Studimor


2013-07-31 - 2013-08-09

Helga's Secrets, Ky liber del ne librarite tona javes tjeter. Ka nje qasje thelbësore mbi ‘Budën dhe budizmin’. Gjithmonë, budizmi dhe themeluesi i kësaj doktrine, Buda, kanë qenë shumë enigmatikë dhe egzotikë jo vetëm për ne shqiptarët, por edhe për shumë evropianë apo edhe amerikanë, të cilët në fakt kanë vite të gjata kontakti me vendet ku ushtrohet budizmi si dhe kanë...

Koncert live


2014-07-02 - 2014-08-31

10 Koncertet rrok mė mbreslėnės tė tė gjitha kohėrave  Ka disa koncerte që panvarësisht datës, vendit apo vitit kur janë zhvilluar, që për një arsye a për një tjetër,  kanë kapur me të vërtetë esencën e artistit ose të grupit muzikor duke transformuar një mbrëmje të zakonshme në një legjendë muzikore. Ja  lista e 10 koncerteve rrok më mbreslënës të...

Aktivitete


2013-10-13 - 2013-10-13

BALADE QYTETSE Performanca, poezi, projeksione, muzike, instalacione. Gjithashtu do te kete nje diskutim te hapur mbi rendesine e SKENES SE PAVARUR KULTURORE ne Shqiperi. SPK (ICS / Indipendent Cultural Scene) organizes 'City's Balade' dedicated to Migjeni. October 13th, 6-8 pm @ Pedonale Street (by Millenium Theatre) The exhibistion constists of performances, poems, projections, music, installations and philosophic talk.......

Ekspozitė


2013-07-01 - 2013-07-01

Miza, Mbas "Artisti është i pranishëm" Miza vjen me nje tjetër moment ku për synim ka dialogun kulturor mes publikut-artistëve Shqiptarë dhe përsonaliteteve të sistemit të gjëre të artit në botë. Miza fton artisten Amerikane Elizabeth M. Claffey me ekspozitën e saj "UNIforma", inagurimi me dt. 1 korrik 2013 ora 20:00. Jeni të mirëpritur !...

Club


2013-08-02 - 2013-08-02

Lizard Club ★Music for Heart Rockers ★ Grupi NA @ Lizard Bar Tirana ★ Music for Heart Rockers ★ Shijoni rokun e vertete vetem ne Lizard!  ...

Festival


2014-09-15 - 2014-09-28

Festivali i International Human Rights Film Festival Albania  Në fund të shtatorit rinis: International Human Rights Film Festival Albania (IHRFFA) në Tiranë dhe do të shfaqë filma nga e gjithë bota, duke vënë në skenë çështje të ndryshme të të drejtave të njeriut.   IHRFFA zhvillohet këtë viti për herë të nëntë rradhazi dhe zhvillohet me ndihmën e ngusht&eu...

Club


2014-05-09 - 2014-05-09

Jessie Diamond nė Matrix Night Club  Këtë të premte do te jetë një natë plot ritëm dhe energji në Matrix Night Club. E ftuar speciale do të jetë DJ Jessie Diamond. Kjo e fundit është konsideruar si një ndër DJ femra me impaktin më të lartë në publik me hitet e saj si “Love is Emotion”. Në muzikën dhe miksimet e Jessie Diamond dominon muzika house dhe elektro. Për të...

Studimor


2014-03-05 - 2014-03-31

Ushqimi me shumė proteina dėmton sa duhani!Të ushqehesh me shumë proteina mund të jetë aq e dëmshme për shëndetin tuaj sa edhe pirja e cigares. Kjo vlen më së shumti për personat e moshës së mesme, thotë një studim shkencor. Hulumtimi i Universitetit të Kalifornisë Jugore, i cili ka kontrolluar me mijëra të rritur për më shumë se 20 vjet, ka zbuluar se njerëzit që hanë ushq...

Aktivitete


2014-04-09 - 2014-04-30

Ministria e Kulturės  Në kuadër të ditës së djeshme, 8 Prill- Dita Ndërkombëtare e Romëve, sot do të organizohet aktiviteti  ”Pasdite Kulturore me Prindër dhe Fëmijë Rom”. Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Fondacionin “Ndihmë për Fëmijët” kanë organizuar këtë event kulturor me pjesëmarrje të prindërve dhe fëmij&eum...

Reportazh


2014-09-19 - 2014-09-30

Bocelli kėndon nė dasmėn e Clooneyt  George Clooney dhe e fejuara e tij, Amal Alamuddin, pritet të martohen më 27 shtator.   Prej  një kohe të gjatë është bërë e ditur se çifti do t’i thotë betimet në Itali, ndërsa tashmë kanë filluar të publikohen edhe detaje të reja.     Sipas Glamour, në dasmë do të jenë të ftuar vetëm 60 mysafirë, nd&...

Panair


2013-11-15 - 2013-11-18

Panairi i Librit 2013Organizimi më i madh kulturor dhe libror në vend vazhdon të zhvillohet në Pallatin e Kongreseve. Në ditët në vazhdim do të keni mundësinë, jo vetem të njiheni me librat e ofruara nga Shtëpitë Botuese por edhe të ndiqni promovimet e librave tuaj të preferuar dhe të komunikoni drejtpërdrejtë me shkrimtarët. Programi për ditën e premte:   11:00-12:00  &n...

Muzikė Live


0000-00-00 - 0000-00-00

Ecuador Club  Të premten dhe të shtunën në mbrëmje në Ecuador Club, bilbili i këngës popullore Petrit Lulo dhe këngëtaria e talentuar Silva Gunbardhi vijnë të krijojnë një atmosferë ndrydhe në Ecuador Club, në një mbrëmjë fantastike e cila do tju mbajë mbërthyer deri në orët e para të mëngjesit. Repertori i tyre më i mirë do të vijnë në ...

Studimor


2014-03-25 - 2014-04-11

Studim Pija që na shpëton nga vdekja e parakohshme! Nuk është i rëndësishëm vetëm për rritjen e fëmijëve, por edhe për kockat si dhe parandalon frakturat. Një studim i Reading e Cardiff në Britaninë e Madhe ka treguar se qumështi është një aleat shumë i mirë për shëndetin dhe një element shumë i rëndësishëm për të zgjatur jetën. Pirja...

Biografi


2014-02-10 - 2014-02-28

Shtėpia botuese katolike ZnakKardinali polak Stanislav Dzivisz, për vite me radhë sekretar i Papës Gjon Pali II, ka nxjerrë një libër me letrat private të Papës. Në bazë të testamentit ato duhet të digjeshin. Libri mban titullin, "Unë jam i tëri në dorën e Zotit. „Shënime private 1966-2003“. Në të del në pah një anë deri tani e panjohur e Papës polak Gjon Pali II....

Roman


2014-04-29 - 2014-05-31

Del nė treg "Femrat nudo tė kryeqytetit"  Shkrimtarja Arlinda Canaj boton librin “Femrat Nudo të Kryeqytetit”.  Në 196 faqe të librit flitet për dashurinë dhe seksin,  për famën, zemrën dhe mendjen, idealen dhe realen e dy personazheve shiqptare post-moderne. Ky është libri i tretë i autores Canaj dhe është hedhur në treg nga botimet “Bota Shqiptare”. Në vitin 2001 ajo  botoi r...

Restorant


2013-09-19 - 2013-09-30

Serendipity-The mexican Serendipity është një ndër restorantet më të veçanta të kryeqytetit që ofron një gamë të gjërë shërbimesh. Do të gjeni ambjente të dekoruara me një sërë sendesh dhe fotosh, që të kujtojnë stile dhe epoka të ndryshme. Menu e pasur me një sërë gatimesh meksikanesi: Burrito, Fajitas, sallata Ceasar, Kesadija, Chili Con Que...

Roman


2014-02-20 - 2014-04-30

Botimet IDK “Vepra në të Zezë” i Marguerite Yourcenar, është libri më i ri që vjen për lexuesin në shqip nga botimet IDK. Në romanin “Vepra në të Zezë”, Marguerite Yourcenar me personazhin e Zenonit, s’na rrefen thjeshtë historinë tragjike të një njeriu të jashtëzakonshëm. Ajo ia del mbanë të na sjell një tablo të gjallë, me gjith&eum...

Dramė


2014-05-07 - 2014-05-08

“Lotėt e Ekzistencės” nė Teatrin Metropol Akademia e Ëndrrave do të shfaqë  në datat 7 dhe 8 maj 2014, në sallën  “Shekspir” të Teatrit të Metropolit  veprën dramatike “Lotët e Ekzistencës”. Kjo dramë është një miksim i  dramës me poezinë, e shoqëruar nën  tingujt e kitarës. Vepra është në varg lirik,  rr&eu...

Film Komedi


2014-09-19 - 2014-09-30

Premierė nė Imperial Kinema  And So It Goes, është premiera më e afërt që pritet të shfaqet në kinema Imperial, në datë 25 shtator.   Oren Little (Micheal Douglas) nuk është shumë i aftë të bëjë miq. Vdekja e së shoqes dhe djali i tij, Luke, i sapodalë nga një qendër rehabilitimi për varësinë e tij ndaj drogës, e kanë bërë atë jo shum&eum...

Club


2014-05-03 - 2014-05-03

Tom Novy live nė Tabś Tabú Night Club surprizon gjithmonë me të ftuarit e saj special edhe këtë të shtunë s’kishte si të ndodhte ndryshe. TOM NOVY do të jetë për kënaqësinë tuaj në Tabú. Ai është e një DJ i njohur në arenën e skenave ndërkombëtare dhe krijuesi i hitit “Take It”. Në Tabú Night Club, do të jetë një mega party p...

Aktivitete


2014-02-24 - 2014-03-26

Besnik Mustafaj Shkolla e muzikës “Farmonia” në Ulqin, organizon me datë 28 shkurt 2014, ora 18: 00, promovimin e romanit “Autoportret në Teleskop” të autorit Besnik Mustafaj. Ky promovim do të organizohet në formën e një bashkëbisedimi me vetë autorin e romanit, Besnik Mustafaj. Gjithashtu mbi krijimtarinë e Mustafajt do të flasë studiuesja Prof. Dr. Sabina Osmanoviq dhe shumë të tje...

Dramė


2014-03-28 - 2014-04-07

Teatri Kombėtar Drama ekzistencialiste “Me dyer të mbyllura” e Zhan Pol Sartre do të vihet në skenën e Teatrit Kombëtar në datat 4-5 dhe 6 prill 2014 ora 19:00 nën regjinë e Eni Janit.Kjo është puna e parë me të cilën Jani prezantohet si regjisore edhe pse studimet i ka mbyllur në degën e Regjisë 12 vite më parë. Kësaj here, ajo ka zgjedhur për të prezantuar teatrin e Sar...

Muzikė Live


2013-06-22 - 2013-06-22

  ROCKFEST Fête de la musique A l'occasion de la fête de la musique à Tirana 12 groupes de jeunes musiciens joueront leurs chansons préférées ou leurs propres compositions. Des artistes albanais reconnus se joindront à cette manifestation pour soutenir les jeunes artistes. Me rastin e festës së muzikës në Tiranë 12 grupe muzikantësh të rinj do të luajnë pjesë muzikore...

Club


2013-04-25 - 2013-04-27

BOOM BOOM ROOM - HOUSE OF JAZZ     Të premten, 26 Prill, NOSTALGJI - muzikën që ka shoqëruar ngjarjet më të bukura të jetës tonë, do ta risjellim si traditën më të re ne Boom Boom Room. Të kalojmë një darkë duke kënduar dhe vallëzuar ato këngë që janë bërë pjesë e jona ndër vite.   Ju mirëpresim në orën 21.00 me EDUARD JUBANIN dh...

Film Aksion


2013-07-26 - 2013-08-02

Kinema Millenium Titulli: The Wolverine (2013) Regjia: James Mangold Skenari: Mark Bomback, Scott Frank Aktorë: Hugh Jackman, Famke Janssen, Ëill Yun Lee Gjinia: Aksion, Aventurë, fantazi Kohëzgjatja: 126 minuta Më 26 korrik mbërrin në kinema Millennium, personazhi më legjendar i universit X-Men, me kockat dhe duart e pazakonta por edhe një zemërim të madh. Është “The Wolverine” n&e...

Roman


2014-04-16 - 2014-04-30

"Sekreti i Bashkėshortit" vjen nė shqip nga Oriana Tamburi   Botohet në shqip “Sekreti i Bashkëshortit” i autores italiane Liane Moriarty. Romani me 384 faqe është përkthyer nga Oriana Tamburi dhe është hedhur në treg nga Shtëpia Botuese OMSCA-1. “Sekreti i Bashkëshortit”, titulli original "The husband’s secret", rrëfen historinë e  Sesilia Ficpatrik e cila gjen rastësisht midis ca dokumente...

Tragjedi


2013-04-02 - 2013-04-10

Teatri Metropolit   "Tri mendje në ankand" Këtë sezon Teatri i Metropolit i ka dhënë mundësi veprave shqiptare të ngjiten në skenë. Drama satirë  “Tri mendje në ankand” e autorit të njohur Ferdinand Hysi do të jetë premiera e radhës në skenën teatrore të Metropolit. Mbas shfaqjeve “Gratë në Parlament” dhe “14 vjeç dhëndër”, regjizor...

Koncert live


2014-06-24 - 2014-06-26

Koncert recital  Ditën e enjte datë 26 Qershor në orën 20:00 do të mbahet koncerti recital i sopranos Emiljana Palushaj dhe pianistes Etrita Ibrahimi. Koncerti do të jetë në ambientet e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në hollin koncertor. Programi do të përmbajë disa nga ariet më të njohura të kompozitorëve të famshëm botëror dhe shqiptarë si Verdi, Puccini, Rossini, Do...

Portret


2014-02-06 - 2014-02-13

Inva Mula Inva Mula ishte fare e vogël kur dëgjonte krijimet e babait të saj, Avni Mula për këngëtaren Vaçe Zela. E kishte model dhe një ditë ëndërronte që të këndonte si Vaçja në skenë. Sot një soprano me famë botërore, Inva Mula e cilëson artisten e madhe shqiptare një “Divë absolute”, një artiste “pa konkurrencë, pa krahasim”! N&eum...

Pikturė


2014-03-07 - 2014-03-20

Galeria e Arteve VlorėNjë ekspozitë e piktorëve vlonjatë ka shoqëruar përurimin të premten në mbrëmje, të Galerisë së Arteve të qytetit të Vlorës, e cila u kishte munguar artdashësve të këtij qyteti për një periudhë disa vjeçare. Galeria e Arteve e qytetit të Vlorës është krijuar në vitin 1980. Për vite me rradhë ajo ka shërbyer për prom...

Club


2013-07-27 - 2013-07-27

Lizard Bar,  ★ THIS SATURDAY WE'LL LET IT BURN ★ WITH BURN ★    LIVE @ LIZARD BAR TIRANA ★ THIS SATURDAY @ 9 PM ★ ...

Koncert


2013-10-19 - 2013-10-19

Tirana Ekspres   MONOZID is a postpunk band from Leipzig. They started to play in 2003. So far MONOZID released 2 eps, two albums and a split 7" with nyc based band BOOTBLACKS. The sound is a mix of classic 80s postpunk, with influences from nowave and noiserock. The band played more than 200 shows all over europe and the Usa with bands such as LED ER EST, CUT CITY, THE MEN, MT.SIMS, FOR AGAINST, BELGRADO, THE FEELING OF LOVE, CHARLES DE GOAL, VELVET CONDOM....

Aktivitete


2014-02-20 - 2014-02-28

UEFA Të dielën në mesditë, në Pallatin e Kongreseve “Acropolis” të Nicës, do të hidhet shorti për kualifikueset e Europianit 2016. 53 kombëtarët, që do të garojnë për një vend në fazën finale të turneut, që do të zhvillohet në Francë, do të përfshihen në grupe me nga 5 apo 6 skuadra, ku do të zhvillojnë ndeshje vajtje-kthim, pë...

Sfilatė


2014-09-13 - 2014-09-25

Java e Modės nė New York  Gjatë shtatë ditëve 300 dizenjues nga e gjithë bota do të prezantojnë koleksionet e tyre Verë/Pranverë 2015-të për të gjithë të apasionuarit e modës, blerësit dhe kritikët në Javën e Modës në Neë York. Organizuesit thonë se ky është eventi më i rëndësishëm i industrisë së modës dhe i hap rrugën të ...

Portret


2014-07-29 - 2014-08-03

Tuna vjen ndryshe  Nëpërmjet një fotoje në profilin e saj në instagram këngëtarja Tuna Sejdiu ka pozuar me një “look” të ri, flokët  ngjyrë jeshile të shoqëruar nga një kapele.  Ky është ndryshimi më i ri i këngëtares e cila vjen gjithnjë ndryshe.   Vetëm pak kohë më parë ajo publikoi bashkëpunimin me reperin Getoar Selimi të Babasta...

Festival


2013-09-04 - 2013-09-04

Showtime dhe Open Labs   Ditët e para të muajit shtator edhe qyteti i Tiranës do i bashkohet nismës mbarë europiane duke marrë pjesë në Festivalin Nordik të Filmit nën termat e Creative Commons ose në anglisht “The Nordic Creative Commons Film Festival“. Organizuar nga Showtime dhe Open Labs, ditën e mërkurë, dt. 4 shtator, do të zhvillohet projeksioni i parë i këtij festivali në T...

Reportazh


2014-08-27 - 2014-08-31

Spektakli i valėve tė shndritshme nė Sydney  Valët e oqeanit kanë dhënë një spektakël mahnitës në plazhet Manly, afër Sidneyt. Duket sikur në det janë vendosur llampa neoni por në të vërtetë është çdo gjë natyrale. Fenomeni natyral që ndodh në oqean, por shumë rrallë në det, është i njohur nga shkencëtarët. Ato që shkaktojnë kët&eum...

Teatėr Kukullash


2014-04-02 - 2014-04-06

Teatri Metropol Tak-tak… jam mamadhia Pas shfaqjes së suksesshme të pjesës “Tak-tak.. jam mamadhia”, Teatri Metropol ka menduar ta risjellë në skenë deri këtë fundjavë. Të gjithë ju që keni fëmijë mund t’i shoqëroni ata në datat 4 dhe 5 prill në sallën “Çehov” për të mos humbur këtë pjesë teatrale. Shfaqja do të mbahet n&eum...

Reportazh


2014-08-07 - 2014-08-31

5 ishuj qė mund tė merren me qera    1.  Petit St.Vincent, Grenadines, Ishujt Karaibik   Një ndër ishujt më të bukur në botë, Petit St.Vincent mund të merret me qera i tëri për një shifër prej 300 000 dollarësh për 5 netë për 44 persona.  Turistë të vazhdueshëm të ishullit janë familja mbretërore britanike, Johnny Depp dhe anëtarë të grupit U2. &nbs...

Club


2014-04-10 - 2014-04-12

Scotch Club Tirana Provoni një festë ndryshe këtë fundjavë. E premtja e 11 Prillit vjen këtë herë në Scotch Club në ritmet e Balkan Music Night. Në ambientet e këtij club-i do të kaloni orë plot argëtim. Scotch ka menduar t’ju çudisë sadopak duke rezervuar një tjetër element suprizë. Muzika që do t’ju shoqërojë në sfond do të mundësohet nga Dj I...

Aktivitete


2014-03-12 - 2014-03-19

RTSHDiten e marte, date 18 mars 2014, ora 19.00 ju ftojme ne Universitetin e Arteve per te ndjekur koncertin e Orkestres Simfonike te RTSH-se, me dirigjent Baki Jashari (Kosove) dhe solist Lorenc Radovani (violine).     Ju mirepresim!...

Reportazh


2014-08-08 - 2014-08-31

Fushata publicitare “Do arrij atė qė dua”  Under Armour është një ndër kompanitë më të njohura amerikane për veshje sportive. Fushata e fundit publicitare e saj, më e kushtueshmja e bërë ndonjëherë kushtuar gruas, mbledh femrat yje të sportit apo baletit si solisten e American Ballet  Misty Copeland apo tenisten profesioniste Sloane Stephens.   Misty Copeland është e dyta soliste e ...

Promovim/Aktivitete


2014-04-07 - 2014-04-08

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė Çdo vit më 7 Prill organizohet Dita Botërore e Shëndetit. Që prej 1950 kjo ditë i kushtohet një çështjeje të caktuar specifike që përbën shqetësim botëror dhe tërheq vëmendje në kuadër të masave që duhen ndërmarrë për t’u parandaluar. Dita Botërore e Shëndetit 2014 i është kushtuar sëmundjeve që ...

Film Drame


2013-02-27 - 2013-02-28

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi  Edhe këtë javë Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi si gjithnjë do të shfaqë në ambientet e saj disa filma. Të mërkurën, më 27 shkurt, ora 19:00, në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Shqipëri, do të shfaqë filmin “Queen to Play” i regjiszorit Caroline Bottaro. Filmi është në në frengjisht me subtitrat anglisht. T&eu...

Koncert


2014-06-21 - 2014-06-21

Rockfest 2014 Ditën e shtunë më 21 Qershor, Akademia Moderne Hollyëood  organizon koncertin për të rinj të titulluar Rockfest me muzikë rock. Ky koncert do të organizohet në disa pjesë të Tiranës ku në Bllok do të jetë  një skenë e madhe e vendosur. Për të gjithë adhuruesit e muzikës rock, kjo është një mundësi e mirë për të shijuar ...

Koncert live


2013-03-15 - 2013-03-16

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Rap acoustique: Edi CasabellaPrésenté par l’Ambassade de France,l’Alliance française de Korça et le Club Tivoli...

Variete


2013-03-18 - 2013-03-19

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Théâtre: Mise en scène de «Cendrillon» et «Blanche-Neige» deux contes très célèbres desfrères Grimm par des élèves de VII èmeMe rastin e ditës së frankofonisë nxënësit e klasës sëVII venë në skenë dy histori të famshme të vëllezërve Grim.Vënia në skenë e «Hirush...

Film Komedi


0000-00-00 - 2014-05-08

Filmi “Mi rifaccio vivo”    Në kuadër të javës italiane në Tiranë do të shfaqet në datën 8 Maj filmi “Mi rifaccio vivo” me regjizor Sergio Rubinin. Filmi është prodhim i vitit 2013 dhe i zhanrit komedi.Ai do të shfaqet në sallën Nënë Tereza të Pallatit të Kulturës. Kjo javë organizohet nga Instituti Italian i Kulturës në Tiranë. Komedia brilan...

Film Aksion


2014-03-07 - 2014-03-29

Kinema MilleniumLuani i Argjendtë i Festivalit të Berlinit mbërrin premierë në Kinema Millennium. Duke filluar nga kjo fundjavë, në datën 7 mars deri me 28 mars ,ora 20:30 – 23:00 nisin projeksionet e filmit “The Grand Budapest Hotel” një prodhim gjermano-britanik, shkruar dhe drejtuar nga Wes Anderson dhe me aktor protagonist Ralph Fiennes. Historia e kësaj drame dhe komedie sillet rreth : Aventurat e Gustave H,...

Film Dokumentar


2014-02-24 - 2014-02-28

Akademia e Filmit dhe Multimedias MarubiDitën e martë, me datë 25 shkurt 2014, ora 18.00, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar. Marubi në bashkëpunim me Ambasadën e Spanjës në Shqipëri shfaq film dokumentar, me regji të Anila Varfit. Interpretojnë ,Agim PRODANI dhe Anida TAKE, në një dokumentar.Të thënat e të pathënat e një çifti të mirënjohur të muzikës së...

Club


2013-04-24 - 2013-04-27

HARLEM SHAKE @ DIESEL HALL !!   Harlem Shake Party !! Data 26/04/2013 !! Ora 22:00 !!   Të Premten në Diesel Hall , Harlem Shake . Jeni të ftuar të vini të gjithë të kalojme një natë të paharrueshme me muzikën më të bukur nga DJ MISS ILDA dhe shumë supriza të tjera !!! Pra nuk ngelet gjë tjetër vetëm rezervoni :)Hyrja : Cift & Grup Shoqeror !!Bileta : 500 Lek + 1 Pije Falas !!Music By ...

Sfilatė


2014-04-08 - 2014-04-30

SfilatėStili Origami është në modë dhe janë frymzuar nga Japonia. Modelet e fundeve Origami janë bazuar në filozofinë e lashtë japoneze. Ato janë shumë komode dhe përshtaten si për zyrë ashtu edhe për një mbrëmje. Fundet origami kanë një apo disa cepa të lirë dhe të dallueshëm nga të tjerët çka i jep edhe stilin kryesor prerjes së tyre. Për shkak t&eu...

Studimor


2014-07-21 - 2014-07-31

Dieta me ujė pėr dobėsim tė shpejtė – Hiqni nga gjysmė kilogrami nė ditė.  Në dietën me ujë mund të hiqen nga gjysmë kilogrami në ditë. Megjithatë, kjo nuk bëhet në periudhë të gjatë, por kohë pas kohe. Ju këshillojmë këtë lloj të ushqyerit ta aplikoni vetëm një herë në javë. Në mëngjes Një gotë e madhe e ujit apo çajit apo lën...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-06-02

Nominimet pėr artin pamor - Ēmimet Kult 2014  Mbas votimit të anëtarëve të Akademisë Kult, të përbërë nga më shumë se 120 anëtarë, të nominuarit për këtë vit në kategoritë e artit pamor vijojnë si më poshtë:    Artisti Pamor i Vitit:   -Adrian Paci: Ekspozitë kolektive, “Pasolini Prossimo Nostro”. -Genti Korini: Ekspozitë personale, &ldq...

Variete


2013-04-27 - 2013-05-31

Teatri Kombėtar  "Skica për dramë, konflikt dhe personazhe"Performanca "Skica për dramë, konflikt dhe personazhe" është një prodhim i kompanisë Teatër i Ri në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar. Kjo shfaqje bazohet në temat sociale të emigracionit, largimit, arratisjes, ikjes, revoltës, refuzimit, vdekjes, braktisjes, ëndrrave, pamundësive, boshit, dhe historive të ngjashme me to. Shfaqja është...

Artistik


2014-07-01 - 2014-07-01

The Last Sentence.  Ditën e martë, me datë 1 Korrik, ora 19:00, Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi, organizon projeksionin e produksioneve studentore të fundvitit akademik 2013-2014. Marubi ka kënaqësinë t’ju ftojë në këtë eveniment të përvitshëm....

Cirk


2013-06-08 - 2013-06-23

Cirku Kombëtar prezanton: Jemi edhe ne! Trupa e Artistëve profesioniste me udheheqese artistike Alketa Haxhiu dhe Studio e Cirkut vijnë me numrat më të rinj sipas profileve të tyre....

Koncert live


2013-05-17 - 2013-05-17

Orkestra e Radio Televizionit Shqiptar   NE BASUKEPUNIM ME INSTITUTIN ITALIAN TE KULTURES NE TIRANE KONCERT kushtuar 200 vjetorit te lindjes se kompozitorit Italian GIUSEPPE VERDI Programi:   GIUSEPPE VERDI Uvcrturc -''La forza del dcstino" PYOTR ILYICH TCtiAIKOVSKY Koncert per phmo e orkestcr No. I, Op.23, Sib minor FELIX MENDELSSOtiN • BARTHOLDY Simfonia No. 3, Op. 56, La minor (Skoceze) Prelanton - Hygerta SAKO    ...

Film Romancė


2013-08-06 - 2013-08-06

Tirana EkspresThe Dreamers is a 2003 romantic drama film directed by Bernardo Bertolucci. The screenplay is by Gilbert Adair, based on his own novel The Holy Innocents. An international co-production by companies from France, the United Kingdom, and Italy, the film tells the story of an American university student in Paris who, after meeting a peculiar brother and sister who are fellow film enthusiasts, becomes entangled in an erotic conflict. It is set against the backdrop of the 1968 Par...

Promovim/Aktivitete


2014-03-07 - 2014-03-31

Galeria Kombetare e Arteve Nxënësit e “World Academy of Tirana” dhe “International Montessori School of Albania” vizituan sot Galerinë Kombëtare të Arteve. Në kuadër të ekspozitës “Posters & Idea”, nxënësit zhvilluan edhe një bisedë me artistin hungarez Peter Pocs mbi artin e tij të posterit. Stafi I GKA u shpreh se ndjehen të kënaqur sa herë sallat muz...

Club


2014-02-18 - 2014-02-28

Planet Cocktail BarPlanet Cocktail Bar, sjell për ju oferta të ndryshme, të mërkurën me datë 19 shkurt, duke filluar nga ora 19:00, në Planet Cocktail Bar, aty ku kënaqësia ndërthuret me dëshirën për të pirë një gotë! Për të kaluar një mbrëmje të mrekullueshme.Mos e humbisni këtë natë.  Me Aperitivo alla Italiana, Buffet Mare-Monti Free, nga lokali. 1. kallamar...

Promovim/Aktivitete


2013-04-19 - 2013-04-30

Teatri Kombëtar i Komedisë     Së shpejti “Kamarieri memec” në skenën e Teatrit të Komedisë   Në fillim të muajit maj do të shfaqet në sallën e Teatrit Kombëtar të Komedisë, black comedy “ Kamarieri memec” e Pinterit. Pjesa “Kamarieri memec” i Harold Pinter është shkruar në vitin 1975, pjesa premiere është dramë ku ngarkesa emocion...

Club


2013-03-11 - 2013-03-15

Mumja Club   Rikthehet soundtracku i "rrugës" në Mumja Club, pikërisht nga ata që rrugën e kanë patur shkollë. Tashmë, pas shumë vitesh, gjithë historitë e aventurat e tyre i kane kthyer me meritë në një nga çiftet me spektakolare të momentit. Të premten, 15 mars , rikthimi i Dj Blunt & Real 1 . Warm up: Mickey...

Aktivitete


2013-07-25 - 2013-07-25

EU Info Centre,  Nje dite feste ne Qendren Informative te Bashkimit Evropian, Te dashur prinder dhe femije, te enjten me 25 korrik, ne oren 18:00, ju frojme qe ne Kopshtin e Qendres tone te vini dhe te kaloni disa momente argetimi me personazhe te ndryshme te filmave te vizatuar, klloune, aktivitete si ngjyrosje fytyre per femije, muzike dhe argetim pa fund.   Ejani dhe na zbukuroni festen! Kllounet nga Shoqata e Animatoreve te Shqiperise do te jene present se bashku me eki...

Kampionat


2014-02-04 - 2014-02-08

Federata Shqiptare e Volejbollit UMB VOLEJ është fituese e Kupës së Shqipërisë për femra, pas suksesit 3-0 në finale ndaj Tiranës, takim që u luajt në pallatin e sportit "Asllan Rusi". Setet e ndeshjes finale përfunduan: 25-20, 25-20 dhe 30-28. Kjo është hera e tretë në historinë e UMB Volejit që fiton Kupën e Shqipërisë. Skuadra e UMB Volej, fituese e Kupës së Shqipë...

Dramė


2014-03-12 - 2014-03-16

Teatri i Komedise“Djemtë gazmorë” rikthehet në Teatrin Kombëtar të Komedisë,nga data 13-15 mars 2014 ,ora 19:00. “Djemtë Gazmorë” fokusohet mbi marrëdhënien e dy ish-aktorëve të shquar të estradës, një gjini tashmë e zhdukur. Uilli Klark (Robert Ndrenika) dhe El Ljuis (Viktor Zhusti), të mbiquajturit “Djemtë Gazmorë”, kanë luajtur për 43 vjet me r...

Studimor


2014-03-10 - 2014-03-31

Vaji i bajameve, i pashmangshėm nė kozmetikė! Vaji i bajames është një freskues i madh i lëkurës, një nga vajrat më të përdorur në produktet kozmetike apo receta natyrale bukurie. Ekzistojnë dy lloje vaji bajamesh: i ëmbël dhe i hidhur, por vaji i bajames së ëmbël është më i këshillueshëm për përdorim, i pasur me acide yndyrore të shëndetshme si acid oleik (omega-9) d...

Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-24

Kafe letrare nisma e re e MK, sot konferenca  Ministria e Kulturës do të zhvillojë sot, në orën 12.00-13.00,  konferencën për shtyp për nismën  “Një kafe & një libër”. Institucioni kulturor  ka shpallur këtë nismë nëpërmjet një stende të vendosur në Festivalin e Librit dhe Artit që po zhvillohet në ambientet e Muzeut Kombëtar.  Sfida që...

Muzikė Live


2014-07-02 - 2014-07-02

LYNX nė Charl’s Bistro.  Grupi LYNX mendon gjithmonë për mbrëmjen tuaj , që ajo të jetë dinamike dhe ekspresive. Mbrëmjen e sotme LYNX do të performojnë live në Charl’s Bistro. Ata do të performojnë live këngët dhe muzikën e tyre, mjaft preferuar nga publiku, por jo vetëm kaq, por ata do të sjellin për ju edhe këngë të mirnjohura rock të repertorit botëror. Q&...

Studimor


2014-03-26 - 2014-03-31

Washington University School of Medicine  Cigarja, shkaktarja kryesore e çrregullimeve psikologjike Braktisja e pirjes së cigares, nuk përmirson vetëm shëndetin fizik, por edhe atë mendor, pasi redukton stresin dhe ankthin.Ky fakt u zbulua pas një studimi të kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga Washington University School of Medicine.Lajmi u publikua në revistën “Journal of Psychological Medicine&rdqu...

Aktivitete


2013-04-29 - 2013-05-06

Albanian Mountain Team   Albanian Mountain Team organizon ditën e djelë " Ecje dhe kacavjerrje shkëmbore" në Bovillë.    Programi:   - 09:00 Nisja tek “Daily Bar” në Bllok.   - 10:15 Mbërritja tek Rezervuari i Bovillës, ku ndalesa e parë do bëhet tek diga ku do keni mundësi të shihni dhe vizitoni kanionin e Bovillës nga afër.   - Më tej me furgon do shkojmë deri ...

Artistik


2014-03-25 - 2014-03-31

Galeria ZENIT  Fatos Lubonja, Ardian Isufi dhe Dejan Atanackoviq sjellin ekspozitën “Dialogu shoqëror dhe politikat kulturore në kontekstin postkomunist”, në Galerinë “Zenit”. Kjo ekspozitë do vijojë të jetë e hapur deri në 30 Mars 2014, ora 18:00. Janë 41 fletë duhani, nga ato që të burgosurit i përdorin për të “dredhur” duhanin e hapur që u vinte nga famil...

Roman


2014-02-27 - 2014-04-02

Botimet Dritan“Burgu i Qelqtë”, është vëllimi i dytë i serisë fantastike dhe me aventura Sekreti i Mhoragës. Edhe ky vëllim vjen në shqip i përkthyer dhe botuar nga Botimet Dritan. Historia e këtij vëllimi vërtitet rreth zënies rob të Mhoragës. Qendra Botërore e Kriptozoologjisë e Nju Jorkut do të hapë portat e veta pas pak kohe; dhe të gjithë janë të padurua...

Reportazh


2014-08-22 - 2014-08-31

Fshati turistik nė Gjirin e Kakomesė, njė ndėr mė tė bukurit nė Mesdhe...  Gjiri i Kakomesë, pjesë e komunës së Lukovës, një nga perlat e natyrës shqiptare tashmë është pjesë e një investimi të madh. Projekti i firmës franceze "Club Med", që zbatohet në terren nga firma shqiptare e ndërtimit "Riviera", planifikon të ndërtojë 350 vila, me kapacitet 700 dhoma për 12 mijë turist...

Pikturė


2014-07-30 - 2014-08-31

Piktura me peisazhe shqiptare do tė ekspozohen nė Tajvan  Kolonel Mark D Vickers, ish-Atasheu Britanik i Mbrojtjes në Tiranë, do të ekspozojë disa piktura me imazhe nga Shqipëria në ekspozitën e tij të tretë që do të inaugurohet në Tajvan më 1 gusht. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për 1 muaj nga 1-31 gusht 2014.   Tema e kësaj ekspozite është "Udhëtimi në Shqipëri, Ne...

Album


2014-08-21 - 2014-08-31

Fjolla lanēon klipin e ri...  Këngëtarja Fjolla Morina ka publikuar këngën e saj më të re të kompletuar me videoklip, që titullohet “Queen”. Muzika e kësaj kënge është bërë nga Kico e Torch, ndërsa videoklip është realizuar nga Emf Creative. Në këtë projekt duket se ajo është përkrahur edhe nga Dj Blunt, Da Lool, Gramo-F, Dj Flow, etj. http://youtu.be/JwqJowuq...

Film Aksion


2014-03-04 - 2014-03-31

10 filmat mė tė shkarkuar nė faqet pirate10 filmat më të shkarkuar në BitTorrent, që kryesojnë tabelën këtë javë, janë ‘Frozen’, pasuar nga ‘American Hustle’. ’12 Years A Slave’ kompleton tre të parët. Këtë javë ka katër filma të rinj në tabelë. Frozen, është filmi më i shkarkuar gjatë javës së kaluar. Të dhënat për ta...

Festival


2014-07-24 - 2014-07-27

Filmi shqiptar Amanet pėrzgjidhet nė Montreal World Film Festival  Filmi shqiptar “Amanet” me regji nga Namik Ajazi, përzgjidhet në  “World Competition” të Montreal World Film Festival i cili zhvillohet në datat 21 gusht – 1 shtator 2014.   Ky film është prodhim i vitit 2013 me skenar të Ruzhdi Pulahes dhe me aktorët Eva Alikaj, Amos Zaharija, Myzafer Zifla, Guljem Radoja etj. Ky film ka rikthyer në she...

Artistik


2014-04-08 - 2014-04-17

Universiteti i Arteve “Nata e kitarës” në Universitetin e Arteve Ditën e mërkurë me datë 16 Prill 2014, ora 19: 00, në sallën e madhe të Universitetit të Arteve, do të zhvillohet koncerti “Nata e kitarës”, edicioni i V-të. Programi i këtij koncerti do të jetë mjaft i pasur me pjesë të ndryshme muzikore solo. Në koncertin “Nata e kitarës”, marrin pjese...

Opera


0000-00-00 - 0000-00-00

Gala operistike Pjesë nga operat më të njohura botërore dhe shqiptare   Nga Monda Shima Haxhiaj Teatri  Kombëtar i Operës dhe Baletit në jubileun e tij të 60- vjetorit  është në përgatitjet e fundit për mbrëmjen gala. Mbrëmja gala këtë herë do të ngjisë në skenë emrat e solistëve më të njohur operistikë, duke dhuruar për publikun jo vet...

Koncert


2013-05-03 - 2013-05-09

Aleanca Franceze  ''KËNAQËSI DASHURIE'': RECITAL I BLERTA ZHEGUTAleanca franceze e Tiranës organizon një mbrëmje koncert-recital me sopranon Blerta ZHEGU. E shoqëruar në piano nga Lirika Pula Kasapolli, ajo do të interpretojë pjesë nga J.P. Martini, G. Faure, C. Debussy, L. Delibes dhe E. Satie.Një aktivitet i Aleancës franceze të Tiranës me mbështetjen e Crédit Agricole Albania  dhe të Ambasadë...

Muzikė Live


2013-02-28 - 2013-03-01

Il Gusto Club  Il Gusto   Il Gusto Restorant dhe Club ju fton çdo të enjte në mbrëmje, ora 21:00, të argëtoheni me ne,nën tingujt e muzikës Live. Një repertor i pasur me rryma muzikore si Country, Jazz, Latine, Pop, Rrok si dhe muzika më e perzgjedhur Shqiptare të interpretuara nga vokaliste të reja të talentuara si Gresa Gjocera, Gerta Mahmutaj etj, do t'ju magjepsin. Një atmosferë të ngrohtë dhe...

Club


2013-09-02 - 2013-09-08

Lizard Club   Preke muziken tende te preferuar dhe luaj me ritmet e saj. Lizard Bar ju ofron nate magjike me rrymat me te bukura muzikore.  ALL NIGHT MUSIC BY DJ LIZI//mixed all nigh long. Nisni javën në Lizard me ritme latine dhe Club music. Argëtimi juaj i javës ka vetëm një destinacion: “Lizard Bar”.   Programi i diteve ne vazhdim !!! E Hene – Touch of the Sound! E Marte – Crazy Summer Night! E Merkure - Summer L...

Festival


2014-07-03 - 2014-07-31

Filmi shqiptar “Ballkoni” filmi me mė shumė pjesėmarrje nė festivalet ndėrkombėtare.  Filmi shqiptar me metrazh të shkurtër “Ballkoni” i regjizores kosovare Lendita Zeqiraj u prezantua së fundmi në Festivalin e Filmit në Palm Springs. Ky ishte prezantimi i 50-të i këtij filmi nëpër festivale të ndryshme të botës. Festivali i parë në të cilin filmi “Ballkoni” ka marrë pjes&eum...

Reportazh


2014-08-29 - 2014-09-30

Peja, qyteti me prejardhje ilire  Peja njihet si qytet i lashtë që nga koha ilire por luftërat e shumta në këtë rajon, që nga pushtimi otoman e deri tek ajo me Serbinë, bën që shumë karakteristika ilire të mos ruheshin. Të njëjtin fat pati dhe Kalaja e Pejës.   Historianët thonë se në kohën ilire ky qytet ishte një qendër e madhe vendbanimi dhe kishte dhe kalanë e saj.  ...

Film Dokumentar


2013-06-05 - 2013-06-05

Akademia e Filmit & Multimedias MarubiNė bashkėpunim me Ambasadėn e Francės nė Shqipėri, me rastin e Ditės Botėrore tė Mjedisit 2013, me temėn Mendoni-Hani-Ruani:"Ma poubelle est un trésor" (Koshi im ėshtė njė thesar) i regjizoreve Martin Meissonnier dhe Pascal Signolet, i viti 2010, 90 min, nė frengjisht me subtitra shqip. Plastika, mbetjet elektronike, mjekësore më shumë të absorbuara se...

Film Animacion


2014-04-25 - 2014-04-25

El Bosque Animado, Sentiras su Magia  Në datën 25 Prill, ora 19:00, Ambasada e Spanjës në Tiranë shfaq filmin për fëmijë “El Bosque Animado, Sentiras su Magia” (Pylli i animuar, do të ndjesh magjinë e tij). Ky film do të shfaqet pranë Akademisë Së Filmit dhe Multimedias Marubi. Filmi zgjat 82 minuta dhe është realizuar me regji të Angel de la Cruz, Manolo Gomez. Sinopsis: Çdo dit...

Agjenci Turistike


2013-04-14 - 2013-05-14

Jona Travel & Key Tours Agency   Pranverë në PARIS 3 Netë 4 Ditë   Çmimi: 499 Euro për person në dhomë Dyshe...

Kampionat


2014-04-08 - 2014-04-13

Federata Kombėtare e PeshėngritjesShqipëria nis sot konkurimin e saj në kampionatin europian të peshëngritjes, që po zhvillohet këto ditë në Tel Aviv. Gjendja e mirë fizike e 4 sportistëve tanë, në kryeqytetin izraelit, ka rritur optimizmin te stafi kuqezi, të cilët theksojnë se do të kthehen me medalje në Shqipëri. “Të tre sportistët tanë, Romela, Danieli e Erkandi, gjithmonë ...

Reportazh


2014-08-19 - 2014-08-31

Akademia e Shkencave miraton pėr botim 12 tituj librash.  Akademia e Shkencave ka miratuar një sërë titujsh botimesh shkencore deri në fund të këtij viti. Botimet që mbajnë emrin e akademikëve i takojnë fushave të ndryshme të shkencës, albanologjisë, por dhe fushave të tjera. Pranë Akademisë bëjnë të ditur se fondi prej 1 milionë lekësh të reja do të shkojë p&eum...

Club


2013-08-22 - 2013-08-23

Pepper Lounge, 100% PEPPER with BOOCKY, COOL & HEKTOR JUBANI Pa ardhur fundjava, njerëzit e Tiranës i pret një mbrëmje e veçantë te Pepper Lounge. Të enjten e kanë rradhën Titanët  e muzikës House, Boocky, Cool & Hector. Randevuja është Pepper Lounge, shtëpia e fundit e muzikës reale house në bllok. Një mbrëmje e veçantë për të gjithë ata që vlerësojn&e...

Aktivitete


2013-03-26 - 2013-03-27

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE   10 mots de la Francophonie: Tournoi multisports autourdes 10 mots entre les établissements de la villeTurneu multisport rreth 10 fjalëve, ndërmjet institucioneve të qytetitPrésenté par le Lycée ‘Shejnaze Juka’- Liceu “Shejnaze Juka’...

Film Drame


0000-00-00 - 0000-00-00

Premierė “Les Miserables” mbërrin në Millennium Ndërsa është në pritje të verdiktit nga Bafta dhe Oskar për 17 nominimet në këto dy gara të rëndësishme kinematografike, “Les Miserables” fillon projeksionet shqiptare në kinema Millennium, prej datës 25 janar.  Me kritika pozitive, arkëtime të bujshme dhe tre statuja Golden Globes, dy nga të cilat  për aktorin m...

Restorant


2013-01-01 - 2014-01-01

Restaurant Apollonia – Rogner Hotel Tirana   Whether in an elegant ambience or under palm trees. In Apollonia Restaurant with its wonderful Garden Terrace, we spoil you with delicacies from the Mediterranean, Albanian and Austrian cuisine.   The welcoming and open architecture makes Apollonia Restaurant, named after an ancient Albanian city, the ideal venue for receptions, concerts, banquets and weddings. The international cuisine will spoil you with Mediterranean and...

Restorant


2013-07-11 - 2013-07-11

Vila Palma E enjte Sallate tre colore. Farfalle me qepujka dhe proshute. Fileto pule me kerpudhe e salce curry.                                                       (500 leke)...

Teatėr Kukullash


0000-00-00 - 0000-00-00

“Princi i vogėl”   Qendra Kombëtare Kulturore për Fëmijë Këtë fundjavë fëmijët e kryeqytetit do të mirëpresin shfaqen “Princi i vogël” Të shtunë, datë 12 janar, ora 11.00  dhe të diel, datë 13 janar ora 10.30 dhe 11.30 Çmimi i biletës: 100 lekë Tel: 04 222 446  ...

Film Drame


0000-00-00 - 2014-05-09

Filmi “Blancanieves” (Borėbardha)  Ambasada e Spanjës në Tiranë do të shfaqë filmin “Blancanieves” (Borëbardha) i regjizorit Pablo Berger. Filmi do të shfaqet ditën e premte, në datën 9 Maj, në orën 19:00 pranë Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi.    Ky film është inspiruar nga përralla e mirënjohur e vëllezërve Grimm, ngjarjet e së ci...

Club


0000-00-00 - 2014-05-01

Lollipop Dyshja KAOS dhe DJ FLOW, vijnë këtë të enjte në Lollipop Club për kënaqësinë tuaj. Mbrëmja e 1 Majit do të ndizet nga atmosfera që do të krijojë dyshja kosovare me hitet e tyre në këtë live show. Do të jetë një natë për të mos u humbur, ndaj bëhuni pjesë e Lollipop për të shijuar live atmosferën. KAOS njihet tashmë për bashkë...

Balet


2014-02-24 - 2014-03-09

Teatri Kombėtar i Operas dhe Baletit Me datë 1 dhe 2 mars 2014, ora 19:00 do ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtarë të Operas dhe Baletit, baleti  “Traviata”. Historia tragjike e Violetës e mbështetur mbi romanin “Zonja me kamelie” e Aleksandër Dyma ka parë rreth 6 vënie në skenën e TKOB, por është hera e parë që “La Traviata” vjen si balet i interpretuar nga Enad...

Muzikė Live


0000-00-00 - 0000-00-00

Bon Bon Bar  Çdo të mërkurë në Bon-Bon Bar do të luajnë për ju violinisti i talentuar Eduart Hallulli dhe në violinçel Iljard Shaba! Ju ftojmë të defreni nën tingujt e violinës dhe violinçelit dhe me shijen e pa krahasueshme të verërave! Na besoni si askund tjetër vjen kjo e mërkurë për ju, dhe mos harroni një gotë verë falas!...

Film Komedi


2013-06-07 - 2013-06-07

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi Nė bashkėpunim me Ambasadėn e Spanjės nė Shqipėri, "Torremolinos 73" i regjizorit Pablo Berger, i viti 2003, 91 min, nė spanisht me subtitrat anglisht. Alfredo Lopez is a tired encyclopedia salesman, and Carmen is his faithful wife. The lives of this married couple change forever when the Montoya publishing house, in which Alfredo works, makes a proposal to them to make erotic films that will sold in the ...

Portret


2014-04-03 - 2014-04-30

Adnan JanuzajShumë kombëtare, mes të cilave edhe Shqipëria e Gianni De Biasi-t, kanë shfaqur dëshirën për ta pasur në skuadër Adnan Januzajn. Por mesfushori i Manchester United duket se ka dhënë shenjat e para se cilin flamur do të përfaqësojë. Gjatë stërvitjes së lojtarëve para ndeshjes me Bayern-in në Old Trafford, Januzaj është fotografuar me flamurin belg në palestrina. Ky ...

