarësisë, në fshatin Kukël të Komunës Bushat në Shkodër është përuruar shtatorja e Ndre Mjedës, poetit të letrave shqipe, famullitarit, intelektualit dhe banorit  të kësaj zone, i cili për vite e vite me radhe i shërbeu atij komuniteti. Në ceremoninë...

Ekspozitė


“Karikatura Kombëtare” bën bashkë 30 mjeshtrit shqiptarë të karikaturës   Nga Monda Shima Haxhiaj   “Karikatura Kombëtare” titullohet ekspozita e hapur në kuadër të festivalit ndërkombëtar të karikaturës “Kosovaaward/Karikatura botërore” që ka bërë bashkë më shumë se 30 karikaturistë nga mbarë trojet shqiptare në një...

Ekspozitė


“Karikatura Kombëtare” bën bashkë 30 mjeshtrit shqiptarë të karikaturës Nga Monda Shima Haxhiaj   “Karikatura Kombëtare” titullohet ekspozita e hapur në kuadër të festivalit ndërkombëtar të karikaturës “Kosovaaward/Karikatura botërore” që ka bërë bashkë më shumë se 30 karikaturistë nga mbarë trojet shqiptare në një vend. E...

Ekspozitė


“Personale” nga piktori Helidon Hailiti   “Personale” titullohet ekspozita e piktorit Helidon Halitit që vjen në GKA. Për KULT rreth kësaj ekspozite piktori u shpreh se “Kam 3 vjet që punoj për këtë ekspozitë për t’u përqendruar te një vepër që e mendoj pothuaj gjithë jetën sime. Ekspozita do të ketë 18 punime, një gërshetim i ekspos sime të fund...

Ekspozitė


“Personale” nga Helidon Hailiti “Personale” titullohet ekspozita e piktorit Helidon Halitit që vjen në GKA. Për KULT rreth kësaj ekspozite piktori u shpreh se “Kam 3 vjet që punoj për këtë ekspozitë për t’u përqendruar te një vepër që e mendoj pothuaj gjithë jetën sime. Ekspozita do të ketë 18 punime, një gërshetim i ekspos sime të fundit në &ld...

Reportazh


Ngjyrat dhe saktësia e Agron Janos ‘mahnitin’ Comon   Për gati dy javë arkitekti dhe piktori Agron Jano ekspozoi rreth 50 piktura dhe vizatime në Spazio Broltto në Piazza Duomo në Como (Itali)   Nga Monda Shima Haxhiaj   I njohur si qyteti i miliarderëve, Como për dy javë mirëpriti ekspozitën personale të arkitektit dhe piktorit shqiptar Agron Jano. E hapur në “Spazio Broletto” n&...

Ekspozitė


  Një muze për thesarin e Montekristos Thesari i Kontit të Montekristos do të ekspozohet në një muze në Itali, që do të ngrihet posaçërisht për të. E kërkuan për shekuj thesarin e San Mamilianos. Alexandre Dumas, duke shfletuar dokumente të kohës dhe duke mbledhur legjenda e përralla, e transformoi në thesarin e famshëm të Kontit që fshihej në ishullin e Montekristo...

Galeri


Bumçi: Do t’i mbyllim galeritë dhe muzetë që nuk kanë kushte Kur kanë kaluar dy javë nga skandali i zhdukjes së pikturave nga galeria “Guri Madhi” në Korçë, vjen edhe reagimi i parë i Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Në një konferencë  për shtyp, ministri i Kulturës, Aldo Bumçi deklaroi se në bashkëpunim me Komitetin S...

Ekspozitė


"Your Only Real Thing Is Time” nga Artan Shabani   “PIA Residential AREA” prezanton ekspozitën personale të artistit dhe kuratorit Artan Shabani: “Your Only Real Thing Is Time”. Kjo ekspozitë konsiston në prezantimin e një serie të vonë, cikël të cilin Shabani e ka promovuar në vitet e fundit. Kjo ekspozitë personale është shumë më komplekse sesa një prezantim pikturash e k...

