Konkurs


Wiki Loves Monuments  Wiki Loves Monuments (Wiki i Do Monumentet) është një konkurs ndërkombëtar fotografish të monumenteve, e organizuar globalisht nga Wikimedia këtë shtator si dhe në Kosovë dhe Shqipëri nga FLOSSK dhe Open Labs Albania.   Të gjithë mund të kontribuojnë me imazhe, apo të shkruajnë artikuj. Një imazh vlen sa një mijë fjalë, në çdo gjuhë në ...

Reportazh


20 vendet mė paqėsore nė botė  Që nga viti 2007, The Global Peace Index sipas të dhënave që merr nga IEP (Institute for Economics and Peace) bën një matje të nivelit të paqes të kombeve dhe rajoneve të botës. Edhe pse duket sikur bota po bëhet çdo ditë e më mizore sipas Global Peace këto janë vendet më paqësore:   1. Danimarka, mban vendin e pare si vendi më paqësor dhe miq&eum...

Reportazh


Anija e Luftės sė Parė Botėrore zbulohet nė ujėrat e Jonit  Gati 100 vjet më parë kjo anije misterioze është mbytur në ujërat e jugut shqiptar. Një anije  civile  e pajisur me mitrolozë dhe e  përdorur për qëllime ushtarake, duket se ka patur një fund tragjik.  Anija e ruajtur mjaft mirë gjendet në një thellësi të madhe dhe duket se është goditur teksa ka qenë në lun...

Aktivitete


Njė aktivitet ēiklistik i veēantėTour de Culture është një aktivitet çiklistik i veçantë që nuk synon garimin mes konkurrentëve, por synon promovimin e trashëgimisë kulturore e natyrore, transportin jo-motorik në shoqëri dhe mbrojtjen e ambientit. Aktiviteti është i hapur për të gjithë, profesionistë dhe amatorë, të rinj e të moshuar, femra dhe meshkuj.   Edicioni i shtat&eum...

Reportazh


Peja, qyteti me prejardhje ilire  Peja njihet si qytet i lashtë që nga koha ilire por luftërat e shumta në këtë rajon, që nga pushtimi otoman e deri tek ajo me Serbinë, bën që shumë karakteristika ilire të mos ruheshin. Të njëjtin fat pati dhe Kalaja e Pejës.   Historianët thonë se në kohën ilire ky qytet ishte një qendër e madhe vendbanimi dhe kishte dhe kalanë e saj.  ...

Reportazh


Fshati turistik nė Gjirin e Kakomesė, njė ndėr mė tė bukurit nė Mesdhe...  Gjiri i Kakomesë, pjesë e komunës së Lukovës, një nga perlat e natyrës shqiptare tashmë është pjesë e një investimi të madh. Projekti i firmës franceze "Club Med", që zbatohet në terren nga firma shqiptare e ndërtimit "Riviera", planifikon të ndërtojë 350 vila, me kapacitet 700 dhoma për 12 mijë turist...

Destinacione


Ja cilat janë pishinat me pamjet me piktoreske...   "Qëndrmi pranë një pishinë më bën të ndihem mirë." Kështu shprehet fotografi holandez Marieke van der Velden i cili ka realizuar një projekt duke bërë foto të pishinave nga e gjithë bota. Projekti ka nisur në vitin 2009 dhe është ende në zhvillim e sipër. Përmes një turneu reporteri ka sjellë përmes aparatit...

Reportazh


30 agjenci turistike tė huaja do tė vizitojnė Shqipėrinė nė fund tė gushtit, vėmendja tek turizmi i aventurės  Në kuadrin e promovimit të turizmit të aventurës në Shqipëri, Agjencia Kombëtare e Turizmit (AKT)  informon se një grup prej 30 agjencish turistike të huaja dhe përfaqësues të medias ndërkombëtare, organizuar nga Adventure Travel Trade Association (ATTA), do të vizitojë vendin tonë si pjes&eu...

Destinacione


Ja cilat janė 10 vendet e preferuara pėr tu vizituar, nga tė pasurit... “Brown & Hudson”, një agjenci e specializuar udhëtimesh turistike të majme, motoja e së cilës është “nëse ke para, asnjë përvojë nuk është ekstreme” organizoi një sondazh me klientët e saj pasanikë duke sjellë një listë me 10 vendet e preferuara prej tyre.   Tromso, Norvegji. N&...

Reportazh


Shqipėria ime fantastike, fshati Arrėz  “Shqipëria ime fantastike” është projekti i Agjencisë Kombëtare të Turizmit, i cili synon që të sjellë në vëmendjen e lexuesit shqiptar destinacione dhe atraksione turistike, të cilat vlejnë të vizitohen përgjatë 2014. Kush ka udhëtuar në rrugen Korçë– Dardhë, vetëm 1 km pa hyrë në fshat, tabela të tregon n...

Aktivitete


Shqipėria ime fantastike, ngrihen 11 pika Info-Point nė gjithė vendin  Shqipëria ime fantastike  është projekti i Agjencisë Kombëtare të Turizmit, i cili synon që çdo javë të sjellë në vëmendjen e lexuesit shqiptar destinacione dhe atraksione turistike të cilat vlejnë të vizitohen përgjatë 2014.   “Në fillim informimi” - Kjo është motoja që pret secilin...

Reportazh


Projekti “Shqipėria ime fantastike”, surprizat e Elbasanit  “Shqipëria ime fantastike” projekti i Agjencisë Kombëtare të Turizmit, i cili synon që çdo javë të sjellë në vemendjen e lexuesit shqiptar destinacione dhe atraksione turistike, të cilat vlejnë të vizitohen përgjatë 2014, kësaj here na prezanton Elbasanin.    Qyteti i Elbasanit është një nga qytetet ...

Reportazh


Projekti “Shqipėria ime fantastike” kėtė rradhė na prezanton Krujėn  Projekti “Shqipëria ime fantastike” është një projekt i Agjensisë Kombëtare të Turizmit, i cili synon që të sjellë në vëmendjen e lexuesit shqiptarë destinacione turistike të cilat vlejnë që të vizitohen përgjate vitit 2014. Kësaj here është rradha e qytetit të Krujës.   Kruj...

Destinacione


10 fshatrat mė tė mirė pėr turizėm nė Shqipėri  Agjencia Kombëtare e Turizmit në bashkëpunim me klubin studentor “Campus Albania” ka hartuar një listë me 10 fshatrat të mirë të vendit për të bërë turizëm, për vitin 2014. Në konsideratë janë marrë elementë,si : natyra, tradita, ekosistemi, kulinaria dhe infrastruktura. Në vend të parë të këtij klasifikimi ...

Reportazh


Vende mahnitėse pėr tu vizituar   Hapësirat e orizit   Hapësirat e orizit të njohura gjithashtu dhe si tarracat e orizit në Kinë janë hapësira të gjata rreth 100 km dhe duhen dy orë udhëtim me makinë për t’i përshkuar të gjitha. Më të njohurat janë ato të quajtura  Longsheng Rice Terraces.    Këto në veçanti quhen Lonji që do të thot&e...

Reportazh


"Brando" resorti mė i ri lluksoz nė Polinezinė Franceze  Një resort fantastik, lluksoz është hapur së fundmi në ishullin Tetiaroa 30 milje në veri të Tahitit, në Polinezinë Francese. Resorti i quajtur Brando reflekton më së miri stilin dhe kulturën polineziane.   Ai është i përbërë prej 35 vilash ku çdo njëra prej tyre ka pishinën dhe plazhin e saj privat të vendosur në me...