Roman


2013-05-22 - 2013-05-22

Shtėpia Botuese MORAVA Piramida e Kuqe nga Rick Riordan   Mitologjia egjiptiane në aventurat e Seidit dhe Karterit, që nuk kanë të sosur   Pas vdekjes së nënës, Karteri u detyrua t’i shkojë pas anembanë botës të atit, Juliusit (egjiptolog), dhe të jetojë i ndarë nga motra Sejdi. Familja Kein mund të kalojë së bashku vetëm dy ditë në vit, dhe në një prej k...

Ndeshje


2013-08-17 - 2013-08-17

Superliga 17/gusht/2013 "SuperKupa e Shqiperise" LACI – SKENDERBEU...

Portret


2014-06-25 - 2014-06-30

Rita Ora cilėsohet ikonė e stilit.  Këngëtarja Rita Ora, ka pozuar së fundmi për revistën "Flare Magazine", duke u gjendur në kopertinën e saj. Çdo ditë e më shumë, emri i Rita Orës nuk po përmendet me për ndarjen nga Calvin Harris, por për sukseset e saj. Fotot janë shpërndarë nga vetë ajo në rrjetin social Facebook. Revista në fjalë e ka cilësuar këngëtaren ...

Kurse Gjuhėsh


2013-08-30 - 2013-09-06

Helen Doron Early English   Jepini fëmijës tuaj fillimin më të mirë! Fillimi më i mirë për foshnjet është kursi i një lloji të veçantë zhvillimi të plotë për foshnjen nga 3 deri në 24 muajsh që në të vërtetë ju jep juve gjashtë kurse në një:   Zhvillimin e gjuhës dhe të Anglishtes Zhvillimin fizik Zhvillimin mendor Zhvillimin muzikal...

Komedi


2014-02-24 - 2014-02-28

Teatri Kombėtar i KomedisėTeatri Kombëtari Komedisë, ditën e martë me datë 25 Shkurt 2014 ora 11:00 në Teatrin Kombëtar të Komedisë zhvillohet konferenca për shtyp mbi premierën "DJEMTË GAZMORË". Regjisor Sulejman Rushiti. Aktorë : Robert Ndrenika, Viktor Zhusti, Elia Zaharia, Albana Sancolli, Nigda Dako, Dorian Ramaliu dhe Genti Decka!...

Festival


2014-01-20 - 2014-01-26

Filmi 'Heshtje" me regji tė Bekim Gurit  Filmi me metrazh të shkurtër "Heshtje" i regjisorit kosovar Bekim Guri është përzgjedhur për të marrë pjesë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Meksikë "Festival Mundial de Cine Extremo San Sebastián de Veracruz".   Ky lajm vjen për regjisorin kosovar një ditë pasi u vlerësua me çmimin e publikut në festivalin ndërkomb&eu...

Club


2013-07-11 - 2013-07-11

LOLLIPOP E ENJTE, 11 KORRIK KOKO presents TINGULLI TRENT @ LOLLIPOP SUMMER CLUB...

Aktivitete


2013-03-26 - 2013-03-27

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Événement: Soirée de clôture en chansons et endanse, autour de quelques uns des mots de la FrancophonieMbrëmje përmbyllëse  me këngë dhe valle,rrethdisa prej fjalëve  të FrankofonisëPrésenté par l’Alliance Française d’Elbasan...

Promovim/Aktivitete


2014-04-23 - 2014-04-23

“Mė thuaj diēka tė bukur”  Ditën e mërkurë, më 23 Prill 2014, ora 11.00, në sallën “Tefta Tashko” të Ministrisë së Kulturës organizohet promovimi i librit me poezi  “Më thuaj diçka të bukur”  i poetes dhe skenaristes Vllasova Musta. Ky promovim bëhet në kuadër të 35 vjetorit të krijimtarisë së saj dhe 65 vjetorit të lindjes. Biografi ...

Kampionat


2014-03-19 - 2014-04-30

FSHV Federata Shqiptare e Volejbollit njofton se sot, në datë 19 mars 2014, do të luhet ndeshja e javës se 13 të Kampionatit të volejbollit për femra, Grupi A1, midis UMB Volej dhe Studentit. Takimi do të luhet në oren 17:00, në pallatin e sportit "Asllan Rusi" në kryeqytet. Kalendari i kësaj jave është si më poshtë: Grupi A1 - Java e 13-te 19 mars UMB Volej-Studenti........17:00 (Asllan Rusi) 21 mars Sk...

Restorant


2013-08-11 - 2013-08-31

Vila Palma Vila Palma ofron: a.      Cocktails te te gjitha llojeve per vetem 350 leke + fruta (FALAS) b.      Milk shake te te gjitha llojeve per vetem 300 leke.                                  Ju mirepresim!    ...

Aktivitete


2014-02-14 - 2014-02-28

Ministria e Kulturės sė KosovėsMinistri i Kulturës, Rinisë dhe Sporte në Kosovë, Memli Krasniqi, do të ndajë ditën e sotme Çmimin Kombëtar Letrar “Azem Shkreli” dhe Çmimet vjetore në letërsi. Sipas Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve të Kosovës, çmimet vjetore për letërsi do të jepen në këto kategori: për librin me të mirë në pro...

Ekspozitė


2013-03-21 - 2013-04-11

Legjenda e Rozafës ne gur nga Destan Gashi 20 skulptura prej mermeri të skulptorit shqiptar Destan Gashi u paraqitën ditën e enjte, më 21 mars , në galerinë Artefakt , në Vienë. Mbi ekspozitën Ekspozita prekëse e skulptorit Destan Gashi të rrëmben në një botë plot legjenda dhe mite. Gurët na tregojnë histori shqiptare, si ajo e legjendës së Rozafës, Doruntinës dhe hasjaneve, grave kre...

Festival teatri


2014-02-07 - 2014-02-10

TEATRI KOMBETARKëtë fundjavë, me datë  8 dhe 9 shkurt, ora 19:00, do të shfaqet komedia shekspiriane “Ëndrra e një nate vere” në sallën e Universitetit të Arteve. Biletat priten pranë Teatrit Kombëtar. Regjisori amerikan John Blondell po përgatit me një trupë aktorësh shqiptarë jo komedinë klasike të Shekspirit, por një shfaqje mo...

Roman


0000-00-00 - 0000-00-00

“E pasqyruar tek ti”, një histori e nxehtë pasioni  Nga Monda Shima Haxhiaj     “E pasqyruar tek ti” Gjinia: Roman Autore: Sylvia Day Përkthyese: Meril Orti Redaktor: Loredan Bubani Shtëpia botuese: OMSCA-1 Numri i faqeve: 392 Çmimi: 1000 lekë               Për autoren:   Sylvia Day është shkrimtarja nr.1 më e shitur në listën ...

Kampionat


2014-03-12 - 2014-03-31

Futboll Shqiptar Tirana përgatitet për takimin e rradhës në Durrës. Për Maganin, ndryshe nga takimet e fundit, bardheblutë ndaj Teutës nuk do ti ketë të gjithë të gatshëm. Mario Morina pritet të mos e nisi këtë takim sërish nga minuta e parë. Një problem në pulpë e shqetëson prej dy ditësh dhe kjo e ka detyruar të ndalet. Magani nuk ka ndërmend ta sakrifikoj dhe k...

Aktivitete


2014-06-25 - 2014-07-04

Nis bashkėpunimi i Galerisė Kombėtare tė Arteve me Kinėn   Drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve Artan Shabani gjatë vizitës së tij në Kinë arriti të lidhë një marrëveshje me drejtorin e Muzeut të Artit “Ningbo”. Në saj të këtij bashkëpunimi kulturor  Galeria Kombëtare e Arteve dhe artistët shqiptarë do të bëhen pjesë e shkëmbimeve artistike e kulturor...

Restorant


2013-12-12 - 2013-12-31

VILA PALMA  Oferta e drekes (12:00-16:00) 1. a. Sallate (ose supe)     b.Mish me garniture(ose  pule me garniture)    500 leke 2. a.Pasta (ose risotto)     b. Mish me garniture (ose pule me garniture)   500leke 3. Pizza proshute dhe birre Moretti FALAS             480 leke ...

Promovim/Aktivitete


2014-02-10 - 2014-02-18

Shtėpia Botuese DituriaShtëpia Botuese Dituria në bashkëpunim me Konsullatën e Nderit të Austrisë në Shkodër,organizojnë paraqitjen e librit Çadra e Kuqe. Histori fatesh austro-shqiptare. Ditën e martë, datë 18 shkurt, ora 12;00, në sallën Austria, në univeristetin Luigj Gurakuqi, Shkodër....

Film Komedi


2014-02-04 - 2014-02-15

Meg Rayan &Tom Hanks. Çifti legjendar i komedive romantike "Sleepless In Seattle" dhe "You've Got Mail", Meg Rayan dhe Tom Hanks, sërish do të aktrojnë së bashku, në filmin e radhës "Ithaca", debutim regjisorial i Meg Ryan, i cili do të shfaqet muajin e ardhshëm në Berlin. Adaptimi filmik i romanit "The Human Comedy" i William Saroyan nga viti 1943, tani është në fazën përgatitore, ndërsa Ryan së...

Promovim/Aktivitete


2014-02-27 - 2014-03-31

Pallati i Kongreseve Bukuri, intimitet, shëndet, sport, janë disa nga fushat që do të promovohen në panairin “Gjithçka për gruan” që do të zhvillohet në datat 7, 8 dhe 9 mars në Pallatin e Kongreseve, i cili do të shndërrohet në pallatin e Mbretëreshave për tre ditë radhazi....

Ekspozitė


2013-12-09 - 2013-12-10

Galeria FABGaleria Fab ju fton ne inagurimin e  ekspozites me titull "Histori nen RIkonstruksion" me pjesemarrjen e vecante te Fatos Lubonjes, Ardian Isufit dhe Stefan Çapalikut, me kurator Ardian Isufin. Ekspozita do te celet diten e marte, ora 19:00 prane kesaj galerie....

Film Drame


2013-07-01 - 2013-07-06

Kinema Imperial Pain & Gain Banda Sun Gym Gang , e përbërë nga disa trupa bodybuilding Daniel Lugo dhe Adrian Doorball, do të përpiqen të rrëmbejnë një biznesmen të kamur, Victor Kershaw. Me ndihmën e një krimineli të ri, Paul Doyle, banda ja arrin qëllimit që t'i  kalojë të gjitha aksionet Victor në favor të tyre. Mirëpo gjithcka do të ndryshojë rrjedhë pasi Kersh...

Club


2013-08-29 - 2013-08-29

Folie Terrace Te gjitha te mirat e kane nga nje fund. Dhe mire e bejne pasi kujtimet qe mbeten jane ato qe kane me shume rendesi e qe na bejne te veme buzen ne gaz kur kthejme koken mbrapa. Ishin nete te mrekulueshme te enjtet e kesaj vere, por kjo qe vjen e qe u ve kapakun do te jete SuperKronika e Veres. The Last Summer Chronicle with Aldo Dee Jay....

Studimor


2014-03-20 - 2014-03-31

StudimNjerëzit pozitivë nuk janë të tillë vetëm për shkak të faktorëve të jashtëm.Nëse doni të mësoni se si të krijoni energji pozitive, provoni këto mënyra nga të cilat do të bëheni menjëherë më pozitiv. - Jeni mirënjohës: Nëse për nga natyra nuk jeni person mirënjohës, por gjithmonë vështroni anën negative të ngjarjeve, p&e...

Aktivitete


2013-07-01 - 2013-08-03

Summer Fest 2013 Gjatë muajit korrik gjashtë qytete të Shqipërisë duke filluar nga Tirana do të jenë mikpritës të spektaklit veror të muzikës moderne “Summer Fest 2013”. Një nga pikat kulminante të këtij spektakli shëtitës do të jetë pjesëmarrja e këngëtares Elhaida Dani, fituese e ”The Voice of Italy”, dhe këngëtares tjetër Samanda Karavella, fit...

Komedi


2013-10-04 - 2013-10-06

Teatri Kombetar   KETE FUNDJAVE DT: 4, 5, 6 TETOR TE PREMTEN, TE SHTUNEN DHE TE DIELEN NE OREN 20:00 TEATRI KOMBETAR SHFAQ: Ëndrra e Një Nate Vere trajton temën universale te dashurisë dhe pështjellimet e saj: epshin, zhgënjimet, çoroditjen dhe martesën. Përmbajtja e veprës përqendrohet në tre ngjarje: përpjekjet dhe përvojat e dy çifteve të dashuruar në një pyll të magjepsur, bo...

Roman


2014-02-19 - 2014-03-29

Shtėpia Botuese Dituria  “Çadra e kuqe”, një libër në të cilin gazetari i njohur Fatos Baxhaku ka përshkruar  histori reale dashurish mes shqiptarëve dhe austriakëve që ndërtuan familjet e tyre në Shqipëri, është promovuar së fundi në qytetin e Shkodrës. Libri, botim i shtëpisë “Dituria” u prezantua në mjediset e bibliotekës së Universitetit &ldquo...

Festival


2013-07-16 - 2013-07-21

Voix de la Méditerranée Poezia shqipe në Voix de la Méditerranée Si çdo vit edhe këtë korrik në Lodeve të Francës u organizua Festivali Poetik ‘Voix de la Méditerranée’, i sponsorizuar nga UNESCO.  Ishin të ftuar më shumë se 150 artistë – poetë, shkrimtarë, artistë të arteve pamore, balerinë, muzikantë nga i gjithë Pellgu i Mesdheut.&...

Koncert


2014-06-21 - 2014-06-21

Festa e Muzikės.  Ditën e shtunë në të gjithë Tiranën do të jetë Festa e Muzikës. Qëllimi i kësaj feste wshtw qw tw institucionalizohet edhe në Shqipëri, duke krijuar një traditë të përhershme dhe një hapësirë të lirë për cdo muzikant, qoftë profesionist apo amator. Gjatë dates 21 Qershor skena të vogla do të vendosen kryesisht në zonën e ish...

Restorant


2013-09-08 - 2013-09-08

SERENDIPITY - The Mexican Keni menduar që dreka juaj të kete shije meksikane?  Ne ju japim nje zgjidhje....  Shijoni gatime te ndryshme vetem ne Serendipity - The Mexican! Provoni menyne tone te dites Enchillada, shija e saj do iu beje qe ta provoni serisht...   Enchillada   Përbërësit: (pule, speca, salce pikante specash, salce fasule, mozarela, qepë)   Çmimi 600 leke   Ju mirëpresim!...

Roman


2014-03-14 - 2014-03-31

Shtėpia Botuese Dituria Shtëpia Botuese Dituria sjell për ju një roman të pashoq, një vepër pa masë zbavitëse, me titull  Im ungj Osvald, me autor Roald Dahlin, një nga shkrimtarët më të lexuar dhe më me ndikim të brezit tonë, nën përkthimin mjeshtëror të Virgjil Muçit. ...

Club


2014-03-25 - 2014-04-01

Tirana Ekspres Ditën e martë me datë 1 Prill 2014, në Tirana Ekspres do të performojnë një band-i brazilan Projeto Sarava. Pranvera vjen me një aromë brazialiane në Tirana Ekspres. Prandaj mos e humbisni mundësinë e të shijuarit live tingujt e muzikës latine....

Restorant


2013-09-20 - 2013-09-30

Bar Restorant Vila Palma    “Vila Palma”  është vendi ku do të gjeni shërbimin cilësor dhe  ofertat e munguara. I pozicionuar në qendër të Tiranës që prej vitit 2004, ofron ngrohtësinë e shërbimit dhe freskinë e ambjentit. Me menu të pasura gatimi dhe oferta promocionale, “Vila Palma” është destinacioni juaj. “Vila Palma” organizon bankete dasmash,...

Koncert


2014-06-05 - 2014-06-05

“Mbrėmje e tė rinjve” Ditën e enjte, me datë 5 Qershor, ora 20: 00 nw Teatrin e Operës dhe Baletit, do tw mbahet koncerti “Mbrëmje e të rinjve”  nga nxënësit e Shkollës Kombëtare të Koreografisë. Kjo shkollë është i vetmi institucion publik shqiptar që përgatit artistë të kërcimit. Shkolla Kombëtare e Koreografisë është krijuar në 1957 nga...

Aktivitete


2014-04-10 - 2014-04-30

Filmi "Heroi" nė Montreal tė Kanadasė Nga data 21 gusht e deri më 1 shtator të këtij viti, pritet të shfaqet filmi i metrazhit të gjatë “Heroi” në edicionin e tridhjetë e tetë të “Montreal World Film Festival”. Filmi artistik me metrazh të gjatë që rrëfen për jetën e një ish-luftëtari të UÇK-së të zhgënjyer nga realiteti i pasluftës, ë...

Aktivitete


2014-03-05 - 2014-03-31

Turizmi MalorHanet apo bujtinat, janë struktura të vogla me arkitekturë tradicionale, të cilat kanë qenë të përhapura në të gjithë territorin e Shqipërisë, kryesishtë në rrugë-kalimet tregtare apo ushtarake. Këto struktura kanë ekzistuar që nga periudhat e hershme Romake, periudhës Osmane dhe deri në gjysmën e parë të shekullit të XX. Ato kryenin funksionet e stacione...

Film Aksion


2014-04-09 - 2014-04-25

Kinema Millenium Një zgjedhje mund të të ndryshojë krejtësisht qenien tënde dhe ndryshimet shpesh janë të rrezikshme. Të paktën kështu ndodh në “Divergent” fanta-shkencën aksion që fillon projeksionet prej datës 10 prill në Kinema Millennium. Me aktorët Kate Winslet, Shailene Woodley dhe Theo James, vjen në ekranin e madh, përshtatja kinematografike e bestseller-it më të shitur n&...

Artistik


2014-05-22 - 2014-05-22

Vjen nė TKOB koncerti "Rrugėtim nė Harmoni"  Koncerti "Rrugëtim në Harmoni" do të jepet sonte për publikun në Teatrin e Operas dhe Baletit. Koncerti do të fillojë në orën 20: 00, në hollin koncertor të Teatrit e Operas dhe Baletit. Në këtë koncert interpretojnë: Irini Nikolla (Soprano), Manjola Konjari (Mezzosoprano), Lindita Kotorri (Koncert maester) dhe të ftuarit: Erlind Zeraliu (Tenor), Sokol Hidersha (...

Aktivitete


2014-04-03 - 2014-04-11

Tirana EkspresNë datë 10 Prill, ora 19: 00, në Tirana Ekspres do të zhvillohet edicioni i 5-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit SKEPTO. Ky festival përfshin në formatin e tij filmat me metrazh të shkurtër. Në SKEPTO marrin pjesë filma nga vende të ndryshme. Mw poshtw po ju njohim me disa nga filmat qw do tw jenw pjesw e kwtij edicioni: Tryouts - 14' - Spain, U.S.A. The sunshine egg - 6' - Germany More than two h...

Portret


2014-08-25 - 2014-09-07

Baristi artist, pikturon portrete nė kafe  Michael Breach, është një barist i cili po njihet dhe po vlerësohet gjithnjë e më shumë në SHBA, për shkak të talentit në punën e tij në një lokal të Nju York-ut. Baristi, më shumë sesa për talentin në bërjen e kapuçinos dhe kafes, vlerësohet për një tjetër talent të tij, pikturën.    Po a mund të...

Kampionat


2014-03-12 - 2014-03-14

FSHVSot pasdite, ora 16:00, në pallatin e sportit "Asllan Rusi" në kryeqytet do të zhvillohet ndeshja e prapambetur e volejbollit për femra, Grupi A1, midis UMB Volley dhe Partizanit. I urojmë suksese të dyja skuadrave dhe ftojmë shikuesit të ndjekin këtë sfidë....

Reportazh


2013-03-30 - 2013-04-11

Historiku i Pashkëve Pashkët janë një prej festave që rreken të harmonizojnë kalendarët diellorë dhe hënorë.Si rregull i përgjithshëm, Pashkët nisin të dielën e parë që ndjek hënën e parë tëplotë pas 21 marsit. Por nuk ndodh gjithnjë kështuPërse data e Pashkëve lëviz me më shumë se një muaj?Egjiptianët dhe hebrenjtë e lashtë...

Studimor


2014-04-01 - 2014-04-10

StudimSelino duket që nuk është mysafire e përhershme në tryezat shqiptare, por nëse mësoni përfitimet e kësaj bime ndoshta do ta mirëprisni në vazhdimësi. Sasia e madhe e vitaminës C që gjendet tek selinoja e bën trupin tuaj të jetë më i shëndetshëm dhe të këtë imunitet më të fortë. Selinoja përmban pthalides, të cilat ndikojnë në uljen e pre...

Persiatje


2013-05-24 - 2013-05-24

Nga ERION KRISTO TË MREKULLUESHMIT MAGJISTARË TË TEDx   Gjithë tollovia zgjedhore, gjithë marramendja politike, gjithë dyndja për në parlamentin e ri, kanë shkaktuar një bllokim mendor te publiku i gjerë. Zhurmat e mëdha e kanë këtë cilësi: pengojnë harmonitë e vogla. Dhe një nga këto harmoni, u luajt në sallën e Muzeut Historik Kombëtar, kur TED-i i famshëm zbarkoi...

Promovim/Aktivitete


2013-03-07 - 2013-03-10

Kadare pėr tė dytėn herė kandidat i ēmimit britanik “The Independent”  Në garë 16 shkrimtarë nga e gjithë bota, mes tyre nobelisti Orhan Pamuk.Këtë vit 16 libra, në 13 gjuhë të ndryshme të botës, mes tyre edhe shqipja, përbëjnë listën e gjatë të veprave më të mira të letërsisë së huaj të përkthyer në anglisht .  I themeluar nga gazeta The Indipe...

Karaoke


2013-09-26 - 2013-09-26

Magazina, Diten e Enjte ju presin per te rifilluar mbremjet me karaoket e dashura nga te gjithe ju. Kenget me te bukura shqiptare ne formatin karaoke ne shoqerine e Gertit, Sheiles, Josilit, dhe Gertes....

Muzikė Live


2013-03-24 - 2013-03-25

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Rap acoustique: Concert d’Edi Casabella (voir P.2)Présenté par l’Ambassade de France, l’Alliance Française et la Mairie de Shkodra...

Muzikė Live


2013-07-04 - 2013-07-04

Lizard Club★★★ Dyert hapen sonte per te pritur nje atmosfere te magjishme. Nen tingujt e muzikes rock do te ndjeni adrenaline dhe ritem...Muzika me e bukur, per njerez te bukur....vetem ne Lizard Club ★★★ ★ BORN TO ROCK ★ RENIS GJOKA ★ BAND ★ LIVE ★ Kitaristi GENTI MYFTARAJ ... tashme pjestari me i ri i grupit !DJ SONY .. mixed all night !...

Koncert


2013-05-03 - 2013-05-07

Orkestra Rinore Shqiptare nė bashkėpunim me Institutin Italian tė Kulturės organizon  "Koncertin e Orkestrës së të Rinjve Shqiptarë"   Besnik ndaj dëshirës së tij natyrore për të mbështetur të rinjtë, Instituti Italian i kulturës i është bashkuar me entuzizëm projektit të Fondacionit IDEA dhe Shkollës së Muzikës së Fiesole-s dhe do të mbështesë Koncertin e Orkestr&...

Film Dokumentar


2013-03-15 - 2013-03-16

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Cinéma: Le film Backpacker retrace l’aventure d’un jeunefrançais parti 365 jours explorer le monde. Du froid Canadienà la canicule Indienne, des montagnes du Népal à la mythiqueligne ferroviaire du transsibérien, glissez-vous dans la peau d’un jeunebackpacker avide de découvertes                &nb...

Aktivitete


2013-04-30 - 2013-05-01

Boom Boom Room  International Jazz Day We have the pleasure to make you known that Boom Boom Room is now in the UNESCO’s list for global events as the only jazz club in Albania honoring the International Jazz Day.For this purpose, the program will start at 11:00 am with a lecture to students and interested people on the history of jazz, providing information about processes that exist in jazz and contextualizing of jazz music in Albania, bringing together videos of jazz greats world...

Festival


2014-09-10 - 2014-09-14

Festivali i Komedisė nė Gjakovė  Ka nisur në qytetin e Gjakovës festivali i komedisë “Komedia Fest” i cili do të zgjasë deri më 14 shtator.  Dashamirësit e komedisë, destinacion do të kenë Gjakovën, ku deri ditën e mbylljes së festivalit do të kenë mundësi të ndjekin shfaqje të ndryshme teatrale të zhanrit komedi.   Pjesë e përformacave do të jetë edhe ...

Studimor


2014-08-11 - 2014-08-31

Ja si mund tė eliminohet kolesteroli...  Kolesteroli i lartë është një nga problemet më të zakonshme të njerëzve, dhe dihet se kolesteroli LDL, ose i ashtu-quajtur kolesteroli i keq, mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore. Kjo është veçanërisht e rrezikshme për akumulimin e tij në muret e enëve të gjakut, i cila çon në dyndje të saj, at&eum...

Aktivitete


2014-02-07 - 2014-02-14

Instituti Italian i Kulturės  Instituti Italian i Kulturës organizon me datë 8 shkurt 2014 ora 10 : 30, një shfaqje për fëmijë. Në këtë shfaqje do të mbizotërojë leximi i pjesëve të ndryshme për fëmijë. Instituti Italian i Kulturës ka menduar se si ti argëtojë vogëlushët, ndaj mos nguroni t’i bëni fëmijët tuaj pjesë të kësaj shfaqjeje pran&eum...

Portret


2014-02-14 - 2014-02-28

In memoriamNdahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë poeti, Gjok Beci! Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare poeti i mirënjohur shqiptar Gjok Beci. Poeti i vlerësuar edhe në fushën e muzikës, vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërsa mësohet se prej disa ditësh ishte i shtruar në spitalin Ushtarak. Poeti Gjok Beci është dekoruar me titullin “Mjeshtër i Madh i Pun&eum...

Konkurs


2014-09-18 - 2014-09-30

Wiki Loves Monuments  Wiki Loves Monuments (Wiki i Do Monumentet) është një konkurs ndërkombëtar fotografish të monumenteve, e organizuar globalisht nga Wikimedia këtë shtator si dhe në Kosovë dhe Shqipëri nga FLOSSK dhe Open Labs Albania.   Të gjithë mund të kontribuojnë me imazhe, apo të shkruajnë artikuj. Një imazh vlen sa një mijë fjalë, në çdo gjuhë në ...

Film Drame


2013-04-03 - 2013-04-04

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  Filmi i së enjtes“Persona” nga Ingmar Bergman Me disa nga portretet më të përkryera të angazhuara ndonjehere në një film, “ekzemplar jashtëzakonisht i bukur të të bërit film” (The New Yorker) njihet si një pjesë modern dhe “një pikë referimi në artin e vonshëm te shekullit të 20” (Time Out London).  Aktorja Elisabet ...

Club


2013-07-31 - 2013-07-31

CHARL'S BISTROA NIGHT DEDICATED TO ALL LATIN LOVERS  RHYTHMN AND BEST MUSIC FOR LATIN DANCE  THIS WEDNESDAY @ CHARL'S BISTRO WARM UP AT 9 PM...

Koncert live


2013-02-24 - 2013-02-24

Violinisti Zeqir Sulkuqi rikthim me tinguj ballkanikë   “Do të takoj”, “Fërshëllima”, “Princesha e Cardashit” janë vetëm disa nga pjesët e përzgjedhura nga violinisti Zeqir Sulkuqi për koncertin e tij të parë recital, shoqëruar nga Ansambli i Këngëve dhe Valleve në Teatrin e Operës dhe Baletit. Grupi i valleve do të jetë nën drejtimin e koreografit Art...

Club


2013-08-09 - 2013-08-09

Folie Terrace Hands UP !  with Sardi DJ & Vin Veli @ Folie Terrace, e premte 09 gusht 2013  Së  bashku me Why Not? Te Boockyt dhe Summer Chronicles të Aldos, Hands UP me Sardin dhe Vin Velin, ka zënë një pjesë të rëndësishme të verës që po kalojmë. Dyshja simpatike ka gjithmonë energji për të dhënë &nbs...

Ekspozitė


2013-02-11 - 2013-02-24

Miza Galeri “Semafor” nga Klodian Deda   Artisti Klodian Deda vjen me një ekspozitë personale në galeri “Miza”. Semafor, në etimologjinë e vet pra edhe në kuptim të gjerë, domethënë: bartës sematash, shenjash. Instrument i kudondodhur i semiotikës së aplikuar në trafiqet njerëzore, semafori, ka një status të privilegjuar, si instrumenti që nuk gabon, arbitri i paansh&e...

Film Aksion


2014-02-20 - 2014-03-31

Kinema Millenium Filmi Homefront, do të transmetohet me datë 20 Shkurt 2014 deri me 07 Mars 2014, nga ora 20:30 deri në orën 23:00,në kinema Millenium. Filmi me regji të Gary Fleder, skenari: Sylvester Stallone,me aktorë,James Franco, Jason Statham, Rachelle Lefevre. Phil Broker është një ish-agjent i DEA i cili ka kaluar një krizë, pasi veprimi i tij kundër një bande të rrezikshme të drogës shkoi tmerr&eu...

Club


2013-08-13 - 2013-08-13

Mojito Club, A JEMI PER NJE SUPER FEST TJETER SONTE????? OKI PRA: DJ AXELL ON THE MIX FEVER DANCE FLOOR SONTE ORA 22:00 MOJITO HAP DYERT.     ...

Portret


2013-09-20 - 2013-09-23

Cultural Association Euro East Alternative-Romania 2013   Nga data 6-8 shtator 2013, Polus Center Cluj-Romania organizoi aktivitetin e rradhës të kampionatit ndërkombëtare të gatimit, në ajër të hapur si dhe kupa e kuzhinës kulinare e Transilvanisë. Në këtë kampionat morën pjesë 18-shtete në artin e gatimit të Kulinarisë Ndërkombëtare, si dhe 5-shtete për sa i përket somil...

Ekspozitė


2014-05-15 - 2014-05-22

"Postum Trauma", ekspozita mė e re nė Tirana Ekspres Arjan Serjanaj sjell për publikun ekspozitën e tij më të re "Postum Trauma". Kjo ekspozitë do të çelet në Tirana Ekspres me datë 15 Maj, ora 11: 00 dhe do të vijoj të jetë e hapur deri me datë 22 Maj. Ekspozita "Postum Trauma" është e përbërë nga dy video instalacione me katër punë të integruara në to. Arjan Serjanaj &eu...

Teatėr Kukullash


2014-05-08 - 2014-05-08

“Kėsulkuqja” Teatri i Kukullave ditën e enjte, me datë 8 Maj, ora 15: 00, vë në skenë shfaqjen për fëmijë “Kësulkuqja”. Shfaqja e interpretuar me kukulla, fillon natyrshëm me kësulkuqen që niset për të shkuar tek gjyshja e saj që ishte semurë dhe rrugës ndeshet në peripeci, të cilat vënë në rrezik jetën e saj. Ujku e ndalon rrugës dhe mundohet ...

Film Komedi


2014-08-21 - 2014-08-31

Filmi premier “Let’s be cops”  Premiera e rradhës në kinema Millennium do të jetë filmi komedi “Let’s be cops”. Me regji të Luke Grënfield dhe me aktorët Jake Johnson, Damon Wayans Jr, Nina Dobrev etj. , filmi do të shfaqet në kinema  nga data 21 gusht.   Xhirimet e filmit janë realizuar në Atlanta në maj të vitit të kaluar. Filmi është prodhim i WideAwake Co...

Club


2013-08-02 - 2013-08-02

Pista Iliria No STRESS when STRESI sings... @ PISTA ILIRIA  Ne Pista Ilira , i Ftuar STRESI , muzika e selektuar nga DJ SONNY. Per prenotime kontaktoni ne 0697772020.... MOS MUNGONI.... ...

Promovim/Aktivitete


2014-02-18 - 2014-02-28

Kumbaro, takime nė Bruksel pėr bashkėpunimin kulturorAndroulla Vassiliou, Komisionere e Arsimit dhe Kulturës Shumëgjuhësisë dhe Rinisë në Këshillin e Evropës, takohet me Ministren e Kulturës së Shqipërisë Mirela Kumbaro.Të gjitha subjektet shqiptare mund të aplikojnë në të gjitha pjesët e programit të BE-së, “Creative Europe” që synon mbështetjen e kulturës dhe sekto...

Pėr tė kėrcyer


2013-03-04 - 2013-03-06

Charls Bistro  Të mërkurën do të ketë tinguj latinë në “Charl’s Bistro” nën moton “Latin House” kaloni një mbrëmje të mrekullueshme. Dhe nëse nuk i dini hapat e para, ejani t’i kërcejmë së bashku. Te “Charls” do të jeni në shoqërinë e muzikës më të mirë, ambientit më të ngrohtë dhe stafit më të preferuar. ...

Film Thriller


2013-10-04 - 2013-10-18

Kinema Imperial   Runner Runner   ZHANRI: Krim, Drame, Triller REGJIA: Brad Furman SKENARI: Brian Koppelman, David Levien AKTORË: Ben Affleck, Justin Timberlake, Gemma Arterton, Anthony Mackie KOHËZGJATJA: 91 min KOMPANIA: Double Feature Films   Richie Furst (Justin Timberlake) humbet paratë e tij për shkollim në një website online pokeri dhe është i dëshpëruar për të marrë paratë e tij prapa.Pasi...

Film Komedi


2013-06-14 - 2013-06-28

Kinema Imperial The Internship Tregohet historia e dy shitesve qe kane mbetur pa pune per shkak te teknologjise. Per te treguar qe nuk jane te paafte dhe qe kane njohuri vendosin te marrin nje intership ne zyrat e Google. AKTORË: Vince Vaughn, Owen Wilson, Max Minghella, Rose Byrne, John Goodman, Dylan O’Brien, JoAnna Garcia, Eric Andre, Josh Brener, Tiya Sircar, Tobit Raphael, Will Ferrell...

Film Komedi


2014-04-02 - 2014-04-10

Instituti Italian i Kulturės Ditën e enjte me datë 10 Prill 2014, ora 18: 00, Instituti Italian i Kulturës shfaq komedinë dramatike “Magnifica presenza" i Ferzan Özpetek. Kjo komedi do të shfaqet në sallën Nënë Tereza tek Pallati i Kulturës. Filmi “Magnifica presenza e Ferzan Özpetek”, ka marrë tetë nominime për David di Donatello 2012 dhe nëntë për Nastri d'Argento 2012. Filmi h...

Roman


2014-04-29 - 2014-05-29

"Rebeka" i Du Maurier tani edhe nė shqip   Amik Kasoruho përkthen në gjuhën shqip librin “Rebeka”, të autorit  Daphne Du Maurier. Romani me 465 faqe është vënë në qarkullim nga botimet “Pegi”.  “Rebeka” ishte një nga librat më të shitur në vitin 1938 dhe nuk ka dalë kurrë nga qarkullimi, ky fakt e lejon të cilësohet si “klasik”. Historia përmba...

Restorant


2014-02-18 - 2014-02-28

Vila Palma organizon: HAPPY HOUR, ora 18:00-23:00. -Çdo Birrë- 20% SCONTO -Çdo Pjatë Shoqëruese- 200 Lekë,Bruschetta, Fokace, Kroketa Djathi, Cibuk me Djath. Mos humbisni për të kaluar një natë të mrekullueshme në Vila Palma....

Studimor


2014-04-03 - 2014-04-10

Studim Humbja e kujtesës po bëhet gjithnjë e më shumë një problem mjaft i dukshëm te njerëzit e moshës së tretë dhe jo vetëm! Por për ta përmirësuar atë mjaftojnë disa strategji të veçanta.Rekomandimet me të cilat do të informoheni nëpërmjet këtij artikulli nuk janë këshilla për të harruar gjërat më të rëndësishme, por m&e...

Koncert live


2013-03-17 - 2013-03-18

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Concert de jazz: Pierre-Yves Plat (Voir P.2)Présenté par l’Ambassade de France et la Mairie de Fier...

Studimor


2014-02-19 - 2014-02-28

Hudhra, dobitė dhe tė kėqijat!Hudhra është e njohur si armiku i raporteve sociale për nga aroma e pakëndshme, por ajo gjithashtu është një mike e madhe e mirëqenies sonë, falë të mirave të shumta që përmban. Përveçse rekomandohet në receta të ndryshme dhe sekrete kulinare, hudhra është një antibiotik i vërtetë natyral, që mund të na japë mjaft të mira dhe...

Artistik


2014-04-07 - 2014-04-11

Universiteti i Arteve Festivali “Flauti Magjik”, edicioni i II-të. Në datat 7, 9 dhe 10 Prill 2014, në ora 19: 00, në sallën e madhe të Universitetit Arteve, nis festivali “Flauti Magjik”, edicioni i II-të. Në festivalin “Flauti Magjik”, marrin pjesë studentë dhe pedagogë të Fakultetit të Muzikës. Dirigjente është Suzana Turku dhe luan në piano Ivana Vidovic. Dit&e...

Studimor


2014-04-17 - 2014-04-30

Si tė shpėtoni nga pagjumėsia? Nëse pagjumësia vazhdon për më shumë se një muaj, ka lodhje, rënie në vëmendje dhe përqendrim, joefikasiteti në punën etj. Pagjumësia mund të shoqërohet me shumë shkaqe (probleme shëndetësore, stresi, depresioni) dhe mund të ketë shumë pasoja, si në aspektin e shëndetit fizik dhe mendor - thonë psikologët. Shenjat e privimit kronik ...

Portret


2014-08-25 - 2014-09-07

Fotot e rralla, Tirana e 1936-s nė sytė e konteshės Marion Dėnhof  Gazeta Shqiptarja.com publikon fotot e rralla të konteshës Marion Dënhof. Në vitin 2001 nipi i konteshës Dënhof,  Fridrih Dënhof gjeti në një kuti të titulluar “Shqipëri dhe Jugosllavi” 15 rrotulla negativash, nga janë  marrë edhe këto fotografi. Shqipëria e vitit 1936, e kishte joshur konteshën ruse Marion Dënhov dhe...

Studimor


2014-02-27 - 2014-03-31

4 efekte shėndetėsore tė rrepės sė bardhė!Rrepa e bardhë është një lloj bime e lashtë, e cila mund të konsumohet si sallatë, por edhe mund të gatuhet. Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze, dimri është stina më e përshtatshme për konsumin e kësaj bime. Ajo përmban shumë lëndë e minerale të rëndësishme për shëndetin. Një fjalë e urtë kineze thotë se "k...

Promovim/Aktivitete


2014-03-19 - 2014-03-31

Nora Istrefi Këngëtarja shqiptare, Nora Istrefi, shumë shpejt pritet të publikojë projektin e saj të ri. Thuhet se  këngëtarja në fund të prillit do të lancojë  videoklipin e saj të ri.Kënga është regjistruar dhe është kompletuar, ndërsa ka mbetur vetëm që të xhirohet videoklipi.Urojmë qe kënga të pritet mire nga fansat e saj dhe jo vetem.Ndërkohe...

Sfilatė


2014-03-28 - 2014-04-18

Fashion/ Tendencė5 gjëra që një femër duhet t’i mendojë kur vishet! Një ndër gjërat kryesore që pëlqejnë femrat është garderoba. Secila prej femrave dëshiron që të duket bukur çdo ditë. Por si ta arrijnë këtë gjë? Më poshtë po i’u japim disa këshilla. Është shumë me rëndësi që një femër si fillim para se të ...

Reportazh


2014-09-15 - 2014-09-22

Ammy Winehouse tashmė me shtatore  Një shtatore e realizuar në nder të këngëtares Ammy Winehouse është zbuluar, në Camden tre vjet pas vdekjes së saj për të shënuar ditëlindjen e saj të 31-të. Aktorja dhe mikja e familjes Barbara Windsor ka zbuluar shtatoren, duke sqaruar se përse Camdeni ishte lokacioni i duhur për të nderuar kujtimin e këngëtares. “Amy e donte Camdenin me pasion...

Club


2013-07-26 - 2013-07-27

Lollipop: KOKO presents MY DEEJAY with DJ ALDOALDO eshte simboli i jetes se nates ne Shqiperi. Ka luajtur muzike prej 15 vitesh dhe vazhdon ta beje ate me te njejten energji pozitive dhe pasion.Ju mirepresim, THE KOKO & LOLLIPOP TEAMS...

Artistik


2014-04-08 - 2014-04-09

The Jazz Student BandDitën mërkurë me datë 9 Prill 2014, ora 13: 30, në hollin e shkollës "Woodrow Wilson" do të mbahet një koncert, ku do të luhet muzikë jazz. Protagonistët e këtij koncerti do të jenë “The Jazz Student Band” të shkollës së mesme artistike "Jordan Misja"....

Club


2013-03-25 - 2013-03-25

Dj Cool @ Diesel HallYXAIJO prezantohet për herë të parë në Shqipëri në një festë kaq te madhe ...Yxaijo është pija e vetme afrodiziake në Shqipëri, me shije unike spicy, mund të pihet si shots apo e përzjerë me pije të tjera alkoolike. Përmban ferormone dhe gjallëron të gjitha ndjenjat dhe vepron direkt në mendje duke ngacmuar të gjithë sensorët. Ështe e provuar që t...

Kampionat


2014-03-11 - 2014-03-11

Federata Shqiptare e Futbollit Kampionati i universiteteve per edicionin 2013 – 2014, sipas FSHF mendohet të fillojë me datën 11.03.2014. Për të qenë pjesë e këtij kampionati secili nga Universitet duhet te jetë konform rregullave që dhe procedurave që janë caktuar nga FSHF. 1.      Liste  emrore e futbollistëve [18] e firmosur nga Rektori 2.      Kartat ...

Pėr tė kėrcyer


2014-06-20 - 2014-06-22

Nick Kamarera pėrsėri nė Tiranė  DJ i njohur Nick Kamarera do të performojë përsëri për publikun shqiptar. Kësaj here në kompleksin e pishinave Aquadrom pranë liqenit artificial të Tiranës. Ky event organizohet në datën 22 Qershor në orën 12:00. Mund të kaloni disa orë të këndëshme buzë pishinës të rrethuar nga muzika verore e DJ-it rumun. Nuk duhet të mungoni. ...

Festival


2014-09-11 - 2014-09-14

Qendra e Kulturės pėr fėmijė nė Tiranė merr pjesė nė Festivalin Ndėrkombėtar pėr Fėmijė “Ylberi i Prishtinės”  Sot deri më 14 Shtator 2014, Qendra Kombëtare e Kulturës për Fëmijë duke u mbështetur në linjat e përvijuara gjatë takimit të fundit mes dy Ministrave të Kulturës dhe bashkëpunimit të programit “Dy trëndafila, një kurorë” së Qendrës së fëmijë...

Film Aksion


2014-03-14 - 2014-03-31

Akademia e ArteveTë hënë me datë 17 mars ora 18:00, në Sallën e Akademisë së Arteve do të shfaqet filmi “Darka “me skenar dhe regji nga Suela Bako. Me aktorë Erjeta Cufaj,Romir Zalla,Mehmet Xhehlili,Eri Shuka,Ermonela Alikaj,Kaltrin Zalla.   Diana ,jeton me motrën e saj dhe babain. E ëma i ka lënë jetime. Një mbrëmje , babai fton për darkë në shtëpi vëllain e tij me t&e...

Restorant


2013-12-20 - 2013-12-22

Iluminatum ResidenceRezidenca Iluminatum feston 4-vjetorin e hapjes nen tingujt e muzikes Jazz dhe koktejleve te larmishme. Per te celebruar kete pervjetor te pranishmit do kene mundesine te shikojne edhe nje ekspozite me piktura te artistit Maks Velo. 20 Dhjetor ora 19:00  ...

Aktivitete


2013-04-29 - 2013-05-02

Dita e Velave 2013 nga Albanian Water Sports   Dita e Velave 2013   Albanian Water Sports organizon Ditën e Velës më 1 Maj, ditën e hapjes së sezonit turistik në Velipojë.    Fillestarët mund të shohin ushtrimet dhe të njohin e provojnë mjetet.     Gjithçka e hapur dhe falas për të gjithë!...

Studimor


2014-03-17 - 2014-03-31

Maskė pėr largimin e njollave nga fytyra!Nëse keni fytyrë problematike me njolla, kemi vendosur të ju ndihmojmë me anë të një losioni të cilin shumë lehtë mund ta përgatisni vet në shtëpi. Përbërësit e nevojshëm:  1 decilitër lëng limoni 2 lugë majdanoz  1,5 decilitra ujë të destiluar 0,5 decilitra alkool 70% Përgatitja: Imtësoni gjethet e majdanozit, shto...

Promovim/Aktivitete


2014-02-27 - 2014-05-31

Vizita e Drejtorit tė Galėrisė Kombėtare tė Arteve nė Rajonin e Pulias nė Itali.Drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve Z. Artan Shabani zhvilloi një vizitë pune në disa qytete dhe muze të Rajonit të Pulias në Itali.  Vizita dy ditore 20 dhe 21 shkurt 2014  nisi me një takim me përfaqësuesin e Fondacionit “Antonio Gramsci” në Pulia , Natale Parisi. Më pas një takim me kuratorët dhe drejtuese...

Festa kombėtare


2013-11-28 - 2013-12-01

Kinema ImperialGjate dites deri ne oren 16:00 do te shfaqen filma ne kinemate IMPERIAL per femije me cmim te reduktuar 150 leke nga 300-500 leke Vetem ne kinemane prane Qendres Kristal, do te shfaqen filma shqiptare me subject luften NACL dhe FALAS per veteranet. Ne oraret e tjera, do te shfaqen filma te rinj me cmim te reduktuar 300leke/person nga 500-700 leke/ person....

Club


2013-08-10 - 2013-08-10

Tropikal Resort   Vegas Show @ Tropikal Resort 10 gusht me Deejay Flow from Prishtina in a whole night, Hip Hop & RnB music. 10 girls models & 6 dancers on the stage .. Modele, pishine, koktejle dhe mbi te gjitha muzike…. Shijojeni fundjaven tuaj vetem ne Tropikal Resort!  ...

Variete


2013-03-18 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Théâtre/Chansons: Les élèves de la section bilingue de Shkodraferont un petit spectacle et assisteront à la présentation de la piècede théâtre «Les 3 petits cochons» interprétée par les élèves de 6ème ducollège Isa Jakupi. S’en suivra une rencontre entre les élèves.“Nxënësit e seksionit dygjuh&...

Koncert


2013-10-06 - 2013-10-10

Trioja Lafroyg “Ludwig van Tango“    Ditën e dielë, më 6 tetor, ora 19.00, tek Universiteti i Arteve Tiranë si dhe më 8 - 10 tetor, klasë maestrosh në Liceun Artistik “Jordan Misja“, do të zhvillohet Trioja Lafroyg “Ludwig van Tango“  . Ansambli i ri “Lafroyg“, i përbërë nga pianistja shqiptare Kledia Stefani, violinçelisti francez Yan Vaigot dhe klar...

Restorant


2013-03-28 - 2013-03-28

Il Gusto   Menu Speciale Ditore - 28 Mars 2013 Menu 1•    Sallatë fshati•    Musaka•    Ujë 0.25lÇmimi: 500 LekëMenu 2•    Supa e ditës•    Role viçi me patate•    Ujë 0.25l ose Gotë verëÇmimi: 750 LekëMenu 3•    Sallatë fshati•    Peshk dite•   ...

Film Aksion


2014-03-26 - 2014-03-27

Qendrės Multifunksionale TEN Film Serb në Pranverën e Frankofonisë. Në kuadrin e Pranverës së Frankofonisë, Bashkia e Tiranës dhe Ambasada Serbe në Shqipëri, organizojnë shfaqjen e dy filmave serb në datën 26 Mars 2014, pranë Qendrës Multifunksionale TEN. Shfaqja e filmit, “Kurthi”, Serbi 2007, i regjizorit Srdan Golubovic, në versionin original me titra frengjisht, në orën 18:30 dhe m...

Opera


2013-05-22 - 2013-05-22

Teatri Kombetar i Operas dhe BaletitDon Giovanni Regjizor: Christian Papke Libreti:: Lorenzo Da Ponte Akti I-rë Është natë. Leporello endet i mërzitur në pritje të padronit të tij, i cili me qëllim që të bënte ta tijën Donna anna kish hyrë i maskuar në shtëpinë e saj. Por tentativa e tij dështon. Donna Anna që i është vënë pas të maskuarit me qëllim që të z...

Film Animacion


2013-08-19 - 2013-09-02

Kinema Imperial 3D - Planes Dasti është një aeroplan me ëndrrën për të marr pjesë në një garë të lartë aviacioni,por Dasti nuk është ndërtuar për gara dhe ka frikë nga lartësitë. Ai kërkon ndihmën e një aviatori profesionist, i cili e ndihmon të kualifikohet dhe të marri pjesë në garë.Kurajo e tij e bën të mundur që ai të arrijë...

Portret


2014-09-17 - 2014-09-30

Murakami, shkrimtari i njohur nė tėrė botėn por jo nė Japoni, vendlindjen e tij  Shkrimtari bashkëkohor japonez, Haruki Murakami, ka parë veprat e tij të përkthehen në mbi 50 gjuhë dhe të shiten me miliona kopje. Por, shkrimtari që është në prag të një çmimi Nobel, nuk ndihet aspak i mirëpritur në vendin e tij.   “Kjo është një temë e ndjeshme. Në botën e letërs...