Ekspozitė


Përkrenarja dhe shpata e Gjergj Kastrioti Skënderbeut do të ekspozohen në Tiranë Në mjediset e MTKRS-se Ministri i TKRS, Aldo Bumçi, priti në një vizitë kortezie, një delegacion prej 3 drejtuesish të Kunst Historisches Museum (KHM) në Vjenë. Vizita shërbeu për tu njohur dhe falënderuar përfaqësuesit e muzeut, ku ndodhen përkrenarja dhe shpata e Gjergj Kastrioti Skënderbeut si dh...

Ekspozitė


50 artiste ne kolonine e piktore ne Prishtine  Si një apel kundër kufizimeve, rreth 50 artistë nga disa vende të Europës, 7 prej te ciloeve nga Shqipëria, u mblodhën në Prishtinë, duke ngritur telajot në krah të njëri-tjetrit. E organizuar nga “Open Art”, kolonia “Art-Liberalizim- Europë” iu kushtua temës së integrimit europian dhe gjithë puna 4-ditore u përmbyll në një ek...

Ekspozitė


Portrete, peizazhe ne Galeri “Edward Lear” Galeria e arteve “Edward Lear” për periudhën në vazhdim ka përzgjedhur për të ekspozuar nga fondi i saj një seri të veprave që përbëjnë linjën muzeale të saj. Kjo linjë përmbledh emrat më të rëndësishëm të artistëve të fondit që i përket një periudhe nga vitet 1954 e deri sot me emra si Has...

Galeri


“Pikturë” ne Art Galeri “Kaceli” Në art galeri “Kaceli” gjejmë të ekspozuara punët e piktorit Buron Kaceli të gjinive të ndryshme në gjininë e vajit mbi kanavacë. Por në galerinë “Kaceli” janë të ekspozuara edhe disa vepra të Piktorit të Popullit Sadik Kaceli nga koleksioni privat i familjes. Galeria mund të vizitohet pas kontaktit me telefon.    ...

Galeri


Skulpturë, pikturë, instal ne Galeri “E. RIRA”   Motive, teknika, gjini të reja dhe shumë dashuri për artin do të gjeni në galeri “Rira” Një pafundësi zgjedhjesh për t’ju shtuar hijeshinë e ambienteve, por dhe shpirtit tuaj. Një galeri e suksesshme që të habit me artin që të ofron. Falë punës profesionale të artistëve të familjes Rira, në kët...

Ekspozitė


“Refleksione” te 10 artistëve të rinj ne National Sport park “Refleksione” titullohet ekspozita organizuar nga “Galeria e Vogël” ku prezantohen punimet e 10 artistëve të rinj. Ata janë: Ernard Dyli, Yllka Gjollesha, Nusret Gjokovic, Armand Qoshku, Ivo Moja, Hysen Vogli, Marta Zadrima, Yrzeme Zeqiri, Elvis Çala dhe Erionalda Selmani. Kjo është një ekspozitë që sjell mediume, forma dhe ide t&eu...

Ekspozitė


“Your Only Real Thing Is Time” nga Artan Shabani   “PIA Residential AREA” prezanton ekspozitën personale të artistit dhe kuratorit Artan Shabani: “Your Only Real Thing Is Time”. Kjo ekspozitë konsiston në prezantimin e një serie të vonë, cikël të cilin Shabani e ka promovuar në vitet e fundit. Kjo ekspozitë personale është shumë më komplekse sesa një prezantim piktu...

Intervista


Artan Shabani: Një “Promenade Gallery” në Tiranë...   “Promenade Gallery” në Vlorë, është galeria me aktivitet më të larmishëm për momentin në Shqipëri. Artistë të njohur shqiptarë, por dhe të ftuar të rëndësishëm nga jashtë kanë gjetur ‘strehë’ te kjo galeri. Për të na treguar më shumë dhe hequr kuriozitetin ...

Ekspozitė


Piktori Gëzim Llalla në ekspozitë personale në Muzeun Historik Kombëtar Piktori Gëzim Llalla, me jetën e rilindur artistike, sjell sërish vëmendjen mbi ngjyrën dhe aromën koloristike, që mbart një kohë të kaluar mes natyrës dhe meditimit romantik ndaj saj. Ai kërkon të na sjellë imazhe nga një “botë e humbur”, të cilën ai e ka jetuar dhe prekur që në f&...