Reportazh


Natyra gdhend botėn shtazore nė bregdetin e Dhėrmiut.  Një masë shkëmbore, e ndarë në dy pjesë, e veshur me guacka, qëndron e vetmuar diku në mes të një plazhi në “Dhrimadhes Beach”, në bregdetin e Dhërmiut nw Vlorë. E vendosur me pamje nga deti, kjo masë shkëmbi është e formësuar në një trajtë të çuditshme. Duket sikur natyra në qindra vjet, ka gdh...

Promovim/Aktivitete


Federata Shqiptare e Alpinizmit prezanton turizmin malor  Promovimi i vlerave tona turistike është shtrirë edhe në aktivitetet që organizojnë federatat sportive të vendit tonë. Këtë fundjavë, Federata Shqiptare e Alpinizmit organizoi një aktivitet alpinistik në parkun kombëtar të Thethit, ku janë mbledhur një grup të rinjsh të ardhur nga Tirana dhe nga rrethe të tjera të vendit, dh...

Destinacione


Plazhi i Spillesė, aty ku natyra gėrshetohet me tė gjitha bukuritė e saj.  Shqipëria na mahnitë me bukuritë natyrore të sajë. I tillë është edhe plazhi i Spillesë i cili mund të jetë ndër të paktët, në të gjithë vijën bregdetare të Shqipërisë, ku është mbrojtur pylli me pisha, dhe e gjithë infrastruktura pritëse, është ndërtuar pas rrugës që ...

Reportazh


Jala perla natyrore e Jonit  Plazhi i Jalës, është një nga vendet më të bukura dhe të veçanta për ujin, rërën, klimën dhe jodin e detit. Jalën mund ta gjeni pak minuta nga fshati Vuno. Udhëtimi për në Jalë ju përcjellë një peizazh mahnitës. Është e habitshme, tërheqja e turistëve nga ky vend. Jala njihet si njëri nga plazhet më të bukura të ...

Reportazh


Berati, qyteti i historisė dhe i mrekullisė sė artit.  Qyteti i Beratit, deklaruar Qytet Muze në vitin 1961 nga Qeveria Shqiptare, iu shtua Listës së Trashëgimisë Kulturore të Unesco-s në 2008, si një shembull i rrallë i një qyteti të periudhës Otomane. Berati është një qendër historike e fortifikuar, i cili dëshmon pasurinë dhe diversitetin e trashëgimisë arkitekturore të rajonit....

Reportazh


Zbulohet ura 900 vjeēare nė Lezhė  Një urë që daton rreth shekullit të 12-të me një histori mbi 900-vjeçare është zbuluar në Rraboshtë të Lezhës. Ajo quhet ura “Plakut Gjon” dhe ka qenë e njohur vetëm nga banorë të zonës, por duke u nisur nga  gojëdhanat, një grup arkeologësh  kanë nisur punën duke bërë gërmime arkeologjike. Ata kan&...

Aktivitet Sportiv


Alpinistet ngjisin majėn e malit mė tė lartė nė Ballkan  Një grup alpinistësh elbasanas kanë ngjitur majën e malit Musalla në Bullgari me lartësi 2925 metra mbi nivelin e detit. Alpinistëve ju deshën rreth 6 orë të arrijnë majën më të lartë të Ballkanit. Emocioni dhe aventura në këtë majë ka qenë e papërshkueshme. Pas ngjitjes në majën e malit Musalla, ekipi e ka mbyl...

Reportazh


Plazhi i Palasės, aty ku gėrshetohen natyra dhe historia.  Plazhi i Palasës në Himarë është një nga mrekullitë natyrore më të spikatura në bregdetin e Jugut. Ky plazh ndodhet shumë pranë deltës së lumit që mban emrin e fshatit, por që në pjesën më të madhe të vitit është krejt i thatë. Mjedisi bregdetar masiv prej mijra kilometrash katrorë, shtrihet në t&eum...

Destinacione


“Shqiperia ime fantastike” projekti mė i ri pėr promovimin e turizmit  Projekti i Agjensisë Kombëtare të Turizmt “Shqipëria ime fantastike” synon të sjellë çdo javë destinacione dhe atraksione turistike të cilat vlejnë të vizitohen gjatë  2014-ës. Ky suplement do të çojë lexuesit në ҫdo cep të vendit për ta bërë atë të njohë elem...

Reportazh


Himarė - Plazhi i Llamanit, njė nga perlat e Rivierės.  Plazhi i Llamanit është një nga ato vende që është shndërruar në një nga epiqendrat e zhvillimit të turizmit në Rivierën Shqiptare. Ai ndodhet rreth 5 km në jug të qytezës së Himarës, në një largësi prej më shumë se  75 km nga Vlora dhe është i vendosur mes disa kodrave të larta që zbresin butë...

Club


Folie Marine nė hapjen e sezonit veror  Në datën 27 Qershor hap sezonin e saj veror Folie Marine në Jalë. Përveç bukurisë natyrore të Jalës Folie Marine këtë vit ofron dhe një zonë të re Prive Lounge. Pushuesit mund të shijojnë përveç barit shumë të këndëshëm gjithashtu dhe restorantin me gatimet më të mira të peshkut apo frutave të detit. Për ...

Reportazh


Liqenet e Belshit.  Krahina e Dumresë numëron 84 liqene, të mëdhenj e të vegjël, njëri më i bukur se tjetri. Një pasuri që rrallë kush në botë e ka, por një pasuri që fle në heshtjen e saj shekullore. Liqenet e Belshit, me një bukuri të rrallë si, ai i Seferanit, Merhojes, Cestijes, Degës, me një florë të pasur si, zambaku i bardhë, zambaku i verdhë etj, kan&eum...

Aktivitete


Udhėtim nė Theth.   Në datat 20-21-22 Qeshor 2014, Klubi i Kampistave ka zgjedhur Thethin si destinacionin e radhës për ta vizituar. Guida në Theth zgjat 2 netë e 3 ditë dhe kushton 79 Euro (All Inclusive). Rezervimet për këtë guidë mbyllen ditën e enjte në orën 20: 00. Udhëtimi në Theth të jep mundësinë të shohësh bukuritë e Alpeve shqipëtare si ujvarë, kanion, vask...

Reportazh


Kallmi, bukuri natyrore ende e panjohur  Pas plazhit të Currilave në Durrës fshihet një zonë turistike ende e panjohur me një bukuri natyrore tepër të veçantë. Në ndryshim nga plazhi i madh apo ai i Currilave, Kallmi përbëhet nga gjire të vegjël detarë me plazhe shkëmbore. Ky është ndër të paktat vende përgjatë vijës bregdetare të Durrësit, që të kuj...

Reportazh


Karaburuni ose Gjuha e Zezė Një nga perlat e turizmit Shqiptarë është ajo pjesë e bregdetit Vlonjat që quhet Karaburun, ku turizmi mund të gjejë terrenin më të përshtatshëm për t’u zhvilluar. Gadishulli i bukur ndodhet 25 km larg qytetit të Vlorës, në rrugë tokësore. Ai ofron surpriza në çdo stinë për këdo që e viziton atë. Agjenci turistike aplikojnë...

Reportazh


Kanionet e Osumit  Kanioni i Osumit ka qenë thuajse i pashfrytëzuar për qëllime turistike deri në fillimin e viteve '90. Por që nga ajo kohë kanionin kanë nisur ta vizitojnë turistë të huaj kryesisht italianë dhe francezë, të cilët e kanë kthyer në një rit të përvitshëm. Sportet me kanoe apo kajak i kanë dhënë vendit vizibilitetin e duhur për të qenë nj...