Aktivitete


2014-03-06 - 2014-03-31

Si te vishemi pėr 8 mars?Festa e gruas është afër dhe kush po organizon një mbrëmje për të kaluar me miket, me siguri po mendon se çfarë look-u do të mbajë. Si të vishemi për 8 mars? Çfarë look-u është i duhur? Po ju japim disa këshilla të vogla të cilat mund të bëjnë për ju,  para së gjithash është të mos e teproni. Nuk janë festat e fund ...

Studimor


2013-11-19 - 2013-11-30

Botimet ĒabejEmri i Buzukut është një emër që e kam dëgjuar që e vogël vazhdimisht dhe fëmijëria ime është e lidhur ngushtësisht me të. Këto ishin fjalët e Brikena Çabej teksa gjatë prezantimit të librit shprehet se ka një njdenjë gëzimi e cila padyshim nuk mund të mos jetë e shoqëruar me një ndjenë trishtimi, për atë çka kjo vepër pë...

Film Drame


2014-09-16 - 2014-09-28

Ekranizohet tregimi “Njerka” i shkrimtarit Faik Ballanca  Aktori Romir Zalla dhe regjisorja Suela Bako, së bashku me vajzën e tyre 10-vjeçare, Kaltrina, kanë sjellë në një film tregimin e Faik Ballancës. Sipas subjektit të tregimit “Njerka” për gati 15 minuta, publiku mund të shohë një histori familjare. Filmi “Darka”, i cili ka qenë angazhim i regjisores Bako në kuadë...

Muzikė Live


0000-00-00 - 0000-00-00

Port Side Club Side Club organizon eventin madhështor: "Very Important Party" atë natë gala ka menduar t'jua bëj të paharrushme duke ftuar dyshen magjike të Hip Hop-it shqiptar DJ Blunt & Real 1, këngëtarin e mirënjohur Dr Flori, humoristi dhe këngëtari Ermal Mamaqi, këngëtarja Samanta Karavella dhe Psychoking. Të Shtunën, 26 JANAR Ora 21:00        ...

Club


2014-03-26 - 2014-03-30

Scotch Club Tirana Ditën e shtunë me datë 28 Mars 2014 në Scotch Club Tirana i ftuar special një ndër DJ-të më të mire të momentit Dj FLOOW. Ndërkohë, ditën e me datë 29 mars 2014, në Scotch Club do të keni mundësinë të shijoni një kombinim këngëtarësh që nuk i keni parë asnjëherë; dyshen simpatike, Devis Xherahu dhe Beatrix Ramosaj. Dy zëra potent...

Teatėr Kukullash


2014-02-01 - 2014-02-01

Teatri i Metropolit    Rrëfenja “Xinxifilo” shkruar nga Mitrush Kuteli vjen premierë në Teatrin e Metropolit. “Xinxifilo”, vepra që prozatori shqiptar, shkroi në vitin 1962 vjen në skenë për fëmijë këtë të shtunë, datë 1 shkurt në sallën “Çehov”, e përshtatur nga regjisori Kastriot Rramollari. “Kjo përrallë ka mesazhin universal p&eu...

Koncert


2013-10-08 - 2013-10-12

Different Trains, Festivali Muzikor “DIFFERENT TRAINS” rikthehet ne edicionin e dyte me 4 koncerte ne muajin tetor ne sallat e Universitetit te Arteve dhe Teatrin e Operas dhe Baletit KONCERT I E marte 8 tetor Universiteti i Arteve ora 19.00 Cesk Zadeja “Sonate per violine dhe piano” Eriona Rushiti “Memories per violine dhe piano” Zoltan Kodaly “Serenade op.12 per dy violina dhe viole” Robert Schumann “Kuartet per violine, viol...

Komedi


2014-03-28 - 2014-03-29

Teatri i KomedisėSot ora 17:00  në Teatrin e Komedisë  shfaqet komedia  e Molierit "Borgjezi Fisnik". Kjo është shfaqja e  fundit në kuadrin e javës teatrore të "Pranverës së Frankofonisë". Hyrja është e lirë dhe falas për të gjithë!...

Film Thriller


2014-03-25 - 2014-04-11

Kinema Imperial  “Not An Ordinary Monday” është një film i zhanrit triller me regji dhe skenar te Andi Delianës me nje kohëzgjatje prej 90 minutash i cili vjen ne Kinema Imperial nga data 21 Mars deri më 11 Prill 2014. Pas zgjedhjeve të fundit,në Shqipëri, një biznesmen,e gjen veten në konflikt me administraten e re. Ndërsa po humb një kontratë me vlerë,ai kërcënon,zyrtarin që e ndihmo...

Koncert


2013-04-15 - 2013-04-20

Saimir Pirgu nė teatrin e Operas nė Chicago  Pas debutimit në operan “Traviata” ne Metropolitan Opera në New York, tenori me famë botërore Saimir Pirgu, interpretoi ne koncertin “Bach Mass”. E drejtuar nga dirigjenti Riccardo Muti, Orkestra Simfonike e Chicago-s dhe këngëtarët Eleonora Buratto (soprano), Anna Malavasi (mezzo-soprano), Saimir Pirgu (tenor), Adam Plachetka (bass-bariton), dhe Kori Simfonik i Chicago-s performuan pjes...

Panair


2014-09-29 - 2014-10-02

Salloni i kafes nė Rogner Hotel Tirana   “Salloni i Kafes” është panairi mbi pijen më të njohur në botë, kafen, i cili do të organizohet në Rogner Hotel Tirana. Ky event ju fton të gjithëve të shijoni shumëllojshmërinë e mishelave nga markat premium të kafes, duke pasur mundësinë të kaloni 4 ditë të veçanta dhe të njiheni me kokteilet më në trend me baz&...

Dramė


0000-00-00 - 0000-00-00

Teatri “Petro Marko”Rikthehet “Shtëpia e Bernarda Albës” Autori: Frederico Garcia LorkaRegjia: Kiço LondoKostumografe: Berina Kokona Koreografia: Aledia Kondaj Mjeshtër kori: Milto VakoMjeshtër ndriçimi: Julian LlukaniAs/regjisor: Endri ÇelaIntepretojnë: Luiza Xhuvani, Roza Anagnosti, Erjona Kakeli, Adriana Tolka, Mirela Naska, Ermira Hysaj, Esela Pysqyli, Taulanta Jupi“Shtëpia e Bernarda Albës” e autorit...

Roman


2014-02-19 - 2014-03-03

Botime ZENIT  Botime ZENIT sjell për lexuesin shqiptar romanin “Vrasësja” të autorit bashkëkohor grek Aleksandros Papadiamantis. Romani “Vrasësja” është një gur themeli i letërsisë së re greke. Shkrimtari grek Aleksandros Papadiamantis është një nga zërat me mjaft peshë në letërsinë greke të kohës. Por ajo që duhet theksuar është se, rrëfim...

Club


2013-04-20 - 2013-04-21

Eugent Bushpepa @ Charl's Bistro     Këtë të shtunë Eugent Bushpepa and Band ju mirëpret në ambjentet e Charl's Bistro, për t'u argëtuar nën tingujt e muzikës Rock- Alternative.   Një natë që nuk duhet humbur....

Fast Food


2014-07-31 - 2014-08-10

Pėrgatitet sanduiēi mė i madh i Amerikės Latine.  Një sanduiç 63 metra e 500 cm dhe që peshon 650 kilogramë. Dhe sa kohë i është dashur këtyre shefave meksikanë për të thyer rekordin e përgatitjes së sanduiçit më të madh në Amerikën Latine? Sanduiçi është quajtur “Torta” dhe është përgatitur për 3 minuta e 50 sekonda. “Kjo ësht&eu...

Restorant


2013-07-03 - 2013-07-03

Vila Palma SANDWICH / TOAST Toast with ham (mayonnaise, cheese, ham) 150 lekë Toast with tuna fish 150 lekë Toast with sausage (mayonnaise, cheese, sausage) 150 lekë Pizza Sandwich 150 lekë (mayonnaise, cheese, ham, cucumber, tomato, lettuce) Sandwich with ham 180 lekë (mayonnaise, cheese, ham, cucumber, tomato) Vegetarian sandwich 180 lekë (mayonnaise, white cheese,vegetables) Sandwich with tuna fish 250 lekë (mayonnaise, cheese, lett...

Album


2014-09-18 - 2014-10-05

Njė album “live” nga Whitney Houston  Albumi më i ri “live” nga këngëtarja e ndjerë Whitney Houston pritet të publikohet së shpejti. Producenti Clibe Davis, që e ka zbuluar talentin e këngëtares, ka bërë të ditur lajmin të martën në mbrëmje gjatë një emisioni. “Padyshim ajo kishte zërin më të bukur në botë”, ka thënë ai. &ldquo...

Kampionat


2014-02-05 - 2014-06-30

Federata Shqiptare e VolejbollitFederata Shqipëtare e Volejbollit bën me dije për të gjithë të interesuarit rregulloren e Ligës Amatore. Liga Amatore në volejboll për vitin 2014 do të zhvillohet me pjesmarrjen e ekipeve miks (Meshkuj dhe Femra) – numri i pakufizuar. Ekipet do të rregjistrohen dhe liçensohen në sekretariatin e FSHV 30 ditë para fillimit të aktivitetit.  Kanë të drejtë të ma...

Film Drame


0000-00-00 - 2014-06-19

Filmi “Jersey Boys”  Filmi më i ri në kinema Millennium do të jetë filmi “Jersey Boys” i bazuar në pjesën muzikore “Jersey Boys” fitues i çmimit Tony Award. Ky film muzikor – biografik do të vij nën regjinë e Clint Eastwood. Filmi tregon historinë e Frankie Valli-t dhe grupit “Four Seasons”. Historia e katër djemve të rinj që jetonin në anën e gabuar t...

Reportazh


2014-08-13 - 2014-08-17

Altin Lala trajner i kombėtares U19, zėvendėson Strakoshėn  Përveç postit të zv/trajnerit të kombëtares shqiptare, Altin Lala do të mbajë tashmë edhe atë të trajnerit të kombëtares U-19.  Lajmi është publikuar nga Federata shqiptare e Futbollit, e cila ka theksuar se Foto Strakosha largohet nga ky post, për të vazhduar karrierën e tij si pjesë e stafit të skuadrës greke Olympiacos. ...

Aktivitete


2013-03-19 - 2013-03-20

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle: poésies, sketchs, chansons,dessins par les élèves du collège «S.Qirjazi»  Spektakël me poezi, skeçe, kengë, vizatime nga nxënëstë kolegjit «S.Qirjazi»Présenté par l’école S. Qirjazi....

Muzikė Live


2013-03-23 - 2013-03-24

Boom Boom Room   Live në Boom Boom Room "TRIBUMISTA"Grupi Rock Blues që u frymezua në fillimet e tij nga Led Zeppelin, Jimi Hendrix, The Beatles, etj.Në eventin Pistoia Blues, në vitin 2007 kanë hapur koncertin live të Joe Cocker, ndërsa ne vitin 2012 në sesionin rock kanë hapur concertin e Paolo Nutini.ROCK BLUES të coverave të mirenjohur, por edhe pjesë nga albumi i tyre i fundit ODIO TIEPIDO....

Cirk


2013-11-28 - 2013-12-01

Cirku KombėtarJu ftojmë të festojmë Natën e Bardhë duke marrë pjesë në aktivitet e mëposhtme të Cirkut Kombetar:   Në Arenën e Cirkut Kombëtar kllounët “LOLI” dhe “VUXI” do të realizojë një program me lojra të larmishme, pantomima, kuplete dhe kombinime prestigjatori.    Në sheshin përpara Piramidës, do të luajnë të alternuar së b...

Festival muzikor


2014-08-20 - 2014-08-28

Festivali IX Ndėrkombėtar i Muzikės sė Dhomės 2014  Në datat 20,23,25,26,28 gusht pranë amfiteatrit romak në Durrës organizohet edicioni i IX i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës. Një bashkëpunim midis Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë Durrës si dhe me mbështetjen e Ambasadës Austriake dhe investitorëve italianë në Durrës, vjen ky edicion i IX ku do të per...

Portret


2014-07-01 - 2014-08-21

David Beckham bashkėpunon sėrish me H&M  David Beckham ka bashkëpunuar përsëri me markën suedeze H&M. Ai është sërish imazh i kompanisë për linjën e saj “Bodywear” për meshkuj. Kjo linjë do të jetë në dyqanet e markës nga data 21 Gusht. Veshje që dhurojnë komfort dhe gjithashtu në ngjyrat klasike të grisë,  së zezës dhe ngjyrës së bardhë...

Aktivitete


2013-06-21 - 2013-06-21

École Française de Tirana Victor Hugo Kermesse organisée par les parents d'élèves avec des stands de jeux, des cadeaux et un buffet. Dans la cour de l’École Française de Tirana. Kermesse e organizuar nga prindërit e nxënësve me lojra të ndryshme, dhurata, dhe një bufe. Në oborrin e Shkollës Franceze të Tiranës...

Aktivitete


2013-02-23 - 2013-02-23

Teatri i Metropolit pėr Fėmijė“Thesari” Autori: Llukan Xhagjika Regjia: Genti Deçka Interpretojnë: Klesta Shero, Brunilda Borova, Rudi Koçibelli etj. Në kërkim të thesarit … një breshkë, një vajzë, gjithë kafshët e pyllit! E kush nuk bëhet kurioz kur bëhet fjalë për të gjetur një thesar?! Është pranverë dhe lulet kanë çelur, pemët janë gje...

Club


2013-03-22 - 2013-03-23

Mumja Club Orange presents : 15 YEARS ON STAGE BY ADDISHA| MUMJA CLUB Eshte me se normale, qe ne mes te nje morie ceremonish e festash per shperndarje cmimesh e medaljesh, certfikatash mirenjohjeje e celsash qytetesh, titujsh shkencore apo mjeshterore, te kemi te pakten nje nate per te (per)gezuar 15 vjetorin e atij qe na e ka gezuar per 15 vjet. GUEST DJS : BALURENT |ANDY GRAMM| DJ CERRY|BOOCKY & COOL...

Club


0000-00-00 - 0000-00-00

Ecuador Club      Të shtunën në mbrëmje në Ecuador Club, vjen për ju live  në skenën tone këngëtari i mirënjohur Ylli Baka në një mbrëmjë fantastike e cila do tju mbajë mbërthyer deri në orët e para të mëngjesit. Hitet më të njohura të këngëtarit, do tju përcjellin një mbrëmje ndryshe, nga ato të paharrueshmet. Nuk do ...

Studimor


2014-03-13 - 2014-03-31

Caries Research Më poshtë ju kemi listuar ushqime që me konsumimin e tyre dhëmbët tuaj mund të bëhen më të pastër. Selinoja  mbron dhëmbët tuaj në dy mënyra, thotë Lana Rozenberg, një dentiste. Përtypja e saj prodhon shumë pështymë, i cili neutralizon bakteret të cilat shkaktojnë kariesin e dhëmbëve. Provoni këtë: konsumoni një selino ose karrotë ...

Konkurs


0000-00-00 - 0000-00-00

The Voice of Albania   Publiku do të mund të ndjekë në një transmetim live nga ekrani i Top Channel, të premten mbrëma, përfundimin e kërkimit për zërin më të mirë të shqiptarëve “The Voice of Albania”.  Te besuarit e Eltonit, Almës, Miriam dhe Sidritit, tashmë janë vetëm përballë jush.  Do të jetë publiku, ai që do të vendosë edhe fitu...

Cirk


2013-05-03 - 2013-05-05

Cirku Kombėtar  Cirku Kombëtar "Jemi edhe ne!" Cirku Kombëtar vjen me shfaqjen e re "Jemi edhe ne".Trupa e Artistëve profesionistë dhe studio e Cirkut vijnë me numrat më të rinj sipas profileve të tyre.Një shfaqje ndryshe nga të tjerat, ku prezantues do te jenë vetë artistët e Cirkut.Ju mirëpresim! Nga Arlinda Pogaçe...

Promovim/Aktivitete


2014-03-19 - 2014-03-23

Capital T  Mirëprisni projektin më të fundit muzikorë nga  reperi i njohur, Capital T, në bashkëpunim me 2Po2 dhe Lyrical Son     I cili do të publikohet diten e shtunë. Lajmin e ka konfirmuar vet reperi në faqen e tij zyrtare në Twitter, ku edhe ka zbuluar titullin e projektit.Ky projekt do të titullohet “Facedown” dhe bëhet fjalë për një këngë me potencial t&eum...

Festival


2013-07-18 - 2013-08-18

ARCHEO.S/Apolonia Fest ‘13 Kalendari:   Fier Qendër   18 korrik, Qender  ora 20.00 TOP CHANNELL SHOW: “PORTOKALLI”   19 korrik, Shatervani ora 20.00 BANDA BASHKIAKE FIER ANSAMBEL POPULLOR   20 korrik , Shatervani ora 20.00: FOLK ENSEMBLE OF ARTA  (Greqi)  GRUPI POLIFONIK FIER     Apolloni, Parku Kombetar   19 korrik, Manastiri Sh. Mërise  Jazz Night ora 17.30: “EKSPOZITE” G...

Artistik


2014-07-28 - 2014-07-31

Saimir Strati merr Guinness-in e tetė  Saimir Strati nuk resht me artin e tij, duke thyer të 8 rekord Guinnes. Pas 20 ditë punë, gjyqtarja e Rekordit Guinness, Lucia Sinigagliesi, e quajti simbolin e mëkatit, mollën e kafshuar, si mozaikun më të madh të realizuar në botë me 175 mijë pipa. Për shqiptarin më të famshëm të Guinness, rekordi i tetë i vendosur në një nga baret e qytetit të F...

Album


2014-07-04 - 2014-07-20

Arta Bajrami rikthehet ndryshe.  Këngëtarja e njohur, Arta Bajrami e cila shquhet për eksperimentet që bën me zhanret muzikore, edhe kësaj radhe na vjen me diçka tjetër, që nuk jemi mësuar ta shohim nga ajo. Duket se Arta në albumin e ri “Diamant” vjen me një stil më ndryshe. Ndërkohë, ajo ka paralajmëruar se ka gati edhe klipin më të ri të këngës me po të njejti...

Studimor


2014-07-03 - 2014-07-31

Aloe Vera, bima me veti tė jashtėzakonshme  Kërkimet shkencore kanë vërtetuar se Aloe Vera ka veti të  jashtëzakonshme për  shëndetin. Gjithashtu kjo bimë është një mbrojtës shumë efikas i bukurisë tonë.  Ja cilat janë disa nga vetetitë e saj :    Mbrojtës mbas skuqjes ose djegies nga dielli  Më efikas në këtë rast janë produktet në form&e...

Artistik


2014-03-05 - 2014-03-20

Universiteti i ArteveNë sallën e koncerteve të Universitetit të Arteve do të jepet sipas kalendarit artistic më 14 mars, ora 19: 00, do të mbahet një koncert nga orkestra simfonike të Radio Televizionit Shqiptar. Dirigjent është Baki Jashari nga Kosova dhe do të luaje solo në violin Lorenc Radovani. Në program janë pjesët: Simfonia No. 2 nga Kreshni Alicckaj(premierë); Poemë për violinë e ork...

Film Romancė


2014-04-14 - 2014-04-15

“A short film about love” nė Tirana Ekspres  Ditën e martë, ora 19: 30, në Tirana Ekspres do të shfaqet “A short film about love” nga Krzysztof Kie¶lowski. Është një film që zgjat 86 minuta dhe mbart në subjektin e tij një histori interesante që gjeneron në Poloninë e viteve ’90. Dy protagonistët e filmit janë Tomek dhe Magda. Tomek është i fiksuar me fqinjën e tij Ma...

Ekspozitė


2014-05-05 - 2014-05-11

Nė Galerinė FAB ēelet ekspozita “SIMBIOZĖ” Ditën e hënë më datë 5 Maj, ora 19: 00, në Galerinë FAB çelet ekspozita “SIMBIOZË” e Gentian Gjikopullit. Kjo eskpozitë do të qëndrojë e hapur deri me datë 11 Maj. Çfarë do të thotë simbiozë? Simbiozë do të thotë bashkëjetesë e vazhdueshme dhe me dobi të ndërsjellë ndërmjet dy...

Persiatje


2013-10-13 - 2013-10-23

Pas ekspozite: "Henry Moore"Anglezi Henry Moore erdhi tek Galeria e Arteve ne Tirane, duke zbuluar pak nga rrethanat, frymezimet dhe ngjarjet qe e formesuan si artist. Une nuk kisha lexuar me pare per te, e po te mos me kishin thene se qenkesh i njohur si skulptor, nuk do ta kisha marre me mend. Ndoshta sepse qofte edhe me te thjeshtat piktura, realizuar me metoden e litografise, m'u duken te kuruara ne detaje, pavaresisht se i perafroheshin skicave. Koleksioni i pikturave, te kon...

Studimor


2014-07-18 - 2014-07-31

Banania lufton qelizat abnormale dhe forcon imunitetin.  Sipas Kërkimit Shkencor Japonez, bananja plotësisht e pjekur me pikëza të errëta mbi lëkurë të verdhë prodhon një substancë të quajtur (faktori tumor nekrozë), i cili ka aftësinë për të luftuar qelizat abnormale. Bananet me lëkurë të verdhë e me pikëza të errëta janë 8 herë më efektive në ...

Film Drame


0000-00-00 - 2014-05-15

Filmi mbi Princeshėn Grace tė Monakos  Filmi i shumë diskutuar mbi Princeshën Grace të Monakos vjen si premierë në kinema Millennium nga data 15 Maj. Në rolin e Princeshës Grace është aktorja Nicole Kidman. Ndërsa Tim Roth është në rolin e Princit Ranieri III . Filmi vjen nën regji të Olivier Dahan dhe skenar të Arash Amel.  Filmi është  nominur për Palmën e Artë n&eu...

Film Aksion


2014-02-20 - 2014-02-28

Film i Zeqiraj futet nė garėn e festivalit Palm Spring “Palm Springs International ShortFest” është festivali i kategorisë së parë, më i madhi në Amerikën Veriore. Ky festival është ndër ngjarjet kinematografike kualifikuese për çmimin Oscar dhe si i tillë ofron mundësi të gjerë për njohjen dhe shkëmbimin e përvojave ndërmjet kineastëve nga mbarë bota. Filmi &...

Album


2014-07-07 - 2014-07-20

Ermali dhe Mimoza vijnė me “Zemėr, zemėr”    Dyshja e njohur, Ermal Fejzullahu dhe Mimoza Shkodra kanë publikuar këngën e tyre më të re “Zemër, zemër”. Kjo këngë me ritme të forta tamam për stinën e verës vjen me tekst të Rozana Radit dhe me muzikë të Shkumbin Nebihu - Bini. Menjëherë pas publikimit, kënga e cila është lançuar vetëm si audio...

Muzikė Live


2013-01-31 - 2013-01-31

Olsa Papandili & Genti Rushi Trio Shijoni një performancë të shkëlqyer nga “Olsa Papandili & Genti Rushi Trio” në Rogner Hotel Tirana për tu relaksuar pas një dite të lodhshme pune  ...

Muzikė Live


2014-07-31 - 2014-07-31

VooDoo Band  Mbrëmjen e së enjtes, me datë 31 Korrik, në Lizard Club vijnë përsëri VooDoo Band, për kënaqësinë tuaj. VooDoo Band, do të luajnë live për gjithë adhuruesit e tyre, pasi edhe pse një grup i ri në treg, secili prej pjestarëve të këtij grupi ka identitetin e tij artistik. VooDoo ka si solist fituesin e The Voice Albani 3, Florent Abrashin, ndërkohë që pjestar&e...

Film Drame


2013-09-27 - 2013-10-07

Kinema Imperial   Diana Dashuria e fundit e Dianes sherbeu si frymezim per Oliver Hirschbiegel me aktoren kryesore Naomi Watts.Filmi tregon per dy vitet e fundit te jetes se pinceshes Diana,me hollesisht tregohet shkurorezimi i saj me prinicin Charles dhe ceshtja e saj klandestine me kirurgun e zemres Hasnat Khan (Naveen Andrews)     Zhanri: Biografi, Drame Regjia: Oliver Hirschbiegel Skenari: Stephen Jeffreys Aktore: Naomi Wats, Naveen Andrews,...

Festival muzikor


2013-09-25 - 2013-10-11

Festivali Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës   Në Durrës  ka nisur  edicioni i VIII i festivalit ndërkombëtar të muzikës aristokratike, sikur se është ajo e dhomës. Ky edicion ka filluar që  më 25 shtator dhe përfundon më 11 tetor 2013 me shfaqjen e një filmimi të RAI Prix Italias të operas “Traviata” të Xhuzepe Verdit në kuadrin e 200-v...

Aktivitete


2014-07-29 - 2014-08-08

Konferenca ndėrkombėtare mbi Eposin e Kreshnikėve  Një Konferencë Ndërkombëtare do të zhvillohet më 8 gusht në Prishtinë nga Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Qendra Albanologjike e Tiranës.    Këto dy institucione albanologjike po bashkëpunojnë për të organizuar një konferencë shkencore me temë “Gjendja e eposit në pesë vendet ballkanike, Shqipëri, Kosovë, ...

Reportazh


2014-09-01 - 2014-09-14

Robert De Niro, Brad Pitt dhe Leonardo di Caprio, tre aktorėt sė bashku nė filmin e ri tė Martin Scorseses   Kanë filluar xhirimet në New York të projektit më të ri të regjizorit fitues të disa çmimeve Oscar, Martin Scorsese. Projekti është një film i shkurtër i cili do të përdoret për fushatën e Melco-Crown Entertainment. Skenari i këtij fimi është shkruar nga skenaristi i filmit “...

Galeri


2014-08-26 - 2014-09-30

Projektet pėr muajin shtator tė Galerisė Kombėtare tė Arteve  Sezoni veror ka qenë një sezon i suksesshëm për Galerinë Kombëtare të Arteve. Si një ndër të paktat institucione që nuk kanë pasur ndërprerje gjatë periudhës së verës, Galeria Kombëtare e Arteve  ka pasur vizitorë të shumtë, të huaj dhe vendas. Po cilët janë projektet e rradhës së kësaj gale...

Komedi


2013-09-07 - 2013-09-08

Teatri Petro Marko Në datat 7 dhe 8 shtator, në skenën e Teatrit “Petro Marko” në qytetin e Vlorës, do të shfaqet premiera e komedisë “Misteri”, një realizim i trupës së këtij teatri me regji të Jorgaq Tushes.Komedia e autorit Aldo Do Benedetti, vjen për herë të parë për artdashësit vlonjatë. Në këtë premierë do të interpretojnë Lavdimir Abilaliaj,...

Pėr tė kėrcyer


2013-03-07 - 2013-03-08

Caramel Club  Të premten në orën 23.00 Noche latina me deejay Carlos dhe animatorët profesioniste te love and dance kurse kërcimi. Çdo të premte dhe të shtunë me love and dance dhe deejay Carlos nga Panamaja....

Club


2014-03-31 - 2014-04-06

Dream City Në Dream City, ditën e shtunë me datë 5 Prill 2014, do të jëtë një atmosferë për të mos u harruar lehtë me të ftuar special MASSARI-n Music by Boocky & Gento. Mos e humbisni një fundjavë të magjishme në Dream City, ku gjithçka që do të ndodhë do të vij si suprizë për ju....

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-25

Promovohet romani i parė i Fjordaliza Peēit  Fjordaliza Peçi, e njohur me emrin e penës si Lisa Alemark, promovon librin e saj “Copëza Parajse”. Vajza e kompozitorit të njohur Aleksandër Peçi, do të lançojë  romanin e saj të parë ditën e premte, ora 17.00 në Muzeun Historik Kombëtar. Libri do të promovohet përgjatë Festivalit të Librit dhe Artit Pamor, event që do të z...

Aktivitete


2013-03-18 - 2013-03-20

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Réception francophonie: Réception Francophonie-Pritje frankofonePrésenté par le ministère albanais des Affaires étrangères et l’Organisation Internationale de la Francophonie...

Kuzhinė mesdhetare


2013-06-13 - 2013-06-29

 Bar Restorant  “Vila Palma”  është vendi ku do të gjeni shërbimin cilësor dhe  ofertat e munguara. I pozicionuar në qendër të Tiranës që prej vitit 2004, ofron ngrohtësinë  e shërbimit dhe freskinë e ambjentit. Me menu të pasura gatimi dhe oferta promocionale, “Vila Palma” është destinacioni juaj.     Ofertë Mëngjesi     L...

Club


2014-06-19 - 2014-06-19

Flori Mumajesi dhe Klajdi Haruni nė Lollipop Këtë të enjte në Lollipop Club energjia dhe adrenalina nuk do të njohin kufij, i ftuar special do të jetë Flori Mumajesi. E si për ti shtuar dozën adrenalinës tuaj, Flori nuk do të jetë i vetëm në Lollipop Club, por i shoqëruar nga solisti i “Mamicës” Klajdi Haruni, Andy Gramm dhe Robox....

Club


2014-06-24 - 2014-06-24

“Tuesday Heat”  Lizard Bar Club, ka menduar për mbrëmjen tuaj, që ajo të vijë e gjallë dhe plot ritëm. Mbrëmjen e të martës në Lizard të gjithë në “Tuesday Heat”, me muzikë të Dj Sonit & Dj Lizit. Përveç ritmeve dhe muzikës në Lizard Bar Club do të jenë edhe një grup kërcimtarësh amator, të cilët do t’ju argëtojn...

Film Drame


2014-03-25 - 2014-03-29

Kinema Millenium  “Amsterdam Express” është filmi  i zhanrit drame-romance me regji dhe skenar të Fatmir Kocit me një kohëzgjatje prej 91 minuta. Filmi ben fjalë për një shqiptarë në Amsterdam i cili është kapur mes joshjeve të qytetit të pasur,kërcënimeve të trafikantëve të seksit e droges,por edhe martesës për letra me një Hollandeze. Ndërkohë në...

Studimor


2014-08-15 - 2014-08-31

Disa fakte interesante pėr qepėn...  Sipas studiuesve spanjollë, qepa është mbretëresha e tavolinës, ku përdoret në çdo gatim kuzhine. Qepa, sidomos në shtresën e parë të saj ka fibra dhe flavonoide, të cilat mbrojnë organizmin nga sëmundjet kardiake, diabeti dhe benefiti më i madh i saj është kundër tumorit të zorrës së trashë tek meshkujt dhe tek femrat. Kërku...

Biografi


2013-04-08 - 2013-04-16

Shtėpia Botuese "Dritan"  Libri më i ri në treg "Unë Jam Zllatan Ibrahimoviç" Ky libër i kushtohet familjes sime dhe miqve të mi, të gjithë atyre që më kanë ndjekur dhe kanë qëndruar përkrah meje në ditët fatlume dhe të vështira. Dua t’u kushtoj një mendim edhe të gjithë fëmijëve, sidomos atyre që ndihen pak të çuditshëm e të ndryshëm, ...

Muzikė Live


2014-01-30 - 2014-02-02

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi ju fton në një mbremje speciale me muzikë të mirë dhe një gotë verë. Performon live muzikanti Elliot Kramer. Ju mirëpresim! Te dielën, datë 2 Shkurt, 2014, ora 19:00...

Promovim/Aktivitete


2014-07-05 - 2014-07-06

“Bylispolifonia”  Në datat 5 dhe 6 Korrik 2014, në qytetin antik të Bylisit do të zhvillohet Festivali i VI Ndërkombëtar “Bylispolifonia”. Organizimi i këtij festivali ka për qëllim ruajtjen dhe përhapjen e vlerave të jashtëzakonshme të polifonisë, kësaj vlere trashëgimtare që është një nga thesaret e paçmuara të popullit tonë. Jo më kot k&...

Club


2013-08-12 - 2013-08-14

Ambos Beach & Amazing Event, E Merkure, 14 Gusht Ora 22:00 Amazing Event & Ambos Beach organizojn: ■ NATA E BARDHE - Kemi menduar dicka jasht imagjinates tuaj dicka ndryshe qe t'ju kenaqi te gjitheve paperjashtim ku me mire se tek Ambos Beach dhe me organizimin e Amazing Event... Mendojm qe ju meritoni me shume dhe ajo nate duhet te jete dicka speciale qe cdokush si durrsak, si turist, si emigrant ta kujtoj kete event madheshtore gjithesesi te ftuar ate nate do jene: Ermal Mamaq...

Club


2013-02-05 - 2013-02-06

Big Ben  Të mërkurat në Big Ben lindën e u rritën me të, duke e kthyer Big Benin në një nga skenat më të dashura të qytetit, ku mjaft artiste vendas e të huaj i kanë dhënë jetë mesjavës. Vedat Ademi dhe banda e tij ju pret....

Film Drame


2014-02-17 - 2014-02-21

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi Ditën e mërkurë 19 Shkurt, ora 19:00, Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Shqipëri dhe Institutin Francez, shfaq filmin “Le Combat dans l’île” (Fire and Ice). Ky film është realizuar me regji të Alain Cavalier, është i vitit 1961, zgjat 119 minuta, dhe është në frengjisht me subtitrat anglisht....

Aktivitete


2013-03-19 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Atelier: dépliants préparés par les élèvesAtelie, fletëpalosje të përgatitura nga nxënësitPrésenté par l’école Kolin Gjoka’...

Club


2014-03-04 - 2014-03-11

Lollipop  Ditën e mërkurë në date 5 mars  2014 në Lollipop nuk do të mungojnë suprizat. Parashikohet që nata e 5 marsit  do të jetë ndryshe nga të tjerat ! Një energji pozitive që do t’iu shoqërojë gjatë gjithë mbrëmjes, të gjithë ju që do të bëheni pjesë e Lollipop në DRUNK IN FUN, MUSIC BY: ADAM REEVES. Ndërkohë, mbrëmjen e së en...

Film Komedi


2014-03-31 - 2014-04-19

Kinema Imperial  Fituesi i çmimit Oscar si filmi më i mirë i huaj si dhe një ndër filmat më të pëlqyer të festivalit të Cannes ,i zhanerit komedi,dramë,”The Great Beauty” i Paolo Sorrentino shfaqë jetën e një 65 vjecari Jep Gambardella (Toni Servillo), një gazetar i famshëm dhe një beqar që frekuenton jetën e natës në Romë. Jep është shumë i kën...

Artistik


2013-10-04 - 2013-10-11

Botimet M&B   Autori: Naim Berisha Titulli i librit: Gjindja kishte ngrënë egjër - Libër me haiku Nr. faqeve: 96 Çmimi: 300 lekë   Përshkrimi: "Gjindja kishte ngrënë egjër " është një libër i veçantë poetik në krijimtarinë e Naim Berishës. Libri përmban më shumë se 180 hajke, një llojë vjershërimi trevargësh, që origjinën e ka n&eum...

Muzikė Live


2013-03-07 - 2013-03-07

Il Gusto Club   Il Gusto Club ju fton në mbrëmje, të argëtoheni me ne nën tingujt e muzikës Live. Një repertor i përzgjedhur i muzikës Shqipetare dhe asaj të huaj, nën interpretimin e vokalisteve të talentuara: Ertila Koka dhe Gresa Gjocera duke shoqëruar në piano bar Alban Xhomaqi do të krijojnë një atmosferë të zjarrtë dhe një mbremje të paharrueshme. Il Gusto ju mirëpr...

Club


2013-05-08 - 2013-05-11

I LOVE HIP-HOP  KËTË FUNDJAVË NË PEOPLE BARKEMI KENAQËSINË TJU PREZANTOJMË : <><><><><><><><><><><>FRIDAY MR.SKAVILLAGE (TRIESTE ITALY)një DJ me shumë experiencë në skenën ndërkombëtare+ Positive Cuts ( your dancing machine) <><><><><><><><><><><>DHE TË SHTUNËNAni Copani (Money &a...

Album


2014-07-07 - 2014-07-20

Gold AG i kėndon Shkupit.  Rep artisti Gold AG  edhe kësaj here ka shfrytëzuar gjendjen e keqe në Shkup në këngën e tij më të re. Reperi i cili në të gjitha tekstet e këngëve të tij trajton tematika sociale, këtë herë i këndon ngjarjeve dhe protestave të përgjakshme që ndodhën në Shkup. Kënga titullohet “Shkupi” dhe vetëm dy ditë pas lanç...

Promovim/Aktivitete


2014-08-15 - 2014-08-31

Gentian Koēi pjesė e Festivalit tė Filmit nė Sarajevė.  Starton sot në kryeqytetin boshnjak, edicioni i 20-të i Festivalit të Filmit të Sarajevës. Në mesin e shumë filmave, do të shfaqet edhe projekti filmik i regjisorit Gentian Koçi “Dita zë fill”. Ky projekt, i cili po ecën mjaft mirë, është në mesin e 14 projekteve nga 200 pretendentë për tu prezantuar në platformën “Ci...

Muzikė Live


2014-08-02 - 2014-08-06

Alban Skėnderaj promovon klipin e ri  Këngetari Alban Skenderaj ka zgjedhur Kosovën, më saktësisht Prishtinën, për të promovuar klipin e ri të tij “24 orë”. Sot këngëtari bashkë me DJ Dalool do të performojnë në Industry Club në Prishtinë ku do të shfaqet dhe videoklipi i ri. Në këtë mbrëmje të veçantë Albani do të performojë dhe live disa...

Konkurs


2013-08-02 - 2013-08-02

Red Bull Thre3Style Albania Red Bull sjell për herë të parë në Shqipëri: Red Bull Thre3Style – konkursi botëror për DJ! Te premten, më 2 Gusht, ora 23:00 në Folie Terrace RED BULL THRE3STYLE ALBANIA 6 DJs, secili luan për 15 minuta 3 zhanre të ndryshme muzikore... DJ fitues nga Shqipëria do të konkurrojë në Finalen Botërore të Red Bull Thre3Style në Toronto, Kanada! ...

Festival


2014-09-11 - 2014-09-13

Festivali i Letėrsisė nė Kosovė. Poezi, rock dhe blues buzė liqenit nė Orllan   Edicioni i katërt i Festivalit ndërkombëtar të Letërsisë në Orllan (FLO) do të sjellë këtë javë poet, shkrimtar, muzikant, artist dhe adhurues të kulturës tek  Liqeni i Batllavës. Sot deri më 13 shtator, autor e muzikant  vendas e të huaj do të ndajnë krijimet e tyre me adhuruesit e kulturës në nj...

Panair


0201-04-25 - 2014-04-26

Organizohet Panairi francez i produkteve Ushqimore dhe Agrikulturės   Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Francë Shqipëri do të organizojë në datat 25-26 Prill Panairin e Ushqimit dhe Agrikulturës. Ky aktivitet do të zhvillohet në ambientet e Hotel Sheraton Tirana, ku të pranishëm do të jenë jenë z.Alain  Richard, ish-ministër, përfaqësues special për diplomacinë ekonomike n&e...

Album


2014-06-26 - 2014-07-02

Elita 5 lanēoi videoklipin “Mė fal”Grupi i njohur shqiptar Elita 5 ka lançuar videoklipin e këngës më të re “Më fal”. Muzika dhe aranzhmani janë bërë nga Virus ndërsa teksti nga Fatmir Muja. Kjo këngë i takon albumit më të ri të grupit të titulluar “Mohikani i fundit” i cili është kryer me 23 maj. Ky album është realizuar pas një pune disa vjeç...

Roman


2013-06-28 - 2013-06-28

Dudaj Botime, “A ekziston “përgjithmona?” – më kishte pyetur. Të kisha shtrënguar pas vetes me më shumë forcë. Nën shtresën e bluzave, pulovrave dhe xhupit, kisha ndier të gjallë dhe të ngrohtë trupin tënd të hajthëm. “Ekziston vetëm “përgjithmona”, të isha përgjigjur.Ky ishte pakti i dashurisë dhe jetës, filli i pazgjidhshëm mbi të cil...

Club


2013-04-09 - 2013-04-12

Urgjenca Bar   11 Prill, Urgjenca ju pret si çdo të enjte, për të kaluar një natë të gjatë me muzikën e VIN VELI-t dhe cocktail-et e KLID kacurrelit ;) JU MIRËPRESIM...!!...

Koncert


2013-04-17 - 2013-04-22

Eda Zari  Balkan trafik Festival, tashmë një festival i njohur vjen në edicionin e 7 në Bruksel, Belgjikë. Pjesëmarrëse në këtë aktivitet që do të na përfaqësojë, do të jetë edhe këngëtarja jonë e njohur Eda Zari. Stili i saj unik në të kënduar përbën një element të veçantë. Këngët e saj të cilat i shkruan vet, kërkojnë ...

Aktivitete


2013-07-13 - 2013-06-14

HIGH ALBANIA MOUNTAIN CLUB Ngjitje ne majen me te larte te Greqise, majen e Olimpit Dita pare ( Tirane-Kapshtice-Olimp) Nisja nge Tirana ne oren 5.00 am dhe takimi si gjithmone mbrapa pallatit te Kultures tek Play Bar. Mbas kalimit te kufirit te Kapshtices do te vazhdojme udhetimin tone me autobuz deri ne kembe te malit te Olimpit ne lartesine 1100m. Pas nje pushimi per te ngrene dreken do te fillojme ecjen tone deri tek shtepia e alpinisteve A(rifugio A) ku do te kalojme naten...

Sfilatė


2013-03-30 - 2013-05-31

Moda e këpucëve- çizme të hapura te gishtërinjtë   Ҁizmet po bëhen  gjithnjë e më popullore në  rradhët e këpucëve të grave  dhe për stinën  pranverë 2013, çizmet e hapura janë shumë “in”. Ato jo vetëm ju lënë mundësi për te ekspozuar gishtërinjtë, por njëkohësisht edhe zbukurojne kyçin e...

Promovim/Aktivitete


2014-01-24 - 2014-01-26

Ministria e KulturesAkademia e Shkencave, Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Këshillin e Muzikës Shqiptare dhe Qendrën Kulturore “ÇESK ZADEJA”   organizojnë:   Promovimin e CD-së “ALBANIAN MEMORIES” dhe koncert me muzikë violinistike shqiptare nga Klajdi Sahatci në violinë dhe Dhurata Lazo-Bejleri në piano . Krijimet muzikore shqiptare të një grupi të njohur kompozito...

Artistik


2014-03-20 - 2014-03-31

Festivali Ndėrkombėtar i Folklorit Ansambli “Shota” ka fituar vendin e parë në edicionin e 59-të të Festivalit Ndërkombëtar të Folklorit në Agrigento të Sicilisë në Itali, i cili është mbajtur prej 11 deri më 17 mars. Trupa artistike e valltarëve nga Kosova ka ngadhënjyer në këtë festival në mesin e 13 ansambleve nga vendet e ndryshme të botës. Pas ansamblit kombë...

Ekspozitė


2013-03-18 - 2013-03-19

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE KORÇA Mardi  19 Mars 2013-E martë 19 Mars 2013    12:00 Collège Stavri Themeli-Kolegji Stavri Themeli Spectacle / exposition: Dix mots de la Francophonie Spektakël dhe ekspozitë rreth dhjetë fjalëve të Frankofonisë Présenté par l’école Shkendie Rusi ...

Promovim/Aktivitete


2014-03-24 - 2014-03-25

Tirana Ekspres  Ditën e  martë më 01.04.2014 vijne te performojne ne Tirana Ekspres, Projeto Sarava (Brasil). Pranvera ne Ekspres vjen me arome Brasiliane ! Mos e Humbisni !...

Komedi


2014-02-04 - 2014-02-14

Teatri Kujtim Spahivogli  “Djemtë gazmorë”, premiera e re në Teatrin “Kujtim Spahivogli” Shfaqja do të jepet me 14 shkurt   Prej ditësh në Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, (ish Teatri i Komedisë) aktorët Robert Ndrenika dhe Viktor Zhusti janë duke zhvilluar prova për një shfaqje të re. Komedia “Djemtë gazmorë” e autorit amerikan Neil Simon, ësht&...

Pikturė


2014-01-31 - 2014-02-07

Muzeu Historik Kombėtarė  Është hapur Sallonin e Ekspozitave, në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita e pervitshme “Nëntor 16″, me pjesëmarrjen e piktorëve të traditës dhe atyre më të rinj. Kjo ekspozitë vijon të jetë e hapur deri më datën 7 shkurt 2014 nga ora 18:00- 20:00.   Kjo është një ekspozitë e përvitshme, e cila është hapur në sallën e ek...

Studimor


2014-02-14 - 2014-02-28

Limoni rregullon tensioninNjë mënyrë mjaft e suksesshme për uljem e tencionit të lartë të gjakut, është lëngu i limonit. Sëmundja e hipertensionit, është lëngu i limonit. Sëmundja e hipertensionit, është pasojë e çrregullimeve të funksioneve të aparateve nervore qendrore, që marrin pjesë në rregullimin e presionit të gjakut. Por ajo mund të shfaqet edhe me rritj...

Ekspozitė


2014-05-30 - 2014-05-30

"Pranverė e Art" Art Galeri E.RIRA hap ekspozitën “Pranvere e Art”. Kjo ekspozitë hapet  me punime të realizuara në qeramikë dhe pikturë me një kohështrirje nga viti 2009-2014, nga 13 artistë të vegjël. Zhvillimi i talentit të tyre në këto gjini të artit është ndjekur me vëmendje nga stafi i specializuar i galerisë....

Konkurs


2013-05-16 - 2013-05-20

Ambasada e Francės dhe Aleancat Franceze A l'occasion du lancement de la Culturethčque-Albanie, l'Ambassade de France et les Alliances franēaises en Albanie organisent un grand jeu-concours sur Facebook. Découvrez la nouvelle plateforme de la culture francaise en ligne "CULTURETHEQUE" et testez vos connaissances sur la culture franēaise pour gagner une tablette tactile et des abonnements d'un an ± la Culturethčque. Les gagnants du concours seront récompens&e...

Club


2013-02-16 - 2013-02-17

Mumja Club Rikthehet të shtunën e 16 shkurtit kombinimi " i rrezikshëm". Shansat janë që e diela të kalojë sa hap e mbyll sytë, kështu që të shtunën "all in" e kështu " rreziqesh" paçim gjithmonë. Music by ALDO & Mickey....

Film Aksion


2013-05-07 - 2013-05-15

Kinema Imperial  “Pain & Gain” në Kinema Imperial Banda Sun Gym Gang e përbërë nga disa trupa bodybuilding Daniel Lugo dhe Adrian Doorball, do të përpiqen të rrëmbejnë një biznesmen të pasur, Victor Kershaw. Me ndihmën e një krimineli të ri, PaulDoyle, banda ja arrin qëllimit që të kalojë të gjitha aksionet e Victor në favorin e tyre. Mirëpo, gjithcka do të ndryshoj...

Aktivitete


2013-03-18 - 2013-03-20

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle: Journée francophone, chants, poésies, dessins sur le thème des dix mots.Ditë frankofone, këngë, poezi, vizatime me temë mbi dhjetë fjalët e frankofonisë.Présenté par le collège Edith Durham...

Ekspozitė


2014-05-20 - 2014-05-25

Atelierit tė Pikturės sė KavaletitGaleria FAB, ka çelur ekspozitën e Atelierit të Pikturës së Kavaletit. Pedagogu udhëheqës në këtë ekspozitë është Edi Hila. Kjo ekspozita do të rrijë e hapur deri me datë 25 maj....

Portret


2014-03-11 - 2014-03-27

Besnik Hasik Drejtuesit e Anderlechti kanë shkarkuar tranjerin aktual John van den Brom. Vendimi është marr pasi kampionët e Belgjikës kanë humbur ditën e shtunë kundër Leuven (skuadër e rënditur 15 kampionat),. Drejtimi skuadrës i është besuar ish futbollistit shqiptar, Besnik Hasik, i cili ka mbuluar rolin e zëvëndës tranjerit të Anderlecht që nga viti 2008....

Aktivitete


2013-03-19 - 2013-03-19

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Café littéraire: Les professeurs de l’université Aleksander Xhuvanifêtent le centenaire de la naissance d’Albert CamusPedagogët e universitetit Aleksander Xhuvanifestojnë njëqindvjetorin e lindjes së Albert KamysPrésenté par l’Université Aleksander Xhuvani                  ...

Festival teatri


2013-07-20 - 2013-07-23

Festivali Ndėrkombėtar i Teatrit “Butrinti 2000”,Vazhdon festivali “Butrinti 2000” Këtë muaj, qytetarët e Tiranës që mund të jenë duke pushuar në bregdetin e bukur të Sarandës, në jug të Shqipërisë, nëse sigurojnë ftesa, kanë mundësinë të shijojnë edicionin e 12-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Butrinti 2000”, i cili ...

Koncert live


2013-03-22 - 2013-03-23

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Concert de Rap: Edi Casabella (voir P.2) Présenté par l’Ambassade de France, l’antenne de l’Alliance Française de Tirana à Berat et la Mairie de Berat...

Koncert live


2014-03-11 - 2014-03-31

14 Marsi, Ministria e Kulturės prezanton kalendarin e aktiviteteveMinistria e Kulturës, Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, në bashkëpunim me bizneset kanë hartuar një kalendar të pasur veprimtarish në Ditën e Verës. Në bashkëpunim me institucionet artistike, bizneset, etj, Tirana do të krijojë disa sheshe, lulishte dhe kënde arti, ku qytetarët e Tiran&e...