Ekspozitė


'REFLEKSIONE" të 10 artistëve të rinj "Refleksione" titullohet ekspozita organizuar nga "Galeria e Vogël" ku prezantohen punimet e 10 artistëve te rinj. ...

Ekspozitė


Ekspozita “Sculpture” “Sculpture” titullohet ekspozita e realizuar me punime të zgjedhura të Atelierit të Skulpturës, Fakulteti i Arteve të Bukura. Marrin pjesë artistët Astrit Çobanaj, Bledian Ibrahimllari, Blerti Talelli, Endrit Beqo, Ergys Gega, Elton Vaska, Florian Prendi, Klodian Marku, Pirro Kasemi, Polikseni Hasani, Xhensila Xhani, Sulid Kasemi, Hajredin Manuka.     ...

Ekspozitė


“Çështja D” “Çështja D” titullohet ekspozita që ka bërë bashkë 12 artistë të njohur të arteve pamore. Vjen në galerinë “Harmoni”, ekspozita që ka për kurator Ardian Isufin dhe koordinator Genc Përmetin, e ka fillesën në dizajnin grafik. Albes Fusha, Arben Bajo, Ardian Kapo, Ilir Kaso, Genc Mulliqi, Vladimir Myrteza (Grosha), Najada Hamza, Harri Aleksi, por dhe...

Intervista


“Çështja D”, ekspozita ku kufijtë e zhanreve humbin... 12 artistë të njohur të artit pamor ekspozojnë në galeri “Harmoni”   Nga Monda Shima Haxhiaj   “Çështja D” titullohet ekspozita, e cila ka mbledhur emrat më të njohur të artit pamor në vend, duke sjellë një prezantim ndryshe në mediumet e artit. Ekspozita ka si kurator Ardian Isufin dhe koordinato...

Ekspozitė


“PERSONAL ISSUES” nga Marco Fantini   “The Promenade Gallery” prezanton ekspozitën personale të artistit italian Marco Fantini “Personal Issues” në Vlora. “Personal Issues” konsiston në prezantimin e një serie punësh, të cilat artisti i ka seleksionuar me rastin e ekspozitës personale në “The Promenade Gallery” në Vlorë. Ekspozita përfshin mediume të ndryshme ...

Konkurs


Çmimi “ARDHJE 2012”, fiton Olson Lamaj   Me ca tablo të shkëputura nga përditshmëria, Olson Lamaj ka fituar çmimin “Ardhje 2012”. I tërhequr prej gjërave në dukje të parëndësishme dhe që ne i kemi sytë çdo ditë, Lamaj kompozon fotografi si të ishin piktura. Në dy fotografi të mëdha të ekspozuara në këtë aktivitet, ai përdor dy por...

Ekspozitė


Pesë piktorë në “Art Space” Vijnë së bashku në një ekspozitë pesë artistë të njohur të artit pamor shqiptar. Adrian Çene, Shkëlqim Kokonozi, Ardian Devolli, Lekë Tasi dhe Helidon Haliti prezantohen para artdashësve me 15 piktura të realizuara në vaj në kanavacë. Pikturat janë të formateve të mëdha dhe shprehin veçoritë e secilit piktor si në ...

Ekspozitė


Rudi Goga me 40 punë në ekspozitë personale Në Galerinë e Arteve të Shkodrës vjen ekspozita personale e artistit Rudi Goga. Ekspozita përmbledh 40 grafika - vaj mbi foto- nga cikli “Homazh Joseph Beuys-it” si dhe 38 vizatime të tjera -teknikë e kombinuar- që artisti nga Ulqini, Mali i Zi, i prezanton nën titullin “ART IS LIFE, LIFE IS ART /Arti është jetë, jeta është art."  ...

Ekspozitė


  “Franca në Shqipëri” 150 foto në Muze Muzeu Historik Kombëtar Shitja që Esat Pashë Toptani i bëri Shkodrës te Mali i Zi, arratia e Princ Vidit, anija që shoqëroi Ismail Qemalin në Londër, pamje nga Lufta e Parë Botërore… Janë plot 150 fotografi, të siguruara në faqet e shtypit francez në vitet 1912-1922 dhe në Arkivin e Ministrisë së Kulturës France...