Aktivitete


Ekskursion nė Gurin e Kamjes nė Pogradec Klubi i Kampistave organizon një tjetër ekskursion, destinacioni i radhës do të jetë Guri i Kamjes në Pogradec. Guri i Kamjes është gur që ngrihet menjëherë mbi territoret përreth Kamjes duke marrë pamjen e një vapori që lundron mbi një det të blertë. Ka përmasa: i gjatë 100 m, i gjerë 80 m, i lartë 70m dhe ndodhet 1461 m mbi nivelin e de...

Aktivitete


Choose Balkans OutgoingChoose Balkans Outgoing, organizon një udhëtim 3-ditor në luginën magjike të Valbonës, i cili fillon me datë 18 Prill 2014. Gjithçka është magjepsëse në Valbonë, natyra, bjeshkët, lumi i Valbonës dhe liqeni i zanave. Ashpërsia e bjeshkëve, natyra e virgjër e maleve përtej detit, këto janë arsyet që do t’ju ndezin dëshirat për ta prekur, eksploruar...

Aktivitete


Klubi i KampistaveKlubi i Kampistave “Discover Albania” ju fton në udhëtimin e radhës me 18, 19 dhe 20 Prill 2014. Kësaj here udhëtimi do të ketë në fokus vendet më të spikatura në rivierën e bukur shqiptare si: Gjipe, Shpella e Pirateve, Dhërmi, Drimadhës, Palas, Gjiri i Shën Andreas dhe Gjiri i Gramës. Në këtë udhëtim do të keni mundësi të shikoni pjesët më t...

Reportazh


Borshi Sapo kalon Qafën e Thanasit në Melqinja, përpara sysh do të shfaqet një pamje magjike me një det të pafund, dhe ky është Borshi. Nën kështjellën e Sopotit nën këmbët e malit të Picakut shihet lumi që del fshehurazi nga pylli dhe ndalon në deltën buzë detit. Bregu i detit të Borshit të fton qoftë edhe për një ditë të çlodhesh pranë ujë...

Reportazh


Syri i Kaltėr Aty ku natyra të imponohet...Syri i Kaltër është një vend turistik shumë i bukur që ndodhet pranë rrugës midis Sarandës dhe Gjirokastrës. Një luginë shumë piktoreske ku nga një burim i kaltër me origjinë karstike nga Mali i Gjerë del ujë i kristaltë. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyrën e kaltër nën rrezet e diellit dhe hijes së pemëve. Ësht...

Aktivitete


Klubi i Kampistave Klubi i Kampistëve “Discover Albania” ka përgatitur një program mjaft të larmishëm për të gjithë ata që kanë pasion sportin e ngjitjes. Të gjithë ata që duan të njohin më mirë Shqipërinë dhe u pëlqen sporti i ngjitjes mund t’i bashkangjiten grupit në datën 6 prill për të bërë ngjitje në “Shpellën e Pëllumba...

Promovim/Aktivitete


Albania Rafting GroupZyra e USAID në Shqipëri garanton mbështetje për ‘Albania Rafting Group”.Drejtoresha e Programeve të USAID në Shqipëri, Clare Masson, gjatë një vizite që po zhvillon në Berat u takua me skuadrën e “Albania Rafting Group” për të diskutuar ndikimin e mbështetjes së USAID-it dhe planet ARG-së për këtë sezon rafting.Znj Masson tha se, USAID ësht&eum...

Reportazh


BogaBoga ndodhet në pjesën e sipërme të Përroit të Thatë, rreth 48 km në veri të qytetit të Shkodrës. Lugina e Bogës, për nga origjina është akullnajore, ka formën e një rrethi ku malet që e rrethojnë formojnë kolona me lartësi mbi 2000 m. Origjina akullnajore e Bogës e bën këtë vend të veçantë, fundi i luginës që është 700 m mbi niveli...

Reportazh


Qyteti i Lezhės  Një vështrim mbi qytetin e Lezhës Qyteti i Lezhës është ndërtuar në një kodër ku ka një pozicion strategjik që kontrollon luginën e Drinit deri në Gjirin e Shën Gjinit në detin Adriatik,ku dëshmon për gjurmët e një qytetërimi të lashtë prehistorik qysh në shek.IV p.k.Kalaja e Lezhës ngrihet në majë të një kodre me lartësi...

Reportazh


Kepi i RodonitTuristët e huaj shprehen se “Kepi dhe plazhi i Rodonit janë një mrekulli e natyrës shqiptare”.Kepi i Rodonit është kepi më i madh në vendin tonë, i cili mbyll nga ana e jugut gjirin e Drinit. Paralel me bregun e tij shtrihen kodra argjilore, të cilat dallohen nga format e rrumbullakëta që e rrethojnë krejt kepin. Një pjesë e tyre mbulohen nga pyje të vogla duke krijuar dy ngjyra shplodh&...

Reportazh


Berati  Qyteti i një mbi një dritareve Berati është një qytet që vizitohet në c’do stinë të vitit.Berati ndodhet 120 km larg kryeqytetit – Tiranë, 92 km larg Durrësit dhe 85 km larg Vlorës.Pamja interesante dhe e veçantë e qytetit,vlerat kulturore dhe historike të tij,mikëpritja dhe gastronomia,janë vlera të patjetërsueshme të këtij qyteti. Tradicionalisht në Bera...

Reportazh


Vermoshi Vermoshi përbën skajin më verior të Republikës së Shqipërisë. Ai gjendet në një distancëprej 95 km nga qyteti i Shkodrës. E gjithë kjo zonë quhet krahina eKelmendit. Këtë emër mban edhe komuna në fjalë. Ky emërtim vjen nga fjala latine “climens”, që do të thotë i urtë, i thjeshtë, i mirë.Mbasi udhëtohet në një rrug&eum...

Aktivitete


Discover Albania Ky është Programi i Guidave 2014-2015 nga Klubi Kampistave " Discover Albania" 1. Shpella e Pëllumbasit 06 Prill 2014 Niveli: Moderuar 2. Shëngjergj 13 Prill 2014 Niveli : Moderuar 3. Guri I Kamjes 20 Prill 2014 Niveli: Moderuar 4. Tragjas I Vjeter 27 Prill 2014 Niveli: Lehtë 5. Rëra e Hedhur 04 Maj 2014 Niveli: Lehtë 6. Ujvara e Sotires 11 Maj 2014 Niveli: Moderuar 7. Ura e Mesit/Drishtit 18 Maj 2014 Niveli: Lehtë 8....

Reportazh


Lura Lura, një bukuri që kerkon vëmendje. Parku Kombëtar i Lurës shtrihet në malësinë e Lurës dhe zë një sipërfaqe prej rreth 1300 ha.Territori i parkut është shumë i thyer nga një radhë përrenjsh malorë ku më të njohurit janë Seta, Uraka, Malla e Lurës. Parku shtrihet përreth malit Kurona e Lurës (2121 m). Pylli i Lurës përbëhet nga drurë gjethor...

Reportazh


Turizem  Brigjeve me Kanione në ShqipëriKanionet e mrekullueshme që shtrihen përgjatë rrjedhës së Osumit, të befasojnë me pamje të panjohura surprizuese në katër stinët e vitit.Rrjedha e vrullëshme e ujit të kaltër në gjatësinë e shtrirjes së tyre,është panoramë që rrall e takon.Vendi piktoresk e romantik, bëhet shumë sportive kryesisht në periudhën e v...