Studimor


2014-02-07 - 2014-02-28

Bima e lirit shėron djegietBima e lirit është një ndër më të njohurat që ka dhënë rezultate në mjekimin e plagëve, edhe kur ato shoqërohen me qelb dhe kore. Për këtë qëllim përdoren farat e bimës, të cilat janë të pasura me mucilagjene, pektinë, vaj, enzima. Për përgatitjen e brumit me farat e lirit këshillohet që më parë të njomen me ujë t&eum...

Club


2013-07-06 - 2013-07-06

THE CODE & DREAM CITY★★★★★★★★★★★★★★★★THE CODE & DREAM CITY prezantojne:Performance Live nga★ MOSSANO & ELA ROSE ★★Support by - DJ GENTO★★★★★★★★★★★★★★★★★▶Balerina sensuale ;)▶show vizual▶efekte specialedhe shume surpriza te tjera.......

Muzikė Live


2013-04-29 - 2013-05-11

Dren Abazi & Zig Zag Orchestra @ Diesel Hall     Diesel Hall prezanton:   Dren Abazi & Zig Zag Orchestra         E Premte, 10 Maj 2013, 22:00...

Club


2014-02-11 - 2014-02-15

Dream City Këtë të shtunë me datë 15 shkurt organizon një mbrëmje të paharrueshme. NANA - REMEMBER THE TIME @ DREAM CITY...

Pėr tė kėrcyer


2013-07-25 - 2013-07-31

Hotel Rogner,  Humbisni midis kërcimeve në një mbremje të nxehtë në Rogner Hotel Tirana në festën tonë ekskluzive „Nata Latine „ ! Do e gjeni veten midis ritmeve ekzotike Latine ndërsa kërcimtarë profesionistë nga Latin Beat Club do t’ju mësojnë dhe kërcejnë me ju hapat pasionantë të salsa, tango, cha cha cha … Do të ndiheni të llastuar nga kokteilet e vecant...

Studimor


2014-08-15 - 2014-08-31

Vaji i arrės sė kokosit, njė vaj magjik!!!  Vaji i kokosit është një nga produktet më të mrekullueshme natyrore për shëndetin, lëkurën dhe flokët tanë. Vaji i kokosit ndihmon për të ushqyer flokët e dëmtuar, duke mbajtur skalpin e kokës pa zbokth dhe vepron si një zbutës fantastik. Nëse ju doni të përfitoni nga ky produkt i mrekullueshëm natyror për flokët tuaj, at...

Poezi


2013-10-04 - 2013-10-11

Botimet M&B   Autori: Naim Berisha Titulli i librit: Shpirti i heshtur - Poezi lirike Nr. faqeve: 112 Çmimi: 300 lekë   Poezia lirike është në karakterin e autorit, plot befasi dhe shkruar bukur. Është e thjeshtë dhe e kuptueshme me plot muzikalitet. Në këtë vëllim përfshihen 85 vjersha, pothuajse, të gjitha lirike, të shkruara në vende dhe kohë të ndryshme në këto n...

Film Drame


2014-02-10 - 2014-02-18

Instituti Italian i KulturėsDitën e martë, 18 shkurt, ora 10:00, Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi në bashkëpunim me Institutin Italian të kulturës, shfaq filmin “Roma città aperta” të Roberto Rossellinit. Filmi dramatik, i konsideruar si manifestimi i neorealizmit, është njëri prej veprave madhore të kinemasë botërore, me interpretimin e paharrueshëm të Anna Magnani në rolin e Pin&eum...

Portret


2014-02-19 - 2014-03-06

Adnan Januzaj Burime të afërta me Adnan Januzaj kanë bërë të ditur se futbollisti ka refuzuar ftesën e Federatës së Kosovës për miqësoren kundër Haitit, e cila do të zhvillohet më 5 mars. Talenti i ‘Red Devils” për momentin është përqëndruar tek klubi i Manchester United. I riu Januzaj kërkohet nga disa përfaqësuese, si Belgjika, Turqia, Shqipëria, Kosova. ...

Artistik


2014-03-25 - 2014-03-27

Galeria e Arteve Fier  Galeria e Arteve në Fier, ditën e enjte datë 27 mars 2014, ora 18: 00, ccel ekspozitën personale të piktorit vlonjat Edmond Kojani. Piktori Kojani e ka titulluar këtë ekspozitë “Pranverë 2014”....

Muzikė Live


2014-06-27 - 2014-06-27

Eugent Bushpepa live nė Charl's Bistro  Mbrëmjen e sotme, këngëtari i mirënjohur i muzikës rock në Shqipëri, Eugent Bushpepa do të mbushë mbrëmjen tuaj me plot ekspresivitet. Muzika rock do të mbizotërojë në çdo skaj të Charl's Bistro, duke filluar nga ora 23: 00. Eugent Bushpepa është i njohur tashmë për veçantinë dhe frymën që përcjell me këngët d...

Club


2013-07-25 - 2013-07-25

Lizard Bar,    HE IS BORN TO ROCK ★ RENIS GJOKA ★ BAND ★ LIVE ★ @ LIZARD BAR ★ THURSDAY ★ 9 PM ★ ...

Koncert


2014-08-26 - 2014-08-31

Miriam Cani rikthehet nė skenėn gjermane tė muzikės  Këngëtarja e mirënjohur shqiptare ka performuar këtë fundjavë në Fernsehgarten, program i përjavshëm argëtues, produksion i kanalit mediatik ZDF. Miriami ka kënduar versionin anglisht të këngës së saj “Shiu Im”.     Kënga “Bring the rain” është prezantuar para pak ditësh në kanalin zyrtar Youtube VEVO dh...

Reportazh


2014-09-10 - 2014-09-28

Zbulohet anija e Noes   Një ekip hulumtimi i përbërë nga ekspertë nga Turqia dhe Kina, ka gjetur “Varkën e Noes”, në malin Ararat, sipas raporteve të shtypit turk. Një nga anëtarët e grupit, dokumentaristi kinez Yang Ving Cing, tha se kishte gjetur një strukturë të vjetër prej druri në një lartësi prej 4000 metrash në malin Ararat, që ndodhet në lindje të Turqisë ...

Sfilatė


2014-03-28 - 2014-04-10

Tendencė  Balluket vazhdojnë të konsiderohen moda aktuale. Jo vetëm që zbukurojnë fytyrën, por ato nxjerrin në pah sytë, duke u dhënë një pamje rinore dhe shumë tërheqëse.Ju do të dukeni më moderne me një balluke të prerë më drejt dhe që i mbulon vetullat.Flokët duhet të jenë të shtrira. Gjatësia, deri të supi, por edhe pak më lart.Ngjyra s&rsq...

Teatėr Kukullash


2014-07-10 - 2014-08-28

Turneu veror “Kukullat”  Qendra Kombëtare e Kulturës për Fëmijë dhe Teatri i Kukullave, në kuadër të kalendarit artistik 2014,  ka nisur turneun veror me një sërë aktivitetesh kulturore në zona turistike të Shqipërisë. Premiera e re e Teatrit të Kukullave, “Princesha mbi bizele” dhe pjesa teatrale “Arushi që nuk donte muzikë” sjellin një komunikim të...

Film Drame


2014-02-28 - 2014-03-16

Kinema Millenium"Milenium" është filmi më i ri shqiptar nga Besnik Bisha dhe do të jepet premierë në kinema "Millenium", ditën e hënë me datë 3 mars 2014, në orën 18: 00. "Milenium" është një film serial, që përbëhet nga 5 seri. Në këtë film lujanë aktorë si: Ndriçim Xhepa, Ervin Bejleri, Enea Zheku, Klea Huta, Olta Gixhari, Amos Zaharia dhe Eralda Hitaj. Ky film ës...

Ekspozitė


2013-09-20 - 2013-09-27

Galeria e Arteve Shkoder   Kemi kënaqësinë t'ju ftojmë në hapjen e ekspozitës personale të Artan Draçinit "Pejsazhe të gdhendun" - ditën e premte, dt.20.09.2013, ora 17.00 në Galerinë e Arteve Shkodër. Galeria do te qendroje e hapur deri ne daten 27 Shtator. Ju mirëpresim!...

Film Romancė


2014-02-24 - 2014-02-28

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi Ditën e premte 28 Shkurt, ora 19.00.Marubi në bashkëpunim me Ambasadën e Spanjës në Shqipëri, shfaq filmin Azul Oscuro Casi Negro. Filmi Azul Oscuro Casi Negro (Blu e Errët në të Zezë ), me regjizor dhe skenar Daniel Sánchez Arévalo, me aktorë Quim Gutiérrez, Marta Etura, Raúl Arévalo, Antonio de la Torre, Eva Pallarés, Héctor Colomé, Ro...

Film Thriller


2013-04-17 - 2013-04-19

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  E PREMTJA SPANJOLLESPANISH CINEMA FRIDAY   “No Rest for the Wicked” nga Enrique UrbizuNjë triller i bazuar në bombarbimin terrorist në Madrit në 2004. Inspektori policisë santos Trinidad përfshihet në një vrasje të trefishtë por aty është një dëshmitare që mundohet te arratiset dhe mund ta fajësojë atë. Santos fillon një investigim pë...

Proze


2014-07-04 - 2014-07-31

“Pabesia e njė ambasadori nė Tiranė”   Gazetari Xhovani Shyti, vjen tek lexuesi me një libër të ri, i cili titullohet “Pabesia e një ambasadori në Tiranë”. E veçanta e subjektit të këtij libri, qëndron tek fakti se autori i ofron lexuesve  ngjarje jo të zakonta.Publikon ngjarje reale,nga ato që rëndom etiketohen si “prapaskena të jetës së përditëshme” dh...

Club


2014-09-11 - 2014-09-12

Muzikė rrok nė Lizard  Lizard rezervon netë kushtuar vetëm muzikës rrok dhe adhuruesve të saj. Në datat 11 dhe 12 shtator, ora 22:00, muzikë live, nga grupi i muzikës rrok, Na si dhe nga DJ Sony dhe Dj Lizi.    Grupi NA është një nga grupet më vjetra të muzikës rrok në Shqipëri. Prej gjashtë vitesh të vendosur në Tiranë, ata performjnë live në disa  nga pubet e kr...

Aktivitete


2013-09-23 - 2013-09-29

Festivali i Filmit pėr tė Drejtat e Njeriut   Festivali i Filmit për të Drejtat e Njeriut në Shqipëri (IHRFFA) do të mbahet në Akademinë e Filmit Marubi në Tiranë nga data 23 deri ne  29 shtator. Ky aktivitet i përvitshëm shërben si një platformë kulturore për ndërgjegjësimin e qytetarëve dhe opinionit publik në lidhje me çështjet e të drejtave të njeriut. Festival...

Aktivitete


2014-07-25 - 2014-08-30

40 vjetori i seminarit tė albanologjisė  Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare do të shënojë këtë vit 40 vjetorin e themelimit të tij në Prishtinë. Seminari do të hapet zyrtarisht më 18 gusht dhe do të zhvillojë punimet e tij deri më 30 gusht. Punimet e seminarit siç është traditë do të përfshijnë kurse intensive të m...

Aktivitet Sportiv


2013-09-21 - 2013-09-22

Rock Star Energy Drink Albania organizon: Super Moto and Drift Show Jeni gati per te ndjekur nje super performance ne sheshin “Nene Tereza”? Motorrat jane nxehur, po pergatitemi per te xhiruar gomat. Diten e shtune ne oren 14.00 provat e lira, ndersa te djelen po ne te njejten ore jane provat zyrtare. Mos mungoni ne kete show gare!   Ju mirepresim!...

Club


2013-08-12 - 2013-08-12

Fontana al mareSonte, 12 Gusht ora 22:00 ne Fontana al Mare,  ejani te shijoni muziken e DJ Aldo & Adam Clay!!! Filloni javen me energji ne Fontana al Mare....

Club


2013-02-12 - 2013-02-15

Bar Moska 14 Shkurt ora 22 It's Moska Time, Muzike live me të ftuar e kësaj nate. Travel Plan Band Niki & Flori and Petrika Zoga. Për të gjithë ata që festojnë ndryshe...

Film Drame


2013-02-08 - 2013-02-15

Premierë “Flight” në Millennium  Ju ka munguar Denzel Washington? Ja ku vjen me rolin e tij më të ri në ekranin e madh të kinemasë Millennium prej datës 8 shkurt, një rol i kalibrit Oskar, përderisa pas katër vitesh e rikthen aktorin e njohur me një nominim në kategorinë e aktorëve më të mirë të vitit. Washington luan komandantin Whip Whitaker, pilot me përvojë, i c...

Studimor


2014-02-28 - 2014-03-31

Njė gotė nė ditė dhe zemra juaj do jetė "si e re"!Një gotë qumësht në ditë mund të reduktojë me 1/5 mundësitë për të vdekur nga infarkti apo goditjet në zemër. Studiuesit e Universitetit të Reading dhe Cardiff në Britaninë e Madhe, analizuan 324 studime shkencore lidhur me efektet e konsumimit të qumështit. “Studimi ynë kishte si qëllim të verifikonte nëse pirja e qumështi...

Reportazh


2014-09-11 - 2014-09-28

“Destiny”, loja elektronike mė inovative  Dalja e parakoshme e ‘Destiny’, lojës elektronike më të dashur për të rinjtë, ishte një surpizë dhe nga ana ekonomike. Ajo erdhi si loja më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë. Në pritje të saj shumë të rinj u mblodhën duke pritur me padurim mundësinë për të patur këtë video game të sjellë nga prodhues...

Roman


2013-05-24 - 2013-05-24

Shtepia Botuese "Dudaj" Në kohën e fluturave nga Julia Alvarez Më 25 nëntor të vitit 1960, tri motra të bukura u gjetën pranë "Jeep"-it të tyre të shkatërruar në fund të një humnere në bregdetin verior të Republikës Dominikane. Gazeta zyrtare shtetërore e raportoi vdekjen e tyre si aksidentale. Por nuk përmendi që motra e katërt jetonte ende. Nuk shpjegoi gjithashtu se motrat ishin midi...

Film Drame


2014-02-04 - 2014-02-14

Rrjeti i kinemave Imperial. Që nga data 1 shkurt po shfaqet ne kinema Sheraton 1, filmi “Labor Day”. Filmi do të shfaqet në kinema deri në datën 14 shkurt, nga ora 20:30 – 22:00 dhe në kinema Kristal 1 nga ora 21: 00- 22: 50. “Labor Day”, është një film që klasifikohet në gjininë e dramës, dhe ka në thelb të subjektit të tij historinë e Henry Wheeler që luhet nga akto...

Club


2013-08-15 - 2013-08-17

Fly Room, Top Performance Guaranteed @ Fly Room E enjte & E premte & E shtune DJ A.M.D Ju mirepresim!...

Artistik


2014-07-03 - 2014-08-14

Summer Fest 2014  Mbrëmjen e sotme, në orën 21:00 në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë në kuadër të “Summer Fest 2014”, pritet të performojnë këngëtarët Ana Kabashi, Florent Arabashi, Eugent Bushpepa, Grupi Troja si dhe këngëtarja e mirënjohur e estradës shqiptare Adelina Ismaili. Përveç tyre në skenë përpara publikut do të paraqiten ed...

Club


2014-06-25 - 2014-06-25

Grupi LYNX nė Charl’s Bistro.  Për të shijuar muzikën e vërtetë rock nga grupi simpatik LYNX, mos mungoni sonte në Charl’s Bistro. Grupi LYNX dinë të bëjnë gjithmonë përvete publikun jo vetëm me muzikën, këngët dhe atmosferën që ata krijojnë, por edhe me ëmbëlsinë e tyre që i karakterizon secilin prej pjesëtarëve të grupit. Për të shiju...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-24

Promovohet "Dieta?! Jo vetėm" i Anilla Kalleshit  Dietologia Anila Kalleshi promovon librin  “Dieta? Dhe jo vetëm”.  Aktiviteti i prezantimit  do të mbahet sot,  në orën 18.00, në ambientet e Hotem Mondial.  Drejtuesja e një prej qendrave të dobësimit më të njohura në vendin tonë ka botuar librin e saj të tretë. Dy librat e mëparshëm “Si të dobësohemi?&rd...

Pėr tė kėrcyer


0000-00-00 - 0000-00-00

Caramel Club   Të premten në Fiesta Latina Redbull editions do prezantojë për ju produktin e ri vetëm për love and dance Redbull ofron produktin e saj të ri falas. Pas orës 23.00 Noche latina me Deejay Carlos dhe animatorët profesioniste te love and dance kurse kërcimi. Çdo të premte dhe të shtunë me love and dance dhe deejay Carlos nga Panamaja....

Club


2014-04-16 - 2014-04-19

Dream City Java nuk mbaron pa surpiza në Dream City, ndaj edhe këtë të shtunë si gjithmonë do të jeni në një atmosferë ekspresive dhe adrenalina rritet në çdo sekond që kalon. Muzika i është bësuar DJ SARDI-t, i cili është ndër dj më në zë të momentit. Por jo vetëm kaq mbrëmjen e së shtunës, do t’ju shoqërojnë dhe balerina sensuale, sho...

Festa kombėtare


2013-11-28 - 2013-12-01

Teatri KombėtarPROGRAMI I FESTIMEVE TE NATES SE BARDHE NE TEATRIN KOMBETAR   ORA 18.00 HAPJA ZYRTARE E FESTIMEVE NE HOLL 60 MINUTA BANDA E SHKOLLES SE MESME TE PERGJITHSHME “PARTIZANI” DISPOZITIVE ME FOTO NGA ARKIVA E SHFAQJEVE TE TEATRIT KOMBETAR PARADE ME KOSTUME NGA SHFAQJET E REPERTORIT TE TEATRIT BAR I HAPUR - KOKTEIL  ORA 19.00 NE SKENEN E TEATRIT KOMBETAR MONODRAMA “JOHAN PADAM DHE AMERIKAT” NE INTERPRETIMIN E ARBEN DERHEMIT DHE REGJI TE MILTO KU...

Artistik


2014-04-05 - 2014-04-20

Teatri Kombėtar    Përgjatë dy fundjavava të ardhshme në Teatrin Kombëtar do të vihet në skenë shfaqja  “Lojë Martese” , vepër kjo nga Edward Albee. Përkatësisht në datat 11,12 e 13 Prill, dhe fundjavën tjetër nga 18-20 Prill, shfaqja do të luhet në orën 19:00.   Një grua amerikane që bashkëshorti e tradhëton me sekretaren e tij do të kërk...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-15

“Shkrimtarėt e shekullit” promovohet nė Kosovė  Rudina Xhunga kapërcen kufijtë e Shqipërisë me “Shkrimtarët e Shekullit”. Gazetarja, njëkohësisht edhe shkrimtare,  promovon sot librin e saj edhe në Kosovë. Aktiviteti i prezantimit librit do të zhvillohet në Mitrovicë, në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, në orën 18:00. Libri i Xhungës sjell ...

Aktivitete


2013-07-20 - 2013-08-18

Birra Korca Festa e birrës në Korçë,  Në datën 18 gusht fillon në Korçë Festa e Birrës, një aktivitet i përvitshëm në ketë qytet. Pjesë e aktiviteteve që do të zhvillohen me këtë rast do të jetë edhe një koncert i kitaristit të grupit legjendar të muzikës rock, “Guns ‘N Roses”, Ronald Jay Blumenthal, i njohur me emrin Ron "Bumblefoot...

Studimor


0000-00-00 - 2014-05-10

Lėngu i limonit dhe uthulla e mollės, tė domosdoshėm pėr fytyrėn  Lëngu i limonit jo vetëm që sjell një reduktim të akneve, por edhe ndihmon për t’i dhënë lëkurës ndriçim. Për efektivitet maksimal, lëngu i një limoni të shtrydhur duhet të aplikohet në pjesët ku ju keni akne dhe ta lini të veprojë për të paktën 15-20 minuta, para se ajo të lahet. Uthulla e moll...

Club


2013-09-19 - 2013-09-19

Urgjenca Bar   " LET THE MUSIC PLAY WITH SARDI DEEJAY" URGJENCA ju pret ne 19 Shtator, per te kaluar nje nate te bukur ne shoqerine e muzikes me te mire nga Deejay SARDI dhe shijes se Amstel RADLER Ju mirepresim!...

Panair


2013-06-19 - 2013-06-22

Pallati I Kongreseveorganizon panairin " Inter Food and Drinks" MCAct shpk me mbeshtetjen dhe bashkepunimin e Ministrise se Bujqesise Ushqimit dhe Mbrojtjes se Konsumatorit te Shqiperise, Bashkimit te Dhomave te Tregtise dhe Industrise se Shqiperise, Dhomen e Tregtise dhe Industrise se Tiranes, etj.    INTER FOOD and DRINKS Expo ne Shqiperi do te bashkoj e operatoret e Ballkanit te ballafaqojne nevojat mbi produktet dhe brendet nderkombetare. Me i madhi dhe me i rendesishmi mbi ...

Artistik


2014-03-03 - 2014-03-18

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit  Edicioni i pestë “Simfonia e Jetës”,  një aktivitet artistik, i cili ka si qëllim të nxjerrë në pah rolin e gruas në formimin e një kombi do të organizohet  në datat 7-8 mars në Teatrin e  Operas dhe Baletit, në Tiranë . Ai do të  prezantohet nga  moderatorja e  njohur Suela Demiri. Ky  program i larmishëm do të &...

Aktivitete


2014-09-04 - 2014-09-30

Kalendari i sezonit tė ri tė Teatrit tė Operas dhe Baletit  Kalendari artistik për këtë sezon, do të ketë në përmbajtje disa opera dhe balete të cilat janë mjaft të njohura dhe që kërkohen vazhdimisht nga publiku. “ La traviata” nga Verdi, “La Boheme” dhe “Toska” nga Puçini, “Cossi fan Tutte” nga “Mozart” dhe mjaft shfaqe të këtij kalibri do të ...

Festival


2014-02-11 - 2014-02-23

The Berlin Independent Film Festival Filmi i regjisorit kosovar Nart Zeqiraj vazhdon rrugëtimin në  “The Berlin Independent Film Festival” i cili po zhvillohet në Gjermani.Ky film deri tani është prezantuar në 21 festivale të ndryshme nëpër botë dhe ka fituar 7 çmime ndërkombëtare. Filmi “Zibidi” i regjisorit Nart Zeqiraj është kualifikuar për të marrë pjesë n&eum...

Studimor


2014-04-09 - 2014-04-16

UET PRESS Libri “Kurthet e papunësisë” i akademikut Kosta Barjaba, profesor në Universitetin Europian të Tiranës, vjen në një moment kur në Shqipëri, por dhe në botë, analizat, propozimet dhe zgjidhjet për çështjen e punësimit dhe papunësisë janë në fokus më shumë se kurrë. Eksperiencat e spikatura mësimdhënëse të autorit në nivel ndër...

Sfilatė


2014-04-01 - 2014-04-10

Sfilatė  Këpucët balerina mund të kombinohen me çdo veshje.Modelet e balerinave më të përdoruara edhe nga vipat, në përditshmërinë e tyre, janë dizajnet me ngjyra mbizotëruese edhe për këtë sezon.Balerinat duket se nuk do të dalin kurrë nga moda. Edhe për sezonin pranverë – verë 2014 stilistët sugjerojnë që të kemi sa më shumë të tilla, qofsh...

Aktivitete


2014-04-04 - 2014-04-09

Tirana Ekspres 5 Ritmet : meditim nëpërmjet kërcimit. Nëse doni të zbuloni një hapsirë ku nëpërmjet lëvizjes dhe kërcimit përgjatë një vale me 5 ritme të lironi mendjen dhe trupin nga të gjitha peshat e jetës së përditshme, atëher mos mungoni në Tirana Ekspres. "Kërce Valën" është frymëzuar lirshëm nga lëvizja 5 ritmet e krijuar nga Gabrielle Ro...

Club


2014-02-11 - 2014-02-18

Lizard Bar TiranaLizard Bar Tirana,  sot me datë 11 shkurt organizon një mbrëmje të paharrueshme, me dj Sony, dhe dj Lizi, me këngë të përzgjedhura vetëm për qefin tuaj. ...

Club


2013-04-29 - 2013-05-01

WHY NOT ? @ LOLLIPOP   UNIZKM'S BACK!   SPECIAL GUEST: DJ ALDO      ...

Film Komedi


2014-02-12 - 2014-03-30

“Taksisti”, seriali mė i ri shqip nė Digjitalb Tema të ndryshme që prekin përditshmërinë dhe hallet e shqiptarëve në Tiranë, Prishtinë, Shkup apo Preshevë, do të trajtohen në mes të një taksisti dhe klientëve të tij teksa udhëtojnë nga një vend në tjetrin. Ky është skenari i serialit që nisë xhirimet këtë të premte, dhe që do të shf...

Festival


2014-09-21 - 2014-09-28

Festivali Ndërkombëtar i Filmit për Fëmijë, Adoleshentë dhe Studentë Edicioni i 5-të i Festivalit Ndërkombëtar i Filmit për Fëmijë, Adoleshentë dhe Studentë, ”AniFest ROZAFA 2014”, do të nisë më 21 shtator dhe do të mbyllet më 28 të po këtij muaji.   Në festival kanë ardhur 500 filma me metrazh të shkurtër, artistik dhe të animuar nga 55 ...

Film Aksion


2014-03-14 - 2014-03-31

Akademia e ArteveDitën e hënë datë 17 mars ora 18:00, shfaqen në sallën e madhe të Akademisë së Arteve , filmat e diplomanteve të parë në dëgën Master Regji Filmi e TV. Filmat janë të zhanreve të ndryshëm si komedi, dramë, absurd, romancë dhe aksion. Autorë të filmave janë Suela Bako, Aldi Karaj,Franc Priska,Briselda Shehu, Ergys Lubonja, Spiros Lena, Fatjon Xhika, Eralda Itaj, ...

Kampionat


2014-04-25 - 2014-04-30

Majlinda Kelmendi shpallet kampione Evrope pėr peshėn 52 kg Majlinda Kelmendi është shpallur kampione e Evropës në kategorinë 52 kilogramë. Xhudistja me origjinë nga Kosova ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të xhudos, që po mbahet në Francë, duke dominuar ndaj të gjitha kundërshtareve. Kelmendi, Pejania 23- vjeçare,  kaloi rrethin e parë pa luftë, ndërsa në sfid&eu...

Ekspozitė


2013-04-05 - 2013-04-28

Ekpozitë fotografike / Ergys Zhabjaku në Miza Galeri   Miza Galeri prezanton ditën e hëne ekspozitën personale të fotografit Ergys Zhabjaku , nën titullin " Energji e pashfrytëzuar".   Fotografia e Ergys Zhabjakut karakterizohet nga kërkimi i plasticitetit të gjuhës fotografike. Ajo nga njëra anë eksploron mundësitë shprehëse të fotografisë duke shfaqur shpërfillje ndaj k...

Album


2014-07-15 - 2014-07-20

Gena sė shpejti me njė hit tė ri.  Këngëtari shumë i dashur për publikun shqiptar dhe kosovar, Gena së shpejti do të sjellë edhe një hit tjetër. Kënga titullohet “Më foli”, është një këngë verore e kompletuar tashmë edhe me videoklip. Lajmin e ka bërë të njohur vetë këngëtari, ku ka publikuar një trailer të klipit në kanalin youtube. “M&eum...

Sfilatė


2014-06-27 - 2014-08-31

Naomi Campbell do tė lanēoje linjėn e saj tė veshjeve  Modelja e njohur Naomi Campbell po pregatitet të hedh në treg linjën e saj të veshjeve. Nuk është hera e parë që një modele merr një iniciativë të tillë. Mjafton të përmendim Kate Moss e cila ka bashkëpunuar disa herë me markën TopShop për të krijuar linjën e saj. Naomi tregon për Harper’s Baazar se është n&...

Kampionat


2014-03-20 - 2014-03-27

FSHV Federata Shqiptare e Volejbollit pasqyron kalendarin e ndeshjeve të Play-Off 2014 në volejboll për meshkuj. Ndeshjet gjysmefinale Takimet e para (26 mars) STUDENTI – FARKA VOLLEY.......18.00 (ASLLAN RUSI) VLLAZNIA - TIRANA...................18.00 (QAZIM DERVISHI) Takimet e dyta (29 mars) FARKA VOLLEY - STUDENTI........17.00 (FAHRIE HOTI) TIRANA - VLLAZNIA...................19.00 (FAHRIE HOTI) Takimet e treta (2 prill) STUDENTI – FARKA VOLLEY.......

Aktivitete


0000-00-00 - 0000-00-00

“Albania is with you”   Shqiptarët solidarizohen me familjet e viktimave në Konektikat   Nga Monda Shima Haxhiaj     Shqiptarët solidarizohen me familjet e viktimave të shkollës në Konektikat. Ideja është e një shqiptareje që jeton prej vitesh në Amerikë, Ida Mema dhënë Nevila Hoxhës është bërë për të shtysë për këtë nismë...

Club


2013-09-20 - 2013-09-20

LOLLIPOP SUMMER CLUB   Kete te Premte, 20 SHTATOR , rikthehet ne Lollipop Summer Club eventi i perjavshem MY DEEJAY with DJ ALDO. ALDO eshte simboli i jetes se nates ne Shqiperi. Ka luajtur muzike prej 15 vitesh dhe vazhdon ta beje ate me te njejten energji pozitive dhe pasion. Veshtire se gjen ndonje zog nate ne Shqiperi qe nuk e ka identifikuar argetimin e tij me Aldon. ...

Film Drame


2014-04-01 - 2014-04-09

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi  “Viaggio in Italia” është film i cili do të shfaqet në Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi me datë 8 prill 2014 në orën 19:00.Filmi është i zhanerit dramë,me një kohëzgjatje prej 97 minutash dhe regji të Roberto Rossellinit. Organizuar nga Instituti Italian i Kulturës Tiranë në bashkëpunim me Akademinë e Filmit dhe Multimedias M...

Reportazh


2014-09-16 - 2014-10-10

Cilat do tė jenė tendencat e ngjyrave pėr vjeshtė-dimėr 2014/2015?  Si çdo vit, Pantone nxjerr se cilat do të jenë ngjyrat  tendence të sezonit dhe këtë herë  vjeshta përzgjedh ngjyrën vishnje. Do të jetë një nga ngjyrat  më të dashura, jo vetëm në fushën e modës femërore, por këtë herë duket me e vendosur edhe ndër krijimet mashkullore, gjithashtu edhe n&e...

Studimor


2014-07-03 - 2014-07-04

Sot nė Tiranė Antonia Young, autorja e “Virgjėreshave tė betuara”  Antonia Young, autorja e librit të shumë përfolur “Virgjëreshave të betuara” që analizon fenomenin e burrneshave shqiptare, do të ketë sot në orën 11:00 një takim me lexuesit dhe mediat në Tiranë. Takimi organizohet nga “Skanderbeg Books”. Albanologia Young do të prezantojë botimin në shqip të kë...

Club


2014-02-21 - 2014-02-28

TIKI TIRANA Club Tiki Tirana këtë të shtunë organizon një mbrëmje të mrekullueshme me të ftuar VJ-ALDO.Mos e humbisni këtë natë të magjishme në Tiki Tirana....

Film Aksion


2014-04-12 - 2014-04-17

Knema Imperial “Need for speed” është një nga filmat aksion që do të shfaqet me datë 17 prill, në Kinema Imperial. Ata që pëlqejnë adrenalinën e shpejtësisë  do të shohin  për 130 min një  garues rrugësh, i sapoliruar nga burgu,  që do t’ bashkohet një gare që zhvillohet rreth e rrotull vendit me një qëllim të vetëm, hakmarrjen. Por i...

Club


2013-09-07 - 2013-09-07

E SHTUNE, 7 SHTATOR 2013 ne LOLLIPOP SUMMER CLUBMUSIC BY : VIN VELI Vera per ne nuk ka mbaruar ende. Me Vin Velin na pret nje nate magjike....

Sfilatė


2013-05-25 - 2013-05-25

Festivali i filmit mjedisor   EVENIMENTE/ÉVÉNEMENTS 25 mai ± 17h30/ 25 maj, ora 17.30 Rue Toptani prčs du Cinéma Millenium/ Rr Toptani pranė kinema Millenium DÉFILÉ DE MODE ÉCOLOGIQUE/SFILATĖ MODE EKOLOGJIKE Festival du film environnemental de la DUE/Festivali i filmit mjedisor, organizuar nga Delegacioni i BE, Shqipėri Défilé de mode "écologique" avec présentation de créations ré...

Club


2013-03-28 - 2013-03-29

The CodeAi bën atë që di të bëjë absolutisht më mire - sjell muzikën dhe atmosferën e paparë në cdo mbrëmje që luan në nje format argëtimi të sigurtë. Ai rikthehet përsëri në Home Sweet Home :)This FRIDAY the crazy party RUNS DEEP and you take it Shot after Shot all Night Long@THE CODETHE CODE & JAGERMEISTER proudly present:FRIDAY March 29th - 22.00 hrsDJ SARDI@THE CODEGIVE IT A SHOTPrepare fo...

Club


2013-08-08 - 2013-08-08

LOLLIPOP SUMMER CLUB “BURLESQUE FASHION SHOW”  Show më i veçantë vjen në Lollipop, ku 12 modelet me performancat e tyre do të bëjnë që një natë normale të kthehet në një natë magjike. Me veshjet e kostumografes Morena Vata ku mbizotëron eleganca dhe ngjyrat e forta. Modele, balerina, fotografe, kameramanë dhe stafi i Lollipopit ju presin për t’a ndarë bashkë kët&...

Muzikė Live


2013-04-12 - 2013-04-13

Bossa Nova Jazz @ Havana Club   Performancë live me Eclesio Ramos and Friends.Ju mirëpresim në një mbrëmje relaksuese nën tingujt e Bossa Nova. Për një moment do ndiheni në Brasil :)...

Muzikė Live


2014-06-18 - 2014-06-18

LYNX nė Charl’s Bistro   Nesër në mbrëmje, ora 21: 00,  Grupi LYNX do të performojnë live në Charl’s Bistro. Për të gjithë adhuruesit e muzikës rock, kjo është një natë për të mos u humbur. LYNX do të sjellin për kënaqësinë tuaj muzikën dhe hitet më në zë të rock-ut. Megjithëse ata janë një grup i ri në moshë, k...

Panair


2013-10-11 - 2013-10-13

Panairi Shqiptar i Studimit dhe PunësimitTiranë, Pallati i Kongreseve, 11-12-13 Tetor 2013Dhoma e Tregtise dhe Industrisë, Tiranë Dhoma e Tregtisë dhe Industrise Tiranë ju fton të merrni pjesë në të vetmin eveniment i cili shpalos ofertën më të mirë të punësimit dhe studimit WORK & STUDY.WORK & STUDY tashmë në edicionin e tij të katërt është një medium ku mund të ngjit...

Film Dokumentar


2013-01-18 - 2013-01-19

Akademia e Filmit dhe Multimedias MarubiNë bashkëpunim me Ambasadën e Spanjës në Shqipëri:“Remando al viento”  me Hugh Grant, Lizzi McInnerny, Valentine Pelka, José Luis GómezFilmi është vendosur në kohën kur Maria Shelley shkroi romanin e saj "Frankenstein”. Ai përshkruan marrëdhënien ndërmjet Lord Bajronit, Percy dhe Mary Shelley gjatë udhëtimeve të ndryshme nëpër...

Dramė


2014-01-31 - 2014-01-31

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi Ambasada e Spanjës në Tiranë në bashkëpunim me Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi ju fton te shihni filmin “Planes para mañana” (Plane për të nesërmen), ditën e premte me date 31 janar , në orën 19:00, pranë Akademisë së Filmit dhe Multimedias Marubi. Hyrja është e lirë. Ky film është realizuar në vitin 2010 me regji t&eum...

Konkurs


2014-04-04 - 2014-04-06

Miss dhe Mister Durrėsi   Në Pallatin e Sportit “Ramazan Njala” u zhvillua  të enjten, spektakli i konkursit të bukurisë, në të cilin u përzgjodhën Mis dhe Mister Durrësi 2014. Producentja e kësaj veprimtarie, Myzejen Konduri, është juria e përbërë nga artistët Olta Gixhari, Olti Curri dhe Noizi mes 32 konkurentëve pjesmarrës përzgjodhi fituesit, Ilda Velaj, 16 vje&ccedi...

Film Aksion


2013-02-01 - 2013-02-08

Premierë “Here Comes the Boom” në Millennium  Scott Voss është një profesor i biologjisë që tashmë mbyll ditët e tij të punës në një rutinë të mërzitshme. Por energjia e tij rikthehet kur në shkollë vjnë vendimi për të mbyllur programin muzikor të të pasioniuarit  professor Streb, për shkak të mungesës së fondeve. Voss atëhe...

Sfilatė


2014-08-19 - 2014-08-31

Gisele Bundchen, modelja mė e paguar nė botė.  Modelja më e paguar në botë me 47 milionë dollarë në vit është sërish Gisele Bundchen. Bukuroshja braziliane është kurorëzuar nga revista “Forbes”, ku në klasifikimin vjetor të modeleve më të paguara ajo ruan titullin tashmë prej 8 vitesh. Medalja e argjendtë i shkon modeles së “Victoria’s Secret”, Doutzen Kroes me 8...

Aktivitete


2013-03-16 - 2013-03-24

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle, concours : Le monde français(la culture, la langue, les traditions) chez nousSpektakël dhe konkurs: “Bota franceze” kultura,gjuha, taditat franceze tek nePrésenté par les professeurs du lycée “Sami Frasheri” et les écoles “Nonda Bulka” et “Meleq Gosnishti”...

Vinoteka


2013-11-02 - 2013-11-02

Albanian Wine Festival 2013Ju ftojme diten e shtune 2 NENTOR ora 09:00 ne FESTIVALIN E VERES SHQIPTARE 2013, Ejani dhe njihuni me shijen e vererave te vendit tone. ALBANIAN WINES, The missing tradition... Jeni te Mirepritur! A-W Tek Pedonalja, Rr. ' Murat Toptani '...

Film Drame


2013-03-06 - 2013-03-07

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi Në Australi, Dawn dhe Peter jetonin të lumtur me katër fëmijët e tyre, nën hijen e një peme të madhe fiku. Papritur Peter vdes, të gjithë reagojnë në mënyra të ndryshme për të vazhduar jetën e tyre. Simone 8-vjecare, vajza më e vogël e familjes, tanimë mendon se i ati jeton në pemë. Një ditë, ajo ia beson sekretin edhe Dawn. Dalëngada...

Reportazh


2014-03-14 - 2014-03-31

ValbonėValbona-destinacioni i duhur… Në zonën e valbonës mund të themi se ekziston padiskutim një turizëm i përvitshëm.Këtë e favorizon klima e përshtatëshme,relieve,akomodimi dhe mikëpritja. Në dimër,vizitori apo pushuesi do të gjej bardhësinë e borës,heshtjen e maleve,dhe gatimin tradicional.Pranvera është sinjali i një tjetër stine.Harlisja dhe shumëllojshmë...

Ekspozitė


2013-09-06 - 2013-09-15

Ambasada e Brazilit   Artistët e artit plastik brazilian do të paraqesin punimet e tyre në Muzeun Historik Kombëtar më datë 6 shtator në hollin kryesor, në orën 12. Është hera e parë që punime arti nga Brazili paraqiten në Shqipëri. Ambasada e Brazilit në Tiranë ngarkoi kuratoren Suzzana Magalhães për të përzgjedhur 11 artistë bashkëkohorë të cilët punoj...

Aktivitete


2013-09-05 - 2013-09-16

Tirana Ekspres Orges & The Ockus – Rockus Band Orges & The Ockus – Rockus Band starts playing. Doesn't it sound a little like circus? Actually after few beats clowns, fire-eaters and other wondrous creatures appear. A dark voice evocates "Aheng! Aheng!". This is like a call for life. Not for a neat and tidy one! But for the life of circus, the life "On the road again". And here country references seem obvious. On the other hand this might be another way to disguise tra...

Aktivitete


2014-06-17 - 2014-06-21

Saranda njė Kanė e vogėl ballkanike.  “DEA Open AIR International” është festivali i filmit që mbahet në datat 17-21 qershor 2014 në Sarandë. Festivali “DEA” synon ta shndërrojë Sarandën në një pikë të re ballkanike të takimit të kineastëve, producentëve dhe kryesisht të distributorëve të industrisë së filmit. Saranda falë pozitës gjeografike, ...

Club


2014-02-18 - 2014-02-23

Lizard Night Club Lizard Night Club, organizon natën e 18 shkurtit 2014, një mbrëmje plot energji dhe muzikë për të gjithë ju që zgjidhni të kaloni një natë festive. Phonix Band do t’iu shoqëroi me muzikë live gjatë gjithë mbrëmjes. Lizard Night Club, mendon për një natë plot ritëm për ju....

Club


2013-08-23 - 2013-08-23

Lizard Bar, Grupi LYNX @ Lizard Bar E premte ora 21:00, Grupi Links premton nje nate fantastike nen ritmet Rock!! ★ God save the #Rock ★ Tonight  ...

Muzikė Live


2013-02-25 - 2013-02-27

Big Ben   Tashmë të mërkurat kanë marrë formën e tyre fillestare në Big Ben. Gjithmonë kanë qënë netë dedikuar sesioneve live të grupeve e këngëtarëve më aktivë të momentit. Tashmë vazhdojmë të sigurte traditën me Vedat Ademin dhe djemtë e tij....

Fitness


2013-03-05 - 2013-09-05

Hollywood Gym  Relaksin dhe kënaqësinë do ta gjeni vetëm në palestrën “Hollywood Gym”. Ofrohen: fitnes, aerobi, yoga, valle popullore, sauna etj. Instruktorë profesionistë për djem dhe vajza do të jenë në shërbimin tuaj....

Studimor


2014-03-05 - 2014-03-31

Mishi dhe djathi i tepėrt, shkaktarė tė vdekjes sė parakohshme!Shumë djathë dhe mish mund të jenë receta shkatërruese, sipas një studimi të ri që lidh konsumimin e proteinave me origjinë shtazore me riskun e shtuar për vdekje të parakohshme, për njerëzit e moshës 50 dhe  60 vjeç. Studimi me mbi 6000 amerikanë gjeti se ata që ishin në moshën 50-65 vjeç dhe që ushqeheshin me dieta...

Komedi


2014-02-26 - 2014-03-31

Dalipi vjen sė shpejti me rolin e prokurorit nė komedinė “Dakord”Aktori kosovar Avni Dalipi së shpejti do t`i nisë xhirimet për realizimin e rolit të tij në komedinë “Dakord” që vjen me skenar të Iris si dhe Erand Sojlit i cili njëherësh është regjisor.  Njëzet vjetori i maturës së një grupi shokësh nga Shqipëria përfundon me fatalitet. Pasi kalojnë momente të...

Club


2014-04-04 - 2014-04-05

RockStock Këtë javë është përsëri java e femrave në Rockstock, që do sjellin këngë të reja nga, Heart, Ammy Winehouse, Blake Shelton (Foot lose), Bruno Marsiani (Locked out of heaven), A-HA (Take on me). Por ndërkohë, Erjon Zaloshnja është aty, për të gjithë fansat e Zepp, Black dog dhe Rock n’Roll!!! ...

Club


2014-07-10 - 2014-07-11

Dafina nė Folie Marine  Për të gjithë fansat e Dafina Zeqirit por jo vetëm, këngëtarja sharmante do të performojë nesër në ambientet e Folie Marine në Jalë. Dafina mbas koncertit të saj të suksesshëm, bashkë me Ledrin në ambientet e Folie-s në Tiranë, tani zhvendoset drejt jugut.   Nëse ju pëlqen muzika e bukur dhe ambienti veror atëherë nuk duhet të mungoni. &n...

Portret


2014-03-18 - 2014-03-26

Besart Berisha Besart Berisha refuzon Kombëtaren Shqiptare. Kriza që po kalojnë sulmuesit aktualë të kuqezinjve ka detyruar trajnerin Xhani de Biazi t’i bëjë një tjetër ftesë kosovarit. Por ai ka refuzuar. Kjo ka detyruar vetë presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, që ka marrë mundimin për të kontaktuar sulmuesin kuqezi. Burime pranë drejtuesve të FSHF-së konf...

Club


2014-04-14 - 2014-04-18

"Student Party" nė MatrixMatrix Show Club organizon këtë të enjte “Student Party”. Nën moton “Feel Free” ambienti festiv i kësaj nate do të garantohet nga muzika e miksuar e një prej emrave më të njohur të Dj-ve në Shqipëri, Dj Cherry, si dhe Eri Dee. Për të gjithë ata që do të zgjedhin të jenë në Matrix në orët e vona të së enjtes ofrohet Free Drink d...

Kurse Profesionale


2014-01-29 - 2014-01-29

"Zumba Tirana"Zumba Tirana Zumba Tirana spikat në kurset e kërcimit, është një qendër e cila ofron kultura të ndryshme në të kërcyer, duke filluar nga dispilinat latine, angleze dhe duke ardhur deri tek vallet tradicionale shqiptare. Të gjitha këto do ti mësoni në kursin e kërcimit më të përhapur në botë që quhet ZUMBA, e që tashmë gjendet edhe në Tiranë. Gjithashtu,...

Film Drame


2013-12-10 - 2013-12-15

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi    Akademia e Filmit & Multimedias Marubi Ju fton në projeksionet e kësaj javë. Hyrja si gjithmonë është e lirë/falas: E Mërkurë 11 Dhjetor, ora 19:00: Me Ambasadën e Francës në Shqipëri dhe Institut Français: "Dernière Séance" (Last screening) i regjizorit Laurent Achard, i vitit 2011, 91 min, në frengjisht me subtitrat anglisht. E Enjte 12 Dhj...

Ekspozitė


2013-09-06 - 2013-09-16

Galeria e Arteve ShkoderNë Galerinë e Arteve Shkodër, ditën e premte, dt. 06.09.2013, ora 18.00, hapet ekspozita personale "Estroflessione" e piktorit Pjeter Koleci. Ekspozita qëndron e hapur për publikun deri me dt.16.09.2013....

Ekspozitė


2014-08-01 - 2014-08-10

Imazhet e rralla tė Luftės sė Parė Botėrore ekspozohen nė Vlorė  “Përthyerje vizionesh” është titulli i ekspozitës që hapet sot në Skelë të Vlorës me fotografi të ardhura nga Muzeumi i Luftës në Romë. Këto fotografi janë imazhe të rralla të Luftës së Parë Botërore e parë me sytë e oficerëve Italiane në frontin shqiptar. Edhe pse  Skela e Vlorës...

Film Aksion


2014-03-27 - 2014-03-27

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi, ditën e enjte datë 27 Mars 2014, ora 19:00, në kuadrinë e Pranverës së Frankofonisë, shfaq filmin Illegal-Klandestin, i regjizorit Oliver-Depasse, në versionin origjinal me prezantimin e “Virusi Sala”, në pjesën e parë të shfaqjes. Tanja dhe Ivani, djali i saj 14 vjeçar, janë rusë dhe jetojnë si klandestinë ...

Portret


2014-03-14 - 2014-03-28

Amir Abrashi Amir Abrashi mezi pret ndeshjet e Kombëtares së Shqipërisë me Serbinë, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Europian “Euro 2016”. Mesfushori i Grasshopersit thotë se këto ndeshje janë speciale. Zbulon se si e refuzoi Zvicrën për Shqipërinë, teksa pohon se përzgjedhësi i Shqipërinë, Xhani de Biazi, i ka premtuar vendin e titullarit. “De Biazi më pr...

Muzikė Live


2013-02-15 - 2013-02-16

Charl's Bistro    Këtë të premte muzikë ‘live’ me “Grupin Burn” për të gjithë nostalgjikët e muzikës rrok. Nëse doni të dëgjoni muzikë të vërtetë ejani te “Charl’s Bistro”! Vetëm për ata që e dinë se ç’do të thotë muzikë ‘live’ dhe për ata që i kuptojnë emocionet e saj....

Festival


2013-10-02 - 2013-10-06

FerFilm Vite më parë, është menduar, por tani i erdhi mundësia që të dalë para publikut ferizajas. “FerFilm”, është festivali i radhës që është mundësuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunës së Ferizajt.  Koha kur do të mbahet festivali, do të përcaktoj edhe atmosferën dhe humorin e festivalit, kështu vjeshta do të gjej Ferizaj...

Reportazh


2014-03-11 - 2014-03-31

RazmaBjeshket turistike  RAZMA Në gjerdanin e bukurive natyrore të vendit tonë, bënë pjesë edhe Razma .Ajo është një ndër pikat turistike më të afërta me qytetin e Shkodrës. Ndodhet në komunën e Shkreli, në një distancë 43 km larg qytetit. Zona e Razmës është rreth 900 m mbi nivelin e detit. Kjo është shumë e përshtatshme për zhvillimin e turizmit malo...

Film Drame


2014-07-24 - 2014-07-31

Filmi “Fifty Shades of Grey”  Sot doli zyrtarisht në kanalin youtube traileri i parë zyrtar i filmit të shumëpritur “Fifty Shades of Grey” bazuar në trilogjinë e shkrimtares E.L.James. "Fifty Shades of Grey" është libri i parë i trilogjisë. Kjo trilogji shiti më shumë se 100 milion kopje në të gjithë botën. Edhe pse jo i mirëpritur nga kritika suksesi që pati në publik...