“Rosa Barba”


Galeria në Lëvizje prezanton “Efektin Empirik” të Rosa Barbës, në bashkëpunim me “The Promenade Gallery” në Vlorë. “Efekti Empirik” (2009) përbëhet nga filmime gjatë përcjelljes ajrore. Ato sjellin në mendje periudhat e lëvizjeve ushtarake, ose strategjitë konceptuale në të cilat një tipar i veçantë i peizazhit rrotullohet në një distancë të...

“Pėrvathi art galeri”


Në galerinë “Përvathi” janë të ekspozuara 200 vepra në teknikën e vajit. I përkasin periudhave të ndryshme të krijimtarisë së piktorit Pashk Përvathi duke filluar nga viti 1983 e deri në ditët tona. Koleksioni është ndarë në 4 hapësira. Hapësira e parë është koleksioni i titulluar “nostalgjia” me vepra të viteve 1983-1986. Hapësira nr. 2 p&e...

“Ditėt e detit”


Plot 38 piktorë nga e gjithë Shqipëria, por edhe përtej trojeve tona si nga Turqia e Maqedonia nga data 10 maj u frymëzuan në Durrësin e bukur dhe realizuan në natyrë punët e tyre. Kjo koloni u realizua për të dytin vit radhazi nga Salloni “Arte”, një dritare e re për artistët pamorë në Durrës. Në këtë edicion morën pjesë disa nga emrat më të njohur të...

"Pėrvathi art galeri"


Në galerinë “Përvathi” janë të ekspozuara 200 vepra në teknikën e vajit. I përkasin periudhave të ndryshme të krijimtarisë së piktorit Pashk Përvathi duke filluar nga viti 1983 e deri në ditët tona. Koleksioni është ndarë në 4 hapësira.Hapësira e parë është koleksioni i titulluar “nostalgjia” me vepra të viteve 1983-1986.  Hapësira nr. 2...

Studio Arti “Il ir Berhami”


Piktori Ilir Berhami në studion e tij ka një sërë punësh të realizuara në vite. Ai më parë ka ekspozuar dhe në galerinë “Jozef” të qytetit të Durrësit. Në atë ekspozitë ai pasqyronte 40 tablo të realizuara përgjatë viteve 1999-2008. Kompozimet e tij të punuara kryesisht në teknikën e vajit, të cilat kanë përmasa mbi mesatare dhe sjellin atmosferën ...

Art studio “Haliti”


Duke u prirë të ruajë dritën e natyrës shqiptare në tablotë e tij, Haliti pikturon me ngjyra të fuqishme dhe krijon vepra që rrezatojnë ngrohtësi shpirtërore, bukuri estetike dhe mjeshtëri artistike. Fabula e Halitit komunikon lehtësisht me publikun për faktin se, edhe pse veprat e tij shpalosin mesazhe dhe japin ide, imazhet që zgjedh piktori janë marrë nga jeta dhe natyra. ...

Art studio “Mandi & Gena”


Gena Shehu, piktorja realiste, pas një specializimi në Gjermani duket se kagjetur veten në një teknikë specifike. Akuareli, si ndjesia e parë dhe më e drejtpërdrejtë për të realizuar një vepër arti është më e përzgjedhura e Genës. Një peizazh apo kompozim realizohet më bukur dhe më me ndjenjë nëpërmjet akuarelit. ...

Art Studio Margjini


Piktori Aleks Margjini pas një përvoje shumëvjeçare në Evropë dhe SHBA tani vjen dhe në Tiranë. Pikturat e tij origjinale që i përkasin të gjitha gjinive të artit pamor që nga abstraktet, moderne si dhe klasiket. Kompozime të reja, të veçanta me një harmoni dhe kombinim ngjyrash. Shtojini një këndvështrim tjetër jetës suaj. ...

“Tegabun A.a” sjell pamje kuptimplota


Piktura me ngjyra të lehta, të ëmbla, të qeta sjell piktorja Onorina Jata. Piktura mesazh shprehës. Pikturat kuptimplota falin gjallëri, janë shpirti i hapësirave ku të gjitha janë të pranishme. ...