Promovim/Aktivitete


Klubi Kampistave " Discover Albania"   Klubi Kampistave " Discover Albania" organizon  udhetim ne Boge  ne datat 21-22 dhe 23 MARS vetem per 89 Euro Rezervimet Mbyllen diten e  Enjten ne oren 22:00 ...

Reportazh


Studim  Ajo që nuk dini per Kullat e Malsisë… Një pikë e veçantë e turizmit shqiptarë që duhet vlerësuar, janë dhe kullat malësore, një banesë tipike e malësive të Veriut.Është një resurs turistik i veçantë dhe unik, por ende “i paftuar” në strategjitë e zhvillimit të turizmit shqiptar. Në fakt, në platformën turistike të vitit 2...

Reportazh


ValbonėValbona-destinacioni i duhur… Në zonën e valbonës mund të themi se ekziston padiskutim një turizëm i përvitshëm.Këtë e favorizon klima e përshtatëshme,relieve,akomodimi dhe mikëpritja. Në dimër,vizitori apo pushuesi do të gjej bardhësinë e borës,heshtjen e maleve,dhe gatimin tradicional.Pranvera është sinjali i një tjetër stine.Harlisja dhe shumëllojshmë...

Reportazh


StudimAlpet shqiptare dhe Bjeshkët e Namuna janë vazhdimësi e maleve dinarite dhe shtrihen në veri të Shqipërisë, në perëndim të kosovës dhe në jug-lindje të Malit të Zi,nje destinacion turistik I cili zgjon kureshtjen e cdo vendasi dhe mysafiri per ta vizituar.Bjeshkët e Namuna shtrihen deri te lugina e Ibrit  rreth 50 km në gjatësi. Ky grup malor përbëhet prej disa malesh: Gjeravica(mali m&...

Reportazh


RazmaBjeshket turistike  RAZMA Në gjerdanin e bukurive natyrore të vendit tonë, bënë pjesë edhe Razma .Ajo është një ndër pikat turistike më të afërta me qytetin e Shkodrës. Ndodhet në komunën e Shkreli, në një distancë 43 km larg qytetit. Zona e Razmës është rreth 900 m mbi nivelin e detit. Kjo është shumë e përshtatshme për zhvillimin e turizmit malo...

Aktivitete


Turizmi MalorHanet apo bujtinat, janë struktura të vogla me arkitekturë tradicionale, të cilat kanë qenë të përhapura në të gjithë territorin e Shqipërisë, kryesishtë në rrugë-kalimet tregtare apo ushtarake. Këto struktura kanë ekzistuar që nga periudhat e hershme Romake, periudhës Osmane dhe deri në gjysmën e parë të shekullit të XX. Ato kryenin funksionet e stacione...

Aktivitete


Klubi Kampistave SKI në Dardhë të Korçës Nga datat 7 - 8 mars dhe 8 – 9 mars 2014, Klubi i Kampistave (Discover Albania), organizon një ekskursion në Dardhë të Korçës. Rezervimet për këtë udhëtim mbyllen ditën e enjte në orën 20:00 dhe paketa me gjithçka të përfshirë kushton 59 euro. Ajo çka vlen për tu përmendur është se gjatë k&eum...

Aktivitete


Klubi i Kampistave Klubi i Kampistave “Discover Albania” iu fton në udhëtimin e radhës me 21-22-23 shkurt 2014 në Bogë-Rugovë-Kosovë. Një udhëtim për të mos u humbur në një nga resortet më të mira dimërore në Bogë, Rugovë dhe Kosovë. Një ndër vendet që ofron gjithçka mund t’ju duhet në një fundjavë turistike, ski dhe peizazhe mahnit&e...

Aktivitete


Klubi i Kampistave  Në datë 7, 8 dhe 9 shkurt 2014, Klubi i Kampistave (Discover Albania) organizon një ekskursion 3 ditor në Voskopojë. Voskopoja është një vendbanim mesjetar i hershëm që daton prej vitit 1330. Nga Shën Prodhomi hapet para vizitorit një pamje e mahnitshme nga duken majat e Lënies dhe Ostrovica, me një lartësi prej 2246 metra. Lulëzimin më të madh Voskopoja e ka pasur në viti...

Aktivitete


Klubi i Kampistave  Klubi i Kampistave “Discover Albania” organizon një ekskursion mjaft interesant në pistat e skive në në Kosovë dhe në Boge. Ekskursioni do zhvillohet nga data 7 deri me 9 shkurt dhe kushton vetëm 89 euro. Rezervimet mbyllen ditën e enjte në orën 22:00. është një udhëtim për të mos u humbur në një nga resortet më të mira dimërore në Boge, Rugov&eu...

Aktivitete


High Albania Mountain.  High Albania Mountain organizon në datat 7, 8 dhe 9 shkurt një fundjavë në dëborë, për ski në Pisoder, në Greqi. Dita e parë (e premte) Takimi në orën 6:00 tek Play Bar mbrapa pallatit të Kongreseve. Transfertë për në Korçë me një pushim të shkurtër në Librazhd ose Pogradec. Mbas mbërritjes në Korçë dhe akomodimit në hotel k...

Aktivitete


Klubi i Kampistave "Discover Albania"24-25-26 Dhjetor SKI per KRISHTLINDJE❄❄❄     1. *Dardhe, Korce * 3 Ditë - All included 79 Euro 2. *Voskopoje, Korce 3 Ditë - All included 79 Euro 3. *Boge, Kosove 3 Ditë – Resorti Magra - 89 Euro   Programi kete here do te pershtatet per festa, do te rregullojme bredhin, do te festojme deri vone me Muzike dhe Animacione te Pregatitura nga Guidat e Klubit dhe plot surpriza te tjera.   Cfare...

Aktivitete


Albanian Mountain Team Kanioni Erzenit Albanian Mountain Team ju fton ne udhetimin e rradhes: 9-00 Nisja tek Daily bar ne bllok 10-00 Arrin afer kanionit te erzenit dhe fillojme ecjen qe eshte gjate gjithe kohes buze lumit. 12-00 Arrim ne fund te kanionit ku ndodhet diga dhe nje liqen i vogel. Kohe e lire per slackline teleferik me litare foto dhe pergatitje e barbekyse. 15-00 Kthimi per te furgoni nga e njejta rruge. 17-00 Mbritja ne Tirane. Ky eshte nje aktivitet i lehte qe mund te...

Aktivitete


Ngjitje nė malin e CukalitHigh Albania Mountain organizon këtë të dielë 6 tetor një ngjitje një-ditore në majën e Cukalit, 1721m. Takimi këtë herë do të jetë në orën 7:00 si gjithmonë mbrapa pallatit të Kongreseve tek Play Bar. Transfertë për në Shkodër. Në Shkodër do të bëjmë një pushim të shkurtër tek bar-restorant Tradita “G&T”. ...

Aktivitete


Albanian Mountain Team Kanioni i Langarices Albanian Mountain Team ju fton ne udhetimin e rradhes. Dita 1 8-00 Nisja nga Daily bar bllok 10-00 Ndalese per kafe ne Fier 12-00 Vizite ne Permet ndalese per dreke 13-00 Nisja per ne kanionin e Langarices 13-30 Mberitje ne Benje 30 min kohe e lire per te vizituar vendin foto ose banje ne ujrat termale 14-00 Ngjitje shkembore dhe vizite ne shpellen e pellumbave 17-00 Ngritja e kanpingut dhe akomodimi neper cadra 19-00 Ndezja e zjarr...