Promovim/Aktivitete


2014-02-17 - 2014-02-28

Galeria Kombėtare e Arteve Ambasadori Italian në Shqipëri Massimo Gaiani, vizitoi sot Galerinë Kombëtare të Arteve. Diplomati italian këtë herë erdhi në Galerinë Kombëtare të Arteve, jo si vizitor i thjeshtë, por si një mik i cili ka për qëllim të mbështesë punën në këtë institucion të artit. Së pari drejtori i GKA, Artan Shabani e njohu ambasadorin me vlera...

Studimor


2014-04-17 - 2014-04-30

Si ta shėroni fytin pėr vetėm njė ditė! Ja një recetë e thjeshtë dhe mjaft efikase e cila vjen nga mjeksia tradicionale ruse. Ja se si në mënyrë efikase të luftoni anginën ose ndezjen e bajameve për vetëm 24 orë. Përgatisni lëngun e e një panxhari të kuq me uthull alkoolike 9%. Panxhari duhet të coptohet në copëza të imta. Në 250 gram panxhar shtohet 1 lugë supe nga uthulla, në ...

Film Thriller


2014-03-06 - 2014-03-16

Kinema Imperial Mr. Peabody And Sherman – 3D, vjen gjatë kësaj jave në rrjetin e kinemave Imperial. Mr. Peabody është një titan, shpikës, shkencëtar, llupës, dy herë medaljen olimpike dhe gjeni, i cili gjithashtu ndodh të jetë një qen. Duke përdorur shpikjen e tij më të zgjuar, makinën WABAC, Mr. Peabody dhe djali i tij i adoptuar Sherman përplasen prapa në kohë për të p&...

Persiatje


2013-02-25 - 2013-02-25

Nga Leonard Veizi Në udhëkryqin ku është shtruar shtypi   Nëse është vënë re, forca e shtypit ka rënë ndjeshëm në Shqipërinë e viteve të fundit. Efekti më i madh është kur ato lexohen nga ndonjë zë bas në emisionet televizive të mëngjesit. Gjithmonë e më pak ka “skupe”. Më pak blerës ka gjithashtu edhe pse të gjitha gazetat...

Festival


2013-02-07 - 2013-02-16

Arta Dobroshi Në pritje të çmimit “Shooting Stars 2013” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin   Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin mbledh rreth tij emrat më të njohur të kinematografisë botërore. Edicioni i 63-të i festivalit u hap me dramën e arteve marciale “The Grandmaster” me regji të kineastit kinez, Wong Kar Wai, i cili po ashtu do t&eum...

Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-24

10-vjet pa Bedri Dedjen, pėrkujtohet vepra e tij  Në kuadër të 10-vjetorit të ndarjes nga jeta të akademikut Bedri Dedja zhvillohet sot  një veprimtari në nderim të veprës së tij. Aktiviteti do të mbahet në ambientet e Ministrisë së Kulturës, në orën 16.00. Bedri Dedja ishte akademik dhe profesor në fushën e pedagogjisë dhe psikologjisë. I ndjeri ishte një personalitet sh...

Film Aksion


2013-05-03 - 2013-05-10

Kinema Imperial  “Looper” në Kinema Imperial Jemi në vitin 2077. Më në fund zbulohet kthimi në kohë i cili është i paligjshëm. Fenomen që mbahet nën komandën e grupeve të krimit të organizuar. Kur u duhej të vrisnin dike e kthenin 30 vite prapa. Joseph Simmons ( Joseph Gordon Levitt), një 25 vjeçar, vrasës me pagesë, punon për Loopers, së bashku me një grup djemsh, d...

Dramė


2014-05-23 - 2014-05-23

Peer Gynti nga Kosova Më datë 23 Maj, në orën 19:00, Akademia e Arteve shfaq në sallën Black Box, Peer Gynti nga Kosova. Kjo shfaqje vihet në skenë me regji të Robert Jelinek dhe në të luajnë aktorë si, Ema Andrea, Besnik Krapi, Jonas Sjören dhe Charles Toulouse. Është një tregim plot aventura dhe drama tronditëse që na japin njohuri më të thellë mbi realitetin e migracionit ev...

Festival


2014-08-28 - 2014-08-31

Filmi “E dashur Nita” merr ēmim nė Barcelonė.  Një temë sociale që trajton sfidat e një çifti, është përmbledhur në 8 minutat e filmit “E dashur Nita”, me regji dhe skenar të Alban Zogjanit. Ky rrëfim nga Kosova është vlerësuar në festivalin e filmit spanjoll “Barcelona Internacional Film Festival”. Ky ka qenë edicioni i katërt për këtë festival dhe ...

Club


2014-02-21 - 2014-02-27

Tirana EkspresDitën e shtunë në datë 22 shkurt 2014, ora 22:00, në Tirana Ekspres vijnë Dj Night me Izi Abavi & Ker Gacerja. Një natë për të mos u humbur, me plot energji dhe ritëm, vetëm në Tirana Ekspres....

Aktivitete


2013-05-06 - 2013-05-07

6 Maji , Dita e Luleve   Qyteti i Shkodrës feston sot 6 Majin , Ditën e Luleve nën moton " Festojmë së bashku". Në mbështetje të bashkisë së këtij qyteti do të organizohen një sërë aktivitetesh si : • Panari i Luleve. • Ekspozita arti pamor kushtuar pranverës dhe natyrës. • Panair i punimeve artistike, birrave, verërave dhe zgarave etj Ndërkohë që gjatë dit&e...

Portret


2013-07-20 - 2013-08-17

Gjirokastër: Rrapi kthehet në skulpturë Në qendër të fshati Zhulat, në komunën Cepo në Gjirokastrës, aty, ku dikur ngrihej një rrap i madh disa qindra vjeçar, një artist amator po gdhend në dru skulpturën gjigante të hartuesit të Kanunit të Labërisë, luftëtarit dhe mendimtarit zhulatas Idriz Suli. Përmendorja, që po punohet nga skulptori amator Murat Kerra me drurin e rrapit...

Studimor


2014-04-08 - 2014-04-30

Studim Ngjyrat, aromat, shija madje dhe forma e frutave dhe perimeve janë tregues të mirëfilltë të vlerave të tyre ushqyese. E verdha është ngjyra që mbron kundër degjenerimit makular, shkak për verbërinë. Furtat dhe perimet me ngjyrë të verdhë, përmbajnë antioksidantë, vitaminë C dhe flavonoide të cilat kanë efekte kundër plakjes dhe kundër kancerit. Për më...

Film Animacion


2013-07-12 - 2013-07-19

Kinema Imperial Monsters University Mike dhe James janë  një dyshe e pandashme, mirëpo s'ka qenë kështu që në fillim. Janë urryer qëkur janë parë, por jeta dhe ndodhitë e saj i kanë bërë të shohin përtej ndryshimeve që kanë njëri me tjetrin, e të shndërrohen në miq të ngushtë. Me Aktoret: Billy Crystal, John Goodman, Julia Sweeney, Helen Mirren, Steve B...

Konkurs


0000-00-00 - 0000-00-00

Finalja “The Voice of Albania 2”, triumfon Venera Venera është fituesja e edicionit të dytë të “The Voice of Albania”. Në një garë shumë të fortë me Jozefinën, Matejin dhe Mjellmën, vajza nga Struga e Maqedonisë u shpall zëri më i mirë. “Kjo është një ndër surprizat më të bukura të miat. Jam shumë e lumtur. Nuk kam fjalë. Kët...

Film Drame


2013-04-10 - 2013-04-10

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  “The Woman next Door” nga François Truffaut   Madame Jauve, narratorja, tregon për tragjedinë e Brenardit dhe Matildës. Bernardi jeton i lumtur më gruan e tij Arlet dhe djalin e tij Tomas. Një dite, një çift, Filip dhe Matilda, transferohen në shtepinë ngjitur. Ky është ribashkimi aksidental i Bernardit dhe Matildës, të cilët shumë vite më par&...

Konkurs


2014-07-22 - 2014-08-31

Aktorėt mė tė paguar sipas Forbes  Revista prestigjoze amerikane Forbes ka listuar aktorët më të paguar meshkuj për vitin 2014. Në krye të listës qëndron për të dytin vit rradhazi aktori Robert Downey Jr, i cili fiton afërsisht rreth 75 milion dollarë.  Sipas revistës Entertainment Weekly kjo është pak e çuditëshme duke konsideruar se Robert Downey Jr. gjatë këtij viti  ka luajtur ...

Film Dokumentar


2013-03-16 - 2013-03-16

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi SPANISH CINEMA FRIDAY“Cuban Rafters” by Carles Bosch and Josep Maria DomènechThis documentary profiles seven Cuban refugees who risked their lives in homemade rafts to reach the United States, and follows their stories over seven tumultuous years in their new country. As a consequence of the widespread poverty that came with the end of economic support from the former USSR, 37,191 Cubans left Cuba in 1994, unimpeded by the Cuban go...

Film Drame


2013-06-14 - 2013-06-14

Kinema Agimine bashkpunim me Ambasaden Spanjolle paraqet: Proshute, proshute! Jose Luis eshte biri i nje familjeje te pasur. Ai eshte pronar i nje fabrike veshjesh te brendshme per  meshkuj. Aty punun Silvia, e dashura e tij. Kur ajo mbetet shtatezan  Jose Luisi I premton martese duke dale keshtu kunder vendimit te prinderve. E ema e Jose Luisit duke mos e konsideruar Silvian te denje per tu martuar me te birin, vendos te kontaktoje nje djale te ri qe aspiron te behet toreador, ...

Film Aksion


2014-03-22 - 2014-03-31

Kinema Imperial“Out of touch", i pari film shqiptar aksion është duke u shfaqur premierë në rrjetin e kinemave Imperial. “Out of Touch” (2011), është prodhim i Red Helicopter Films (Shqipëri) dhe 2K 4K Talking Pictures (ShBA). Dramë dhe aksion mbi të vërtetat e moralit të shtresave të shoqërisë shqiptare vjen në filmin e regjisorit Andi Deliana, “Out of touch”, i cili ka filluar t&eum...

Portret


2014-08-19 - 2014-08-31

Richard Gere me kapele dhe xhinse nė tapetin e kuq.  Aktori i njohur Richard Gere, gjatë premierës së filmit të tij më të fundit, është shfaqur në publik dhe ka kaluar mbi tapetin e kuq i veshur mjaft thjesht, me xhinse dhe kapele. 64-vjeçari ka pozuar përpara fotografëve me një buzëqeshje të lehtë në fytyrë, i  veshur me një xhaketë kadife të gjelbër, një bluze me...

Ekspozitė


2013-09-11 - 2013-09-26

  Verdi Requiem   Requiem, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.30 Requiem, Kisha Françeskane në Shkodër, 12 shtator, 18.00 Ekspozitë Partiturash Verdiane, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.00   Veprimtaritë e Institutit Italian të Kulturës dhe Stina Koncertore  e Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë do të rifillojnë, pas pushimeve të ver&e...

Club


2013-07-27 - 2013-07-27

Kompleksi Pishat e Buta, Dr Flori - Duke pare qe jeni klient fantastik dhe meritoni organizime sa me te bukura ne kemi menduar qe dhe kete jave te ftojm nje artist tjeter me emer ne skenen shqiptare... Ai eshte Dr Flori ish pjesetar i grupit West Side Family tashme nje nga kengetaret me te njohur shqiptar me hitet e tija qe jan shume te dashura per ne...Muzika e perzgjedhur nga DeeJay Tonny nen tingujt e hip hop, house & dance...★ Music- Dr Flori- DeeJay Tonny...

Studimor


2014-03-11 - 2014-03-31

5 gabimet qė nuk duhen bėrė me flokėt!Ëndërroni te keni flokë plot shkëlqim dhe te dendur? Duhet t’iu kushtoni me tepër kujdes atyre dhe te mos bëni disa gabime. Zbuloni cilat janë ato. Mos i krihni flokët e lagur. Flokët duhen krehur vetëm kur janë te thate sepse te lagur mund te ngatërrohen dhe te këputen. Shfrytëzojeni shkëlqyesin natyral te flokëve. Vajrat natyrale qe ndodhen ne lëkurën e kok&...

Festival


2014-08-01 - 2014-08-11

Soundwave nė plazhin e Drimadhės  Vjen në edicionin e tij të dytë festivali veror i muzikës elektronike “Soundwave” nga data 8 deri më 11 gusht në plazhin e bukur të  jugut, Drimadhës. Artistë të njohur ndërkombëtar dhe vendas do të performojnë gjatë tre ditëve dhe tre netëve të festivalit, non stop, për ta kthyer këtë weekend  në një weekend të ...

Restorant


2013-07-04 - 2013-07-04

Vila Palma STARTER Mix sausages (250 gr) 600 lekë Mix sausages (250 gr) 600 lekë Crudo ham with melon 550 lekë Shrimps cocktail with rosé sauce 550 lekë Bresaola with parmesan and rucola 550 lekë Italian Starter (for 1 person) 550 lekë Italian Starter (for 2 person) 900 lekë Tagliere Rustico 900 lekë (Spiced focaccia, sausages and cheeses) ...

Studimor


2014-07-31 - 2014-08-31

Si tė keni njė grim tė pėrsosur pėr plazh.  Masa e vërtetë e kozmetikës për në plazh është gjë shumë delikate, nëse përdorni shumë shkrihet dhe rrjedh dhe keni ndjesinë e ngjitësit, dhe nëse keni vënë shumë pak, mund të ndjeheni të pasigurta. Ja një udhëzues për grim të përkryer për plazh, vetëm në disa hapa. Hapi i parë Në vend të...

Balet


2014-06-27 - 2014-06-29

“Coppelia”  Në datat 27, 28 dhe 29 qershor, ora 20:00, në skenën e Teatrit të Operës dhe  Baletit do të shfaqet premiera e baletit  “Coppelia”. Baleti “Coppelia”, e ashtuquajtura “Vajza me sy prej smeraldi”, me muzikë  nga kompozitori Léo Delibes, do të shfaqet  në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit  nën interpretimin e trupës së...

Studimor


2014-09-18 - 2014-09-30

Njė studim i veēantė  Njerëzit me dashuri të veçantë për librin, cdo herë gjejnë kohë për t’u ulur dhe hyrë në botën e një rrëfimi të shkruar. Por, gjithmonë është mirë të dihet se sa kohë saktësisht ju duhet për të lexuar një libër.   Kjo inphografi krijuar nga Personal Creations nga Kalifornia, ju tregon më së miri për kë...

Promovim/Aktivitete


2014-02-24 - 2014-02-28

Konfirmohet zyrtarisht nga Brukseli pranimi i subjekteve shqiptare nė Creative Europe.Ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro Furxhi u prit  nga Androulla Vassiliou, Komisionere e Arsimit, Kulturës, Shumëgjuhësisë dhe Rinisë në Komisionin Evropian. Gjatë vizitës së saj në Bruksel Ministrja Kumbaro pati takime dhe me Drejtorin e Përgjithshëm për Edukim dhe Kulturë,...

Studimor


2014-09-18 - 2014-09-26

Disa statistika dhe fakte interesante tė Social Medias  Derisa bota vazhdon të shfrytëzojw mediat sociale, mënyrat e përdorimit të rrjeteve sociale po bëhen gjithnjë e më të qarta. Kwto janw disa nga statistikat dhe faktet mw interesante rreth mediave sociale, sipas njw studimi tw bwrw nw 3mujorin e dytw tw vitit 2013.   1. Google po i afrohet Facebook-ut. Facebook ende dominon me 70% tw llogarive, por Google nuk është shumë...

Koncert live


2013-03-15 - 2013-03-16

Tirana EkspresHajdeni të shijoni ritmet e muzikës Jazz, Funky, Jam & Blues, nga artistët Gent Rushi, Ervin Leli dhe Endri Selmani në një koncert Live....

Film Dokumentar


2013-10-11 - 2013-10-11

Lirikë shpirti Ditën e premte më 11 tetor 2013 ora 12:00, në sallën e Muzeut Historik Kombëtar organizohet premiera e filmit dokumentar “Lirikë shpirti” me krijimtarinë e poetes shqiptaro-amerikane Iliriana Sulkuqi. Skenari: Angjelina Xhara Operator: Ilia Terpini- Mjeshtër i madh Regjisor: Kolec Traboini Recitimi i poezive: Margarita Xhepa Artiste e Popullit   Shfaqen gjithashtu etydet poetike “Migjeni si Krisht” ...

Intervista


2013-02-26 - 2013-02-26

Sokol Sejdo: Një natë e gjitha jazz...   Në datën 28 shkurt, në Universitetin e Arteve katër instrumentistë bashkohen për të sjellë një koncert jazz-i, me pjesët më të spikatura në zhanrin e kësaj muzike që përfshijnë jazz-in e krijuar që nga  1935-a e deri në ditët e sotme. Sokol Sejdo (Saxophone Tenor), Erjon Medha (Elektrik Guitare), Visar Kuqi (Kontrabass&Ele...

Artistik


2014-03-18 - 2014-04-07

Galeria Zeta Ditën e mërkurë me datë 26 Mars 2014, ora 19:00, në Galerinë Zeta hapet ekspozita personale “Visit in the Wound” e artistit Enkelejd Zonja. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me datë 6 Prill 2014....

Galeri


2013-07-10 - 2013-07-17

Galeri Zeta Zeta Galeri hap ekspozitën  “Ju lumshin duart”, nga Elizabeth M.Claffey, ditën e Mërkurë, datë 10 Korrik, ora 19:30. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për publikun deri më 17 Korrik. Oraret për vizitorët: Nga e hëna deri të shtunën, 09:30 - 14:00 dhe 17:00 - 20:00   ...

Kampionat


2014-04-02 - 2014-04-07

SuperligaJava e 28 e Superligës:  Skënderbeu - Tirana                Laçi - Flamurtari                     Partizani - Besa Kukësi -Teuta  Lushnja - Vllaznia Kastrioti - Bylis ...

Club


2014-05-02 - 2014-05-02

ROUL and DOORS the DUTCH THERAPY Këtë të premte në Matrix Night Club të ftuar special do të jenë ROUL and DOORS the DUTCH THERAPY. ROUL and DOORS, janë dy ndër DJ  me në zë të momentit dhe vijnë enkas nga Gjermania për për të performuar live ritmet e muzikës house. Për të kaluar një fundjavë plot ritëm, bëhuni pjesë e Matrix Night Club....

Koncert live


2013-03-16 - 2013-03-17

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Rap acoustique: Concert d’Edi Casabella (Voir P.2)Présenté par l’Ambassade de France, l’antenne de l’Alliance Françaisede Korça à Pogradec et l’Hôtel Enkelana...

Ekspozitė


2013-07-04 - 2013-10-04

Yunus Emre  Në ambientet e Qendrës Kulturore Turke Yunus Emre në Tiranë, është hapur një një ekspozitë me punimet e studentëve të kursit të Artit Tradicional Turk "Ebru", ”Vallja e  Ngjyrave”, e cila do të qëndrojë e hapur deri në muajin tetor.Ekspozita mund të vizitohet në ditët që është e hapur  Qendra nga ora 10:00 – 17:00. ...

Dramė


0000-00-00 - 0000-00-00

Turi  “Shtëpia e Bernarda Albës” në Burrel dhe Rrëshen Pas suksesit në qytetin e Vlorë dhe të Shkodrës, Teatri Shëtitës me shfaqjen teatrore “Shtëpia e Bernarda Albës” me regji nga Kiço Londo vijon udhëtimin drejt qyteteve të Burrelit dhe Rrëshenit. Një mashkull lëviz gjithë veprimin dramatik të veprës. Në qendër janë 5 vajza që ...

Club


2013-08-02 - 2013-08-02

DREAM CITY & THE CODE prezantojne: Performance Live nga 'SARDI & VIN VELI' Episode 8 Support by DJ GENTO Take you to the stars! ...

Bar


2013-10-11 - 2013-10-12

DuffWash your balls and let’s play some beer-pong. The game is on. the winner of the night gets the Champion/s Cup.. Friday October 11th 21:00 Bring it!...

Kurse Gjuhėsh


2013-03-29 - 2013-09-29

Progress Center  Qendra profesionale e gjuhëve të huaja “Progress Center” përgatit studentë të të gjitha grupmoshave dhe niveleve për gjuhën angleze dhe gjermane nën drejtimin e një stafi të kualifikuar. “Progress Center” prej 14 vitesh kryeson me cilësinë e padiskutueshme. Organizohen kurse për përgatitjen e maturantëve si dhe për të gjitha provimet ndërkombëtare Cam...

Koncert


2013-06-06 - 2013-06-08

Museo Nazionale Onufri, BeratFESTIVAL INTERNAZIONALE INCONTRI MUSICALI TRA DUE MONDI TRIO ITALIANO DI MUSICA BAROCCA L ’ Italia sarà presente con il Trio italiano di Musica Barocca, composto da Jusuf Beshiri  (clavicembalo), Giorgio Matteoli (flauto dolce) e David Simonacci (violino). In programma brani  di Falconiero, Cima, Uccellini e Piccinini.  Jusuf Beshiri è cittadino italo - albanese, laureato presso l’ U niversità delle Arti in pianofo...

Studimor


2014-03-12 - 2014-03-31

Dhjetė ushqimet pėr flokė tė gjatė dhe tė fortė!Nëqoftëse ju konsumoni çdo ditë një nga këto ushqimet e renditura me poshtë do të keni flokë vërtet shumë të fortë, do të rriten më shpejt dhe do të kenë shumë. Salmoni,Fasulet,Boronica,Arrat,Spinaqi, Midhjet,Vezet,Domatet,Bulmetrat,Bizele.  ...

Reportazh


2014-07-02 - 2014-07-31

Plazhi i Palasės, aty ku gėrshetohen natyra dhe historia.  Plazhi i Palasës në Himarë është një nga mrekullitë natyrore më të spikatura në bregdetin e Jugut. Ky plazh ndodhet shumë pranë deltës së lumit që mban emrin e fshatit, por që në pjesën më të madhe të vitit është krejt i thatë. Mjedisi bregdetar masiv prej mijra kilometrash katrorë, shtrihet në t&eum...

Reportazh


2014-08-13 - 2014-08-31

Talente tė reja pėr U-21...  Trajneri Skënder Gega, menjëherë pas ngjarjes së pakëndshme lidhur me miqësoren e ekipit tonë Kombëtar U-21 kundër Katarit, ka bërë një tour në Gjermani me qëllim pasurimin e ekipit. Gjatë këtij udhëtimi ai pati mundësi të vëzhgojë nga afër në seanca stërvitore dhe në ndeshje disa lojtarë të cilët paraqiten mjaft mirë ...

Roman


2013-09-10 - 2013-09-24

OMSCA - 1  Shtëpia Botuese OMSCA-1 nxori ne qarkullim romanin “Orgji në famullinë e at Ludovikut”, të autorit LEONARD VEIZI Titulli: Orgji në famullinë e at Ludovikut Autori: Leonard Veizi Redaktor: Loredan Bubani Shtëpia Botuese: OMSCA-1 Faqe: 260 Çmimi: 600 lekë   Rreth romanit: Një roman ku ndërthuret trilleri me psikologjinë, jeta moderne dhe provincialiteti, engjë...

Roman


2013-07-16 - 2013-07-16

OMSCA 1- NË UDHË, ë autorit amerikan Jack Kerouauc (Xhek Kerouak) ; Në mars 1950 Xhek Kerouaku arriti të botonte librin e tij të parë të titulluar: “Qyteza dhe Qyteti” (The Town and The City), i cili, megjithëse i siguroi njohje në rrethet letrare, kaloi pa ndonjë bujë tek lexuesit dhe është shkruar me një stil konvencional, që ai e braktis shpejt. Romani “Në Udhë” doli m...

Aktivitet Sportiv


2013-07-22 - 2013-07-27

Milan Camp Junior Kosova Dyqind fëmijë të grupmoshave ndërmjet 9-14 vjeç nga e tërë Kosova, janë përfshirë në kampin stërvitor pesëditor të “AC Milan Camp Junior”, i cili këtë vit po mbahet në Ferizaj. Ky aktivitet sportiv, i cili për herë të tretë po organizohet në vendin tonë, synon që të nxjerrë talentë të rinj të futbollit ...

Film Drame


2013-12-02 - 2013-12-09

Akademia Marubi    Akademia e Filmit & Multimedias Marubi Ju fton në projeksionet e kësaj javë. Hyrja si gjithmonë është e lirë/falas:   E Mërkurë 4 Dhjetor, ora 19:00: Me Ambasadën e Francës në Shqipëri, in memoriam Georges Lautner: "Le Pacha" (Pasha) i regjizorit Georges Lautner, i vitit 1968, 82 min, në frengjisht me subtitrat anglisht.   E Premte 6 Dhjetor, ora 19:00: Me Ambasadën e Sp...

Aktivitete


2013-10-06 - 2013-10-06

Ngjitje nė malin e CukalitHigh Albania Mountain organizon këtë të dielë 6 tetor një ngjitje një-ditore në majën e Cukalit, 1721m. Takimi këtë herë do të jetë në orën 7:00 si gjithmonë mbrapa pallatit të Kongreseve tek Play Bar. Transfertë për në Shkodër. Në Shkodër do të bëjmë një pushim të shkurtër tek bar-restorant Tradita “G&T”. ...

Club


2014-02-11 - 2014-02-18

Matrix Night ClubKëtë fundjavë në MATRIX Night Club. Ditën e premte me datë 14 shkurt,Matrix Night Club organizon një event Special Guest Chris FLASH (NL), dhe ditën e shtunë me datë 15 shkurt, ON THE ROAD with ABEL DJ. Për një fundjavë të këndshme me muzikë të përzgjedhur, për të gjithë ju....

Artistik


2013-02-13 - 2013-02-13

Botime tė reja “Kukullat nuk kanë atdhe” Autori: Flutura Açka Gjinia: Roman Shtëpia botuese: Skanderbeg Books Numri i faqeve: 496    A është ky atdheu që meritojmë? Një grup kukullash, që një çast të caktuar vendosin të dalin në jetën reale, mëtojnë gjatë nëpër Tiranën e ditëve tona, t'i gjejnë përgjigje pyetjeve që i mundojnë, at...

Club


2014-03-11 - 2014-03-31

Lizard Bar TiranaLizard Bar Tirana, me datë 11 Mars 2014,ora 22:00, organizon një mbrëmje plot energji dhe muzikë për të gjithë ju që zgjidhni të kaloni një natë festive. REMIXING UP NIGHT with Dj PEPPE do t’iu shoqëroi me muzikë live gjatë gjithë mbrëmjes. Lizard Bar Tirana, mendon për një natë plot ritëm për ju....

Aktivitete


2013-10-25 - 2013-10-25

Saimir Pirgu per DSA TETORI ËSHTË MUAJI I SENSIBILIZIMIT PËR SINDROMËN DOWN Përgjatë tetorit, Down Syndrome Albania do të organizojë aktivitete të shumta dhe një fushatë mediatike për rritjen e vetëdijes (ndërgjegjësimit) për të drejtat, nevojat dhe potencialin e personave me sindromën Down për të qenë të integruar plotësisht në shoqërinë shqipta...

Aktivitete


2014-03-26 - 2014-05-03

PriFORUM  PriFORUM shpall 5 projektet e përzgjedhura për “Best Pitch Award 2014” “An Unforgettable Spring in the Forgetful Village”, nga Maqedonia, “The Schooling of Bento Bonchev”, nga Mali i Zi, “Rooftop Sonata”, nga Kosova, “The Last Goodbye”, nga Serbia dhe “Man of the House nga Shqipëria”, janë projektet që janë përzgjedhë në Best Pitch”, ka bërë t&...

Muzikė Live


2013-08-10 - 2013-08-10

Lizard Club THIS SATURDAY LET IT BURN ★ WITH BURN ★ LIVE @ LIZARD BAR TIRANA ★ THIS SATURDAY @ 9 PM ★ INFO: 069 20 22 792  ...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-30

Samsungu i ri Galaxy K Zoom  Samsungu paraqet zyrtarisht modelin e tij të ri kamera/smartphone, quhet Galaxy K Zoom. Samsungu i ri që me të drejtë mund të quhet një “camera-phone” (telefon kamera) ka 20.7 megapixel me një optikë 10x. Ky model ka ndryshime të rëndësishme nga paraardhësi i tij jo vetëm në anën e jashtme të tij por edhe në hardware, në sistemin e brendshëm të ti...

Ekspozitė


2013-03-18 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Jeudi 21 Mars 2013-E enjte 21 Mars 2013        18:00                        Galerie des Arts-Galeria e Arteve Conférence: «100 ans d’archéologie franco-albanaise», par Marin Haxhimihali, directeur du Parc Apollonia. Le bilan des fouilles sur le terrain, mais aussi des publica...

Aktivitete


2013-09-14 - 2013-09-15

Bunkerfest   Bunkerfest është një seri aktivitetesh muzikore, që zhvillohet gjatë një fundjave. Në të marrin pjesë grupe dhe DJ nga rajoni. Festivali ka për qëllim kthimin dhe përdorimin e një vlere historike në një hapësire ku bëhet dhe shprehet lirisht Art. Eshtë viti i IV-të i yni; Bunkerfest do të organizohet në një vend te ri, në MALIN E DAJTIT ne fushen perpara ish ...

Aktivitete


2014-02-28 - 2014-03-28

Oscar 2014 Ja një përzgjedhje e momenteve më të veçanta ose të pazakonta në garën e çmimeve Oscar që do të jepet pas dy ditësh në Hollivud: - Jennifer Lawrence, 23 vjeçe, e nominuar për çmimin Oscar për rolin joprotagonist në “American Bluff”, është aktorja më e re për marrjen e tri nominimeve (pas “Winter’s Bone” dhe “Happin...

Restorant


0000-00-00 - 2014-04-28

Restorant Odesa    Këngëtarja Juliana Pasha ka hapur tashmë restorantin e saj që ndodhet pranë ambientit Te Stela, vendi ku Juliana këndon çdo fundjavë. Restoranti i peshkut përveç gatimeve të shefit të kuzhinës do të ketë dhe ëmbëlsirat e gatuara nga vetë Juliana. Gatimi është një pasion i hershëm i këngëtares.  ...

Sfilatė


2014-03-10 - 2014-03-31

Tendenca e syzeve pėr sezonin pranverė-verė!Syzet nuk janë vetëm të bukura dhe trendi, por janë edhe të nevojshme për mbrojtjen e syve nga rrezet UVA dhe UVB të diellit, prandaj kujdes kur bëni blerje e zgjidhni syze cilësore. Syze mace, një nga stilet më të përdorura në pasarelat e modës këtë vit. Në fakt duket sikur tendencat e viteve të kaluara që nga veshjet, modelet e flokëve, g...

Aktivitete


2013-03-24 - 2013-03-25

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Faculté des Langues ÉtrangèresCNF, salla 111, kati i parë, Fakulteti i Gjuhëve të HuajaÉvénement: Le Campus Numérique Francophone de Tirana présente le système d’exploitation Linux pour promouvoir l’utilisation des logiciels libres de droits et le droit d’auteurCNF e Tiranës prezanton sistemin kërkimor Linux për të nxiturpërdorimi...

Restorant


2013-10-15 - 2013-10-15

Vila Palma FESTA E BAJRAMIT NE "VILA PALMA" 1. a. Antipaste italiane    b. Dy gota vere                    Vetem 600 leke2. a. Mish mix per dy persona    b. Birra Moretti (FALAS)                    Vetem 800 leke Vila Palma ju uron Gezuar Festen!...

Dramė


2013-04-15 - 2013-04-16

Teatri Metropolit   “Gjaku i Arbrit”, shfaqja e njohur e autorit Fadil Kraja do të vijë premierë, në skenën “Shekspir” të Teatrit të Metropolitnga trupa e të rinjve të Gjakovës.  Drama e bazuar në besën e Kostandinit, vjen si bashkëpunim me të rinjte e Gjakovës dhe Teatrit të Metropolit, për të shpërfaqur talentet e reja, në kuadër të sloganit, &ldqu...

Restorant


2013-03-29 - 2013-03-29

Il Gusto  Menu Speciale Ditore - 29 Mars 2013 Menu 1•    Sallatë mikse•    Tavë kosi•    Ujë 0.25lÇmimi: 500 lekëMenu 2•    Supa e ditës•    Qofte Korçe me oriz•    Ujë 0.25l ose Gotë verëÇmimi: 750 lekëMenu 3•    Sallatë mikse•    Parketa viçi me qepujka...

Konkurs


2013-06-27 - 2013-06-30

Konkursi Ndërkombëtar "Këngët e Tokës" Në Qendrën e Artit dhe Kulturës “Dea” në Ksamil do të zhvillohet edicioni i 15-të i konkursit ndërkombëtar “Këngët e Tokës”. Në këtë event artistik marrin pjesë instrumentistë të rinj si pianistë, violinistë dhe violinçelistë ashtu edhe këngëtarë të kantos e të muzikës...

Promovim/Aktivitete


2014-02-05 - 2014-05-14

Ministria e Kulturės Ministrja Kumbaro Furxhi takon homologen franceze Aurelie Filippetti Projekte konkrete në fushën e kulturës Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro Furxhi takon homologen franceze Aurelie Filippetti. Në vijim  të vizitës së suksesshme në Paris, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi, zhvilloi një takim me ministren Franceze të Kulturës dhe Komunikimit, Aurelie Filippetti, ku në qendër t...

Aktivitete


2014-08-05 - 2014-08-10

“Ballkoni”, nė “Rhode Island International Film Festival”  Filmi me metrazh të shkurtë “Ballkoni”, me skenar dhe regji të Lendita Zeqiraj ka arritur të sfidojë 5 mijë aplikues nga 60 shtete të ndryshme të botës duke u perzgjedhur në pjesëmarrjen zyrtare të “Rhode Island International Film Festival”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që është në...

Portret


2014-07-03 - 2014-07-17

Nikola Shkreli, shqiptari qė po bėn karrierė nė Hollywood  Ai është i njohur për pjesëmarrje në serialin "The Red Road" i cili për momentin po xhirohet sezoni i dytë. Po ashtu është duke xhiruar filmin e tij "LandLord" në Detroit në të cilin ai luan rolin kryesor. Nikolla Shkreli ishte pjesë e filmit te famshëm të Eminem "8 Mile" i cili u xhirua në Detroit. Ne vitin 2007 ,ai behët pjesë e seriali...

Koncert live


2013-03-18 - 2013-03-20

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE   Concert de la Francophonie: Une soirée, deux concerts avec le pianistePierre-Yves Plat et le duo Jazz Claire Huguenin et Malcolm BraffKoncert i Frankofonisë: Një mbrëmje, dy koncerte me pianistin Pierre-YvesPlat dhe dyshen Jazz Claire Huguenin dhe Malcolm BraffPrésenté par l’Ambassade de France, l’Ambassadede Suisse et le Théâtre de la Comédie....

Muzikė Live


2013-07-24 - 2013-07-24

Bar "Secret Garden""Nighte Jazz" Duo Saxophone & Guitar , (Swing , Latin Jazz , Bebop , BALAD) .Themes of world stars Jazz Miq ju ftojme tek "Mbremja Jazz" nen tingujt e duetit Jazz Saxophone&Guitar,gjithnje nen magjine e inprovizimit dhe ritmeve Swing&Latin Jazz&Bebop&Balad,me Tema nga yjet Jazz world....

Studimor


2014-03-28 - 2014-04-02

Studim Pesë sekrete për t’u dukur më elegante këtë pranverë! Bluzat me kopsa do ju mbulojnë defektet që keni në bel dhe në vithe, gjithashtu do ju tregojnë më të dobët. Ngjyra pastel e përshtatshme për ju. Një element kryesor i pranverës është ngjyra e bukur pastel. Blu pastel, pastel rozë, të verdhë pastel, nuk është pranverë pa të. Për f...

Restorant


2013-06-18 - 2013-06-18

Vila Palma Lëng frutash (natyrale) Kivi – 250 lekë Domate  – 250 lekë Karrotë  – 250 lekë Portokall  – 250 lekë Mollë  – 250 lekë Dardhë  – 250 lekë       Natyra e vërtetë shijohet vetëm në “Vila Palma”. Ju mirëpresim!  ...

Roman


2014-03-31 - 2014-04-05

Anna Kim Shkrimtarja koreano-gjermane, Anna Kim rrëfen në librin e saj “Kohë e ngrirë” jetën e përditshme në zonat konfliktuale shqiptaro-serbe.Stili poetik dhe guximtar e bën këtë vepër tërheqëse edhe për të gjithë ata lexues të mirë, që kërkojnë një lloj letërsie të re. Kritika e ka vlerësuar si një roman dokumentar. Shpalosja e përmasave t...

Galeri


2014-02-19 - 2014-03-29

Kel MarubiNë galerinë e jashtëzakonshme të veprave të Kel Marubit përfshihet edhe fotografia “Kapiteni Mark Raka dhe Bajraktari i Shalës”, realizuar në vitin 1922. Pak e njohur në Shqipëri kjo foto e rrallë që fikson plot 11 personazhe është pjesë e 500 fotove më të mira të botës. E modifikuar me titullin “Dorëzimi i armëve” nga studiuesi Qerim Vrioni, Kel Marubi k...

Intervista


0000-00-00 - 0000-00-00

Nga Monda Shima Haxhiaj     Arben Derhemi:  Profesionalisht kam gjetur Amerikat... Johan Padan, personazhi i njohur i Dario Fo, kërkon dhe në fund i gjen Amerikat e tij. Duke interpretuar atë, aktori Arben Derhemi,  në një orë e 40 minuta e tejkalon veten dhe me kënaqësinë që i jep skena dhe personazhi, dhe pse në Shqipëri, duket se gjen Amerikat e ëndërruara të Johan Padan... Arben Derhe...

Aktivitete


2014-07-19 - 2014-08-21

Sršan Srdię nė “Tirana in Between”  Fituesi i tretë i bursës – Korrik/Gusht 2014 – në Shtëpinë e Shkrimtarëve dhe Përkthyesve letrarë, si pjesë e Projektit ‘TIRANA in BETWEEN’. (organizuar nga Poeteka dhe mbështetur nga Traduki & Ministria e Kulturës) është prozatori serb Sršan Srdię. Gjatë këtij muaji qëndrimi, përveç fokusimit në veprimtarinë ...

Club


2014-02-11 - 2014-02-15

Planet Cocktail BarPlanet Cocktail Bar mendon për të gjithë ju. Të mërkurën në mbrëmje, me datë 12 shkurt në Aperitiv alla Italiana, vetëm në Planet Cocktail Bar, për të kaluar një mbrëmje të këndshme.  Buffet Mare, Monti Free, Krudo Peshku, Oktapod, Friture, Risoto, Pasta, etj. Të mërkurën duke filluar nga ora 19:00. Planet Cocktail Bar, Aty ku kënaqësia ndërthuret me...

Reportazh


2014-08-14 - 2014-08-31

A do tė futet nėn mbrojtjen e UNESCO-s Eposi i Kreshnikėve?   Pas dosjes së Këngëve të Jugut Iso-Polifonia Shqiptare, e cila që nga viti 2006 është pranuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO), si vlerë e trashëgimisë gojore të njerëzimit dhe përfaqëson Shqipërinë, edhe Eposi i Kreshni...

Club


2013-07-05 - 2013-07-05

Te premten mbrema MAGIC 4 nis aventuren verore ne Saint Tropez Beach Club Vlore. Kemi pergatitur nje feste fantastike ku ritmi do shkumboje me dallget e tingujt do shkelqejne me yjet. VERA MAGJIKE PO FILLON ;) EJA TA SHIJOJME SE BASHKU ... te premten 5 korrik mbremja inaguruese...

Ekspozitė


2013-09-09 - 2013-09-09

MIZA   "Artist Swatter" nga Rafet Jonuzi Rafet Jonuzi lindur në Preshevë (1964) aktualisht jeton dhe punon në Bregenz, Zürich, Mostar dhe Prishtinë, lëvron në disa mediume shprehëse artistike si: vizatimi, fotografia, Video, instalacioni.  Jonuzi ka qënë pjesëmarrës gjatë këtyre viteve në disa ekspozita kolektive dhe përsonale si : International print Biennial, Douro-Portugali / Angel and Shadows, Ga...

Balet


2014-05-23 - 2014-05-24

“Balloja e Diplomės” Risillet në Teatrin e Operas dhe Baletit “Balloja e Diplomës”. Ky balet do të vije për publikun e gjerë ditën e premte, me datë 23 Maj në orën 20.00. “Balloja e Diplomës do të  rivihet në skenë  edhe me datë 24 Maj në orën 11.00 për tu ndjekur nga nxënësit e shkollave të mesme pa pagese. Ky  balet është realizuar ...

Film Drame


2013-04-17 - 2013-04-18

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi   Filmi i të enjtës “On the Waterfront” by Elia KazanMarlon Brando gives one the screen’s most electrifying performances and was named Best Actor at the 1954 Academy Awards for this film. Ex-fighter Terry Malloy (Brando) could have been a contender, but now toils for boss Johnny Friendly (Lee J. Cobb) on the gang-ridden waterfront. Terry is guilt-stricken, however, when he lures a rebellious worker to his death, but i...

Studimor


2014-03-22 - 2014-03-31

Doni tė dini njė truk tė thjeshtė qė t'a bėni dietėn funksionale?Merrini erë frutave. Të ndieni aromën e frutave, sipas studiuesve francezë të “Université de Bourgogne” në Francë, ndihmon shumë në përzgjedhjen e ushqimeve më të shëndetshme, sidomos nëse jemi në momentin e ëmbëlsirës. Në kuadër të një studimi që është publikuar tek revista “Appe...

Club


2013-08-23 - 2013-08-24

"Nighte Jazz" Duo Saxophone & Guitar , (Swing , Latin Jazz , Bebop , BALAD) Close to Synei village,Albania  "Beach of General " ...

Club


2013-07-15 - 2013-07-15

Lizard ClubNisni javën në Lizard me ritme latine dhe Club music. Argëtimi juaj i javës ka vetëm një destinacion: “Lizard Bar”. Summer Hit's by LIZI DEE JAY! Latin House and club music Shijoje festen deri ne oret e para te mengjesit…  ...

Poezi


2014-02-19 - 2014-03-09

Botime ZENIT  Botimet ZENIT, sjell për lexuesit librin me poezi të Azem Qazimit “Për Dhuntinë e Mahnitjes”. Në këtë libër autori vjen me poezi esenciale që mbartin në vetvete mesazhe plot kuptim. Libri me poezi “Për Dhuntinë e Mahnitjes” është një libër intrigues dhe që secili prej lexuesve të identifikohet me ndonjërën nga poezitë....

Festival muzikor


2013-08-01 - 2013-08-03

Turtle Fest 2013 : Festivali me i madh veror i muzikes, artit alternativ shqiptar dhe jo vetem. Turtle Fest zhvillohet ne 3 nete dhe 4 dite duke mbledhur artistet me te mire te muzikes Elektronike, Reggae vendas dhe te huaj. Festa do te zhvillohet ne ambjentet e Sea Turtle Camp ne Drimadhes ne 2 stage : Main Stage, ne te cilen do te zhvillohen eventet e medha te mbremjes si dhe nje stage tjeter te vogel i cili do te mbledhe para vetes dashamiresit e muzikes edhe ne oraret e drekes.Perve...

Aktivitete


2014-01-20 - 2014-01-21

Tirana Ekspres  FIVE RYTHMS - “The Wave Dance”    A typical Wave takes about an hour to dance! “ Vallezimi I Dallges “ Per nje ore nje dallge kercen!   5Rhythms is a movement meditation practice devised by Gabrielle Roth in the late 1970s. She describes the practice as a soul journey, and says that by moving the body, releasing the heart, and freeing the mind, one can connect to the essence of the soul, the source of inspiration in which an indiv...

Kampionat


2014-08-17 - 2014-08-17

Superkupa e Shqipėrisė 2014.  Me datë 17 Gusht 2014, ora 19: 00 në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” do të luhet ndeshja finale Skëndërbeu- Flamurtari. Kjo finale e madhe është e vlefshme për Superkupën e Shqipërisë 2014. Ndërkohë, FSHF ka marrë masat për organizimin e shitjes së biletave në qytetet e Korçës, Vlorës dhe në Tiranë....

Studimor


2014-03-18 - 2014-03-31

Universiteti i PragėsNë zgjedhjen e parfumit ndikon aroma jonë natyrore…Duhet që te keni parasysh që kur zgjedhim një parfum nuk e bëjmë këtë për të maskuar aromën e trupit tonë por për ta vënë atë në shprehje-thonë ekspertët.Përkundër mendimit të përgjithshëm se parfumin e zgjedhim për të fshehur aromat trupore,ekspertët pranë Universitetit ...

Tregime


2014-04-21 - 2014-04-30

"E papėrsėritshmja Vaēe", libėr nga Violeta Librazhdi-Kadzadej  Violeta Librazhdi-Kadzadej i kushton libër ikonës së muzikës shqiptare, të ndjerës Vaçe Zela.“E papërsëritshmja Vaçe” e ka titulluar shkrimtarja botimin e saj, në të cilin tregon kujtime të fëmijërisë së këngëtares që u nda nga jeta në  6 shkurt të këtij viti. Libri paraqet copëza kujtime...

Roman


2014-02-04 - 2014-02-09

Shtėpia Botuese “Persée” Romani “E kuqja e demave” nga Mira Meksi është botuar në Francë nga shtëpia e njohur botuese “Persée” në versionin frëngjisht të shkruar nga vetë autorja. “E kuqja e demave” pas ribotimeve të shumta që ka njohur që kur u botua së pari më  2009, si edhe vlerësimit nga “Balkanika 2010” si “…proza...

Film Drame


2013-10-03 - 2013-10-03

Kinema Agimi   Shfaqja e filmit  “38 Dëshmitarë”, një dramë me suspans e Lucas Delvaux (Francë, 2012, 1:44) në frëngjisht me titra në shqip. Hyrja e lirë dhe falas. Sinopsi : Në Havre, një vajzë e re gjendet e qëlluar me thikë. Policia zhvillon hetimet : krimi ka ndodhur natën, të gjithë banorët e rrugës flinin…asnjë dëshmitar. Deri ditën kur Pierre ...

Tragjedi


2013-03-29 - 2013-03-31

Teatri Metropolit   Në Teatrin e Metropolit tragjikomedia "Hajdutja e bukur", me regji të Enver Petrovcit Ngre siparin për herë të parë drama e shkruar nga dramaturgu shqiptar Ruzhdi Pulaha në Teatrin e Metropolit. Pas përpjekjesh të shumta për të sjell në skenë vepra të autorëve shqiptar, drejtresha e këtij institucioni Suela Konjari vendos që në bashkepunim me dramaturgun Pulaha dhe regjizori P...

Studimor


2014-04-07 - 2014-04-30

Studiues tė Universitetit tė MinesotėsUshtrimet aerobike kur jeni rreth të 20-ave mund të mbrojnë trurin kur të arrini moshën e mesme, sugjeron një studim amerikan.n Sipas studimit, aktivitetet për të mbajtur në formë zemrën, si vrapi, noti apo çiklizmi, ruajnë më mirë aftësitë e të menduarit dhe kujtesën 20 vjet më vonë. Shkencëtarët deklarojnë se studimi, i publik...

Film Drame


2013-05-03 - 2013-05-04

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  SPANISH CINEMA FRIDAYE PREMTJA SPANJOLLE"Yo, también" (Me Too) nga Alvaro Pastor dhe Antonio Naharro, Daniel - a recent university graduate with Down's Syndrome - falls in love on his first day at work in the Department of Social Services. Laura is an outsider who spends her nights in the city's crowded clubs and singles' bars, escaping her problems in the arms of total strangers. Yet despite their apparent incompatibility, the two strike up a...

Club


2013-07-10 - 2013-07-10

Charl's BristoNje mbremje teresisht latine ne Charl's Bristo nga Love & Dance. Mos e humbisni :)...

Artistik


2014-07-21 - 2014-07-21

Art / Antropologji  MIZA galeri, organizon ditën e hënë, me datë 21 Korrik, ora 19:00, tek salla e konferencave në Ministrine e Kulturës një takim me Sofia Kalon. Sofia Kalo do të prezantojë një sintezë të punës se saj kërkimore dy vjeçare (2010 dhe 2011) me qasje antropologjike mbi “botën e artit” në Shqipëri mbas reniës se komunizmit. Prezantimi do të fillojë me an...

Koncert live


2013-03-20 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Concert: “CHANTEZ-VOUS SUISSE?” (voir p. 2)un concert de Jazz avec Claire Hugueninet Malcolm Braff,un duo jazz avec répertoiremusical des cantons francophones de SuisseA dini të kendoni kengë zvicerane?Koncert xhaz me Claire Huguenin dheMalcolm Braff nje duo jazz me pjesë muzikore të repertorit nga Kantonet e Zvicrës frankofonePrésenté par l’Ambassade de Suisse et le Thé&a...

Koncert live


2013-04-03 - 2013-04-05

Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar  Stina Koncertore 2013 Orkestra Simfonike e RTSH sjell në skenën e Universitetit të Arteve  koncertin e rradhës së Stinës Koncertore 2013. Nën dirizhimin e Oliver Leo Shmidt dhe kujdesin e David Tukiçit, në këtë koncert do të vij interpretimi brilant i solistit Alban Pengili.   Programi:JEAN SIBELIUSKoncert për violinë e orkestër Op. 47, në Re mino...