Studio “Sinaj”


Studio Projektimi dhe realizimi të mozaikëve artistikë “Sinaj” lindi natyrshëm në vitin 1994 si një nevojë dhe domosdoshmëri e ndryshimeve të mëdha në Tiranë. Studio “Sinaj” ka si qëllim të ruajë dhe konsolidojë një traditë të pasur të mozaikëve të Apollonisë, Butrintit, Durrësit, Linit të Pogradecit etj. Kjo është një studio me te...

“Pranverė 2012”


Ekspozita e radhës në galerinë “Guri Madhi” na sjell 20 artistë në “Pranverë 2011”. Vjen prej disa vitesh tashmë ekspozita e artistëve më të mirë korçarë, pogradecarë, erseksa etj. me gjini të ndryshme të artit pamor. Kështu, në këtë ekspozitë, vijnë punë të artistëve Vladimir Topi, Sotiraq Kuqali, Sotiraq Xega etj. ...

Arte Pamore


Galeri “Priftuli” Në galerinë “Priftuli” gjejmë të ekspozuara punë nga fondi i galerisë të piktorëve G. Priftuli, N. Bakalli, B. Zajmi, Ll. Blido, R. Ferri, N. Llukaci, S. Brahimi, S. Ahmeti, GJ. Paci, S. Kasa, D. Behluli, E. Qahili, K. Durollari, Y. Priftuli, Sh. Beqiri, R. Temo, F. Boshnjaku, Sh. Mecaj, S. Panariti etj. Punë të gjinive dhe teknikave të ndryshme. ...

Arte Pamore


Art Gallery “Colosseu” Art Gallery “Colosseu”, ka hapur dyert në një ambient të ri dhe shumë elegant. Një galeri me prestigj që vjen si një bashkëpunim mes piktorëve Sefedin Stafa dhe Rafael Gremi, një piktor i ri i talentuar. “Colosseu” në ambientet e reja vjen me më shumë autorë nga më të njohurit e artit pamor shqiptar.Galeria ka një sipërfaqe rreth 240 m2, ndërt...

Arte Pamore


“Pikturė, foto, skulpturė” Galeria “Art Space” ofron për të gjithë artdashësit ekspozitën me 25 punime të piktorëve Adrian Çene, Andi Spahia, Agron Polovina, Benet Broja, Bertrant Shijaku, Klement Zoraqi, Romir Lukaçi, Leonora Zenelaj. Po në ekspozitë do të ketë dhe foto nga Zhani Terpini si dhe skulptura nga Maks Shurdhi. ...

Arte Pamore


“Pikturė” nga Kaceli Në art galeri “Kaceli” gjejmë të ekspozuara punët e piktorit Buron Kaceli të gjinive të ndryshme në gjininë e vajit mbi kanavacë. Por në galerinë “Kaceli” janë të ekspozuara edhe disa vepra të Piktorit të Popullit Sadik Kaceli nga koleksioni privat i familjes. Galeria mund të vizitohet pas kontaktit me telefon. ...

Arte Pamore


"Peisazhe, kompozime, portrete" nga Fatmira Bekteshi Piktorja shqiptaro-amerikane Fatmira Bekteshi vazhdon të pasurojë fondin e saj me mbi 150 punë. Fatmira Bekteshi prezantohet me pikturat e saj të përmasave të ndryshme të një stili të veçantë dhe origjinal. Gjithë krijimtaria e saj është impresioniste, realiste, ku cilësohen ngjyrat e gjalla relaksuese, plot drita jetë të kombinuara me një mjesht&eum...

Arte Pamore


“Arte Moderne” Piktori ekstravagant Leonardo Voci, ka hapur ekspozitën e tij permanente “Arte Moderne” në hotel “Sheraton”. Artisti i njohur shqiptar shpalos përsëri në këtë ekspozitë gamën e pasur e të fuqishme koloristike të krejt paletës së tij. Pikturat e tij të pranishme në ankandet e artit në SHBA, Angli, Gjermani, do t’i kundroni dhe në ekspozitën e tij n&eu...

Arte Pamore


Galeri “E. RIRA ” Motive, teknika, gjini të reja dhe shumë dashuri për artin do të gjeni në galeri “Rira” Një pafundësi zgjedhjesh për t’ju shtuar hijeshinë e ambienteve, por dhe shpirtit tuaj. Një galeri e suksesshme që të habit me artin që të ofron. Falë punës profesionale të artistëve të familjes Rira, në këtë galeri mund të gjesh vepra të mir&...