Aktivitete


High Albania Mountain Në datat 28 dhe 29 shtator 2013 një udhëtim në malësinë e Kelmendit   Dita e parë (e shtunë) Vendi i takimit mbrapa pallatit të Kongreseve tek Play Bar në orën 6:30. Në Shkodër do të bëjmë një pushim të shkurtër për kafe dhe më pas do të nisemi për në Tamarë. Në vendin që quhet Leqet e Hotit do të ndalojmë për t&e...

Aktivitete


Turizmi shkon nė Londėr World Travel Market, një nga dy panairet ndërkombëtare më të rëndësishme mbi turizmin në botë, do të mbahet sivjet si gjithnjë në Londër nga data 4 deri më 7 nëntor. Të nisur nga suksesi i Lojërave Olimpike të Londrës vitin e shkuar , ky edicion i World Travel Market do të përqendrohet tek mënyrat më të mira të zhvillimit dhe promovimit t&eum...

Aktivitete


Gjipe   Kete fundjave me date 14 -15 shtator do organizojme aktivitetin e rradhes ne Gjipe.Gjipeja eshte nje nga pjeset me fantastike te bregdetit shkembor te jugut dhe vjen menjehere mbas Dhermiut. Nje det i mrekullueshem blu, shkembinj perfekt per kacavjerrje si dhe kanioni i thelle jane atraksionet kryesore te ketij udhetimi. E Shtune 8:00 Nisja nga Daily Bar ne Bllok, Tirane. 10:00 Ndalese per nje kafe ne Fier. 13:00 (13:30) Ndalesa e dyte per dreke ne Llogara ku do keni mundesi ...

Aktivitete


Discover AlbaniaKalimi VALBONE—THETH 6-7-8 SHtator 2013 A e keni menduar ndonjeher qe ti shikoni te dy keto zona te mrekullueshme ne te njetin udheim? Sigurisht qe eshte e mundur, mjafton te ecim per rreth 6-7 Ore dhe kalon nga Valbona ne Theth.Kete Fundjave Klubi do te organizoje nje Guide Per te Eksploruar keto dy Zona, duke bere Kalimin Valbone-Theth.Ky itinerar përfshin një ngjitje nga Vlbona (995 m) ne qafen e Valbonës (1759 m) dhe per te zbritr ne Theth (745m). Ky Kal...

Aktivitete


Highalbania   Highalbania organizon udhetimin e rradhes ne Kelmend Vendi i takimit mbrapa pallatit te Kongreseve tek Ply Bar ne oren 6.30. Ne Shkoder do te bejme nje pushim te shkurter per kafe dhe me pas do te nisemi per ne Tamare. Ne vendin qe quhet Leqet e Hotit do te ndalojme per te bere foto si dhe kur te zbresim poshte ne luginen e Cemit. Nga aty do te nisemi per ne Selce(rreth gjysem ore) nga ku fillon shtegu per te shkuar tek Ujvara e Sllapit(nje nga monumentet natyrore me te buku...

Promovim/Aktivitete


Riviera Shqiptare nen objektivin e National Geographic Travel   Cdo javë National Geographic rekomandon për të githë vizitorët e faqes së saj, udhëtime dhe destinacione të ndryshme turistike. Për periudhën Shtator - Tetor, National Geographic rekomandon Rivierën Shqiptare. Në faqen  zyrtare, detajon disa këshilla për të gjitha ata turistë të huaj që dëshirojnë të vizitojn&eu...

Aktivitete


Klubi i Kampisteve "Discover Albania"   Nje eksperience qe nuk duhet humbur!!! Kete funjdjave kemi nje nder guidat me te vecanta te kesaj periudhe. Do te bejme Kamping tek Ujvara e Sotires, Gramsh. Imagjinoni Veten ne nje Lendine te mbushur plot gjelberim,me mes te nje qetesie ne natyre, ku degjohet vetem melodia e nje ujvare mjaftspektakolare, nje nder ujvarat me te bukura ne Shqiperi. Nje ujvare qe temahnit me madheshtine e saj dhe mebukurine e rralle. Ujvara e Sotires ndodhet rr...

Destinacione


7 Liqenet e Lures 23-24-25 Gusht Liqenet e Lurës në parkun të Lurës ka nje siperfaqje prej 1.280 hektare dhe ndodhet ne pjesen lindore te malit masiv te quajtur "Kunora e Lures". Me 7 liqenet e tij krijon nje ambjent piktoresk dhe terheqes ne nje lartesi nga 1.350-1.720 m. Midis ketyre Liqeneve me te medhenjt jane: Liqeni i Madh 32 hektare, liqeni i Pishave 13 hektare, liqeni i Zi 8 hektare dhe liqeni i Luleve 4 hektare. Ne dimer keto liqene jane te mbuluara nga akulli. Gjat...

Aktivitete


Albanian Mountain Team Ecje te Kepi Rodonit Albanian Mountain Team organizon udhëtimin e rradhës ne Kepin e Rodonit. 9-00  Nisja te Daily Bar 11-00  Aritje te Kepi i Rodonit dhe fillimi i ecjes.   11-30  Vizitë në kalanë e Skendërbeut ndërtuar në vitin 1460 12-00  Vizitë në kishën e Shën Ndout, ndërtuar në vitin 1700. 12-30  Vizitë bunkerëve dhe portit të vjet&eum...

Aktivitete


Albanian Mountain Team Ecje ne Valbone Albanian Mountain Team Organizon udhetimin e rradhes: Dita 1: 6-00 Nisja nga Daily bar bllok ne furgon, ndales per kafe rruges. 9-00 Koman udhetim me anije 3 ore. 12-30 Fierze Bajram Curi me furgon 30 min dhe ndales per dreke. 14-30 Nisja per luginen e Valbones ndalesa rruges per te pare bukurit e zones. 16-00 Arim ne Valbone akomodim ne hotel ose shtepi pritse. 17-00 Ecje drejt fshatit Kukaj 2 ore vajtje ardhje. 20-00 Darka Dita 2 9-00 Mengj...

Aktivitete


KAMP 3D Ekpsloruesit rikthehen me ide te reja per te kaluar nje gusht ndryshe. Ne bashkepunim me KAMP 3D, organizojne grupin e pare me 2 - 4 gusht kampin ne Qeparo. Ne nje staf prej 12 vetash, kamping 3D ne Qeparo eshte pogramuar per te qene me shume se nje fundjave plazhi. Argetim, plazh ne gjiret e pakta te jugut qe kane ngelur akoma te virgjer, kamping (me krevat), mengjeset & darkat, workshop, alcoholic games, hiking ne Qeparo e vjeter, sport (vojleboll, futboll, etj), transporti Tira...

Aktivitete


Daily BarDiten e diele do te shkojme ne nje nga plazhet me te vecante te Shqiperise, Rana e Hedhun. 9-00 Nisja tek Daily bar ne bllok 10-30 Arrijme ne Shengjin dhe ecje drejt Ranes se Hedhun 11-00 Plazh ne Ranen e Hedhun 12.30 Barbecue 16.30 Kthehemi tek furgoni 18-00 Mbritja ne Tirane. Ky eshte nje aktivitet i lehte qe mund te behet nga te gjithe. Cmimi 1500 leke. Perfshihet transporti, dreka (barbecue) dhe guida....

Aktivitete


High Albanian Mountain ClubEcje ne kanionin spektakolar te Gjipese Dita e pareNisja nga Tirana ne oren 6.00 am mbrapa pallatit te Kongreseve tek Play Bar. Mberritja ne Gjipe me nje pushim te shkurter gjate rruges do te jete rreth ore 12.00. Mbas drekes dhe ngritjes se kampingut kohe e lire per plazh dhe kacavjerrje nen drejtimin e disa prej instruktoreve te kacavarjes. Darka dhe me pas do te mbledhim dru te thate dhe te bejme nje zjarr ku mund te mblidhemi te gjithe.Dita e dytePas mengjesit do ...