Club


2013-04-02 - 2013-04-05

Mickey&Vickey @ Urgjenca  Double Trouble quhet eventi i rradhës tek Urgjenca. Mickey & Vickey dyfishojnë rrëmujën këtë rradhë. Pak zhurmë s'është keq asnjëherë, por shumë zhurmë... A e përballoni dot ?!...

Komedi


2013-03-26 - 2013-03-27

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Théâtre: Mise en scène de la pièce”George Dandin’’ MolièreVënie në skenë e pjesës “George Dandin’’ MolierPrésenté par la Section bilingue du lycée “Gjergj Kastrioti”...

Film Dokumentar


2013-07-12 - 2013-07-12

Galeri Zeta me mbeshtetjen e Fondacionit Shoqeria e Hapur per Shqiperine,organizon diten e premte, date 12 Korrik, ora 19;00, tek Teatri i Komedise, Tirane :FILM & DEBATPremieren e filmit dokumentarRomeo & Xhuljeta, nga Stefan CapalikuJu mirepresim...

Portret


2014-03-06 - 2014-03-26

Rita Ora  Rita Ora refuzon 1.000.000 Stwrlinat e ofruara për tu bërë antare jurie e X-Factor në Angli! Këngëtarja  23 vjeçare, edhe pse e ka respektuar  ftesën e autorit të programit, Simon Cowell, e ka refuzuar atë. E ka mirëpritur,  fillimisht  me një “Po” formale, por në momentin e fundit ka ndërruar mëndje, ndoshta për faktin se aktualisht ndodhet në Los Angeles, g...

Aktivitete


2014-07-23 - 2014-07-24

Konferencė shkencore pėr Sami Frashėrin  Instituti i Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve në Shkup, në bashkëpunim të ngushtë me Muzeun e Manastirit dhe Institutin Albanologjik në Prishtinë organizuan konferencën shkencore me temë ”Rëndësia e Sami Frashërit në zhvillimin e alfabetit shqip, gjuhës dhe letërsisë shqiptare si dhe zhvillimin e vetëdijës...

Film Drame


2013-10-01 - 2013-10-31

Azemi Gjatë muajit tetor pritet të shfaqet për publikun filmi “Azemi”, i cili është duke u xhiruar nëpër viset e ndryshme të Kosovës dhe trajton luftën e fundit të Kosovës. Realizuesit e këtij film ii premtojnë publikut se do të shohin një film ndryshe nga ata që janë mësuar të shikojnë nga regjizorë të tjetë shqiptarë. Në rolet kryesore luaj&eum...

Film Aksion


2014-09-08 - 2014-09-18

Premierė nė Kinema Millennium   Premiera e radhës që pritet së shpejti të shfaqet në Kinema Millenium është filmi “The maze runner” një film aksion dhe thriller, nga Wes Boll, bazuar në librin me të njëjtin titull të autorit James Dashner, botuar në 2009.   Filmi i ka nisur xhirimet që në maj të 2013 dhe sapo ka përfunduar nga 20th Century Fox. Kasta e aktorëve që luaj...

Club


2013-03-28 - 2013-03-31

Mumja Club   Rikthehemi përsëri por kësaj rradhe nën sfondin e ngrohtë të stinës së Pranverës plot energji pozitive për tju dhuruar 1 natë të magjishme ëe ambientin e MUMJA CLUB ... Kësaj here kemi vendosur të kthehemi mbrapsh në kohë duke ju sjellë 1 Atmosfere si atëher kur Party ishte dicka e re për ne dhe cdokush e shijonte në maksimum ... Gjithcka do të jet&eu...

Artistik


2014-01-17 - 2014-01-21

Besa Myftiu  Femra shqiptare dhe  zemra qe rreh shqip eshtë në qender te veprës së shkrimtares Besa Myftiu. Te jetuarit  ne nje botë ku femrat rrethoheshin nga te ngjashmet e tyre e po keshtu meshkujt, ndihet edhe ne  tregimet “ Drejt të pamundures” Konceptimi i veprave në krye të herës në frengjisht dhe më pas përshtatja në shqip thotë, se e ka ndihmuar te jete objektive. Librin është...

Sfilatė


2014-07-31 - 2014-08-10

Aksesorё dhe domosdoshmёri - Syzet mё trendi kёtё verё.  Duket sikur tendencat e viteve tё kaluara qё nga veshjet, modelet e flokёve, make-up apo edhe syzet po rikthehen nё modё duke u perdorur nёper pasarela të modёs nga stilistёt mё tё famshёm. Syzet “Cat-eye” me skelet nё formёn e syve te maces janё stili retro qё ёshtё bёr&...

Film Romancė


2014-02-03 - 2014-02-10

kinema      Visar Vishka, emër shqiptar që ngjitet në piedestalet e artit botëror Aktori shqiptar nga Maqedonia, Visar Vishka, interpreton rolin kryesor në filmin slloven, Shanghai Gypsy, i cili po pritet mirë në ekranet e kinemave botërore.Dy ditë më parë filmi u shfaq në Londër, në ambientet e Bankës Evropiane për Rikonstruksion dhe Zhvillim, me pjesëmarrjen e dhjetëra e dhjetë...

Intervista


2013-09-12 - 2013-09-19

Një festival  ndryshe Revolucioni dixhital duket në drejtimin e duhur, kjo falë nismave që po ndërmerren nga individë të ndryshëm. Gjatë javës së kaluar në Tiranë, u organizua “The Nordic Creative Commons Film Festival”. Elvin Civici organizatori kryesor i këtij eventi flet për InfoKult rreth festivalit dhe projekteve të ndryshme. Së pari, Elvini falenderon InfoKult për interesin ...

Koncert


2014-09-17 - 2014-09-21

Vizita e Papės, Kisha “Shėn Luēia” nė Durrės, ēel siparin e koncerteve  Në kuadër të aktiviteteve me rastin e vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri, në kishën “Shën Luçia” të Durrësit çeli siparin seria e koncerteve artistike në vigjilje të kësaj vizitë. “Waiting for Pope” është një iniciativë e përbashkët e Kishës Kat...

Artistik


2014-02-22 - 2014-03-05

Inva Mula Inva Mula së shpejti do të vijë në Tiranë në një mbrëmje gala bamirësie për fëmijët e verbër. Bëhet fjalë për një aktivitet mjaft të veçantë i cili organizohet nga Fondacioni Vodafone Albania. Qëllimi i këtij aktiviteti është mbledhja e fondeve për t’iu ardhur në ndihmë fëmijëve të verbër. “Kjo mbrëmje iu ...

Promovim/Aktivitete


2014-09-18 - 2014-09-22

Libri mė i ri nga Mustafa Nano  "Pax Albanica" është libri i Mustafa Nanos, i cili u promovua në Tiranë, mes njerëzve të mediave e studiuesve. I botuar nga "SARAS", ky libër përmbledh opinione të autorit, studime bazuar edhe në opinionet e shkrimtarëve te huaj e shqiptare, ne lidhje me fetë në Shqipëri dhe raportin e shqiptarëve me to. Per librin e tij,   Nano zgjodhi nje prezantim ndryshe nga ai rasteve...

Club


2013-09-14 - 2013-09-14

LOLLIPOP SUMMER CLUB   E SHTUNE, 14 SHTATOR @ LOLLIPOP SUMMER CLUB SATURNIGHT with DJ SARDI Ju mirepresim! INFO & REZERVIME   +355672060138 +355672420000 +355672520000...

Aktivitete


2014-07-14 - 2014-07-25

“Netėt e dramės shqipe” nė Teatrin Kombėtar  Ka përfunduar faza e dytë e seleksionimit te veprave të paraqitura në Teatrin Kombëtar, për aktivitetin e quajtur “Netët e dramës shqipe”. Komisioni i përbërë nga: aktori Ndricim Xhepa, aktorja Yllka Mujo, regjisori Spiro Duni, dhe aktori Dritan Borici, pasi morën në shqyrtim 44 veprat e paraqitura, bëri me dije se ata bënë një p&eu...

Panair


2013-09-19 - 2013-09-22

INTER FOOD and DRINKS Expo   Në shtator në Tiranë do të mbahet panairi ndërkombëtar i pijeve dhe ushqimit. Ky panair, i cili do të zhvillohet në datat 19, 20, 21 dhe 22 shtator në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, ku do të mbledhë bashkë kompani të kësaj industrie nga Shqipëria, Italia, Greqia, Franca, Sllovenia, Turqia, Serbia, Maqedonia,Kosova, Mali i Zi, Bosnja, Bullgaria. tavolinë. INTER FOOD ...

Panair


2013-11-17 - 2013-11-30

Panairi i Librit 2013  Albert Kamy 1913-2013 Me rastin e njëqind vjetorit të lindjes se Albert Kamy, në Pallatin e Kongreseve gjatë panairit të Librit 2013, në stendën Franceze u organizua një ekspozite dixhitale dhe interaktive kushtuar shkrimtarit-, filozof, fitues i  çmimit Nobel të letërsisë. Ekspozita e projektuar nga Instituti Francez në Paris dhe e realizuar në bashkëpunim me shtëpinë bo...

Film Aksion


2014-03-27 - 2014-03-28

ABC Premierë në ABC filmi "Non Stop" Filmi ‘Non-Stop’ i cili për disa javë me radhë ka kryesuar top listën e filmave më të shikuar në botë, tashmë premierë edhe në kinemanë ABC në Kosovë. Për të gjithë adhuruesit e filmit, KDSHF ‘Genci’ do të sjellë premierën e filmit Non-Stop, me aktorët Liam Neeson dhe Juliane Moore.Ky film, do të shfaqet...

Film Aksion


2013-03-01 - 2013-03-07

“Ganster Squad” dhe “Hitchcock”premierė nė Millennium   Dy premiera fillojnë projeksionet nga data 1 mars në ekranin e madh të kinema Millennium. “Hitchcock” dhe “Ganster Squad” , njëri biografi dhe tjetri aksion dhe dramë, janë filmat që ndajnë projeksionet e ditës. Seanca e paradites ofron për të pasionuarit e filmave policeskë, “Gangster Squad” është nj&e...

Roman


2013-12-24 - 2013-12-31

Botimet Pegi  Titulli: Ne jemi pafundësi Autor: Stephen Chbosky Përktheu: Ilir I. Baçi Romani “Ne jemi pafundësi” është botuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1999. Edhe pse është roman debutues, ai ka qëndruar mbi një vit në listën e librave më të shitur në SHBA dhe është përkthyer në shumë gjuhë të botës. Ai fitoi menjë...

Artistik


0000-00-00 - 2014-04-29

“Perdja e Hekurt”, projekt pėr hapjen e Vilės 31  Më 29 prill ora 20.00  në vendin që njihet si ‘ish-vila e Enverit’ organizohet “ Perdja e Hekurt”.  Propozimi  i prezantuar nga Ministria e Kulturës, Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë mbi mundësitë e ripërdorimit të objektit të Vilës 31 në kuadrin artistik, si një rezidence artistike apo hapësirë ek...

Aktivitete


2014-08-08 - 2014-08-17

Inva Mula nė festivalin mė prestigjoz tė Francės “Les Choregies d’Orange”, shfaqja transmetohet nga Televizioni Kombėtar Francez.  “Otello”, ishte shfaqja e fundit operistike e artistes shqiptare Inva Mula e cila  është ngjitur në skenën e festivalit më prestigjioz të Francës “Les Choregies d’Orange”. Mula ka mahnitur të pranishmit në rolin e Dezdemonës ku ka bërë për ve...

Dramė


2013-04-23 - 2013-04-24

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  Përmbledhja kinematografike e Federico Fellini-t, në bashkëpunim me Institutin Italian i Kulturës në Shqipëri prezantojnë filmin: “Roma” Ritratto crudele, visionario, a blocchi di sequenze pressoché autonome, con alla base un'ispirazione autobiografica, sulla Roma dei fascistici anni '30, vista attraverso i ricordi di Moraldo - Fellini, e su quella degli anni '70. Specchio del rapport tenero e di...

Muzikė Live


2014-04-17 - 2014-04-18

Rockstock Një e premte për të mos u humbur me personazhe të dashur të rocknroll-it. Adrian Lulgjuraj dhe Gjergj Kacinari band, eksluzivisht në Rockstock. Aty ku muzika rock, rocknroll dhe blues nuk njeh limit....

Sfilatė


2014-02-18 - 2014-02-28

Alexander McQueen, ngjyrat e sfilatės pranverė - verė 2014!E kuqe, e zezë e bardhë dhe blu këto janë ngjyrat dominuese që propozon shtëpia e famshme e modës së lartë në Paris, Alexander McQueen për Prnaverë -Verë 2014. Stilistja e McQeen, Sarah Burton shpjegon se ajo nuk i referohej as një epoke të caktuar apo një temë të veçantë në këtë koleksion. Megjithatë imagjina shk...

Portret


2013-09-30 - 2013-10-04

Universiteti Marin Barleti   Synojmë suksesin e karrierës individuale përmes standardeve perëndimore Universiteti Marin Barleti, i vendosur pranë zonës çlodhëse dhe shpesh frymëzuese të liqenit artificial dhe parkut të madh të Tiranës, nëpërmjet kampusit të tij simpatik, tenton të ngrejë kulturën perëndimore të mësimdhënies dhe të nxënit për krijimin e e...

Club


2013-04-24 - 2013-04-24

Dance With Me @ Living Room   Të mërkurën @ Living Room:Violinë "Mr. FLOW" Kitare & Vokal "ALBI"si dhe muzika më e mirë nga Dj. "CHRISS7" ..!!Pas suksesit të mbrëmjes së parë dhe këtë tëmërkurë na mirëpret një mbrëmje e paharueshme..!!...

Aktivitet Sportiv


2014-08-25 - 2014-08-26

Milan hedh sytė nga Januzaj.  Sipas asaj që bën të ditur faqja e njohur sportive italiane calciomercato, Milani ka hedhur sytë dhe po vëzhgon talentin shqiptar që luan me Manchester United në Angli. Mesfushori i kombëtares belge, duket se është profili i duhur i lojtarit që kërkon Galiani. Pavarësisht se Januzaj nuk është sulmuesi që mund të zëvendësoj të larguarin Baloteli, ai shum&eum...

Aktivitete


2013-05-03 - 2013-05-09

Elhaida Dani nė "The voice of Italy"  Godet sërisht Elhaida Dani me zërin e saj shpërthyes, duke kaluar edhe kete raund ne "The Voice of Italy". Kështu ajo bën pjese në katërshen më të mirë të skuadës Cocciante. Elhaida mori vlerësimin maximal të jurisë dhe duartrokitje të zjarrta nga publiku.    ...

Artistik


2014-02-04 - 2014-02-07

Teatri Kombėtar i Operas dhe Baletit. Besim Zekthi rikthehet sonte në orën 19: 00 nëpërmjet konceriti recital “Shqipja me një krah” në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. Në këtë concert do të prezantohen 50 vitet e krijimtarisë së këtij artisti, sëbashku me dy pjesë koreografike, të cilat janë krijuar enkas për këtë concert. Koncerti udhëhiqet nga drejtuesi...

Roman


2013-02-13 - 2013-02-13

Nga Monda Shima Haxhiaj Romani “Delikatesa”, dhurata më e mirë për Shën Valentin   Keni menduar se keni gjithçka në jetë por nuk e shijoni dot sepse mendoni që nuk e meritoni gjithë atë lumturi? Këtë ndjesi kishte dhe Natalia, personazh i kryesor i romanit “Delikatesa”. Një ditë të bukur të diele ndërsa po lexonte shtrirë në kanapenë e saj një roman t&eu...

Sfilatė


2014-03-31 - 2014-04-17

Rachel Zoe  Një nga mbështetëset më të mëdha të pamjes ‘boho-chic’, Rachel Zoe ka veshur shumë vipa duke filluar nga Mary Kate e deri tek Ashley Olsen dhe gjithmonë veshjet e saj në një mënyrë ose tjetrën kanë goditur në shenjë.Ajo tanimë jep disa këshilla që mund t’i zbatoni shumë thjeshtë në veshjet tuaja. “Ju duhet të interpretoni &cce...

Aktivitete


2014-02-17 - 2014-02-28

Ministria e Kulturės  Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u nis ditën e djeshme për një vizitë dyditore në Bruksel në Institucionet e Bashkimit Europian. Programi i vizitës së ministres Kumbaro, sipas burimeve të këtij dikasteri  parashikon pjesëmarrjen në hapjen e ekspozitës me temë “Allegoria”, nga piktori i mirënjohur shqiptar, Dastid Miluka. Po ashtu, ministrja...

Club


2013-07-27 - 2013-07-28

Folie Marine Jal Në Folie Marine nuk mungojne  aventurat  dhe ritmet e muzikes. Ne datat 27 dhe 28 Korrik,  fjalen muzikore e ka jo vetem nje prej dysheve me elegante e simpatike qe i vijne botes verdalle, por edhe nje prej dysheve me te talentuara qe japin me te miren e tyre sidomos aty ku ka det. Ne Folie Marine do te jeni me Dyshen e Diamanteve.   Temperaturat  tashme jane rritur, ejani te freskohemi se bashku,  ne ambientin  mjaft të ...

Sfilatė


2014-03-20 - 2014-03-31

Roberto Cavalli Mjafton një kapele për të ndryshuar rrënjësisht pamjen! Një kapele është aksesor i përsosur për të shtuar një kontakt personal në pamjen tuaj.Po, kjo është e vërtetë, duhet te keni pak guxim për të marrë këtë vendim, është fjala për një kapele, jo për një kësulë…Por ndoshta ne do të jemi në gjendje jo vet&eu...

Aktivitete


0000-00-00 - 0000-00-00

Recital Trombisti Sokol Saraçi koncert së bashku me studentët Trombisti  dhe pedagogu Sokol Saraçi  vjen para artdashësve me një koncert recital.  Në program, ndër të tjera, dy pjesë që luhen për herë të parë: muzikë baroke nga Antonio Vivaldi, ‘Koncert për trombë të vogël dhe violinë solo”, dhe “Adaggio për orkestër” nga Rodriguez....

Sfilatė


2014-07-24 - 2014-07-31

Sekretet e vogla tė stilit perfekt.  Në këtë artikull mund të lexoni disa këshilla që stilistët e modës i japin yjeve të Hollivudit, në mënyrë që me sukses të fshehin ndonjë të metë dhe gjithmonë të duken mahnitëse dhe joshëse. -Bluza, triko të zeza, fustanet, këmishat e bardha dhe jelekët klasik gjithmonë janë IN. Prandaj, gjithmonë është m...

Festival muzikor


2013-07-17 - 2013-07-21

Festivali i xhazit në Tiranë Ditën e mërkurë, datë 17 korrik, ora  20:00, në kopshtin e Pallatit të Kulturës  në Tiranë, në kuadrin e edicionit të 2-të  Tirana Jazz & World Music Fest 2013,  një duo e famshme italiane e përbërë  nga Enzo Rocco dhe Carlo Actis Dato,  do të japë një koncert të muzikës xhaz. Enzo Rocco është nj&eu...

Promovim/Aktivitete


2014-05-05 - 2014-05-07

Aktivitet i organizuar nga OKB dhe UNESCO  Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro  Furxhi është ftuar të marrë pjesë dhe të mbajë fjalën në Debatin e Nivelit të Lartë në OKB-NY, me temën: “Kultura dhe Zhvillimi I Qëndrueshëm në Axhendën e Zhvillimit pas 2015”, një aktivitet i organizuar nga OKB në bashkëpunim me UNESCO –n në datën 5 maj 2014. Gja...

Opera


2014-03-05 - 2014-03-31

Teatri Kombėtar i Operės dhe BaletitVerdi e Mascagni në një gala në Teatrin e Operës. Pas, Traivatës tragjike, jo më një opera, por një vepër baleti me protagonist Enada Hoxhën e Gerd Vason,Verdi e Mascagni do të ngjiten në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Edhe pse nuk po shohim ndonjë premierë në kalendarin e TKOB-it, thuajse në çdo ditë të javës, kjo sk...

Film Thriller


2013-11-01 - 2013-11-10

Kinema Millennium            Pas shfaqjes premierë në një javë më parë, filmi “Ada” vjen edhe për publikun e gjerë me projeksionet e tij në kinema Millennium. Projeksionet e para të filmit fillojnë ditën e premte, dt 1 nëntor .Filmi ka për protagonistë aktorët Ndriçim Xhepa. Iliriana Blakaj, Afrim Muçaj Reshat Arbana (Artist iPopullit), Astrit Hasanaj, Elv...

Sfilatė


2014-02-13 - 2014-04-30

Rezarta Skifteri Stilistja Rezarta Skifteri tregon tendencat më të fundit për sezonin Vjeshtë-Dimër 2014, nga ngjyrat tek materialet me të cilat ajo realizon “markat” e saj. Ngjyrat E bardha vjen ëmbël, pastër për këtë sezon dimiri. E shohim të trikuartet fustanet, çantat prej pellushi. Bluja elektrike, një kolor i cili reziston nga sezoni i verës 2013 dhe që vazhdon të dominojë...

Sfilatė


2014-03-24 - 2014-03-31

Milano  Zgjidhni syzet në perputhje me formen e fytyrës... Syzet me dizajnin e fundit “cat-eye”,janë një aksesor modern,dedikuar ju që keni fytyrë vezake (ovale) si Olivia Palermo. Syzet ‘aviator”janë një zgjedhje mjaft elegante per ju që keni fytyrë në formë zemre (heart-shaped). Syzet me skelet drejtkëndor janë një zgjedhje shik per ju që keni fytyrë të rrumbullakët...

Pikturė


2014-04-11 - 2014-04-18

Ekspozitė – Exhibition “PranverArt 5 – 2014” nė Muzeun Historik Kombėtar Ditën e premte, datë 11 Prill, është çelur në sallën: “Kostandin Shpataraku" në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita: “PranverArt 5 – 2014”. Kjo është një ekspozitë me vepra në pikturë e skulpturë të një numri të madh artistësh, që vijnë nga qytetet më t&...

Film Komedi


2013-03-07 - 2013-03-08

Millennium    “This is 40” premierë në Millennium“This is 40” është komedia romantike që vjen premierë në ekranin e madh të kinema Millennium në datën 8 mars. E shpallur si komedia më e mirë e vitit në “Hollywood Film Festival”, ajo është një vijim i komedisë së fashme "Knocked Up" nën drejtimin e regjisorit Judd Appatoë   Një pjesë...

Koncert


2014-09-17 - 2014-09-21

Rona Nishliu nė koncertin dedikuar Bekim Fehmiut  Këngëtarja e njohur Rona Nishliu në bashkëpunim me Orkestrën Filarmonike të Beogradit do të mbajë një koncert dedikuar aktorit Bekim Fehmiu.   Bekim Fehmiu, aktori shqiptar i lindur në Sarajevë nga një familje gjakovare, kaloi fëmijërinë e tij në Prizren dhe pas mbarimit të gjimnazit transferohet në Prishtinë për t’u bër&eum...

Club


2013-08-10 - 2013-08-10

DREAM CITY & THE CODE SUMMER CLUB   SONTE - 23:30 - QERSHIA MBI TORTE...ose thënë ndryshe:DJ CERRY @ DREAM CITY & THE CODE SUMMER CLUBaperitiv - dj gentoTEK TERRACA E KOMPLEKSIT BLUR...

Club


2014-01-24 - 2014-01-26

Charl's Bistro  OLD SCHOOL IS BACK IN CHARL'S   ALEKSANDER & RENIS GJOKA   LIVE @ CHARL'S   TE PREMTEN | ORA 21    ...

Club


2013-10-25 - 2013-10-25

LOLLIPOP     E PREMTE, 25 TETOR 2013ONE NIGHT with DJ ALDO...

Festival


2013-02-18 - 2013-02-20

“Child’s Pose” Ariu i Artė nė Berlin   Fituesi i Ariut të Artë si filmi më i mirë në edicionin e 63-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin është drama rumune “Child’s Pose”.  Në të tregohet historia e një nëne mjaft dominuese në karakter, e cila përdor pozitën e saj sociale për të shpëtuar të birin nga burgu. Filmi ...

Aktivitete


2014-04-22 - 2014-05-07

TK nis pranimet pėr dramėn shqipe  Teatri Kombëtar fton të gjithë dramaturgët shqiptarë të dorëzojnë dramat e tyre. Për 15 ditë rresht, duke filluar nga data 22 prill deri ne 7 maj, sekretaria e TK-së do të mirëpresë të gjithë të interesuaritqë kanë dëshirë të bëhen pjesë e kësaj nisme. Dramaturgët duhet ta paraqesin veprën në tre kopje të shtypur...

Kampionat


2014-02-07 - 2014-02-14

FSHF Derbi Tirana –Partizani, do të startojë ditën e sotme javën e 18 të Superiores. Derbi i madh i kryeqyteit do të luhet në stadiumin kombëtarë “Qemal Stafa” dhe do të fillojë në orën 18: 00 të mbrëmjes. Stadiumi pritet të tejmbushet, dhe për ato që s’do kenë mundësinë të jenë të pranishëm në stadium, mund ta ndjekin direkt në ...

Promovim/Aktivitete


2014-02-27 - 2014-03-31

Ministria e Kulturės Ministria e Kulturës organizon me datë 28 shkurt, një konferencë për shtyp ora 10.30;me rastin e Projektit ArT Vision. Mbledhja e Dytë e Komitetit Drejtues. Projekti, i bashkëfinancuar nga Programi për Bashkëpunimin Ndërkufitar IPA-Adriatik 2007-2013, është fryt i një partneriteti të udhëhequr nga Qarku i Pulje-s – Zyra për Politikat për Promovimin e Territorit, Dijeve dhe Talentev...

Ekspozitė


2014-08-01 - 2014-08-24

Ekspozitė tek Piramida me artistė nga rajoni  Sot në orën 19.00, pranë Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës, e njohur si Piramida, do të marrë jetë ekspozita që përfaqëson etapën e pare, nga pesë të tilla, të projektit të artit bashkëkohor “ART IN PORT - Coexistence: for a new Adriatic koinè”.  Në këtë projekt që do të zgjasë nga gushti i 2...

Katering


2013-03-26 - 2013-03-26

Il Gusto  Menu Special Ditore - 26 Mars 2013   Menu 1•    Sallatë jeshile•    Lazanja•    Ujë 0.25lMenu 2•    Supa e ditës•    Fileto pule me Patate•    Ujë 0.25l ose Gotë VerëMenu 3•    Sallatë jeshile•    Peshk dite•    Ëmbelsirë “Il Gusto”•&n...

Reportazh


2014-09-18 - 2014-09-30

Manteli mė I famshėm i vjeshtė 2014  Mund ta quani si të doni, mund ta quani thjesht një mantel, një triko, apo një xhaketë. Sido që ju të zgjidhni ta quani, ajo vazhdon të ngelet veshja më e shitur dhe më e veshura nga gjithë koleksioni vjeshtë 2014 i brandit Burberrry Proscum. Brendi është i njohur për këto lloj mantelesh që i përdor shpesh në koleksionet e veta duke bërë që vajz...

Ekspozitė


2013-03-25 - 2013-03-31

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Lundi 25-31 Mars 2013-E Hënë 25-31 Mars 2013    18 :00                        Rue Piétonne-Toptani-Pedonalja/Toptani Exposition: L’actualité 2012 par l’Agence France Presse (25-31 Mars) Ekspozitë e Agjensisë së Shtypit Francez mbi mbi te rejat 2012 Présenté pa...

Film Drame


2013-03-27 - 2013-03-28

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Cinéma: Projection du film “La petite Chambre” en version françaiseShfaqja e filmit “Dhoma e vogël” në version frengjishtPrésenté par l’Ambassade de Suisse et l’Imperial Cine Sheraton  ...

Muzikė Live


2013-06-21 - 2013-06-21

Lizard A SPECIAL NIGHT OF LIVE MUSIC  VEDAT ADEMI  BAND @ LIZARD BAR TIRANA  FRIDAY  9 PM...

Komedi


2014-01-20 - 2014-01-24

Teatri Kombėtar i Komedisė  Në Teatrin e Komedisë rikthehet ne skene shfaqja “Zhurma jashtë skene” me regji të Kastriot Çipit. Vepra është shkruar nga dramaturgu dhe shkrimtari Michael J. Frayn.  Çfarë ndodh në “Zhurma jashtë skene” “Zhurma jashtë skene” luan me konceptin e shfaqjes brenda shfaqjes, në këtë rast një farsë seksi e titulluar “Lakuriq&rdquo...

Club


2014-05-16 - 2014-05-16

Franky Rizardo vjen nė TiranėKëtë të premte në Matrix Night Club do të performoj muzikën e tij të sukseshme DJ hollandez Franky Rizardo. Ai është autori i miksimit origjinal të hitit “Real Love”, që u bë aq i dashur për adhuruesit e muzikës house dhe electro. Por përveç kësaj, në Matrix do të jetë suport edhe Abel DJ. ...

Restorant


2013-07-06 - 2013-07-06

VILA PALMA        E shtune Nje sallate me spinaq e mozzarella. Dy strozzapeti me kerpudha scamorza dhe salceroze. Tre kondrafilete vici me rucola e krem mangoje e gorgonzola.  (800 leke)   Saturday A spinach salad with mozzarella. Two strozzapeti with scamorza and salceroze mushrooms.   Three contra fillet beef with rucola and mango cream and gorgonzola. (800 lek)...

Club


2014-07-12 - 2014-07-12

Dj Olti nė Cavaliero Terrace  Doni të argëtoheni, por pa ndjerë të temperaturat e larta të verës? Atëherë, bëhuni pjesë e Cavaliero Terrace këtë të shtunë, me datë 12 Korrik, pasi tingujt, ritmet dhe muzika e Dj Oltit do të freskojnë atmosferën tuaj. Gjithçka do të jetë e mahnitshme dhe adrenalina në maksimum, ndaj shijojeni fundjavën tuaj në Cavaliero Terrace....

Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-25

Dita e Tokės, tur me biēikleta nga veriu nė jug  Në kuadër të 22 prillit- Ditës së Tokës  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri organizon një udhëtim nga Shkodra në Sarandë. Për të festuar këtë ditë, por edhe përpjekjet e shqiptarëve për ta mbajtur Shqipërinë të bukur dhe për të ndaluar shkatërrimin e mjedisit, ambasada e S...

Film Drame


2013-01-17 - 2013-01-19

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi “Dial M for Murder” Në Londër, Margot Mary Wendice ka një aferë të shkurtër dashurie me shkrimtarin amerikan Mark Halliday, ndërsa burri i saj dhe profesionisti i tenisit Tony Wendice janë në një turne tenisi. Tony lë lojën për t’iu dedikuar gruas së tij dhe gjen një punë të rregullt. Ajo vendos t'i japë një shans të dytë martesë...

Ekspozitė


2013-04-05 - 2013-04-07

Ekspozitë personale "Rikthimi" @ Tirana Backpacker Hostel   Piktura joformale e Diana Ramës është një mënyrë e strukturuar që përhapet në formën e rrugëve emocionale. Artistja e  ka titulluar " Rikthimi " këtë fazë të kujtimeve të turbullta që nuk është e lidhur me një vend të caktuar, por përpunon hapat kryesorë që shënojnë largimin nga vendi i origj...

Studimor


2014-06-17 - 2014-06-30

Domatja zvogėlon rrezikun e kancerit tė veshkave.  Konsumi i shpeshtë i domates, frutave dhe perimeve me një përqindje të lartë të lycopeneve, një studim i ri e ka lidhur me rrezikun më të ulët të kancerit të veshkave. Lycopenet janë një antioksidant përgjegjës për ngjyrën e domateve, shalqiut, grejpfrutit dhe papajas dhe studimet e mëparshme e kanë lidhur konsumin e lycopeneve me nj&eu...

Artistik


2014-02-12 - 2014-02-28

Fisnik Ismajli  Ideatori i obeliskut të pavarësisë në Kosovë, Fisnik Ismajli ka shpalosur dizajnin e ri të NEWBORN, i cili me rastin e 6 vjetorit të pavarësisë do të vishet me ngjyrat e ushtrisë, në shenjë falënderimi për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës dhe NATO-n.  Kjo pamje e re do të realizohet edhe me rastin e 15 vjetorit jubilar të çlirimit. Ngjyrat e ushtrisë do t...

Portret


2014-03-21 - 2014-03-31

Adnan JanuzajNuk janë vetëm përfaqësuesja e Kosovës, Shqipërisë, Belgjikës dhe Anglisë të interesuara për Adnan Januzajn. Edhe Federata e Futbollit e Turqisë po mundohet ta bindë talentin e Manchester Unitedit që të luaj për përfaqësuesen turke. Këtë e ka konfirmuar edhe selektori Fatih Terim gjatë një interviste për televizionin turk NTV Sport. “Kryetari i Federatës...

Tragjedi


2013-07-07 - 2013-07-08

Black Box , Rikardi III Vepra Rikardi III nga kolosi William Shakespeare do të vihet në skenën e sallës Black Box nga kursi i tretë i degës regji pranë Universitetit të Arteve. Nën udhëheqjen artistike të pedagogëve të mirënjohur Milto Kutali, Alert Celoaliaj, si dhe Arben Derhemi, fragmenti Rikardi III do të interpretohet në role kryesore nga studentët: Arbër Islami Franceska Hysi Regjisor: Led...

Poezi


2014-02-19 - 2014-03-07

Botime ZENIT Shkrimtari Romeo Çollaku, vjen për lexuesin me librin më të fundit me përmbledhje poezish “Vise kundërmime”. Libri me poezi është vjen për lexuesin nga Botimet ZENIT. Vlen për tu përmendur se shumë nga krijimtaria e Romeo Çollakut janë botuar nëpër antologji e revista letrare në gjuhët anglisht, bullgarisht, frëngjisht, greqisht dhe gjermanisht....

Reportazh


2014-09-19 - 2014-09-30

L’Oreal Paris bashkon femrat mė seksi tė modelingut.  Femrat më seksi të botës së modelingut janë bashkuar për të pozuar së bashku për fushatën e re të buzëkuqëve L’Oreal Paris.   Ato kanë lançuar buzëkuqin “Collection Exclusive Pure Reds”, të veshura të gjitha me të bardha.    Listës së femrave modele i janë shtuar Blake Lively, Ev...

Studimor


2013-02-23 - 2013-02-23

Botime tė reja “Shqiptarët në artin botëror” Nga Ferid Hudhri   Meqë Enciklopeditë zakonisht janë vepra të një grupi autorësh, kërkimet dhe studimet e të cilëve mbështeten edhe në botime të mëparshme, hartimi i kësaj Enciklopedie nga një autor i vetëm ngjante si një “mision i pamundur”. Guximin për ta përballuar një ndërmarrjeje kaq të...

Aktivitete


2013-02-25 - 2013-02-27

Oscar: Daniel Day-Lewis dhe Jennifer Lawrence aktorėt mė tė mirė  Daniel Day-Lewis hyri në historinë e kinematografisë duke u bërë aktori i parë i cili ka fituar tre çmime Oscar si aktori më i mirë protagonist. Britaniku u vlerësua për interpretimin e tij në filmin ‘Lincoln’ me regji të Steven Spielberg. Në fjalimin e tij pas marrjes së çmimit, Daniel Day-Lewis theksoi: “Nuk e di se si ndod...

Promovim/Aktivitete


2014-02-18 - 2014-02-28

Kamy nė FierKlubi Frankofon dhe Bashkia e Fierit me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Shqipëri organizojnë prezantimin e Ekspozitës dixhitale nën titullin Albert Kamy më datë 18 dhe 19 Shkurt 2014.Në datë 18 Shkurt do të zhvillohet çelja e ekspozitës në orën 16.00, ndërkohë që në biblotekën e bashkisë Fier do të organizohet edhe një takim ku do të flit...

Promovim/Aktivitete


2014-02-21 - 2014-02-28

Instituti Italian i Kulturės  Instituti Italian i Kulturës në bashkëpunim me Muzeun Historik Komëtar në Tiranë me datë  25 shkurt 2014, ora 12: 00, do të përurojë ekspozitën me titull “Të njohësh, Të ruash, Të shfaqësh. Kërkimet italiane mbi trashigiminë arkeologjike dhe monumentale në Shqipëri”. Nisma është fryt i bashkëpunimit të tri universiteteve i...

Promovim/Aktivitete


2014-02-10 - 2014-02-15

Mbill pemen tendeEshtë një aksion qytetar ku të gjithë njerëzit përfshihihen në të vullnetarisht përmes dëshirës dhe kontributit modest, duke menduar një person të dashur me kujtime për të mbrojtur gjelbër qytetin dhe mbjelljen e një ose më shumë pemëve. Aksioni për mbjelljen e pemëve ka filluar nga data 11 Janar dhe do të vijojë deri me datë15 Shkurt 2014. Pema e zgje...

Album


2014-07-28 - 2014-07-29

Aurela Gaēe lanēon e kėngėn e parė popullore.   Aurela Gaçe ka lançuar projektin e saj më të ri muzikor "Merrëm sonte". Një këngë popullore të cilën e ka sjell edhe me vidioklip. Ajo shprehet se ka vendosur ta publikojë para një kënge tjetër moderne, për të cilën thotë se e ka të gatshme. Kështu vendosi pas pyetjes së bërë në rrjetin social Facebook dhe bazuar n...

Festival


2014-01-06 - 2014-01-19

PianodromFestivali ndërkombëtar "PIANODROM" / International Piano Festival, vazhdon koncertet me datat si me poshte:   7 Janar 2014 / January - e Martë / Tuesday - Ora 19.00 Tonalitete të rejaRecital i Redi Llupa (SH.B.A.)Peçi: Cartesius Cantus Nr.7, Berio: 6 encores for piano, Peçi: Valle mbi xham, Bejo: Pjese per Piano op.1, Takemitsu: For Away, Barber: Sonata op.26 për piano në Mi bemol minor.   8 Janar - e Mërkurë / Wed...

Club


2014-04-07 - 2014-04-13

Lollipop Java mbyllet më së miri në Lollipop Club, e mbushur me ritëm dhe energji. Ditn e shtunë me datë 12 Prill 2014, në Lollipop do të jeni nën shoqërinë e BOOCKY PROUDLY PRESENTS CLUBZONE. Gjithçka do të jetë e jashtëzakonshme këtë fundjavë në Lollipop, atmosferë muzikë dhe ekspresivitet, që kjo të mbetet gjatë në mendjen tuaj....

Reportazh


2014-07-30 - 2014-08-31

Vende mahnitėse pėr tu vizituar   Hapësirat e orizit   Hapësirat e orizit të njohura gjithashtu dhe si tarracat e orizit në Kinë janë hapësira të gjata rreth 100 km dhe duhen dy orë udhëtim me makinë për t’i përshkuar të gjitha. Më të njohurat janë ato të quajtura  Longsheng Rice Terraces.    Këto në veçanti quhen Lonji që do të thot&e...

Kurse Gjuhėsh


2013-04-03 - 2013-10-03

Aleanca Franceze   Qendër Evropiane e Gjuhës dhe e Kulturës Franceze. Kurse të gjuhës frënge për të gjitha moshat. Qendër zyrtare e çertifikimeve, DELF & DALF. Diploma zyrtare të shtetit francez. Qendër zyrtare e certifikimeve, TEF & TEF-aQ (të vlefshme për emigrim në Kanada). Qendër informacioni për studime universitare në Francë & Campus Francë. Përgatitje për stud...

Portret


2013-08-20 - 2013-08-31

Rivaldi Watches Nëse dëshironi që të gjeni cilësi, larmi dizajni dhe garanci e gjeni vetëm tek Rivaldi Watches.   Markat më të njohura si: FOSSIL, Romanson, Lorus tashmë me 20-30-50% ulje per te gjithe zotëruesit e rrjetit Karta Extra dhe jo vetëm! Përfitoni nga uljet e fundit!  ...

Aktivitete


2013-10-31 - 2013-10-31

Hotel Rogner Halloween po afron... Fantazmat dhe shtrigat këtë herë kanë zgjedhur të qëndrojnë në një hotel me 5 yje dhe mezi presin t’ju dhurojnë një Halloween të frikshëm, gazmor dhe plot surpriza. Ejani të festojmë sipas traditës Natën e Halloween, me ngjyrat e festës, muzikë live nga banda e rrokut, dhe një bufe që do t’ju tërheqi për ta shijuar të gjith&e...

Ekspozitė


2014-07-03 - 2014-08-21

“Qėndro mė the dhe unė qėndrova”  Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Institutet Italiane të Kulturës së Këlnit, Strasburgut dhe Zagrebit do të paraqesë në Tiranë projektin ekspozues të artit bashkohor “Kufijtë: gjuhë, hapësirë, objekte, njerëz”, konceptuar dhe kuruar nga Prof. Martina Corgnati e ...

Konkurs


2014-04-28 - 2014-04-30

Ēelet "Gara e Muzicientėve tė rinj ArsKosova 2014”  Edicioni i njëmbëdhjetë i Garave ndërkombëtare të muzikës klasike "Garat e Muzicientëve të rinj ArsKosova 2014” shënoi sot hapjen zyrtare. Garuesit do të konkurrojnë në instrumentet harkore, violinë, violinçel, violë, piano, instrumente frymore, flaut, klarinetë dhe disiplina të tjera, siç janë instrumentet kamertale me disa...

Promovim/Aktivitete


2014-02-24 - 2014-02-28

Ergi, fitues i “X Factor Albania 3”Ergi Dini, djali nga Shkodra ka arritur të triumfojë mbi të gjithë konkurentët e “X Factor Albania”. Nën vëzhgimin e mentores së tij, Tunës, të dy arritën të rrëmbejnë fitoren e të gjitha netëve të konkurimit. Vendin e dytë e ka zënë Senadi, djali nga Maqedonia, i cili solli një stil të veçantë e ndryshe gjatë...

Promovim/Aktivitete


2013-03-16 - 2013-03-17

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE Samedi 16 Mars 2013-E shtunë 16 Mars  2013          Théâtre de la Comédie-Teatri i Komedisë / Pedonalja, Rruga ToptaniÉVÉNEMENT : SOIRÉE D’OUVERTURE DU PRINTEMPS DE LA FRANCOPHONIEHAPJA E “PRANVERA E FRANKOFONISË NË SHQIPËRI 18:30, Théâtre de la Comédie -Teatri i KomedisëPrésent...

Kampionat


2014-05-04 - 2014-05-04

Federata Shqiptare e Volejbollit  Ditën e diel, me datë 4 Maj, do të luhen dy ndeshjet finale të kampionatit për të rinj dhe të reja në volejboll. Këto dy ndeshje finale do të luhen në  pallatin e sportit "Asllan Rusi". Tirana – Himara do të jetë ndeshja e parë që do të luhet në orën 13: 00 (volejboll për femra), ndërsa Tirana – Elbasani do të luhet në orën...

Aktivitete


2014-02-06 - 2014-02-11

Klubi i Kampistave  Në datë 7, 8 dhe 9 shkurt 2014, Klubi i Kampistave (Discover Albania) organizon një ekskursion 3 ditor në Voskopojë. Voskopoja është një vendbanim mesjetar i hershëm që daton prej vitit 1330. Nga Shën Prodhomi hapet para vizitorit një pamje e mahnitshme nga duken majat e Lënies dhe Ostrovica, me një lartësi prej 2246 metra. Lulëzimin më të madh Voskopoja e ka pasur në viti...

Studimor


2014-04-08 - 2014-04-30

Studim nė SHBA Të ushqehesh shëndetshëm do të thotë edhe të mendosh shëndetshëm. Për disa artikuj është vërtetuar që e përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të trurit, ndërsa disa të tjerë mund të pengojnë apo së paku të ngadalësojnë efektin e disa sëmundjeve të trurit. Ndaj është me rëndësi të përfshini a...

Club


2013-08-03 - 2013-08-03

LOLLIPOP E shtuna sjell adrenaline ne Summer Club @ Lollipop me DJ CERRY! I vetmi vend qe di te mendoje vetem per ju, per argetimin tuaj, per performanca te shkelqyera eshte vetem Lollipop. Mos e humbisni edhe kete nate, DJ Cerry sjell gjithmone muziken tuaj. Ju mirepresim!...

Film Romancė


2014-06-26 - 2014-07-03

Filmi muzikor “Walking on Sunshine”  Nëse ju ka pëlqyer filmi muzikor “Mamma Mia” atëherë do të adhuroni “Walking on Sunshine”. Filmi muzikor anglez është një komedi romantike ku sheh në rolin e saj të parë si aktore këngëtaren e talentuar Leona Lewis. Filmi është i ambientuar në Itali dhe muzika e përdorur në film  janë hitet më të mëdha...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-26

“Manifest pėr lumturinė” nga Stefano Bartolini  Këtë të shtunë, ora 18.30, botimet "Përpjekja" organizojnë promovimin e librit "Manifest për lumturinë - Si të kalohet nga shoqëria e kamjes në atë të mirëqenies", nga politologu italian Stefano Bartolini. Ky promovim do të zhvillohet në ambjentet e Kafe-Librari E Përshtatshme, ku i pranishëm do të jetë dhe vetë autori i li...

Komedi


2013-03-02 - 2013-03-04

“14 vjeē dhėndėr”    Komedia “14 vjeç dhëndër”,ku nuk do të mungojnë elemntet si: folk në kostumografi, në muzikë e cila interpretohet live nga aktorët. Gjithë shfaqja, e cila është një ripunim mbi motivet e Çajupit, nga vetë regjisorja Elma Doresi dhe aktori Devis Muka, mbahet në zhanrin e groteskut, zhanër që përfshin interpretimin e roleve ashtu edhe në ske...

Aktivitete


2014-08-05 - 2014-08-12

Nata e bardhė nė Vlorė  Sezoni turistik në Vlorë këtë verë ofron aktivitete të ndryshme kulturore për të gjithë pushuesit dhe jo vetëm. Në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë më 12 Gusht, Bashkia Vlorë në bashkëpunim me British Council organizojnë natën e bardhë, “Një natë me diell”.   Aktivitete të ndryshme do të organizohen në she...

Film Thriller


2013-01-05 - 2013-01-26

Imperial “Jack Reacher”Regjia: Christopher McQuarrieSkenari: Christopher McQuarrieAktore: Tom Cruise, Rosamund Pike, Robert Duvall, Richard Jenkins, Werner Herzog, Alexia Fast, David Oyelowo, Kristen Dalton, Jai CourtneyGjinia: Azione, ThrillerKohëzgjatja: 130 minutaJack Reacher, një ish- dedektiv ushtarak, thirret për të zgjidhur një rast misterioz vrasjeje në Midwest, ku me gjashtë të shtëna pushke janë vrarë pesë kal...

Club


2013-07-26 - 2013-07-26

Charl's Bistro, ★ BEST VOICE OF ALBANIAN ROCK MUSIC ★ GENT BUSHPEPA & BAND ★    LIVE ONLY @ CHARL'S BISTRO ★ THIS FRIDAY @ 9 PM ★ ...

Reportazh


2014-02-21 - 2014-02-28

Big Brother Albania  Nga e premtja e 21 shkurtit 2014 në orën 21:00, rikthehet Big Brother Albania në edicionin e tij të shtatë. 19 banorë do të hyjnë në shtëpinë më të vëzhguar për të jetuar një aventurë dhe ekspreiencë ndryshe. Njerëz të panjohur, pjesë të shoqërisë, e vetë publikut që i vëzhgon, janë të vendosur përballë kamer...

Studimor


2014-01-30 - 2014-02-06

Studim Shendeti   Të punosh natën ja rreziqet që ju kanosen     Sipas studiuesve puna gjatë ndërrimit të turnit të natës mund të shkaktojë kaos në organizëm dhe mund të ketë pasoja të rënda afatgjatë. Puna gjatë natës shton rrezikun nga sëmundjet e diabetit, infarktit miokardit dhe kancerit.  Hulumtuesit thonë se çrregullimet që shfaqen gjat&...

Film Komedi


2014-04-02 - 2014-04-11

Kinema Imperial Rrjeti i kinemave Imperial do të shfaqë më 10 prill do të shfaqë komedinë “Welcome to the Jungle”, me regji të Rob Meltzer. Në qendër të filmit është Kris me kolegët e tij të punës, i cili do të formojë një skuadër për një “seminar në xhungël”. Por jo çdo gjë do të shkojë sipas planit. Trajneri i tyre, një i...

Festa kombėtare


2013-11-27 - 2013-12-01

Kryeministria dhe Ministria e KulturesNATA E BARDHE 2013.Koncerte, filma, shfaqje, muzikë dhe argëtim përgjatë një nate që nuk mbaron. Dhe mos harroni: Çdo restorant apo bar me tabelën "Këtu festohet Nata e Bardhë” do të ofrojë shërbim nën kosto në datën 29 Nëntor, nga ora 10 e darkes deri në 4 të mëngjesit....

Festival


2014-09-03 - 2014-09-07

Festivali SculpFest  SculpFest është i pari dhe i vetmi festival i kësaj natyre në Ballkan. Ky festival ndahet në tre departamente-festivale si: Sculp’Ice, që mbahet zakonisht në shkurt, Sculp’Edu që mbahet në shtator dhe Sculp’Biennale që do të nis në 2016-ën dhe do të mbahet çdo dy vjet.    Sculp’Edu 2014 do të nisë më 3 shtator deri më 7 shtator në Pr...