Arte Pamore


Galeri “Zenit” Në galerinë “Zenit” këtë javë do të keni mundësinë të shihni piktura të Fondit të Galerisë nga autorë që kanë ekspozuar në këtë galeri gjatë vitit të fundit. .adslot-overlay {position: absolute; font-family: arial, sans-serif; background-color: rgba(0,0,0,0.65); border: 2px solid rgba(0,0,0,0.65); color: white !important; margin: 0; z-index: 2147483647; t...

Arte Pamore


Ekspozitė e pėrbashkėt e 6 artistėve Arben Golemi, Leon Çika, Nikolin Ivanaj, Rudina Pema, Genti Proko dhe Vladimir Topi janë artistët që janë bërë bashkë në një ekspozitë që vjen në një ambient ndryshe sallave të ekspozitave. Këtë radhë punët e tyre vijnë të ekspozuara në hotel “Doro City”. Në ekspozitën e 6 artistëve gjen pikturë, skulpturë, por ...

Arte Pamore


“Dy pjesė” nga Abaz Hado Kësaj here ka ardhur në “Dy pjesë”, siç e quan ai ekspozitën e tij në grafikë e pikturë, hapur pranë “Tirana Business University”. Ndërsa në grafikë ngre zërin e protestës, në pikturë është më i paqtë. “Kam gjetur paqen me vete”, thotë ai. Në një ekspozitë, Hado vjen me 70 vepra, që është...

Arte Pamore


“Ah vendi im II ...” nga Mehmet Behluli “Ah vendi im II...”, titullohet ekspozita që vjen në galeri “Zeta”. Mehmet Behluli është piktor, menaxher i artit dhe ligjërues në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës. Ai u diplomua në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës (1987) dhe ka përfunduar studimet e magjistraturës në Fakultetin e Arteve të Bukura t&e...

Arte Pamore


Ekspozita “Tė Rinjtė 3D” “Të Rinjtë 3D” është një ngjarje e rëndësishme për skulpturën dhe artin pamor shqiptar me pjesëmarrjen e 19 artistëve të rinj (nën moshën 30 vjeç). Kurator Genc Mulliqi. ...

Arte Pamore


“120 vjet art i pikturės dhe skulpturės nė Shqipėri”Mbetet një nga ekspozitat më të vizituara nga publiku ajo e linjës muzeale në GKA. Ekspozita është një pasqyrë e artit pamor shqiptar që i përket një periudhe historike 120-vjeçare të artit shqiptar duke filluar nga viti 1883, vit që mban tabloja “Motra Tone” e Kolë Idromenos, deri në fillim të viteve 2000, duke treguar rrugë...

Arte Pamore


“Shqipėria fantastike” nga Ibrahim Kodra “Shqipëria fantastike” titullohet ekspozita personale retrospektivë e piktorit Ibrahim Kodra. Piktori vjen i plotë për publikun shqiptar. Rreth 60 piktura, nga e para që daton në vitin 1938, realizuar në Tiranë, deri në pikturën që la përgjysmë para se të mbyllte sytë në vitin 2006 në Milano, ekspozohen në GKA. “Shqipëria fantastik...

Fondi i galerisė


Galeria e arteve “Edward Lear” për periudhën në vazhdim ka përzgjedhur për të ekspozuar nga fondi i saj një seri të veprave që përbëjnë linjën muzeale të saj. Kjo linjë përmbledh emrat më të rëndësishëm të artistëve të fondit që i përket një periudhe nga vitet 1954 e deri sot me emra si Hasan Nallbani, Sotir Capo, Ibraim Kodra, Agron Polovina, Thoma...

Art Gallery “Colosseu”


Art Gallery “Colosseu”, ka hapur dyert në një ambient të ri dhe shumë elegant. Një galeri me prestigj që vjen si një bashkëpunim mes piktorëve Sefedin Stafa dhe Rafael Gremi, një piktor i ri i talentuar. “Colosseu” në ambientet e reja vjen me më shumë autorë nga më të njohurit e artit pamor shqiptar. Galeria ka një sipërfaqe rreth 240 m2, ndërtuar sipas të gjitha standard...