Aktivitete


High Albanian Mountain Club Udhetim ne Kelmend Dita e pare Vendi i takimit mbrapa pallatit te Kongreseve tek Ply Bar ne oren 6.30. Ne Shkoder do te bejme nje pushim te shkurter per kafe dhe me pas do te nisemi per ne Tamare. Ne vendin qe quhet Leqet e Hotit do te ndalojme per te bere foto si dhe kur te zbresim poshte ne luginen e Cemit. Nga aty do te nisemi per ne Selce(rreth gjysem ore) nga ku fillon shtegu per te shkuar tek Ujvara e Sllapit(nje nga monumentet natyrore me te bukura te zones)...

Aktivitete


Albania Rafting GroupLundro ne Adrenaline me Albania Rafting Group Rafting ne Vjose do t'ju dhuroje nje adrenaline te madhe ndersa ju lundroni me gomone ne lumin e kristalte dhe me siguri do ta beje gjithçka nje eksperience te paharrueshme. Lumi Vjosa ka mjaftueshem rrjedhje pergjate gjithe vitit. Udhetimi ne lume zgjat rreth 2.5-3 ore. Te gjithe jane te perfshire ne menyre aktive ne ushtrimin e rafting duke perdorur fuqine e rremimit dhe lopaten, duke ndjekur dhe zbatuar po...

Aktivitete


Kalemi Travel & Tours✿ ✿ ✿ PLAZH NE BUDVA-KOTOR-ULQIN, 19 KORRIK ✿ ✿ ✿3 dite ne BUDVA, KOTOR, ULQIN! (fjetja ne Budva)85 Euro/Person per rezervime brenda dates 10 Korrik. Me pas cmimi 99 Euro/Person. 2 nete/3 dite - nijsa 19 Korrik....

Aktivitete


Nga data 5 deri më 7 korrik Klubi i Kampistëve “Discover Albania” organizon një kamping tre ditor në plazhin e Gjipesë në Vlorë, buzë detit Jon. Gjipeja ndodhet 216 km nga Tirana, ndërmjet Dhërmiut dhe Jalës. Nisja do te behet te premten, datë 5 korrik, në orën 17:30 tek Liceu Artistik “Jordan Misja”. Pasi mbërrihet në destinacion ngrihen çadrat dhe merren masat e tjera të ne...

Aktivitete


  Drejtoria e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit pranë Bashkisë së Tiranës ofron gjatë sezonit turistik ture turistike pa pagesë për grupe vizitorësh nga brenda dhe jashtë vendit. Ky shërbim, i cili zgjat 1 orë e 30 minuta, ofrohet çdo të hënë, ora 10:00, me përjashtim të festave zyrtare, duke u nisur nga ambientet e Drejtorisë së Turizmit dhe Promovimit të Qytetit, në...

Aktivitete


HIGH ALBANIA MOUNTAIN CLUB Ngjitje ne majen me te larte te Greqise, majen e Olimpit Dita pare ( Tirane-Kapshtice-Olimp) Nisja nge Tirana ne oren 5.00 am dhe takimi si gjithmone mbrapa pallatit te Kultures tek Play Bar. Mbas kalimit te kufirit te Kapshtices do te vazhdojme udhetimin tone me autobuz deri ne kembe te malit te Olimpit ne lartesine 1100m. Pas nje pushimi per te ngrene dreken do te fillojme ecjen tone deri tek shtepia e alpinisteve A(rifugio A) ku do te kalojme naten...

Aktivitete


High Albania Mountain organizon të dielën 30 qershor një ecje në kanionin e lumit Erzen. Transfertë për në fshatin Pëllumbas. Mbas një pushimi të shkurtër për tu përgatitur për ecjen do të nisemi në drejtim të kanionit të Erzenit. Një pjesë e mirë e ecjes do të jetë në një shteg buzë një kanali vaditës të vjetër dhe më pas do të ngjite...

Agjenci Turistike


Kalemi Travel & Tours    3 dite ne BUDVA dhe ULQIN! (fjetja dhe plazh ne Budva)2 nete/3 dite 75 € per person - Transporti - Hoteli me mengjes e darke - Vizite ne Budva, Ulqin, Shen Stefan - Guide profesionale...

Agjenci Turistike


Savatours   "WATER PLANET HOTEL & AQUAPARK" Alania, Turkey   PAKETA PERFSHIN Fluturim charter vajtje - ardhje Akomodimin per numrin e neteve te zgjedhura Ushqimin dhe pijet sipas konceptit te hotelit Transferte aeroport - hotel - aeroport Asistence gjate pushimeve...

Agjenci Turistike


Savatours   "EUROPA BEACH HOTEL" Alania, Turkey   PAKETA PERFSHIN Fluturim charter vajtje - ardhje Akomodimin per numrin e neteve te zgjedhura Ushqimin dhe pijet sipas konceptit te hotelit Transferte aeroport - hotel - aeroport   Asistence gjate pushimeve...

Aktivitete


Albanian Mountain Team   Albanian Mountain Team organizon ditën e djelë " Ecje dhe kacavjerrje shkëmbore" në Bovillë.    Programi:   - 09:00 Nisja tek “Daily Bar” në Bllok.   - 10:15 Mbërritja tek Rezervuari i Bovillës, ku ndalesa e parë do bëhet tek diga ku do keni mundësi të shihni dhe vizitoni kanionin e Bovillës nga afër.   - Më tej me furgon do shkojmë deri ...

Agjenci Turistike


Jona Travel & Key Tours Agency   Pranverë në PARIS 3 Netë 4 Ditë   Çmimi: 499 Euro për person në dhomë Dyshe...

Agjenci Turistike


Granada Luxury Resort & SPA-MaxTravel     OFERTË 12 ORËSHE nga Max Travel . Pushime ULTRA ALL INCLUSIVE PËR 779 Euro/personi. Periudha e pushimit 2-9 Korrik ose 5 me 12 korrik   Fëmijët deri në dy vjeç pushojnë falas.   Në çmim është i përfshirë udhëtimi me charter dhe transferta aeroport-hotel dhe anasjelltas....

Aktivitete


Turizëm - Turizmi Mjekësor   "Një rrugë e dy punë", do të thuhej në të tilla  raste. Nuk ka asgjë të keqe që mundësisë për të vizituar dhe shijuar vende të reja, t'i shtohet edhe ndonjë qëllim tjetër estetiko-shëndetësor.   Ja cilat janë 5 vëndet më të pëlqyëra për turizmin mjekësor1.IndiaTurizmi mjekësor është shpi...

Agjenci Turistike


  Paketa turistike, 5 këshilla para se ta zgjidhniAfrimi i pushimeve verore i adreson shumicën e njerëzve drejt agjencive turistike, ku përzgjedhja e ofertës më të mirë është synimi parësor. Por para se të zgjidhni paketën, duhet të keni parasysh 5 këshilla, të cilat janë bazuar kryesisht tek problemet e hasura nga shumica e turistëve gjatë këtyre viteve. Këto këshilla, janë n...

Promovim/Aktivitete


  “The Guardian” rendit plazhet e Shqipërisë ndër 20 më të bukurit në botë Mjaft me Hvarin e Kroacisë apo Brindisin e Italisë. Është koha të provoni bregdetin shqiptar. Më këtë këshillë për turistët e huaj, prestigjiozja britanike “The Guardian” i rendit plazhet shqiptare ndër vendet e para mes 20 plazheve fantastike dhe më me leverdi për të kaluar...