Studimor


2014-04-09 - 2014-04-30

Shoqata Amerikane e Terapisė Fizike Hulumtimet tregojnë se praktika të tilla si frymëmarrje, meditim të thellë dhe joga, të cilat ndihmojnë të vënë mendjen në pushim, mund të bëjnë mrekulli për shpinën. Nëse ju mund të arini të relaksoheni, ajo do të ndihmojë në uljen e nivelit të perceptimit të dhimbjes. Rreth 80% e njerëzve do të përjetojnë një proble...

Restorant


2013-10-26 - 2013-10-26

Vila Palma Sonte ne oren 20:00 "VILA PALMA"  hap sezonin e dimrit me muzike live.  Ju ftojme te shijoni paketen 1000 leke cifti (antipaste italiane & 0.5lt vere). JU MIREPRESIM!!   CEL: 0692099985...

Festival


2014-08-21 - 2014-08-23

Festivali multikulturor nė Berat   Festivali multikulturor për promovimin e qytetit të Beratit,vlerave kulturore dhe njerëzore të tij, do të zhvillohet në datat 21,22 dhe 23 gusht. Ky festival vjen si pjesë e kalendarit artistik veror që pregatiti disa muaj më parë Ministria e Kulturës. Për Beratin organizatorët premtojnë jo vetëm promovim të vlerave të trashëgimisë kulturore, por dhe a...

Monodramė


2014-03-29 - 2014-03-30

Teatri Kombėtar  Monodrama e autorit të njohur Dario Fo "Johan Padam dhe Amerikat", vjen në skenën e Teatrit Kombëtar në datat 28, 29 dhe 30 Mars, ora 19:00. Kjo monodramë vihet në skenë me regji të Milto Kutalit dhe interpretim të aktorit të mirënjohur Arben Derhemit. "Johan Padam dhe Amerikat" është një monodramë ku shpalosen 12 karaktere në 6 dialekte për 1 orë e 30 minuta. Kjo ësht&e...

Club


2013-06-28 - 2013-06-28

THE CODE & DREAM CITY THE CODE & DREAM CITY prezantojne:  - - - - OVERDOSE - - - -       Performance Live nga ★DJ CERRY & DJ ABEL★ ★WARM UP - DJ GENTO★...

Reportazh


2014-09-09 - 2014-09-30

Emrat e ēuditshėm tė fėmijėve tė tė famshmėve  Tashmë është e ditur se personalitetet e njohura pëlqejnë që fëmijëve të tyre t’u vënë emra të çuditshëm në mënyrë që të ruajnë origjinalitetin.  Beyonce dhe Jay Z e kanë emëruar vajzën e tyre Blue Ivy, sipas një druri të kaltër në Hvar të Kroacisë, ku çifti kishte qëndruar g...

Dramė


2013-11-06 - 2013-11-08

Akademia e Filmit dhe Multimedia MARUBI  Ju fton në projeksionet e kësaj javë. Hyrja si gjithmonë është e lirë/falas: E Mërkurë 6 Nëntor, ora 19:00: Me Ambasadën e Francës në Shqipëri: "Deux de la vague" (Two in the Wave) i regjizorit Emmanuel Laurent, i vitit 2011, 90 min, në frengjisht me subtitrat anglisht. E Premte 8 Nëntor, ora 19:00: Me Ambasadën e Spanjës në Shqipëri: "La Mitad ...

Ekspozitė


2013-09-09 - 2013-09-30

Tirana Ekspres Romain Chauvet është piktor francez që jeton dhe punon në Greqi. Tashmë ai ndodhet në Tiranë,  për të shfaqur për një muaj pikturat e tij. Është një piktor ekspresionist dhe në këtë aktivitet do të shfaqë pikturat që ka bërë gjatë dy viteve të fundit. Është diplomuar në Universitetin St. Denis-Paris, gjithashtu ka bërë master m...

Film Komedi


2013-04-30 - 2013-04-30

Kinema Millennium   Premierë "The Guilt Trip"   Barbra Streisand e Seth Rogen në një udhëtim së bashku! Për tetë ditë, tre mijë milje të cilat afrojnë këta dy aktorë, ajo në rolin e nënës dhe ai në rolin e djalit. Diva Barbra Streisand e simpatiku Seth Rogen qëndrojnë në krah të njëri tjetrit në komedinë “The Guilt Trip” që fillon projeksionet shq...

Film Dokumentar


2014-02-25 - 2014-03-02

Muzeu Historik KombėtarDokumentar për Agim Prodanin dhe Anida Taken. Filmi “Fisniku i muzikës” i regjisores Anila Varfi do të shfaqet sonte në orën 18:00 në sallën e Muzeut Historik Kombëtar. Filmi do të jetë një shfaqje premierë e dokumentarit kushtuar Agim Prodanit dhe Anida Takes. Në këtë projekt vijnë të thënat e të pathënat e një çifti të mirënjohur t...

Koncert


2013-09-11 - 2013-09-12

Verdi Requiem   Requiem, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.30 Requiem, Kisha Françeskane në Shkodër, 12 shtator, 18.00 Ekspozitë Partiturash Verdiane, Teatri i Operas dhe Baletit në Tiranë, 11 shtator, 19.00   Veprimtaritë e Institutit Italian të Kulturës dhe Stina Koncertore  e Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë do të rifillojnë, pas pushimeve të verës,...

Studimor


2014-03-26 - 2014-03-31

Studim Ushqimet më të mira për trurin! Konsumimi i luleshtrudhe përveç që ju kënaq shijen tuaj, po ashtu është i dobishëm edhe për të ndihmuar trurin të funksionojë më mirë. Ju ka ndodhur që ndonjëherë të jeni në mes të një mendimi dhe befasisht harroni se për çfarë jeni duke menduar? Ose ndoshta shpesh e humbni përqendrimin gjatë orëve ...

Festival


2014-07-22 - 2014-08-10

Art Kontakt Festival 2014 nė Porto Palermo  Art Kontakt Festival 2014 do të zhvillohet këtë vit pranë kalasë së Porto Palermos në datat 8,9 dhe 10 Gusht. Gjatë  ekspozitës “UNCHARTED” që do të hap festivalin ditën e premte 8 Gusht në orën 20:00 si dhe gjatë gjithë ditëve të festivalit, organizatorët i japin mundësinë të gjithë koleksionistëve të blej...

Club


2013-08-14 - 2013-08-14

Charl's Bistro, Charl's Bistro presents : LATIN NIGHT FROM "LOVE AND DANCE" E merkure ora 21:00 Mos e humbisni!...

Club


2014-03-11 - 2014-03-31

Dream CityDream City, ditën e premte me datë 14 Mars 2014, organizon  një mbrëmje të paharrueshme për të gjithë ju, me rastin e ditës së verës, i ftuar special-SNAP! Mos e humbisni këtë natë të magjishme, vetëm në Dream City....

Portret


2014-03-28 - 2014-03-28

In memorium Vajza e aktorit fierak, Todi Llupi, ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në spitalin e Fierit, pasi kishte pirë një mbidozë ilaçesh. Babai i 26-vjeçares, aktori i humorit Todi Llupi njihet me rolin e Malos te skeçi “Po martojmë Malon”.  Dafina Llupi, 26 vjeçe kishte ndjekur rrugën e të atit dhe ishte aktore e teatrit ‘Bylis’ në Fier. Por dje në mëngje...

Reportazh


2014-05-06 - 2014-05-31

Karaburuni ose Gjuha e Zezė Një nga perlat e turizmit Shqiptarë është ajo pjesë e bregdetit Vlonjat që quhet Karaburun, ku turizmi mund të gjejë terrenin më të përshtatshëm për t’u zhvilluar. Gadishulli i bukur ndodhet 25 km larg qytetit të Vlorës, në rrugë tokësore. Ai ofron surpriza në çdo stinë për këdo që e viziton atë. Agjenci turistike aplikojnë...

Festival


2013-08-17 - 2013-08-25

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit dhe Filmit të Shkurtër, DOKUfest DOKUfest, Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit dhe Filmit të Shkurtër, është festivali “ministër” i Kosovës për film. Festivali organizohet në muajin e gushtit këtë vit ashtu si çdo vit në qytetin historik të Prizrenit, i cili tërheq artistë të shumtë ndërkombëtarë dhe rajonal....

Kurse Gjuhėsh


2013-04-03 - 2014-04-03

Kennedy Center   Kennedy Center Commitment to Excellence është një qendër profesionale që ofron kurse të gjuheve të huaja, trajnime profesionale, dhe trajnimeve në fushën e biznesit (business english ). Përgatitje për intervista të sukseshme pune, aftësi negociuese, komunikim zyrtar nëpërmjet e-mailit dhe telefonit, marrëdhëniet me publikun etj....

Reportazh


2014-09-12 - 2014-09-30

20 vendet mė paqėsore nė botė  Që nga viti 2007, The Global Peace Index sipas të dhënave që merr nga IEP (Institute for Economics and Peace) bën një matje të nivelit të paqes të kombeve dhe rajoneve të botës. Edhe pse duket sikur bota po bëhet çdo ditë e më mizore sipas Global Peace këto janë vendet më paqësore:   1. Danimarka, mban vendin e pare si vendi më paqësor dhe miq&eum...

Aktivitete


2014-03-26 - 2014-05-21

Tirana Ekspres "Kërce Valën" 5 Ritmet : meditim nepermjet kercimit. Nëse doni të zbuloni një hapsirë ku nëpërmjet lëvizjes dhe kërcimit përgjatë një vale me 5 ritme të lironi mendjen dhe trupin nga të gjitha peshat e jetës së përditshme, atëher mos mungoni në Tirana Ekspres. "Kërce Valën" është frymëzuar lirshëm nga lëvizja 5 ritmet e krijuar nga Gabri...

Roman


2013-02-01 - 2013-02-01

Botime tė reja “E shoqja e tigrit”, një roman mbi luftën e Ballkanit qëndisur mes mitesh Përpiquni të kujtoni luftën e viteve ’90 në Jugosllavi, masakrën e Srebrenicës dhe shkatërrimin e urës 400 vjeçare të Mostarit. E pra, në dukje asgjë nga këto nuk gjendet në romanin “E shoqja e tigrit”, shkruar nga 26 vjeçarja Téa Obreht, fituese e çmimit prestigj...

Intervista


2013-09-23 - 2013-09-30

  Jazz- i është burim ushqimi , çdo ditë punon me të, duke e kultivuar dhe rritur më tej. Pasionanti i kësaj rryme, Sokol Sejdo tregon për Kult një historik të shkurtër rreth kulturës Jazz. Me një passion për këtë rrymë, ai përpiqet çdo ditë të mësojë breza të rinj, për ta vazhduar këtë kulturë. Në intrevistën që zhvilluam me...

Album


2014-08-28 - 2014-08-31

Anjeza sė shpejti me klipt tė ri...  Këngëtarja atraktive, Anjeza Branka së shpejti do të publikojë projektin më të ri të saj. Kënga titullohet “Nizma” dhe është e kompletuar edhe me videoklip. Edhe kësaj radhe duket se Anjeza do të vijë sensuale dhe seksi në klip, ashtu siq jemi mësuar ta shohim gjithmonë....

Ekspozitė


2013-01-18 - 2013-01-28

Agron Jano “FRYMËZIM”  në Lushnje          “FRYMËZIM” titullohet ekspozita personale e piktorit Agron Jano, që përmban piktura, punime të realizuara ne vitet e fundit. I mbushur me optimizëm nga ekspozita e fundit hapur vitin e kaluar me vizatime e piktura në Itali, realizuar gjatë qëndrimit në zonën e Milanos dhe Comos vite më parë, autori ka vendos...

Pėr tė kėrcyer


2013-03-11 - 2013-03-13

CHARL’S BISTRO   Të mërkurën do të ketë tinguj latinë në “Charl’s Bistro” nën moton “Latin House” kaloni një mbrëmje të mrekullueshme. Dhe nëse nuk i dini hapat e para, ejani t’i kërcejmë së bashku. Te “Charls” do të jeni në shoqërinë e muzikës më të mirë, ambientit më të ngrohtë dhe stafit më të...

Aktivitete


2014-03-11 - 2014-03-19

Ministria e KulturesMinistrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi është e ftuar të marrë pjesë  në Lajpcig (12-16 Mars), në Festivalin e  madh të librit, autorëve dhe takimeve ndërkulturore. Ministria e Kulturës  përfaqësohet në katalogun e Panairit të Lajpcigut, për herë të parë me logon e saj, pas nënshkrimit të partneritetit kulturor mes Shqipërisë dhe...

Portret


2014-08-14 - 2014-09-15

Lamtumira nė vargje e Marquezit  “Letra” e lamtumirës që shkroi shkrimtari i madh, kur kuptoi që vuante nga sëmundja e rëndë.   Kukulla   Nëse Zoti për një moment do të harronte se jam kukull lecke dhe të më jepte një copëz jetë ndoshta nuk do të thosha gjithçka që mendoj, por përfundimisht do të mendoja gjithçka që do ta thosha. Do t`i vlerës...

Festival


2014-07-31 - 2014-08-31

Festivali “K’tu Fest” nė Strugė  Gushti në Strugë është muaj i manifestimeve të ndryshme kulturore.  Përveç festivalit “Këngë Jeho” dhe Mbrëmjeve Strugane të Poezisë,  tani Struga begatohet edhe me një festival teatror, që pa dyshim do ta pasurojë mozaikun kulturor shqiptar në Strugë.    Në fillim të muajit gusht do të nisë festivali...

Studimor


2014-08-19 - 2014-08-31

E dini qe kafja s’tė largon gjumin?  Kafja ekspres ose e mëngjesit nuk bën zgjimin “ose hapjen e syrit” sipas një studimi të studiuesve të Universitetit të Bristolit. Sipas ekspertëve kafeina lehtëson simptomat e mbylljes në vetvete ose të izolimit që krijohen gjatë natës, por nuk i bën njerëzit më vigjilentë ose më aktivë se normalja. Studimi i prezantuar në konferenc...

Film Romancė


2014-02-11 - 2014-02-16

Kinema MilleniumMe datë 13 shkurt filmin “Winter’s tale”, i shkruar, i drejtuar dhe i prodhuar nga Akiva Goldsman. Protagonistë në këtë film janë aktorët Colin Farrell, Russell Crowe e Jennifer Connelly. Ky film shënon debutimin e parë si regjisor të skenaristit dhe producentit Akiva Goldsman. Filmi është një përshtatje kinematografike e romanit me të njëjtin titull të shkruar nga Mark Hel...

Ekspozitė


2013-10-04 - 2013-10-10

Arben Shira vjen me ciklin "Natyra tė Qeta"   Në  sallën “Lasgush Poradeci”  të ekspozitave, në “Muzeun Historik Kombëtar”, piktori Arben Shira vjen me një ekspozitë me akuarele e pejsazhe nga qyteti i Pulias dhe nje cikël  “Natyra të qeta”. Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data 4 – 10 tetor 2013. Piktori Arben Shira është diplomuar për pikturë ...

Muzikė Live


2013-02-27 - 2013-03-01

Ecuador Club Të premten në 1 mars në Ecuador Club, Ylli Baka vjen sërish të krijojnë një atmosferë ndrydhe në Ecuador Club, në një mbrëmjë fantastike e cila do tju mbajë mbërthyer deri në orët e para të mëngjesit. Repertori më i mirë do të vijnë në skenën tonë me muzikë live dhe me hitet më të bukura ku të gjithë do të kemi mundë...

Promovim/Aktivitete


2014-08-18 - 2014-08-30

Seminar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare.  Fillon sot në Prishtinë, Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Nga data 18 – 30 Gusht 2014 studiues të vendeve të ndryshme do të vendosen në Prishtinë për të qenë pjesë e edicionit të 33 të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Sipas...

Festival


2014-09-05 - 2014-09-07

Festivali “Attraversamenti” (Pėrshkime) nė Ostuni urė lidhėse midis Shqipėrisė dhe Italisė    Gjatë tri ditëve të Festivalit “Attraversamenti” (Përshkime) në datat 5, 6, 7 shtator në Ostuni të Italisë, ku “Shqiptarja.com” dhe “A1Report” do të jenë media partner, nuk do të mungojë një seksion kushtuar ushqimit, jo i nënkuptuar thjesht si restorant për publ...

Studimor


2014-04-02 - 2014-04-30

Studim Një studim i fundit tregon se fëmijët të cilat luajnë me videogame, përmbajtja e të cilave është e dhunshme, bëhen më agresiv dhe më të dhunshëm. Ky fakt tregohet nga një studim i Ioëa State University, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i publikuar në revistën shkencore “Jama Pediatrics” dhe i bazuar mbi 3 mijë fëmijë me moshë nga 8 deri n&eu...

Aktivitete


2013-03-16 - 2013-03-24

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Liceu’Sami Frashëri’shkolla’Nonda Bulka’ shkolla ‘Meleq Gosnishti’Spectacle, concours: “Le monde français” la culture, la langue, lestraditions françaises chez nousSpektakël dhe konkurs “Bota franceze” kultura, gjuha, traditat franceze tek ne  ...

Aktivitete


2014-05-20 - 2014-05-23

Festivali Teatror i Shkollave tė Mesme  Teatri Kombëtar për Fëmijë nga data 20 – 23 Maj 2014, organizon Festivalin Teatror të Shkollave të Mesme, në kuadër të fushatës” Unë ndryshoj, unë zgjedh, unë fuqizohem”. Ky festival mbahet në kontekstin e rishikimit të Konferencës Ndërkombëtare për Popullsinë dhe Zhvillimin (ICPD) dhe negociatat për përfshirjen e Shë...

Film Drame


2014-07-23 - 2014-08-19

Filmi i regjizorit Isa Qosja, premierė botėrore nė Sarajevė  Filmi i regjisorit Isa Qosja “Tri dritare dhe një varje” me skenar të Zymber Kelmendit, do të ketë premierën botërore në datën 19 gusht në edicionin e 20-të të Festivalit të Filmit në Sarajevë, i cili do të mbahet nga 15 deri më 23 gusht 2014. Filmi merr pjesë në konkurimin zyrtar të këtij festivali.   Filmi ...

Ekspozitė


2013-10-05 - 2013-10-05

Tirana Ekspres presents the Ermir Karma´s solo exhibition “Light and Colors”, Saturday 5 October 2013 h 19.00. “Light and Colors” in sunny California from my mediterranean roots contemporary artist Ermir Karma brings colors in a new perspective. Minimal contemporary simple playing with feelings and emotion inspired by Rothko, Ruscha, Ed Mosses, Turner and varius venice californian talented artists, which he is humble to share his creativity. Karma brings...

Studimor


2014-03-20 - 2014-03-31

StudimJu mund ta thyeni monotoninën e punës nëse ndiqni disa nga rregullat që ndikojnë pozitivisht në këtë aspekt. -Ndihuni si në shtëpinë tuaj.Ne e kuptojmë se ju faktikisht nuk jeni në shtëpi dhe puna është një vend për të punuar, por duke sjellur disa nga gjërat komforte në zyrë, mund ta rregulloni ditën tuaj.Ju duhet të krijoni një atmosferë që ju b&e...

Club


2013-06-29 - 2013-06-29

Folie Terrace Te shtunen e ke radhen ti te besh levizjen tende, se muziken e ben Miss Ilda. Te shtunen, 29 qershor Make a Move, Make Your Move Kete kenaqesi e ofron vetem Folie Terrace...

Muzikė Live


2013-03-11 - 2013-03-13

Big Ben  Të mërkurën Big Beni nis një javë të këndshme. Duke qënë se ne i qëndrojmë, netëve tona live, këtë herë do të vazhdojmë me Grupin Burn, dhe me projektet e tij të reja muzikore. Surprizat skanë të mbaruar në ding dongun tonë.  ...

Festival


2013-04-18 - 2013-04-21

“Jericho” proteston nė “Balkan Trafik” Festivali “Balkan Trafik”, që mbahet në Bruksel këtë vit do të mirëpresë grupin shqiptar “Jericho”. Edicioni i shtatë i festivalit do të zhvillohet nga data 18 deri më 21 prill, dhe “Jericho” do ta shfrytëzojë për të shpërndarë një mesazh protestues.  “Fokusi i performancës do të jenë ...

Club


0000-00-00 - 2014-04-26

ROBOTEK vijnė nė Number-Eight Underground  Mbrëmjen e së shtunës do të jetë një natë ndryshe në Number Eight-Underground. Në ambjentet e këtij club-i do të jenë të ftuar dy DJ që kanë nisur e zhvilluar skenën e muzikës elektronike në Shqipëri dhe Maqedoni. Këta janë Robotek dhe Leo Ciko për nostalgjikët e netëve të shkuara të muzikës alternative dhe Jon...

Aktivitete


2014-03-18 - 2014-03-31

Ministria e Kulturės Sot në Ministrinë e Kulturës u nënshkrua protokolli i bashkëpunimit midis Ministrisë Kombëtare - Këshillit Britanik në fushën e politikave kulturore, krijimit të kapaciteteve dhe promovimit midis dy vendeve....

Roman


2014-04-21 - 2014-04-30

"Bir" i Andrej Nikolaidis tani edhe nė shqip  Virgjil Muçi përkthen në shqip librin “Bir” të autorit Andrej  Nikolaidis.  Romani me 144 faqe ka fituar çmimin e Bashkimit Europian për Letërsinë në vitin 2011.  “Bir” është romani i urrejtjes dhe i dashurisë,   intime e universale. Duke ruajtur unitetin e kohës dhe të vendit, ngjarjet zhvillohen brenda 24 or&eum...

Koncert


2014-02-14 - 2014-02-28

Katėr instrumentistė shqiptarė nė BernėMë date 23 Shkurt 2014, në orën 17.00, në Katedralen Münster në Bernë, organizohet një koncert ku marrin pjesë katër instrumentistë të shkëlqyer Klajdi Sahatçi, Dhurata Lazo, Gjergj Bejko dhe Zija Bejleri.Në program është përfshirë gjithashtu dhe promovimi i CD "Albanian Memories" - "Kujtime Shqiptare", me protagonistë Klaidi Sahatci, violinë dhe...

Studimor


2014-02-18 - 2014-02-28

Patėllxhani ndihmon nė qetėsimin e nervavePatëllxhani përmban shumë fije prandaj e ulë nivelin e lartë të kolesterolit. Përmban kalcium që siguron rregullimin e ujit në qeliza, magnezi siguron qetësi shpirtërore, kurse hekuri e zvogëlon lodhjen.Përveç kësaj në kushte laboratorike është treguar se disa substanca nga patëllxhani i shkatërrojnë qelizat tumorale dhe ndikojnë kundë...

Club


0000-00-00 - 2014-05-07

Lokali mė i ri “Nga nėna”  Lokali më i ri që i shtohet jetës së natës në kryeqytet është lokali “Nga Nëna”. Hapja e tij do të bëhet në datën 7 Maj pranë ish vilës Vogue. Motoja e lokalit : “Veç nëna di të bëjë drinks ashtu siç doni ju”  ...

Portret


2014-02-11 - 2014-02-22

In memoriam Një prej ikonave të humorit shqiptar, “Artisti i Popullit” Skënder Sallaku ndërroi jetë mëngjesin e sotëm në moshën 79-vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Skënder Sallaku kishte një karrierë artistike gjashtëdhjetëvjeçare në skenë. Përveç çmimit “Artist i Popullit”, ai mbante edhe titullin ”Artist i Meri...

Roman


2014-02-25 - 2014-03-31

Shtėpia Botuese MoravaShtëpia Botuese Morava sjell për lexuesin romanin S’ka Shpresë. S’KA SHPRESË është një roman që do t’ju lërë pa frymë, do ju magjepsë dhe do ju ndërmendë vetë dashurinë tuaj të parë. Autorja e dashur dhe bestseller, Colleen Hoover, vjen me historinë magjepsëse të dy të rinjve me të kaluar të dhimbshme, që nisin një udhë...

Portret


2013-04-30 - 2013-10-30

  Kalimero, një lider në tregun  shqiptar me markat më të njohura të bizhuve! Body Piercing , profesionalizëm dhe tendencat më të fundit të modës së aksesorëve mund t'i gjeni vetëm aty .    Për ata që kërkojnë një stil unik , të personalizuar!...

Koncert live


2013-03-18 - 2013-03-19

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Concert de jazz: Pierre-Yves Plat Présenté par l’Ambassade de France et la Mairie de Durre...

Portret


2014-08-29 - 2014-09-06

Marilyn Monroe dhe Douglas Kirkland  Në mbasditen e 17 nëntorit të vitit 1961 në Los Angeles, Douglas Kirkland fotografon Marilyn Monroe-n. Ai ishte një fotograf i ri 24 vjeçar me një admirim të konsiderueshëm për Marylin, ndërsa ajo ishte aktorja më tërheqëse dhe manjetike e Holliwood-it. Këto ishin ndër fotografitë e fundit të saj pasi një vit më pas në moshën 36 vjeçare...

Festival


0000-00-00 - 0000-00-00

Golden Globes  Të dielën u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve “Golden Globes” dhe surpriza ishte “Argo”, thrilleri me regji të Ben Affleck që u cilësua si filmi më i mirë. Aktori Ben Affleck tërhoqi çmimin dhe në fjalimin e tij ai kishte fjalë vetëm për bashkëshorten Jennifer Garner. “Dua të falenderoj gruan time sepse ajo është arsyeja që unë jam s...

Club


2014-01-24 - 2014-01-26

Crazy CalvinAURELA GACE - ENDRI & STEFI @ CRAZY CALVIN CRAZY CALVIN presents best music live...   Aurela Gace Endri & Stefi   Mateos Frroku Rudina Delia   Marjona Metohu  Gerta Mahmutaj,   CRAZY CALVIN LIVE   E Premte - E Shtune    ...

Ekspozitė


2013-01-21 - 2013-01-27

"Kongresi i Lushnjës dhe Shteti Shqiptar" 93 vjet Kongresi i Lushnjes  në Muzeun Historik Kombëtar   Në nderim të 93- vjetorit të Kongresit të Lushnjës, MTKRS në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave dhe Muzeun Historik Kombëtar, sjellin ekspozitën me foto dhe dokumente të kësaj ngjarje të rëndësishme historike, me titull "Kongresi i Lushnjës dhe Shteti Shq...

Reportazh


2014-03-28 - 2014-04-15

Kepi i RodonitTuristët e huaj shprehen se “Kepi dhe plazhi i Rodonit janë një mrekulli e natyrës shqiptare”.Kepi i Rodonit është kepi më i madh në vendin tonë, i cili mbyll nga ana e jugut gjirin e Drinit. Paralel me bregun e tij shtrihen kodra argjilore, të cilat dallohen nga format e rrumbullakëta që e rrethojnë krejt kepin. Një pjesë e tyre mbulohen nga pyje të vogla duke krijuar dy ngjyra shplodh&...

Studimor


2014-04-30 - 2014-05-30

Ēfarė e rrezikon mė shumė jetėn e grave nė moshėn e dytė?  Mendoni se sëmundja e kancerit është shkaktarja kryesore e vdekjeve tek gratë? Gaboheni! Sipas të dhënave në Britaninë e Madhe, numri i vdekjeve nga sëmundjet e zemrës është dy herë më i madh se sa ai i vdekjeve nga kanceri i gjirit.  Ekspertët vlerësojnë shtatë momente predispozuese që mund të rrezikojnë seriozisht jet&eum...

Studimor


2013-06-12 - 2013-06-12

Botimet Enciklopedike, Misteret e nje planeti pa moshe, Kjo veper eshte nga me te lexuarat dhe me te vleresuarat e koheve moderne. Ajo konsiderohet si gur themeltar per zhvillimin e teorive te reja mbi origjinen e qyteterimeve te lashta. Shume nga tezat dhe hipotezat e hedhura ne kete veper,sot jane khyer ne tema te dites per te gjithe njerezit me kulture te globit dhe ne burime te vyera per ato dege te shkences qe merren me studimin e enigmave te shumta qe popullojne planetin tone, duke r...

Komedi


2014-04-08 - 2014-04-10

Teatri Migjeni “Martesë me internet”, është komedia më e re që do vihet në skenë mbrëmjen e sotme në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Artdashësit shkodranë do të kenë rastin të shijojnë një shfaqje me tematikë të kohës, ku nën interpretimin e aktorëve të mirënjohur shkodranë, evidentohet përdorimi pa kriter i Facebook-ut në inte...

Studimor


2014-06-30 - 2014-07-20

Gjashtė lloje tė ushqimeve pėr lėkurė tė shėndetshme.  Ajo çfarë ju konsumoni ka një ndikim të madh në shëndetin tuaj, dhe për lëkurën tuaj. Një dietë e shëndetshme është çelësi për një lëkurë të shëndetshme. Po ju sjellim gjashtë lloje të ushqimit që ju të arrini atë. Boronicat janë të pasura me antioksidantë, të cilat luftojn&e...

Ekspozitė


2013-10-18 - 2013-10-25

Galeria FAB Në kuadrin e aktiviteteve të Tetorit Gjerman, ditën e premte më 18 tetor, në ambientet e galerisë FAB do të çelet ekspozita “Jehona e të shkuarës – Zëri i së ardhmes”.Në vitin 2013 shënohet përvjetori i 80-të i lindjes së albanologut të madh gjerman Prof. Dr. Wilfried Fiedler. Në vitin e shkuar përkoi edhe 55-vjetori i ekspeditës etnografike më t&e...

Studimor


2014-03-20 - 2014-03-31

Ēfarė shkakton tek fėmijėt mungesa e vitaminės D?Në rastin kur tek qumështi i gjirit dhe tek ai artificial nuk ka sasi të mjaftueshme të vitaminës D, atëherë specialistët e ushqimit dhe atë të mirërritjes së fëmijëve shprehen se kjo duhet t’u jepet atyre me anë të shurupeve të ndryshme. Sipas një studimi të bërë nga mjekët e spitalit Children Hospital në Boston, rezulton ...

Kampionat


2014-04-03 - 2014-06-08

FSHFShqipëria, do të zhvillojë edhe një tjetër miqësore në fundin e edicionit futbollistik. Kundërshtari do të jetë San Marino dhe ndeshja do të zhvillohet në stadiumin “Serravalle”, të qytet-shtetit të vogël, që ndodhet brenda Italisë, më datë 8 qershor në orën 20: 30. Ky takim plotëson me tre miqësore, fushatën përgatitore që trajneri Gianni De Biasi, po...

Kurse Profesionale


2013-06-12 - 2013-06-12

Qender Filozofike dhe Kulturore "Akropoli i Ri",  Kurs filozofie – psikologjie dhe vetënjohjeje. Filozofia si arti i të jetuarit, Dituria e jetës së përditshme. Të zbulojmë një mënyrë të denjë jetese, që ka vlera dhe realizon ëndrra. Ti japim përgjigje pyetjeve më të thella të njeriut : “Kush jam? Nga vij? Ku do të shkoj?” Të udhëtojmë brenda qytetër...

Club


2013-04-25 - 2013-04-27

LOLLIPOP CLUB   DJ Miki Love (RO) @ LOLLIPOP   Me energji pozitive dhe dëshirë për t'u argëtuar, joshëse dhe aspak si e prisni, LOLLIPOP prezanton për herë të parë DJ Miki Love (RO)....

Promovim/Aktivitete


2013-07-26 - 2013-07-28

Helga's SecretsTe nderuar miq te Shtepise Botuese "HELGA's SECRETS".Kete fundjave do te hedhim ne treg librin shume interesant, ndoshta te parin ne gjuhen shqipe te shtjelluar me hollesi,"Buda dhe Budizmi: Historia, legjendat, mitet, dhe doktrina". Libri eshte nje perkthim i librit te shkelqyer e te hollesishem mbi kete teme me titull ne origjinal: Ridiscovering the Buddha te autorit amerikan shume kopetent per religjionin e budizmit si dhe njohes i gjuhes 'Pali' nga rrjedh dhe sanskritishtja, H...

Aktivitete


2014-03-19 - 2014-06-30

FSHF Kombëtarja shqiptare mund të luajë një tjetër miqësore në muajin qershor dhe në këtë mënyrë numri i ndeshjeve testuese për kuqezinjtë do të arrijë në tre. Bëhet fjalë për të luajtur me San Marinon ose Kamerunin më 7 qershor, ndërkohë që deri tani janë zyrtarizuar miqësoret me Rumaninë më 31 maj dhe me Hungarinë më 4 qershor. M&e...

Studimor


2014-03-27 - 2014-04-11

Studim Si të jeni gati për një trup të tonifikuar për në verë. Edhe pse vera në fakt nuk është ende tek porta, ju kujtojmë se është tamam momenti i duhur për të zhvendosur seriozisht vëmendjen në drejtim të përgatitjes për të treguar kur të vij koha një trup sa më të tonifikuar. Është në ditët e tij të fundit edhe dimri i këtij vi...

Aktivitete


2013-03-18 - 2013-03-19

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle : ‘’J’aime la France et le français’’. Le programmecomprendra chansons, poésies, petites mises en scène et collages.                                             ...

Club


2014-03-10 - 2014-03-18

Lollipop Ditën e premte me datë 14 mars 2014 në Lollipop nuk do të mungojnë surprizat. Me rastin e ditës së verës parashikohet që nata e 14 marsit do të jetë ndryshe nga të tjerat. Një mbrëmje e mrekullueshme do tju shoqërojë të gjithëve gjatë gjithë mbrëmjes me Spring Love- Muzic by dj Aldo. Mos e humbisni këtë natë të mrekullueshme, për tja kaluar sa më mi...

Sfilatė


2014-04-09 - 2014-04-30

SfilatėPranvera, pa taka të larta! Takat e këpucëve vitet e kaluara çdo vit e më shume zgjateshin, duke arritur e madje kaluar 10 centimetrat. Por këtë vit moda kërkon të ecësh sa më pranë tokës. Në sezonin pranverë/verë 2014 po ndodh e kundërta. Këpucët e sheshta janë përsëri në modë, më të lehta, më praktike, duke e bërë mjaft të kër...

Reportazh


2014-04-02 - 2014-04-16

Syri i Kaltėr Aty ku natyra të imponohet...Syri i Kaltër është një vend turistik shumë i bukur që ndodhet pranë rrugës midis Sarandës dhe Gjirokastrës. Një luginë shumë piktoreske ku nga një burim i kaltër me origjinë karstike nga Mali i Gjerë del ujë i kristaltë. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyrën e kaltër nën rrezet e diellit dhe hijes së pemëve. Ësht...

Club


2014-02-11 - 2014-02-22

Mumja Club Mumja Club organizon një mbrëmje të paharrueshme për ditën e të dashururave. Mumja Club ka menduar si t’ju kënaq në këtë ditë të mbushur me plot dashuri me muzikë të zgjedhur, ditën e premte datë 14 shkurt në Mumja Club do të shoqëroheni nga Sardi Shehu & Vin Veli në VALENTINE boyz. Ndërkohë dita e shtunë datë 15 shkurt, në Mumja Club vjen ULT...

Muzikė Live


2014-07-16 - 2014-07-16

LYNX nė Charl’s Bistro.  Grupi LYNX mendon gjithmonë për mbrëmjen tuaj , që ajo të jetë dinamike dhe ekspresive. Mbrëmjen e sotme LYNX do të performojnë live në Charl’s Bistro. Ata do të performojnë live këngët dhe muzikën e tyre, mjaft preferuar nga publiku, por jo vetëm kaq, por ata do të sjellin për ju edhe këngë të mirnjohura rock të repertorit botëror. Q&...

Promovim/Aktivitete


2013-12-09 - 2013-12-13

Ambasada e IzraelitKemi kenaqesine tju ftojme ne Premieren Boterore te filmit “Footsteps of Jerusalem” ne date 12 Dhjetor ora 19.00, prane Muzeut Historik Kombetare. Filmi do te shfaqet ne te njejten kohe ne 50 vende te botes  dhe do te jete me perkthim shqip. Ky aktivitet organizohet ne nder te David Perlov, i konsideruar si babai i filmit dokumentar modern izraelit....

Koncert live


2013-02-28 - 2013-02-28

Koncert Jazz “Sokol Sejdo  jazz quartet” Në Universitetin e Arteve katër instrumentistë bashkohen për të sjellë një koncert jazz-i, me pjesët më të spikatura në zhanrin e kësaj muzike që përfshijnë jazz-in e krijuar që nga  1935-a e deri në ditët e sotme. Sokol Sejdo (Saxophone Tenor), Erjon Medha (Elektrik Guitare), Visar Kuqi (Kontrabass&Elektrik Bass) dhe Emiljano Dhim...

Ekspozitė


2014-04-29 - 2014-05-12

"ARTifact Volume1, Kombinati Autotraktoreve" Ditën e sotme, ora 18: 00, tek Vila 22 /A përballë shkollës Petro N. Luarasi, hapet ekspozita fotografike dhe instalacion "ARTifact Volume1, Kombinati Autotraktoreve". Kjo ekspozitë është realizuar nga Alketa Misja dhe Dhurata Thanasi. Në këtë ekspozitë do të shikoni fotografi të printuara në fine-art paper dhe instalacion me objekte të kombinatit të cilat flasi...

Studimor


2014-08-28 - 2014-08-31

Hudhėr kundėr rėnies sė flokėve.  Përveç të mirave tjera shëndetësore, hudhra ndihmon edhe në forcimin e flokëve dhe pengon rënien e tyre. Një varg studimesh shkencore kanë treguar se lëngu i fituar nga hudhra ndihmon në eliminimin e yndyrës së tepërt të flokut, por edhe në qetësimin e kruajtjes së kafkës së kokës. Megjithatë ajo është një ndihmesë e...

Koncert


2013-05-07 - 2013-05-08

Ëndërr Vivaldiane në Universitetin e Arteve   Ditën e martë, ora 19.30 në sallën e madhe të Universitetit të Arteve do të organizohet koncerti me vepra të kompozitorit të njohur italian Vivaldi me titull "Ëndërr Vivaldiane", nën drejtimin e Znj. Suzana Turku, me të ftuar special sopranon Mariana Leka dhe mezosopranon Vikena Kamenica.   Ky koncert me vepra të kompozitorit të shquar italian ...

Portret


2014-02-08 - 2014-02-14

In memoriam Vaēe Zela Shumë figura të njohura të botës së artit kanë shprehur keqardhjen dhe njëkohësisht konsideratën e tyre për humbjen e ikonës së muzikës shqiptare Vaçe Zela. Shkrimtari Dritëro Agolli, është shprehur se:”Vaçe Zela ka ngritur lart këngën dhe muzikën tonë. Ajo nuk do të vdesë, por do të kthehet në një flutur”. Ndër...

Koncert


2014-07-16 - 2014-07-17

“Tirana jazz and world music festival”  Ditën e mërkurë dhe të enjte, përkatësisht në datat 16-17 Korrik, në orën 19: 00, pranë Katedrales Ortodokse, do të zhvillohet “Tirana jazz and world music festival”, i cili organizohet nga Free Media. Në këtë festival jazzi do të performojnë Ein Orges Duo, Keli Band, Nesim Maxhuni Quintet, Markelian Kapidani Balkan Bop Duo dhe Blla Blla Blla....

Promovim/Aktivitete


2014-04-04 - 2014-04-06

Leonora Jakupi“Vajza e Kojshisë” titullohet projekti më i ri muzikor i këngëtares Leonora Jakupi i cili do të publikohet më 5 prill. Kohë më parë këngëtarja Jakupi kishte paralajmëruar se është në përgatitje të një kënge të re që do të jetë e stilit baladë, ndërsa tani si duket ka ardhur koha e publikimit të kësaj kënge. Këtë të...

Film Drame


0000-00-00 - 2014-03-29

Kinema Millenium   “Amsterdam Express” është filmi  i zhanrit drame-romance me regji dhe skenar të Fatmir Kocit me një kohëzgjatje prej 91 minuta. Filmi ben fjalë për një shqiptarë në Amsterdam i cili është kapur mes joshjeve të qytetit të pasur,kërcënimeve të trafikantëve të seksit e droges,por edhe martesës për letra me një Hollandeze. Ndërkohë n&eu...

Film Dokumentar


2013-05-30 - 2013-05-30

Akademia e Filmit Marubi "Same River Twice" directed by Effi & Amir, year 2013, 110 min, in Hebrew with English subtitles.Eshte vere ... Ne Izrael, lumi Jordan eshte i pushtuar nga turistet izraelite. Por a mundet"populli i zgjedhur" te shkoje me pushime? Effi dhe Amir, te larguar prej vendlindjes qeprej 10 vitesh, na ~ojne ne nje udhetim eksplorues ne zemren e nje dekorinjekohuesisht konkret dhe mit ik ku njerezit dhe peisazhet mbajne gjurmet e politikes,fese dhe historise. Nepermjet p...

Intervista


2013-11-21 - 2013-11-30

Elhaida DaniElhaida Dani, fituesja e ‘’The Voice of Italy’’ e cila mahniti publikun italian dhe atë shqiptar vjen në një intervistë eksluzive në Kult.Tashmë duke rrëfyer ndjesitë dhe ëndërrat e saj për një të ardhme të pikturuar në ngjyrat e muzikës. Elhaida, pas një muaji të mbushur me aktivitete dhe koncerte të ndryshme në Itali, cilat janë surprizat që ...

Club


2013-09-19 - 2013-09-19

Urgjenca Bar, " LET THE MUSIC PLAY WITH SARDI DEEJAY" URGJENCA ju pret ne 19 Shtator, per te kaluar nje nate te bukur ne shoqerine e muzikes me te mire nga Deejay SARDI dhe shijes se Amstel RADLER.....

Club


2014-01-31 - 2014-02-02

Mumja Club Mumjas Playboy Mansion ëith Boocky @ Mumja Club, e premte 31 janar 2014.   Për një mbrëmje të paharrueshme ju mirëpresim tek Mumja Club sonte."Veshgjatat" do na pushtojnë të premten, duke e kthyer Mumjen në shtepinë e tyre për një natë. Shtëpia e tyre, ligjet e tyre , ... do bëjmë si duan e si thonë ato . Të bukura si drita e hënës, të qeshura si gonxhe mëngjesi , ...

Film Drame


2014-08-28 - 2014-09-07

“Love is strange” filmi premierė nė kinema Millennium  Filmi i mirpritur nga revista Paper Magazine si një nga filmat më të bukur të vitit, vjen premierë ditën e nesërme, 28 gusht, në kinema Millennium. Filmi dramatik është një bashkëprodhim franko-amerikan nën regjin e Ira Sachs dhe me aktorët Alfred Molina, John Lithgow, Marisa Tomei etj.   Filmi pati premierën e tij botërore në S...

Aktivitete


2014-03-25 - 2014-03-31

Gjakova Film Festival Filmi “Darka” triumfon në “Gjakova Film Festival” Është përmbyllur festivali treditor i filmit të metrazhit të shkurtër “Gjakova Film Festival”. Me këtë rast juria profesionale e festivalit e përbërë nga Mevlan Shanaj, regjisor, Naser Shatrolli, skenarist, Kritik, Raimonda Bulku, aktore, Iliriana Arifi regjisore, Georgi Merdzhanov nga Bullgaria, skenarist  ka orga...

Film Aksion


2014-03-26 - 2014-03-26

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi“Les Tontons Flingueurs”. Ditën e sotme me datë 26 Mars 2014, ora 19:00, në kuadrin e P|ranverës së frankofonisë , Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi shfaq filmin, Les Tontons Flingueurs, Xhaxhallarët gangsterë, Francë 1963, 1 orë e 52 minuta, i regjizorit Georges Lautner në versionin origjinal me prezantimin e një “Virusi Sala” në pjesën e parë t&e...

Club


2014-02-21 - 2014-02-28

Fusion Fusion club iu fton këtë të premte me datë 21 shkurt 2014 ora 19:00,  për një natë plot surpiza, me Zapping by Vicky. Për një natë larg monotonisë, Fusion club mendon për ju....

Studimor


2014-03-12 - 2014-03-31

Ja 6 ushqimet mė tė dėmshme pėr shėndetin tonė!Nëse doni të jeni në formë dhe të shëndetshëm, shmangni sa të mundni disa ushqime. Ja çilat janë ato dhe çfarë rreziqesh mund të shkaktojnë. Pijet me gaz. Pijet me gaz jo vetëm që të shëndoshin, por dyfishojnë rrezikun për kancer në pankreas, sjellin probleme kardiovaskulare dhe shkaktojnë diabet. Margarina. Kemi dëgjuar shpe...

Dramė


2014-03-01 - 2014-03-06

Teatri A.Z.Ēajupi  Sot në mbrëmje qytetarët e korçarë do të kenë mundësinë të ndjekin premierën, “Stela me Doreza te kuqe”, një vepër e autorit Jakovos Kampanelis. Premiera do të shfaqet  në Teatrin A.Z.Çajupi me regji të  Dhimiter Orgockès, interpretuar nga aktorët , Neritan Licaj, Zamira Kita, Blerta Belliu, Sotiraq Bratko, Marjana Pashko, Natasha Andoni, Ligoraq ...

Studimor


2014-03-10 - 2014-03-31

Kivi, fruti ideal kundėr plakjes! Është një nga frutat më të pasur me vitaminë C, si dhe është një ushqim i mirë kundër plakjes, falë antioksidantëve që përmban, duke u cilësuar edhe është frut ideal pë dietën. Njihet si fruti simbol i Zelandës së Re, dhe bëhet fjalë për kivin. Kivi përmban vitaminën C dhe vitaminën E, duke garantuar kështu një...

Festival muzikor


2013-10-02 - 2013-10-04

Ne datat 2 – 3 tetor zhvillohet ne TOB, Festivali i Këngës Popullore Shqiptare ( Edicioni i 2-te)   Ky festival është konceptuar për te qene një feste e vërtetë muzikore me artiste nga trevat e ndryshme shqiptare dhe vjen këtë vit ne edicionin e tij te dyte.   Tashme janë përzgjedhur 10 këngëtare te cilët do te jene pjese e këtij festivali ku spikasin disa nga emrat me te njohur te Muzikë...

Festival


2013-08-01 - 2013-08-31

Për herë të parë Shqipëria përfaqësohet në festivalin e filmit ”Telluride” në Kolorado, me produksionin e pare anglo- shqiptar, dokumentarin “Here be dragons” (Dragonjtë janë këtu) me regji të Mark Causin. Producenti Genc Përmeti, siç transmeton abcnews, e cilëson mjaft të rëndësishëm pjesëmarrjen dhe bashkëpunimin. Regjisori në qendër të...

Roman


2014-02-22 - 2014-03-07

Botimet DUDAJShtëpia botuese Dudaj, sjell për lexuesin romanin “Trupi i Njeriut” të shkrimtarit Paolo Giordano. Romani “Trupi i Njeriut” është përkthyer nga Adrian Beshaj dhe përmban 316 faqe. Historia që zhvillohet në roman tregon për ushtarët e një toge që komandohet nga nënoficer Antonio Reneja, misioni në Afganistan është prova e parë e madhe e jetës së tyre. N&eum...

Reportazh


2014-09-19 - 2014-09-30

Nis restaurimi i objekteve qė i pėrkasin periudhės otomane  TIKA ka financuar restaurimin e objekteve që i përkasin periudhës otomane në shumë vende të Ballkanit gjatë viteve të fundit, në përpjekje për të mbrojtur identitetin arkitekturor të këtyre objekteve, të cilat shumë shpesh janë rrezikuar nga restaurimet e pakujdesshme. Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) në vit...

Komedi


2013-03-26 - 2013-03-27

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Cinéma: Projection du film “Quand je serai grand, je deviendrai kangourou’en version originale, sous-titrée en français“Shfaqje e filmit ‘Kur të rritem do të bëhem kangur’ në version origjinal,i titruar në frengjishtPrésenté par l’Ambassade de Serbie et l’Imperial Cine Sheraton...

Artistik


2014-01-31 - 2014-02-07

Alban Pengili Violinisti shqiptar, Alban Pengili interpretoi me sukses të plotë të enjten në mbrëmje, në një nga sallat e Bashkisë së 7 të Parisit, një koncert solo organizuar nën kujdesin e ambasadorit të Republikës së Shqipërisë, Dritan Tola, në bashkëpunim me “Rezart Jasa Events”. Përpara një publiku të zgjedhur ku nuk mungonin përfaqësues të kult...

Studimor


2014-08-07 - 2014-08-10

Nė Epir gjuha shqipe flitej mė shumė  Dijetari Rilindas Sami Frashëri thoshte se Ilirët dhe Epirotët rronin njësoj e ishin si shqiptarët e sotëm pa ndonjë ndryshim dhe flisnin gjuhën që ne e flasim sot. Ata ishin një racë dhe flisnin një gjuhë, pra gjuhën shqipe.    Dijetari dhe filozofi gjerman Lajbnic, në letrën e parë të datës 24 janar të vitit 1705, thotë se “gjuha...

Club


2013-04-18 - 2013-04-21

LOLLIPOP proudly presents ONE NIGHT with DJ ALDO   Këtë të shtunë, LOLLIPOP mirëpret DJ ALDO, një nga DJ më të talentuar dhe me të spikatur të jetës së natës në 10 vitet e fundit. Lërini të gjitha, merrni këdo dhe paraqituni , më të bukur se kurrë në festën më të bukur.DJ ALDO premton një tjetër natë me argëtim të garantuar.ONE NIGHT with D...