Studio Arti “Ilir Berhami”


  Piktori Ilir Berhami në studion e tij ka një sërë punësh të realizuara në vite. Ai më parë ka ekspozuar dhe në galerinë “Jozef” të qytetit të Durrësit. Në atë ekspozitë ai pasqyronte 40 tablo të realizuara përgjatë viteve 1999-2008. Kompozimet e tij të punuara kryesisht në teknikën e vajit, të cilat kanë përmasa mbi mesatare dhe sjellin atmosfer&eu...

Art studio “Mandi & Gena”


Gena Shehu, piktorja realiste, pas një specializimi në Gjermani duket se ka gjetur veten në një teknikë specifike. Akuareli, si ndjesia e parë dhe më e drejtpërdrejtë për të realizuar një vepër arti është më e përzgjedhura e Genës. Një peizazh apo kompozim realizohet më bukur dhe më me ndjenjë nëpërmjet akuarelit.  ...

Art studio “Haliti”


Duke u prirë të ruajë dritën e natyrës shqiptare në tablotë e tij, Haliti pikturon me ngjyra të fuqishme dhe krijon vepra që rrezatojnë ngrohtësi shpirtërore, bukuri estetike dhe mjeshtëri artistike.Fabula e Halitit komunikon lehtësisht me publikun për faktin se, edhe pse veprat e tij shpalosin mesazhe dhe japin ide, imazhet që zgjedh piktori janë marrë nga jeta dhe natyra.  ...

Art Studio Margjini


Piktori Aleks Margjini pas një përvoje shumëvjeçare në Evropë dhe SHBA tani vjen dhe në Tiranë. Pikturat e tij origjinale që i përkasin të gjitha gjinive të artit pamor që nga abstraktet, moderne si dhe klasiket. Kompozime të reja, të veçanta me një harmoni dhe kombinim ngjyrash. Shtojini një këndvështrim tjetër jetës suaj. ...

“Tegabun A.a” sjell pamje kuptimplota


Piktura me ngjyra të lehta, të ëmbla, të qeta sjell piktorja Onorina Jata. Piktura mesazh shprehës. Pikturat kuptimplota falin gjallëri, janë shpirti i hapësirave ku të gjitha janë të pranishme. ...

Studio “Sinaj”


Studio Projektimi dhe realizimi të mozaikëve artistikë “Sinaj” lindi natyrshëm në vitin 1994 si një nevojë dhe domosdoshmëri e ndryshimeve të mëdha në Tiranë. Studio “Sinaj” ka si qëllim të ruajë dhe konsolidojë një traditë të pasur të mozaikëve të Apollonisë, Butrintit, Durrësit, Linit të Pogradecit etj. Kjo është një studio me ten...

“Priftuli dhe miqtė”


“Priftuli dhe miqtë” titullohet ekspozita që mbledh për të gjashtin vit radhazi në një ekspozitë të përbashkëtdisa nga artistët më të njohur të artit pamor shqiptar. Në galerinë “Priftuli” në Durrës përkujtohet themeluesi i saj, piktori, skulptori, restauratori Gavril Priftuli. Kjo ekspozitë në fakt nisi si një iniciativë e disa prej miqve të tij, t&...

“Chipilo” nga Pablo Helguera


  Galeria “On the Movie” në bashkëpunim me Galerinë “Promenade”në Vlorë prezantojnë “Chipilo-n” e Pablo Helguera-s. “Chipilo” është një dokumentar i bazuar në historinë e qytetit me të njëjtin emër, ndodhur në rrethinat e qytetit të Pueblos, në Meksikë. Gjatë fundit të shekullit të 19-të, Qeveria e Porfirio Díaz, kërkonte ...

“Pikturė” nga Kaceli


Në art galeri “Kaceli” gjejmë të ekspozuara punët e piktorit Buron Kaceli të gjinive të ndryshme në gjininë e vajit mbi kanavacë. Por në galerinë “Kaceli” janë të ekspozuara edhe disa vepra të Piktorit të Popullit Sadik Kaceli nga koleksioni privat i familjes. Galeria mund të vizitohet pas kontaktit me telefon.  ...