Destinacione


Singapori, mes mrekullive tė tij   Në Azinë Juglindore, pikërisht në pikën jugore të gadishullit malez, ndodhet i ashtuquajturi ‘Qyteti i Luanit’, Singapor. Toka e mijëra fytyrave, përzierje e rracave dhe kulturave të ndryshme që jetojnë në harmoni dhe është një nga ato vende që habisin edhe udhëtarët me pesimistë. Njeë udhëtim që mbetet thelle në shpirt. Singapor, ...

Agjenci Turistike


Shkodra Travel“Shkodra Travel” vjen në treg me ofertat më të mira dhe më të lira, si dhe me një shumëllojshmëri zgjedhjesh për Festat e Fundvitit. Festoni një Krishtlindje përrallore në hotelet më të mira, në Mal të Zi, Maqedoni etj. Atmosfera dhe harmonia që do të kaloni në këto ambiente do të mbeten gjatë në mendjen tuaj. Festoni në:BIANCA RESORT & SPA 4*- K...

Destinacione


Udhëtimi ideal në prag të Krishtlindjeve  Udhëtimet e Krishtlindjeve janë një eksperience e mrekullueshme dhe romantike. Këtë vit nëse nuk keni dëshirë të qëndroni në shtëpi? Atëherë merrni për dore partnerin ose partneren tuaj dhe vendosni menjëherë ku të shkoni. Tashmë nuk ka nevojë të shkoni larg, europa është afër dhe plot vende të mrekullu...

Agjenci Turistike


Globus TravelGëzuar 100-Vjetorin! Oferta turistike pa fund vijnë për Festat e Nëntorit. Duke i uruar të gjithë shqiptarëve 100-Vjetorin e Pavarësisë “Globus Travel & Tours” ofron një zbritje prej 50 Euro për çdo 3 bileta të marra pranë zyrës së saj. Gjithashtu oferta do të gjeni edhe për destinacionet e turizmit individuale ose në grup për periudhën Nëntor-Dhjetor: Vje...

Agjenci Turistike


Shkodra TravelDestinacione ofertë për Festat e Nëntorit Hotel “Splendid SPA Resort 5*****” ju uron gëzuar Festat e Nëntorit! Për periudhën 26.11-01.12 “Shkodra Travel” ju ofron akomodim në hotelin më të mirë në Budva, Mal i Zi: dhomë dyshe me mëngjes dhe darkë me 120 euro. Akomodimi në dhomë teke me mëngjes dhe darkë me 90 Euro. Por jo vetëm... “Shkodra Travel” ...

Agjenci Turistike


Mak OlympicUdhëtimet turistike për Festat e NëntoritPaketat më të mira turistike i gjeni vetëm te “Mak Olympic”. Që Festat e Nëntorit të mbeten gjatë në kujtesën tuaj udhëtoni drejt:Stamboll & Venecia – 240 EuroSofja – 135 EuroKorfuz – 125 EuroDubrovnik – 99 EuroSelanik – 119 Euro   Në çmim përfshihen: Transport me autobus Akomodim në hotel me mëngj...

Destinacione


Guidë në Londrën romantike! Londra një nga qytetet më magjepses të botës është shumë romantik edhe në Dimër. Ka shumë vende të përsosura për një shëtitje romantike në Londër, megjithëse  në këtë periudhë ka temperatura tepër të ulëta. Mund të shëtisni përgjatë lumit Tamiz dhe të shijoni ndërtesat me famë bot&eum...

Destinacione


Vendet ideale pėr ski nė Europė! Europa është një gur i çmuar për sporte dimërore dhe rezorte skijimi, me vendet më të mira për ski në kontinent. Me distancën relativisht të shkurtër midis vendeve në Unionin Europian dhe infrastrukturës së mirë, shumica e këtyre vendeve për ski janë të mbushur me turistë dhe entuziastë sportesh dimërore gjatë gjithë sezonit....

Ekspozitė


Trashėgimia botėrore nė Gjermani, nė njė ekspozitė fotografike Me rastin e 40 vjetorit tė nėnshkrimit tė Konventės sė UNESCO-s mbi mbrojtjen e trashėgimisė kulturore dhe natyrore nė botė, vjen nė ambientet e Ambasadės Gjermane nė Tiranė, do jetė e hapur njė ekspozitė fotografike ekspozita "Trashėgimia Botėrore nė Gjermani" shfaq perspektiva tė ndryshme mbi 36 qytete gjermane pjesė tė Trashėgimisė Botėrore. Foto panoramike nga fotografi Hans-J. Aubert japin njė pasqyrė mbi diversiteti...

Aktivitete


Një ditë për trashëgiminë kulturore Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore që festohet prej 3 vitesh tashmë në vijim të iniciativës së kthyer në traditë nga MTKRS do të ofrojë vizita të guiduara në muze kombëtarë, parqe dhe monumente kulture te vizitueshme, falas për publikun shqiptar dhe të huaj. Disa prej aktiviteteve më kryesore që do të zhvillohen gj...

Destinacione


   Vendet më të preferuara në Vjeshtë! E përditshmja britanike Daily Mirror publikoi një listë me dhjetë fshatrat më të bukur të planetit. 1) Wengen, Zvicer, është një perle alpine që të sjell ndërmend Hajdin. Ajo përfaqëson në mënyrë perfekte Zvicrën dhe tërheq çdo vit mijëra skiatore. 2) Eze, Francë, është një destinacion i s...

Aktivitete


Bazilika e Elbasanit, zbulohet mozaik floreal   Vazhdojnë surprizat arkeologjike në bazilikën e Elbasanit. Këto ditë është zbuluar edhe një mozaik tjetër në përbërje të saj që, sipas specialistëve të fushës, është i llojit floreal dhe gjeometrik dhe gjendet në pjesën e narteksit të bazilikës. Veç mozaikut janë gjetur edhe objekte të tjera me vlera t&eu...

Panair


  Panairi Kombëtar AGROBIZNESI &TURIZMI 2022   Për herë të parë do të organizohet në Tiranë në datat 20-23 shtator, një panair i përbashkët i Agrobiznesit dhe Turizmit i cili ka si objektiv kryesor prezantimin e ofertës turistike dhe rritjen e konkurueshmërisë se tregut ushqimor shqiptar. Panairi do të organizohet në mjediset e Pallatit të Kongreseve ku do të prezantoh...

Destinacione


Berati njė destinacion i rrallė nė ballkan Promovimi online i vlerave të turizmit në Berat, i cili shënon vitin e katërt si pjesë e trashëgimisë kulturore, ka sjellë këtë verë një numër të madh turistësh. Sipas drejtuesve të Zyrës së Turizmit në Berat, një tjetër element i rëndësishëm që ka shtuar këtë vit numrin e turistëve në këtë ...

Reportazh


Llogaraja , ‘mësymet’ nga të rinj nga e gjithë Evropa   Në kuadër të kryesisë së Presidencës së radhës të Këshillit të Evropës nga Shqipëria, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, në bashkëpunim me Departamentin e Rinisë së Këshillit të Evropës organizon   Kampin Rinor të Paqes, nga data 10- 16 Shtator 2012 në ...

Destinacione


Stamboll Sipas projektit ''World cities culture report'' (WCCR) për vitin 2012, Stambolli është shpallur qendra e kulturës botërore.  Ky çmim është dhënë pas analizës së 60 treguesve siç janë numri i muzeve kombëtare, trashëgimisë kulturore nën mbrojtjen e UNESCO-s, numrin e kinemave, librarive dhe formave të tjera që rrisin ndërgjegjen kulturore të qytetarëve.&nb...