“Pikturė, foto, skulpturė”


Galeria “Art Space” ofron për të gjithë artdashësit ekspozitën me 25 punime të piktorëve Adrian Çene, Andi Spahia, Agron Polovina, Benet Broja, Bertrant Shijaku, Klement Zoraqi, Romir Lukaçi, Leonora Zenelaj.Po në ekspozitë do të ketë dhe foto nga Zhani Terpini si dhe skulptura nga Maks Shurdhi. ...

“Arte Moderne”


Piktori ekstravagant Leonardo Voci, ka hapur ekspozitën e tij permanente “Arte Moderne” në hotel “Sheraton”. Artisti i njohur shqiptar shpalos përsëri në këtë ekspozitë gamën e pasur e të fuqishme koloristike të krejt paletës së tij. Pikturat e tij të pranishme në ankandet e artit në SHBA, Angli, Gjermani, do t’i kundroni dhe në ekspozitën e tij në Sheraton- Tirana, duke...

Peizazhe, kompozime, portrete” nga Fatmira Bekteshi


Piktorja shqiptaro-amerikane Fatmira Bekteshi vazhdon të pasurojë fondin e saj me mbi 150 punë. Fatmira Bekteshi prezantohet me pikturat e saj të përmasave të ndryshme të një stili të veçantë dhe origjinal. Gjithë krijimtaria e saj është impresioniste, realiste, ku cilësohen ngjyrat e gjalla relaksuese, plot drita jetë të kombinuara me një mjeshtëri të rrallë në teknikën e vajit...

“Shqipėria fantastike” nga Ibrahim Kodra


Ekspozita personale e Ibrahim Kodrës në GKA mban titullin e një tabloje mjaft të njohur të artistit, realizuar në vitin 1997. Ajo ekspozohet me 60 vepra origjinale që prezantojnë krijimtarinë e Kodrës në vitet 1940-2006. Rubens Shima, drejtor i GKA-së është marrë me zgjedhjen e punëve sa në Milano në Tiranë, dhe me ndërtimin e një katalogu, e të dyja këto kanë për që...

Galeri “Zenit”


Në galerinë “Zenit” këtë javë do të keni mundësinë të shihni piktura të Fondit të Galerisë nga autorë që kanë ekspozuar në këtë galeri gjatë vitit të fundit.  ...

“Shpirti i imazheve” nga Pano Kondo


“Luftë ngjyrash dhe kontrastesh!”. Ky është togfjalëshi me të cilin kritikët dhe njohësit e artit figurativ përkufizojnë pikturën e Pano Kondos. Tablotë e Pano Kondos janë aq të gjalla e plot dritë, që komunikojnë drejtpërdrejt me çdo person që i vështron. Skenografi dhe piktori ka prezantuar në ambientet e muzeut “Mezuraj” koleksionin dhe albumin me 200 veprat m&eum...

“Enclosed love” ‘ekspozitė personale e Arben Golemit


“Enclosed love” e ka titulluar ekspozitën e radhës në galerinë “Kledio”. Vit pas viti, piktori Arben Golemi na surprizon me artin e tij. I njohur për stilin e tij të veçantë në të pikturuar, ku ndërthur pikturën me arkitekturën, Arben Golemi është një nga piktorët që na ‘turbullon’ me artin e tij. “Arkitektura më ndihmon veçanërisht në peiz...

Ekspozitė e pėrbashkėt e 6 artistėve


  Arben Golemi, Leon Çika, NIkolin Ivanaj, Rudina Pema, Genti Proko dhe Vladimir Topi janë artistët që janë bërë bashkë në një ekspozitë që vjen në një ambient ndryshe sallave të ekspozitave. Këtë radhë punët e tyre vijnë të ekspozuara në hotel “Doro City”. Në ekspozitën e 6 artistëve gjen pikturë, skulpturë, por edhe foto. Peizazhe reale dhe ...

“120 vjet art i pikturės dhe skulpturės nė Shqipėri”


Mbetet një nga ekspozitat më të vizituara nga publiku ajo e linjës muzeale në GKA. Ekspozita është një pasqyrë e artit pamor shqiptar që i përket një periudhe historike 120-vjeçare të artit shqiptar duke filluar nga viti 1883, vit që mban tabloja “Motra Tone” e Kolë Idromenos, deri në fillim të viteve 2000, duke treguar rrugën që kanë përshkruar artet pamore në Shqip&e...