Panair


...

Destinacione


Njihuni me “parajsën” me emrin Marok   Asnjë vend nuk është aq tërheqes dhe befasues sa Maroku. Një vend plot kontraste imazhesh, ngjyrash, aromash të çuditshme dhe eksperiencash ekzotike. Një destinacion me ekstreme te jashtëzakonshme, me mundësi të pafundme ku brenda një ditë mund të shijoni plazhet e mrekullueshme të Agadirit, freskinë dhe gjelbërimin e Maleve Atlas, diellin ...

Destinacione


Europa më e preferuar për turistët në gusht   Spanja ka qenë gjithmonë destinacion i preferuar për shumëkënd dhe ende mbetet një nga vendet më të vizituara gjatë gushtit, në veçanti ishujt Balearikë, Mallorca dhe Ibiza, si dhe ishujt Kanarike Tenerife dhe La Palma. Destinacione të tjera fantastike spanjolle janë Costa de la Luz dhe Catalonia. Spanja ofron shumë më tepër sesa p...

Festival muzikor


“Art Kontakt Festival” në kështjellën e Ali Pashës   Art Kontakt Festival, pas disa edicioneve, rikthehet në dimensionin e tij ndërkulturor, duke kërkuar në mënyrë të pareshtur, të përfshijë artistë nga Mesdheu dhe Ballkani. Krijimet e tyre në këtë Festival kërkojnë të evokojnë historinë e përbashkët në dritën e modernitetit. Programi: E...

Intervista


Shqipėria Turistike Zhvillimi i turizmit përmes trashëgimisë kulturore   Intervistë me znj. Armada Molla, presidente e Shoqatës për Zhvillimin e Turizmit Kulturor në Shqipëri   Nga Dorina Talo   Përshëndetje znj. Armada. Si fillim le të prezantohemi. Ju jeni në krye të Shoqatës për Zhvillimin e Turizmit Kulturor, cili është misioni juaj? Kush janë anëtarët që form&e...

Agjenci Turistike


Shkodra Travel Përjetoni momente të paharrueshme duke udhëtuar me “Shkodra Travel”. Ofertat vijnë nga më konkurrueset këtë sezon… Pushime në ishujt më të famshëm të Kroacisë si: Korcula, Hvar, Rabac (Istra), Porec (Istra), Baska (ishulli Krk), Opatija (Kvarner), Rab (Kvarner) etj. Gjithashtu nuk mungojnë destinacionet si: Mal i zi, Greqi, Antalya, Palma de Mallorca, Sharm el Sheik, të cilat mund t...

Destinacione


Shqipėria tashmė destinacion edhe pėr pushime historike Pushues jo vetëm të huaj, por edhe shqiptarë, kanë nisur të shijojnë tashmë edhe turizmin historik, që në të shumtën e rasteve në vendin tonë ndërthuret edhe nga ai bregdetar dhe malor për shkak të distancave të afërta. Në territorin tonë gjenden një varg kështjellash, të cilat datojnë që prej periudhave antike e...

Destinacione


Ishujt Kroat vendi ku pushojnė tė pasurit! Nuk është më sekret bukuria e Kroacisë me rrënojat romake, kështjellat mesjetare bregdetare, bukuritë natyrore të saj etj. 1.185 ishujt që ka vendi janë një ëndërr e vërtetë, ujërat termike të veriut që heqin stresin janë ideale. Në verë turmat e turistëve dynden për në ujërat dalmate, kafenetë pushtojnë bregdetet d...

Destinacione


Guidė nė ishujt helenė   Ishuj në horizont, ujë transparent që mbulon rërën ose gurët, një lokal i bukur disa hapa larg plazhit. Për shumë vizitorë, këto janë themelore për pushimet në ishujt grekë. Që nga kthimi i mijëvjeçarit, Greqia ka nisur lojën e akomodimeve. Ndërsa hotelet janë ende të shumtë, disa të projektuar luksozë, me çmim real duke pasur p...

Destinacione


Turqia Riviera turke, tendence për të pushuar   Riviera turke vazhdon të jetë vendi që të bënë për vete sapo të shkelësh në një nga bregdetet e saj.Plazhet ekzotike, rëra e pastër, kaltërsia e ujit, hotelet luksoze, ushqimi oriental e shumë elemente përcjellëse të menysë turistike turke, mbeten oferta më ideale për kosovarët, për të realizuar pushime t&e...

Destinacione


Vlora Dy dete që përplasen mes njëri tjetrit, një rivierë e cila sipër saj ka dhe male, një qytet, mjaft i preferuar nga mijëra tursitë çdo vit, e bëjnë Vlorën një prej vendëve më te bukura në sezonin veror. Rrallë ndodh që në një hapësirë të vogël gjeografike të gjenden të tërë këto elementë natyrorë që e shndërrojnë...

Agjenci Turistike


Venus Travel and Tours Shijoni ofertat më konkurruese dhe vendet më të mrekullueshme në këtë sezon veror. “Venus Tours” ju dhuron oferta speciale: IC Santai Family 5* Belek - 7 net / 443 eur / person / UAI / 3 pax – 7 net / 665 eur / person UAI / 2 pax. Bellagio 3* Halkidiki – 7 net / 227 eur / personi / AI. Sealife Family 5* Antalya – 7 net / 513 eur / person / AI. Nisja më 3 korrik. Por jo vetëm kaq. Çdo javë...

Destinacione


Velipoja Velipoja, një bregdet plot histori! Një tjetër destinacion i bukur i brigjeve shqiptare dhe që duket mjaft i preferuar për këtë sezon është edhe bregdeti i Velipojës. Ai është një nga më të preferuarit jo vetëm për pushuesit nga Shkodra, por dhe nga rrethet e tjera të Shqipërisë apo dhe nga vendet fqinje. Ky plazh shtrihet në jugperëndim të qytetit të Shkodrë...

Agjenci Turistike


ALBANIA EXPLORER Shijoni ofertat speciale verore nga “Albania Explorer”. Për të gjithë ata që duan të pushojnë në vendet e mrekullueshme të një vendi me tradita mijëravjeçare, Greqi, ju sugjerojmë Kretën, Rodosin, Kalkidhikinë, Korfuzin, Lefkadanë, Santorinin, Mykonosin etj. HOTEL GORTINA, 3* ALL INCLUSIVE Kretë, Greqi Çmimi nga 579 eur/p Përfshihen: Avion+Hotel+Transferta-RT (7 ...

Destinacione


Ishulli i Uliksit   Ashtu si edhe Uliksi, i cili përshkruhet nga disa autorë si turisti i parë i Djerbas, udhëtarët vazhdojnë edhe kësaj ditë të gjejnë të pandryshuar mikpritjen e banoreve në ishullin tunizian. Në kohët e lashta, Girba ishte quajtur vendi në Odise, ku Uliksi zbarkoi dhe provoi frutin e ëmbël dhe magjik të zambakut të ujit. Djerba është një ishull-oaz unik n&eu...

Destinacione


POLINEZIA FRANCEZE   Polinezia Franceze është një grup ishujsh që i përkasin Francës, e cila është një kolektivitet përtej detit dhe për këtë arsye përdorin monedhën e vet, të vendosur në Oqeanin Paqësor, rreth 6000 km në lindje të Australisë. Këta ishuj janë cilësuar si ishujt më të bukur në botë dhe që në periudhën e verës ja...