Komedi


2014-02-24 - 2014-03-03

Teatri Aleksandër Moisiu Komedia “Loja e dashurisë dhe rastësisë” me regji të Hervin Çulit dhe kastit të zgjedhur prej tij, iu ka pëlqyer pa masë qytetarëve durrsakë. Veç duartrokitjeve dhe përgëzimeve që i kanë rezervuar javën e parë, kanë shkuar edhe më tej, duke kërkuar ta rishikojnë shfaqjen. Autori i komedisë, francezi Pierre de Marvaux, është ...

Club


2013-10-23 - 2013-10-23

FREEDOM MUSIC proudly presents ATFC & SAM DIVINE at LOLLIPOPE MERKURE, 23 TETOR 2013   FREEDOM MUSIC proudly presents ATFC & SAM DIVINE at LOLLIPOP   Opening set: Addisha...

Koncert live


2013-07-12 - 2013-07-12

AMBOS BEACH BAR, Filloni pergatitjet qe tani! Te premten, dt 12 Korrik, ju presim ne ambjentet e Ambos Beach Bar per te degjuar pak muzike te mire!Mbremja do zgjasi deri ne oret e para te mengjesit! ;) E ku ka me mire se te degjosh Vedat Ademin, ne ambjtentet tona prane detit, me cocktailet plot fruta? - Vedat Ademi & Band- Dj ***NIJO*** nga Tirana- Cocktails, long drinks & more- Party all night- Ambos Beach Bar ♥Dyert hapen ne oren 21:00Bileta : 500 lekePer rezervime konta...

Club


2013-04-08 - 2013-04-18

Hemingway Club Tirana   Ju prezantojmë Hemingway Club Tirana , një emër që në vetvete përmban gjenialitetin, artin dhe filozofinë e një jete që jetohet midis njerëzve për tu kuptuar dhe për tu vlerësuar midis tyre. Nga një ide e Olsit dhe Rudit, me një design të veçantë dhe elegant, ku ngjyrat, ndriçimi dhe materialet e ricikluara janë përzier për të kr...

Roman


2014-02-21 - 2014-02-28

Prova e Gjallė e ParajsėsProva e Gjallë e Parajsës është libri që vjen për të gjithë lexuesit nga Botimet Morava.Historia e Aleksanderit nuk është fantazi. Para se të ndërmerrte udhëtimin e tij, ai nuk gjente dot pika takimi mes dijeve mbi neuroshkencën dhe besimeve rreth Parajsës, Zotit apo shpirtit. Sot Aleksander është një mjek, që beson se shërimi i vërtetë mund të arrihet ...

Portret


2013-03-06 - 2013-03-07

Ndahet nga jeta Roland TrebickaKarriera e Roland Trebickës si aktor fillon me rolin e Kostës, në filmin “Debatik”, më 1961. Në vitin 1971 emërohet si aktor në Teatrin Popullor. Kritika dhe kolegët e kanë vlerësuar vazhdimisht me nota maksimale për sensin e jashtëzakonshëm të humorit, brenda dhe jashtë skene, në rol dhe jashtë rolit. Kulmin e suksesit në publik e arriti me rolin e Jovan Bregut n&...

Film Drame


2013-05-20 - 2013-05-20

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi Ju fton në projeksionet e kësaj jave. Hyrja si gjithmonë është e lirë/falas:Në bashkëpunim me Ambasadën e Polonisë në Shqipëri :"80 milionów" (80 Millions) i regjizorit Waldemar Krzystek, i viti 2011, 102 min, në polonisht me subtitra anglisht dhe shqip. "80 milionów" (80 Millions) directed by Waldemar Krzystek, year 2011, 102 min, in Polish with English and Albanian subti...

Variete


2013-03-19 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Théâtre: “Le Prénom”, monté par les étudiants du département de Français de l’université Aleksandër Xhuvani et Remise des prix pour le concours organisé par l’Alliance Française autourdes 10 mots de la Francophonie 2013 Pjesa teatrore “Emri”, vënë në skenë nga studentëte departamentit të gjuhës fr&eu...

Muzikė Live


2013-10-19 - 2013-10-20

Daily BarMONOZID is a postpunk band from leipzig. they started to play in 2003. So far MONOZID released 2 eps, two albums and a split 7" with nyc based band BOOTBLACKS. The sound is a mix of classic 80s postpunk, with influences from nowave and noiserock. The band played more than 200 shows all over europe and the usa with bands such as LED ER EST, CUT CITY, THE MEN, MT.SIMS, FOR AGAINST, BELGRADO, THE FEELING OF LOVE, CHARLES DE GOAL, VELVET CONDOM....     Genre : postpunk M...

Film Aksion


2014-01-30 - 2014-02-06

Kinema   Një sallë kinemaje e ndërtuar me shtretër     Doni të shikoni një film rehat dhe i shtrirë në shtrat apo divan siç bëni në shtëpinë tuaj, por këtë herë preferoni një ekran gjigant? Mund ta realizoni edhe këtë dëshirë. Tashmë janë ndërtuar kinema, që në vend të karrigeve të bezdisshme dhe ndoshta edhe të parehatshme, ...

Ekspozitė


2013-01-10 - 2013-01-20

“Nėntor 15” 27 piktorë në Muzeun Historik Kombëtar Vjen në Muzeun Historik Kombëtar ekspozita e përvitshme “Nëntor” . Dhe pse me disa muaj vonesë nga e zakonshmja e hapjes së saj ekspozita e përvitshme e pikturës “Nëntor 15” vjen  me punët e 27 autorëve pjesëmarrës... Pjesa më e madhe e tyre janë të mirënjohur nga publiku artdashës si Agim ...

Club


2013-07-06 - 2013-07-06

Daily Bar Ju ftojme ne Ditelindjen e Daily bar GuestTaTu / Aka Arlind Kozeli / Tirana Special guestPit / Hanover/Germany   ...

Koncert


2013-04-18 - 2013-04-19

Tirana Ekspres  Performancë në Violoncel nga Mardit LleshiMardit Lleshi Violoncelisti dhe kompozitori më i veçantë i qytetit tonë, do të performojë ditën e enjte në sallën e Tirana Ekspres.Violonceli është nje instrument i mrëkullueshëm, tingulli i të cilit është një përzierje midis instrumentave të harqeve, midis Violinës dhe Kontrabasit. Duke pasur parasysh që salla e Tira...

Portret


2014-04-29 - 2014-05-29

Inva Mula bėhet pjesė e Akademisė Botėrore tė Artit dhe Shkencės  Sopranoja me famë botërore Inva Mula është pranuar si anëtare e Akademisë Botërore të Artit dhe Shkencës, (World Academy of Art and Science). Akademia Botërore e Artit dhe Shkencës (WAAS) është e përbërë nga 730 anëtarë të kulturave të ndryshme, kombësive dhe disiplinave intelektuale, të zgjedhur në bazë t&...

Kampionat


2014-04-14 - 2014-04-20

Java 29 e Superligės Laçi – Teuta,                 2014-04-20, ora 14:00  Lushnja – Flamurtari,      2014-04-20, ora 14:00 Partizani – Kukësi,          2014-04-20, ora 17:00 Bylis – Tirana,                2014-04-19, ora 14:00 Skënderbeu – Besa,         2014-04-19, ora 17:00 Kastrioti – Vll...

Club


2014-03-18 - 2014-03-24

Matrix Night Club  Matrix Night Club organizon këtë të shtunë një mbrëmje për të mos u harruar për të gjithë dashamirësit e jetës së natës. Me datë 22 mars 2014 në Matrix Night Club, Chocolate & Puma, On the Road Abel Dj. Mos e humbisni magjinë e së shtunës mbrëma në  Matrix Night Club....

Koncert


2014-04-08 - 2014-04-30

Eurovision in ConcertKëngëtarja përfaqësuese e Shqipërisë në edicionin e këtij viti të Eurovisionit është paraqitur live në koncertin i cili i paraprinë festivalit prestigjioz të këngës evropiane Eurosong. Faqja zyrtare e Eurovizionit ka publikuar në YouTube interpretimin e këngëtares shqiptare Hersi Matmuja në “Eurovision in Concert”. Përfaqësuesja e Shqipërisë...

Artistik


2013-09-09 - 2013-09-30

Botimet IDK     Kur i lexon sot, shumëkujt ndoshta mund t’i duket e çuditshme që këto dy novela të famshme të shkrimtarit të madh gjerman (ndoshta më të madhit të mbarë shekullit të XX) Thomas Mann, janë botuar për herë të parë në kohën e komunizmit. Novela Tristan u botua për herë të parë në vitin 1977, si pjesë e përmbledhjes “Tregim...

Ekspozitė


2013-02-08 - 2013-02-10

Milano 4 artistë shqiptarë me art bashkëkohor  në “Event Flash Art” në Milano Në qytetin e Milanos sot do të çelet një prej aktiviteteve më të rëndësishme kushtuar artit bashkëkohor jo vetëm atij italian, por dhe atij në shtete të tjera të botës. Në këtë event janë të ftuar galeritë më të mira të artit si “Massimo De Carlo&r...

Artistik


2014-08-11 - 2014-08-17

5 filma qė ishin mė tė mirė se librat  The Godfather, 1972 Francis Ford Coppola donte që Mario Puzo të ishte pjesë integrale e procesit të prodhimit dhe çifti hartoi një skript të arrirë që i fshin momentet e dobëta të novelës. Cape Fear, 1991 Ekzekutorët (The Executioners), libri mbi të cilin është bazuar, mund të ofrojë një lexim plot tension dhe ankth, por asgjë në krahasim...

Artistik


2014-04-15 - 2014-04-18

Ekspozitė “Ēaste “… “Stigmes”, nė Ditėn Botėrore tė Autizmit. Galeria e Arteve Fier, çel ditën e nesërme ekspozitën fotografike “Çaste “… “Stigmes”. Kjo ekspozitë hapet në kuadër të Ditës Botërore të Autizmit, me mbështetjen e Bashkisë së Fierit dhe Fondacionit Harpa. Ekspozita do të vijojë të jetë e hapur deri më datë 1...

Studimor


2014-07-04 - 2014-07-31

9 ushqime qė duhen konsumuar gjatė verės.1. Salca e domates dhe domatja e freskët. Karotenoidet që përmban domatja kanë një forcë antioksiduese që mbron qelizat nga radikalet e lira. 2. Kosi & Gjiza. Përveç kalciumit, kosi përmban mikroorganizma të dobishëm për të mirëmbajtur florën tonë bakteriale, e cila na mbron ndaj mykut, helmimeve ushqimore të ndryshme etj. 3. Bostani, pjepri. Një kilo...

Aktivitete


2013-03-21 - 2013-03-22

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle: Poésies, sketchs, chansons, dansesTregojnë “poezi, skeçe, këngë, valle”Présenté par l’école Faik Konica...

Ekspozitė


2014-07-31 - 2014-08-10

Ura e Bostonit vishet me punimet artizanale shqiptare  Ura e njohur e Bostonit “Mass Ave Bridge” është veshur këto ditë me punime artizanati shqiptare. Punime me shtiza ku nuk mungojnë motivet nga folklori ynë, kanë tërhequr vëmendjen jo vetëm të kalimtarëve, por dhe të shtypit vendas. Është artistja e re, Silvi Naçi, e cila shpalos një mori punimesh me dorë në një “e...

Aktivitete


2014-02-13 - 2014-02-28

Veprat e Galerisė Kombėtare tė Arteve do tė rivlerėsohenRivlerësimi i veprave të fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve është ndër nismat e reja të këtij insitucioni që pritet të përcaktojë vlerën e vërtetë të thesarit të artit në këtë institucion. Rivlerësimi i këtyre veprave do të bëhet nga një komision, i përbërë me specialistë, ku ...

Ekspozitė


2014-09-04 - 2014-09-09

Ekspozitė personale e artistit italian Agostino Ferrari nė Tiranė  Një ekspozitë personale e artistit italian Agostino Ferrari do të hapet javën e ardhshme në Tiranë si pjesë e projektit ekspozitiv të artit bashkëkohor “KUFIJ”, gjuhë, hapësira, sende, njerëz, ideuar dhe kuruar nga Martina Corgnati, me rastin e semestrit italian të presidencës evropiane.   Pas përurimit të projektit të...

Reportazh


2014-09-19 - 2014-09-30

Gjenden dorėshkrime tė papėrfunduara tė Jane Austen…  Faqe të një novele të papërfunduar të Jane Austen të blera për 1 milionë funta, do të shfaqen në shtëpinë e saj në Hampshire.   Një nga 11 broshurat e dorëshkrimit të gjetur “The Watsons” do të jetë pjesë e një ekspozite në shtëpinë muze të Jane Austen në Chawton.   Dorëshkrimi...

Artistik


2014-04-09 - 2014-04-11

Teatri Kombėtar tė Operas dhe Baletit  Në datën 11 prill në orën 19:00, në hollin koncertor të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit do të mbahet koncerti lirik i qujatur “Tinguj Pranverorë”. Koncerti vjen si një bashkëpunim i Ministrisë së Kulturës dhe TKOB. Në këtë program do të performojnë artistët solistë të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit...

Roman


2014-01-31 - 2014-02-04

Shtėpia botuese "Naimi""Gjuha e Gjakut” një roman i ri nga Kico Blushi   Pas disa vjetësh në emigracion, burri kthehet në shtëpi, diku në një nga fshatrat e Lezhës. Mirëpo një aromë parfumi e gruas që mezi e priste njeriun e saj më të dashur, si edhe disa ndryshime të tjera në "Shqipërinë e re", do te shkaktojne një xhelozi të tërbuar të pasuar me viktima të pafajs...

Ekspozitė


2013-04-01 - 2013-04-05

Ekspozitë fotografike @ Remix ( House of Arts)   Ekspozita fotografike vjen në kuadër të projektit mbi martesat shqiptaro -serbe,sjellë nga Elona Xhepa dhe Katarina Gajic në ambjentet e Remix ( House of Arts) .Nga e hëna deri të premten.Na ndiqni,...

Film Dokumentar


2014-02-19 - 2014-06-30

Arkivi Qėndror Shtetėror i Filmit  Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit sjell për publikun krijimtarinë më të mirë të filmave shqiptarë ndër vite, por që mbajnë emrin e regjisorëve nga Kosova. Në kuadër të një kalendari të përbashkët kulturor mes Shqipërisë dhe Kosovës, AQSHF është institucioni i cili pas Fototekës Kombëtare “Marubi” vijon me ka...

Club


2013-08-20 - 2013-08-21

Charl's Bistro, A NIGHT DEDICATED TO ALL LATIN LOVERS ★ RHYTHMN AND BEST MUSIC FOR LATIN DANCE ★ THIS WEDNESDAY @ CHARL'S BISTRO ★ WARM UP AT 9 PM ...

Artistik


2014-02-18 - 2014-04-30

Ardian Paci Ardian Paci ekspozon 3 muaji veprat e tij në Montreal. Skulptura, video dhe instalacione të artistit shqiptar janë ekspozuar në Muzeumin e Artit Bashkëkohorë në Montreal të Kanadasë. Ekspozita është çelur me 6 shkurt dhe do të rri e hapur deri në 27 prill 2014. Veç rrëfimit të një përralle me të shtëna pushke nga një vajzë 3 vjeçare, jo më pak p...

Club


2013-10-12 - 2013-10-13

LOLLIPOP E SHTUNE, 12 TETOR 2013 SARDI SHEHU proudly presents LUNAR Te dashur miq,Muzike fantastike, event vibrues, ambient magjik !Hena e re vjen magjishem ne LOLLIPOP me LUNAR .Me spektakolar se kurre... LUNAR vjen per te paren here kete sezon dhe ne, ju sigurojme se do ju befasojme!Ne "STAGE" : DJ SARDI Mos e humbisni......

Artistik


2013-10-04 - 2013-10-11

Botimet M&B   Autori: Naim Berisha Titulli i librit: Luleçelur në degë të mollës - Muhurri dhe Shqipëria në njëqind këngët e mia Nr. faqeve: 172 Çmimi: 500 lekë   Përshkrimi:  Libri "Luleçelur në degë të mollës" i bashkohet krijimtarisë së autorit si një libër i ndryshëm, krejt i veçantë. Libër që përfshin njëqind k&eu...

Portret


2014-02-07 - 2014-02-20

In memoriamIbrahim Kodra, “primitivi i qytetërimit të ri” Dita e sotme, shënon 8 vjetorin e ndarjes nga jeta të piktorit të njohur Ibrahim Kodra, i cili  ndërroi jetë në Milano, Itali, në moshën 88-vjeçare. I njohur si “Primitivi i Qytetërimit të Ri”, ai erdhi në Shqipëri në vitin 1973 dhe 1996, kur mori titullin “Nderi i kombit”. Ardhja e tij në vitin 1996 në...

Portret


2014-09-02 - 2014-09-14

Aktori shqiptar i serialit hollivudian “Bordwalk Empire”  I është dhënë fund, episodit të fundit të serialit amerikan shumë të ndjekur në të gjithë botën “Bordwalk Empire”. Ky serial përmbante dhe dy elementë shqiptar aktorin Marko Caka si dhe 12-vjeçarin  me origjinë nga Tropoja, Jon Necaj. Aktori Marko Caka,  për gazetën “Shqip” ka përshkruar p&e...

Komedi


2013-07-12 - 2013-07-12

Kinema Millenium This Is the End Ndërsa ndjekin një party  në shtëpinë e James Franko, Seth Rogen, Jay Baruchel  dhe shume te tjere ballafaqohen me apokalipsin. ...

Club


2014-04-15 - 2014-04-17

Scotch Club Tirana Ditën e enjte në Scotch Club do të jeni nën ritmet e grupit “ELEMENTIUM” dhe të Alban Ramosaj. Dy ndër protagonistët e “The Voice” Lori dhe Albani do të performojnë live, në skenën e Scotch-it. Të shoqëruar nga ritmet e muzikës që mundësohet nga Armando, Rei, Regisi, Aritioni dhe Taulantit....

Aktivitete


2014-02-06 - 2014-02-13

Galeria Kombėtare e Arteve Në hapje të ekspozitës “Pllakat dhe Ide” artisti Peter Pocs sëbashku me kuratotin e ekspozitës Peter Fitz dhe drejtorin e Galerisë Kombëtare të Arteve, Artan Shabani, dhanë një konferencë për shtyp. Gjatë kësaj konference Peter Pocs tregoi disa detaje mjaft interesante se përse kishte zgjedhur Shqiperinë për të realizuar këtë ekspozitë dhe p&eum...

Promovim/Aktivitete


2014-04-08 - 2014-04-30

Dita Nderkombetare e Romeve   Që prej vitit 1990, 8 Prilli është simbolizuar  Dita Ndërkombëtare e Romëve.  Çdo vit kjo datë kremton historinë, traditat dhe kulturën rome, gjithashtu synon të rrisë ndërgjegjësimin mbi sfidat me të cilat përballen komunitetet Rom në të gjithë botën.  Vitet e fundit kultura rome është njohur dhe promovuar nga shteti shqiptar ...

Aktivitete


2013-07-15 - 2013-07-19

Milan Junior Camp Do të zhvillohet edicioni i 5-të i turneut të përvitshëm “Milan Junior Camp”, në datat 15 deri më 19 korrik. Në këtë turne do të marrin pjesë 200 fëmijë, të cilët do të stërviten nga trajnerët e moshave të ekipit të futbollit të Milanit.                &nbs...

Poezi


2013-06-28 - 2013-06-28

Dudaj BotimeTeodor Keko DASHURI E PËRJETSHME - Xhulit -Nga dashuria që kam për tymund të të shquaj edhe në mjegull.Nga dashuria u ktheva sy,i urtë, xhind, bohem, i rregullt.Nga dashuria ditët e gjatanë bukë i ktheva, kokrra tespije.Me to të gjallë ndjenjën e mbajta,me to sfidova ankthin në pritje.Nga dashuria në qiell u shtriva,me kokë në diell fjeta gjatë.Dhe s’u pendova që të desha,nd&eu...

Artistik


0000-00-00 - 2014-05-15

Koncert recital  Sopranoja Shpresa Beka dhe pianistja Etrita Ibrahimi do të japin koncertin e tyre recital në Hollin Koncertor pranë Teatrit të Operas dhe Baletit. Me muzikë nga : A. Vivaldi, M. Giuliani, G. Puccini, L. V. Beethoven, J. Brahms, F. Ibrahimi, Z. Çoba, F. Chopin, Ch. Chaplin, C. Debussy, F. Lehar, I. Novello dhe J. Massenet. Koncerti do të zhvillohet ditën e enjte datë 15 Maj në orën 20:00.     &nb...

Roman


2014-02-21 - 2014-02-28

Tė katra motrat mbretėresha Të katra motrat mbretëresha është libri më i ri i botimeve Morava. I pasur me intriga dhe komplote, dashuri dhe epsh, romani historik i Sherri Xhonsit ndjek jetën e katër grave të destinuara për të vendosur fatin e katër popujve dhe zemrave të mbretërve të tyre... Mes luginave të harlisura dhe luleve të egra erëmirë të Provansës, si dhe nën kujdesin e në...

Promovim/Aktivitete


2014-04-04 - 2014-04-06

Babastars Babastars do të publikojë videoklipin e ri ditën e shtunë, e bëhet fjalë për vazhdimin e hitit "High" në "High 2". Ka kohë që antarët e Babastars, reperët Geti, Agoni, Skivi, Onati dhe Dr.Mic kanë punuar këngën "High 2". Së fundmi kanë realizuar videoklipin, i cili e finalizon vazhdimin e hitit të madh në "High 2".  ...

Dramė


2014-04-11 - 2014-04-17

Teatri Kombėtar Në datat 16 dhe17 Prill 2014, ora 19:00, Teatri i Vlorës prezanton në Teatrin Kombëtar shfaqjen “Broxhlinjte” të August Strindberg. “Broxhlinjte” është një dramë e cila flet për një martesë të parë të dështuar dhe një të dytë që po shkon drejt fundit. Ish- burri që kërkon të hakmerret duke i shpënë dy personazhet drejt shkat...

Muzikė Live


2013-04-30 - 2013-05-02

World Music in ONE Night @ Caramel   Në këtë mbrëmje ekskluzive do keni kënaqësineë të dëgjoni një live show që do të sjellë pranë jush një mori stilesh të muzikës botërore duke filluar që nga ngjyrat e muzikës mesdhetare, ritmet e botës latine dhe pozitivitetit të muzikës xhamajkane.Vetëm me Lens Natty Culture (kitare-vokal).    /////////////////////...

Promovim/Aktivitete


2014-07-23 - 2014-07-27

Vjen bashkėpunimi Luana, DJ Blunt dhe Real 1  Luana Vjollca vjen për herë të dytë si këngëtare në bashkëpunim me DJ Blunt dhe Real 1 me këngën “Luanët”. Prezantuesja e njohur shfaqet mjaft tërheqëse në klip ku merr pjesë edhe motra e saj Marina.   Herën e parë si këngëtare  Luana erdhi  me një baladë ndërsa kësaj here vjen me një këng...

Koncert live


2014-04-01 - 2014-04-10

Elina Duni Në datat 9 dhe 10 Prill 2014, ora 20: 00, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” tek Piramida, do të keni mundësinë të ndiqni një koncert nga këngëtarja Elina Duni. Nëpërmjet këtij koncerti Elina Duni bën lançimin e albumit të saj më të ri, që mban titullin "Muza e Zezë". Biletat e koncertit do të shiten prane biletarisë së Teatrit Kombëtar, duke ...

Aktivitete


2013-03-19 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Théâtre: “Présentation de petits dialogues absurdes et de chansons extraites de la comédie musicale “Le Roi Soleil”. Ensuite, présentation des résultats de la première édition du concours de  la traduction littéraire «Jeunes Traducteurs» avec des étudiants de Master de Recherche en Traduction et Interprétation, Communication Intercul...

Ekspozitė


2013-03-18 - 2013-03-18

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE   LEZHA Lunedi 18 Mars 2013-E Hënë 18 Mars 2013    10 :00 École ‘Kolin Gjoka’-Shkolla ‘Kolin Gjoka’ Atelier: Atelier de Peinture et présentation des dessins et peintures  Studio pikture, prezantim i vizatimeve dhe pikturave Présenté par l’école Kolin Gjoka ...

Biografi


2014-06-17 - 2014-06-30

Njė libėr kushtuar Vaēe Zelės.  Një biografi për këngëtaren Vaçe Zela, shkruar nga Violeta Librazhdi Kadzadej, i kushtohet ikonës së muzikës shqiptare. “E papërsëritshmja Vaçe” e ka titulluar shkrimtarja botimin e saj, në të cilin tregon kujtime të fëmijërisë së artistes që u nda nga jeta në 6 shkurt të këtij viti. Libri paraqet copëza kujtimesh që na ...

Kampionat


2014-04-05 - 2014-04-06

FSHFFederata Shqiptare e Futbollit, e shqetësuar në lidhje me njoftimet në shtyp për rritjen e çmimit të biletave për tifozët e Tiranës, në ndeshjen e javës 27, Skënderbeu - Tirana, që do të luhet në Korçë, më datë 05.04.2014 ora 17.00, reagon si më poshtë: E quan të papranueshëm çmimin e diferencuar të biletës mes dy tifozerive (për Tiranën ë...

Aktivitete


2013-10-07 - 2013-10-07

Tashmë u bënë shtatë vjet që ARGJIRO-ja organizon Festivalin Ndërkombëtar “Takimet Muzikore të Dy Botëve”. Ky festival vjen me melodi për soprano dhe bariton (Austri - Shqipëri) Miriam Tola (soprano), Sokolin Asllani (bariton), Silva Skënderi (piano) Prezanton Elia Zaharia Programi i Koncertit   Mozart, Hai gia vinta la causa, Le nozze die Figaro (aria e Kontit) Mozart, La ci darem la mano. Don Giovanni (duo ...

Reportazh


2014-09-17 - 2014-09-30

Zbulohet shkėmbi me pamje dinozauri  Disa peshkatarë që udhëtonin me varkë drejt Russië jugore janë përplasur me një shkëmb në formën e dinozaurit. Ata i kanë dërguar menjëherë me e-mail foton shkencëtarëve të Muzeut Zoologjik të Institutit të bimëve dhe të kafshëve në Rusi për t’i dhënë shpjegim kësaj mbetjeje fosile. Ata menjëherë k...

Reportazh


2014-08-29 - 2014-08-31

Hanks rikthehen nė filmin “The Da Vinci Code”.  Aktori Tom Hanks, do të luaj për herë të tretë rolin e tij të profesor Robert Langdonit në vazhdim të filmit “The Da Vinci Code”. Deadline ka njoftuar se studioja filmike “Sony Pictures” dhe Imagine Entertaniment do të fillojnë xhirimet  e filmit në prill të viti 2015 dhe do të shfrytëzojnë librin “Inferno” t&eu...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-06-02

Nominimet pėr muzikėn - Ēmimet Kult 2014  Tashmë dolën dhe për këtë vit kandidaturat për çmimet përkatëse në fushën e muzikës. Mbas votimit të anëtarëve të Akademisë Kult, të përbërë nga më shumë se 120 anëtarë,të nominuarit për këtë vit në fushën e muzikës vijojnë si më poshtë:    1- Interpretuesi Li...

Sfilatė


2014-04-10 - 2014-04-30

SfilatėTendenca e modës pranverë-verë, “Crop-Top”. Streetstyle për pranverë-verë 2014 shfaq disa trende të reja, një ndër to është dhe tendenca më e fundit “crop-top” për të gjitha fashionistët e vërteta të cilat nuk mund të heqin dore pa pasur në garderobën e tyre një veshje të tillë. Në fakt kjo nuk është një tendencë ekskluzive e m...

Aktivitete


2014-06-27 - 2014-08-30

Hapen aplikimet pėr “Albanian Film Week” nė New York  Java e Filmit Shqiptar, që mbahet në Amerikë në New York, është nje eveniment i madh kinematografik dhe shumë i rëndësishëm  për sa i përket kinematografisë shqiptare jashtë vendit. Këtë vit ky eveniment shënon edicionin e tretë të tij, në të cilin do të shfaqen tridhjetë filma të kinematografis&eu...

Album


2014-08-13 - 2014-08-24

Kantautorja me origjinė shqiptare Bebe Rexha,autorja e suksesit botėror tė Eminem dhe Rihannės "The Monster", lanēon videoklipin e saj tė ri  Kantautorja me origjinë shqiptare, Bleta Rexha (e njohur me emrin artistik Bebe Rexha), ka lançuar klipin e saj më të ri, “I Can’t Stop Drinking About You”. 24-vjeçarja u bë e njohur për publikun botëror për faktin se  shkruajti superhitin “The Monster” të Emine...

Koncert live


2013-03-21 - 2013-03-22

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Rap acoustique: Edi Casabella Présenté par l’Ambassade de France, la Mairie de Saranda et le bar Limani...

Film Aksion


2014-09-19 - 2014-09-30

The equalizer  Në datën 25 shtator, në kinema Millenium, vjen premiera e filmit The equalizer.    The Equalizer  është një prodhim I fundit I vitit 2014, një film aksion thriller, drejtuar nga Antoine Fuqua dhe shkruar nga Richard Wenk, bazuar në serialin televiziv me të njëjtin titull.    Protagonisti kryesor i filmi është Denzel Washington, I cili ka rolin e një heroi që mendon se ka lë...

Festival teatri


2014-08-29 - 2014-08-31

Njė festival teatror me emrin e aktorit Aleko Prodani.Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë “Aleko Prodani” pritet të jetë një nga ngjarjet më të rëndësishme të sezonit artistik në teatrin “A. Z. Çajupi” në Korçë. Ky festival që mban emrin e aktorit të njohur Aleko Prodani, do të sjellë në konkurrim trupa shqiptare jo vetëm nga Shqipëria, por dhe nga Maq...

Club


2013-08-23 - 2013-08-30

Fly Room, An Event From "CHOKO'S PARTY" te premten ora 19:00 ▶ Nje risi e cila nisi si 1 ide dhe arriti te kthehet ne nje EVENT... Nje event ne te cilin asgje sdo te mungoje.. Ju ftojme te provoni menyren tone te te festuarit... ★★★Pjesmarresit keshillohen te vijn cift/grup ★★★...

Aktivitete


2014-04-04 - 2014-04-05

Shoqėria e Animatorėve Shqiptar Nëse doni t’i kënaqni fëmijët tuaj në një fundjavë plot argëtim, atëher mos nguroni të shkoni në resortin Ventus Harbor. Shoqëria e Animatorëve Shqiptar në bashkëpunim me Ventus Harbor, ditën e shtunë me datrë 5 Prill, ora 17: 00, organizojnë një fundjavë më lojra të ndryshme, duke filluar me patinazh, lojra në pishinë etj.&nb...

Pikturė


2014-03-06 - 2014-03-14

Rigers Hamza Rigers Hamza, shfaq në Tirana Ekspres ditën e shtunë me date 8 mars, në orën 20:00, ekspozitën e tij “Absurdity”. Ekspozita është me kompozime, piktura, teknika vaj, dhe stili i përdorur është një ndërthurje midis surealizmit dhe gotikës, ku gotikja shihet më tepër në vendosjen e ngjyrave. Ekspozita quhet “Absurdity”, sepse ky emer ka shume lidhje me pikturat, teknik...

Promovim/Aktivitete


2014-02-27 - 2014-03-31

Arqipeshkvia Metropolitane Shkodėr Në mbyllje të kremtimeve për 1700 vjetorin e Ediktit të Milanos do të organizohet promovimi i librit Sipoziumi dhe Ekspozita Hartografike, ditën e premte, datë 28 Shkurt,ora 18:00., tek Bibloteka e Universitetit Shkodër....

Aktivitete


2014-02-10 - 2014-03-05

EUFCN Në kuadër të Berlinales 2014, EUFCN – European Film Commission Netëork do të zhvillojë të martën me 11 shkurt2014, në Berlin takimin e rradhës të anëtarëve të saj. Në këtë takim merr pjesë Ilir Butka, si përfaqësues i Albania Film Commision, që gëzon tashmë të drejta të plota në aderimin e saj në këtë organizëm unik dhe prestig...

Komedi


2014-08-11 - 2014-08-17

“Ēdo tė hėnė nė 13:30”, premierė nė teatrin e Korēės  “Çdo të hënë në 13:30” titullohet premiera e rradhës në këtë sezon veror që do të ngjitet në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi” të qytetit të Korçës. Vepra do të vijë në skenën teatrore me regji nga Elios Ibro nën interpretimin e aktoreve Blerta Belliu, Delinda Zhupa dhe Olta &C...

Reportazh


2014-08-13 - 2014-08-31

Shqipėria ime fantastike, fshati Arrėz  “Shqipëria ime fantastike” është projekti i Agjencisë Kombëtare të Turizmit, i cili synon që të sjellë në vëmendjen e lexuesit shqiptar destinacione dhe atraksione turistike, të cilat vlejnë të vizitohen përgjatë 2014. Kush ka udhëtuar në rrugen Korçë– Dardhë, vetëm 1 km pa hyrë në fshat, tabela të tregon n...

Teatėr Kukullash


2014-04-24 - 2014-04-24

“Ēufo”  Ditën e sotme, në orën 12:00-13:00, Ministria e Kulturës  në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar, jep shfaqjen për fëmijë “Çufo”. Kjo shfaqje jepet në kuadër të shumë aktiviteteve që po zhvillohen gjatë Festivalit të Librit dhe Artit në Muzeun Historik Kombëtar. ...

Club


2014-04-11 - 2014-04-12

Underground Underground Club Tirana ka menduar për fundjavën tuaj që ajo të jetë më dinamike dhe ekspresive. Ditën e shtunë me datë 12 Prill 2014 në Underground, vjen nga  Roterdami MARK DU MOSCH. Për të gjithë ju që nuk doni të humbisni muzikën e MARK DU MOSCH, biletat i gjeni në Ruin Mon Chery....

Film Komedi


2013-10-17 - 2013-10-17

" Le nom des gens" "Emri i njerëzve" është një komedi jashtë-normave e Leclerc (Francë 2010, 1orë44) në frengjisht me titra shqip. Këshillohet të marrin pjesë persona mbi 14 vjeç. Hyrja e lirë dhe falas.     Sinopsi: Ajo, merret me politikë në mënyrën e saj, duke fjetur me armiqtë (e së djathtës) për t'i përdorur më mirë në kauzën e saj ! Ai, atij...

Ekspozitė


2013-02-13 - 2013-02-28

Helidon Haliti me “Dashuri” për Shën Valentin   “Dashuri” titullohet ekspozita  personale që piktori Helidon Haliti hap në qytetin e Lushnjes. Kjo ekspozitë është një rikthim i artistit pas 22 vitesh në Lushnjë, qytetin e lindjes.Artisti prezanton në prag të “Shën Valentinit”, 35 punime të realizuara gjatë vitit 2011-‘12. Punimet janë në teknika dhe ...

Film Aksion


2013-10-01 - 2013-10-14

Kinema Imperial   Red 2 ZHANRI: Aksion, Komedi REGJIA: Dean Parisot SKENARI: Jon Hoeber, Erich Hoeber AKTORË: Bruce Willis, John Malkovich, Mary-Louise Parker, Catherine Zeta-Jones, Byung-hun Lee, Anthony Hopkins, Helen Mirren KOHËZGJATJA: 116 min KOMPANIA: Summit Entertainment   Frank Moses (Bruce Willis) agjenti i CIA-s ka dal në pension por i bashkohet ekipit të tij për një kërkim global për të...

Reportazh


2014-09-18 - 2014-09-25

Jennifer Lawrence, imazhi i Dior  Aktorja Jennifer Lawrence është imazhi shik I zgjedur për fushatën e saj të katërt të shtëpisë së modës franceze Dior. 24 vjeçarja është protagonistja e kësaj fushate mode, për të katërtën herë. Me një stil flokësh të shkurtër biond, të kthyer prapa në një stil shik, hije vjollcë në kapakët e saj, dhe ...

Club


2013-08-20 - 2013-08-20

Caramel Club, E marte 20 gusht ne Caramel club me :  Artistin Shqiptar, Jon Tarifa vjen te Caramel nga Hollanda bashk me grupin e tij instrumental per te performuar per here te pare (electreo-acoustic) live ne Shqiperi. Hip Hop, Jazz, Reggae & Soul jane disa nga ritmet qe luajne. Ora 20.00...

Club


2014-04-11 - 2014-04-15

Blue Caffe Blue Caffe, mendon gjithmonë për të thyer rutinën e javës tuaj, këtë të martë me datë 15 Prill 2014 shkurt, i ftuar special këngëtari njohur Alban Sëknderaj. Për të kaluar një mbrëmje plot ritëm dhe energji në Blue Caffe do të gjeni disponimin që kërkoni.         ...

Ekspozitė


0000-00-00 - 2014-05-06

“Qytetėrimi Osman nė Ballkan” Muzeu Historik Kombëtar dhe Qendra Kulturore Turke  “Junus Emre”, sot në mbrëmje në orën 18: 00, në mjediset e Muzeut, do të organizojnë veprimtarinë me temë  “Qytetërimi Osman në Ballkan”. Ky aktivitet do të përqëndrohet në Pavijonin e Mesjetës, ku do të përurohet edhe një ekspozitë me dokumenta arkivore t...

Studimor


0000-00-00 - 2014-05-10

Orizi i kuq ul kolesterolin  Studimet e reja kanë treguar se ekstrakti nga orizi i kuq mund të ulë nivelin e kolesterolit në gjak për 15%, ndërsa vetëm LDL kolesterolin për 21%. Në studim kanë marrë pjesë 25 persona me nivel të rritur të kolesterolit në gjak, të cilët nuk konsumojnë barna për uljen e kolesterolit. Pas katër javësh të konsumimit të ekstraktit të orizit...

Dramė


2014-05-01 - 2014-05-04

"Shkėr***ta me Kapele" nė Teatrin Kombėtar Teatri Kombëtar rishfaq këtë javë “Shkër***ta me Kapele”.  Shfaqja e Stephen Adly Guirgis do të jepet në datat 1, 2, 3 dhe 4 Maj, në orën 19:00. Me regji nga Kled Kapexhiu, kjo dramë urbane do të luhet aktorët: Marin Orhanasi, Eglantina Ceno, Indrit Çobani, Ervin Bejleri dhe Ina Gjonçi.  Komedia e zezë  tregon për  Xhekin, Veroni...

Teatėr Kukullash


0000-00-00 - 0000-00-00

Kopshti i Ēudirave Nëse keni parë “Petritin dhe ujkun”, mos mungoni të ndiqnia ngjarjet që zhvillohen në “Kopshtin e çudirave”. Është një përrallë për fëmijë dhe me fëmijë. Në fshat! Petriti me të motrën, shkojnë në shtëpinë  e gjyshit, buzë pyllit për të kaluar pushimet e verës.  Aty ndodhen dhe gjelosh kokëboshi, qe...

Studimor


2013-01-11 - 2013-01-31

Speciale libri   Teodor Ipen, qëndrimi, aktiviteti dhe kontributi në Shqipërinë e shek. XIX Ipeni, i lindur në 1861 në Bohemi, kreu gjimnazin në Pragë dhe më 1897 aplikoi për t’u pranuar në Akademinë e Orientalistëve, në Vjenë. Ipeni ishte i talentuar veçanërisht në studimin e gjuhëve të huaja, prandaj iu përkushtua studimit të gjuhëve orientale, por edhe shkencave e...

Studimor


2014-02-20 - 2014-04-27

Botimet IDK “Fundi i Historisë Moderne në Lindjen e Mesme”, ky është libri më i ri i autorit Bernard Lewis. Ky libër vjen në shqip nga botimet IDK. Në këtë vepër autori Lewis, trajton  të ardhmen e rajonit të Lindjes së Mesme në këtë epokë të re, pas-imperialiste. Për secilin prej këtyre vendeve, si dhe për rajonin në tërësi, si shpjegon se ekzist...

Aktivitete


2013-07-24 - 2013-09-30

Festivali i Ushqimit: E kthyer tashmë në një traditë, gjatë verës Bashkia Korçë, në bashkëpunim me restorantet dhe piceritë e qytetit, organizon këtë aktivitet. Prej datës 24 Korrik deri në 30 Shtator çdo të mërkurë do të ketë oferta speciale, në restorante dhe taverna mund të shijoni dreka dhe darka jashtë me miqtë dhe familjarët. Pjesëmarrës...

Kampionat


2014-02-13 - 2014-02-28

Federata Shqiptare e Futbollit Ekipi Kombëtar i femrave në futboll, ka humbur me rezultatin 7-1 ndaj homologëve të Portugalisë. Ndeshja është zhvilluar në orën 20:30 në Portugali. Ka qenë gati shokuese për vajzat kuqezi, ato në asnjë çast nuk kanë arritur të përballojnë presionin e kundërshtareve, të cilat duke qenë superiore arritën një fitore të thellë. E...

Aktivitete


2013-10-13 - 2013-10-13

Albanian Mountain Team Kanioni Erzenit Albanian Mountain Team ju fton ne udhetimin e rradhes: 9-00 Nisja tek Daily bar ne bllok 10-00 Arrin afer kanionit te erzenit dhe fillojme ecjen qe eshte gjate gjithe kohes buze lumit. 12-00 Arrim ne fund te kanionit ku ndodhet diga dhe nje liqen i vogel. Kohe e lire per slackline teleferik me litare foto dhe pergatitje e barbekyse. 15-00 Kthimi per te furgoni nga e njejta rruge. 17-00 Mbritja ne Tirane. Ky eshte nje aktivitet i lehte qe mund te...

Muzikė Live


2014-06-27 - 2014-06-27

Grupin NA sonte nė Tirana Rock.  Grupi NA mendon gjithmonë për kënqësinë tuaj, që ajo të jetë dinamike dhe ekspresive. Mbrëmjen e sotme Grupi NA do të jenë në Tirana Rock, ata do të performojnë live këngët dhe muzikën e tyre, mjaft preferuar nga publiku, por jo vetëm kaq, NA do të sjellin për ju edhe këngë të mirnjohura rock të repertorit botëror. Që java ju...

Roman


2013-06-03 - 2013-06-03

Shtepia Botuese OMSCA 1, Së fundmi, nga Anatoli Toss kemi në duar romanin e tij të ri "Manjola. 12 Ditë" - një libër që ka lidhje me jetën e tij, me dashurinë, me mënyrën se si kalon koha nëpër jetën tonë, duke lënë vragën e saj në të.  Ngjarjet në roman zhvillohen në Boston  në vitin 2010 dhe në Moskë në vitin 1980. Si edhe në vepr...

Studimor


2014-03-24 - 2014-03-31

Studim  Cfarë duhet të konsumoni për mëngjes ? Mëngjesi është vakti më i rendesishëm për organizmin e njeriut. Dhe nëse ky vakt kalohet pa ngrënë shëndetshëm,organizmi do të jëtë gjithmonë i ekzpozuar ndaj rreziqeve dhe sëmundjeve. Fibrat,proteinat dhe vitaminat nuk duhet të mungojnë në mëngjesin tuaj. Ajo qe preferohet më shumë për tu ngrënë...

Studimor


2014-07-02 - 2014-07-31

Disa kėshilla pėr parandalimin e tharjes dhe plasaritjet tek buzėt.  Nëse tharja dhe plasaritja e buzëve është problemi juaj, ne ju sjellim disa këshilla të dobishme për t'ju ndihmuar të parandaloni atë. Shmangni lyerjen buzëve çdo minutë me buzëkuq pasi kjo shkakton tharjen dhe plasaritjen e buzëve. Përdorni një balsam të mirë për buzët, sepse ata të ruajtur cilësinë e ...

Kampionat


2014-02-08 - 2014-02-14

Federata Shqiptare e Volejbollit Studenti dhe Vllaznia janë dy skuadrat finaliste të Kupës së Shqipërisë në volejboll për meshkuj, pas përfundimit të dy ndeshjeve gjysmefinale. Studenti fitoi 3-1 në derbin kryeqytetas ndaj Tiranës, ndërsa Vllaznia mposhti po 3-1 Farka Volej. Finalja luhet ditën e sotme, 8 shkurt, ora 18:00 në pallatin e sportit "Asllan Rusi"....

Studimor


2014-04-11 - 2014-04-30

Studim Shpërthime të shpeshta të zemërimit rrisin rrezikun për sulm në zemër ose goditje, sipas një studimi të ekspertëve në SHBA. Zemërimi shpesh i paraprin sulmit në zemër ose goditjeve në tru dhe mund të jetë një shkas, thonë shkencëtarët nga Harvardi që kanë gjetur se dy orë pas periudhës së ndërprerjeve në të cilën ka ndodhur zemë...

Club


2013-02-26 - 2013-03-01

Mumja Club  DeeJayzauret tanë janë si vera. Ata jo vetëm që u kanë rezistuar kohës e trendeve të momentit, por janë përmiresuar vit pas viti. Të rinj gjithmonë, " kanë kaluar nëpër duar" gjenerata të tëra, si ata mësuesit e mirë, të cilët presin e percjellin breza të tërë nxënësish. Të premten e 1 marsit, 2 prej tyre krah për krah. Disha vs. Cerry...

Restorant


2013-07-09 - 2013-07-09

Vila Palma E marte Sallate me rucola, avokado dhe krem karamel. Pene me pule e brokoli dhe krem pocini.   Kontrofilete vici me radikia e luleshtrydhe. (800 leke)...

Studimor


2014-03-19 - 2014-03-31

Kėrkoni flokė me shkėlqim dhe tė shėndetshėm, ja zgjidhja!Flokë me shkëlqim, të shëndetshëm dhe të pastër për një kohë të gjatë, është kjo dëshira e shumë femrave. Por për të evituar larjen e përditshme të flokëve dhe vajisjen e tyre, një zgjidhje ideale vjen nga kuzhina dhe bëhet fjalë për uthullën. Uthulla, veçanërisht ajo e mollës, eleminon mb...

Film Drame


2014-06-18 - 2014-07-06

Filmi shqiptar “Bota”  Filmi më i ri shqiptar “Bota” i regjizores Iris Elezi do të ketë premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit të Karlovy Vary-it që zhvillohet në Çeki në datat 5 dhe 6 Korrik. Ky film vjen si një bashkëpunim midis Shqipërisë, Kosovës dhe Italisë. Brenda 100 minutave regjizorja Elezi dhe bashkëskenaristi Thomas Logoreci na sjellin përmes per...

Club


2013-09-21 - 2013-09-21

HOT POINT & AMAZING EVENT organizon: ■ ENDRI & STEFI - Te ftuar special kete fundjave Endri & Stefi, me ndryshimin e stines dhe ftohjen e motit per te ngrohur ambjentin tone do mendojn Vellezerit Korcare me serenatat e tyre te mirenjohura per ne... Per muziken do mendojn Dj Indriti per te tjerat jeni ju qe e zbukuroni mbremjen.. Ju mirepresim! ★ Sounds By - Dj Indriti ★ Photographer - Erblin Tafçiu ★ Entrance - 500 Leke Per PRENOTIME paraqitu...

Studimor


2014-07-04 - 2014-07-31

Ribotohet “Gjuha shqipe dhe historia e saj” nga Shaban Demiraj  “Gjuha shqipe dhe historia e saj” është monografia monumentale që mban firmën e albanologut të njohur Shaban Demiraj. Kjo monografi i bashkohet natyrshëm gjerdanit të veprave dhe studimeve të autorit, duke ruajtur gjithashtu edhe mëvetësinë e saj. Në këtë vepër shqipja shqyrtohet në kohë e hapësirë si nj&e...

Roman


2014-07-09 - 2014-07-31

“Djalli qė pagova pėr kėshillė”  Një histori shqiptare, shpaloset në romanin e autores Jeta Vojkollari. Titulli i romanit është “Djalli që pagova për këshillë” dhe është botuar nga Shtëpia Botuese Dudaj. Historia që formësohet në roman fillon aty, kur diçka mrekullisht tronditëse ndodhi në jetën e Sabrinës, u duk sikur dashuria dhe xhelozia për Tomin filluan...

Promovim/Aktivitete


2014-03-25 - 2014-03-31

UNESCO    Urat e Ballkanit flasin... Në kuadër të nismës së saj globale “Kultura-një urë drejt zhvillimit”, e cila synon shfrytëzimin e forcës së kulturës si mjet dinamik i bashkëpunimit dhe risi për zhvillim gjithëpërfshirës ekonomik, kohezion social dhe paqe, UNESCO,  në bashkëpunim me Fondacionin Balkanika, Bashkinë e Beratit dhe partner të tjerë nga rajoni...

Film Romancė


2013-07-14 - 2013-07-14

Universiteti i Arteve Me rastin e festes kombetare te Frances, te dielen me 14 korrik, ora 20.30, ne Amfiteatrin e Universitetit te Arteve shfaqet filmi fitues i pese cmimeve Oscar, "The Artist" (2011)! Hyrja eshte e lire!   ...

Aktivitete


2014-03-03 - 2014-03-16

Teatri Skampa Fillimi i stinës së pranverës ka sjellë në skenën e teatrit “Skampa” të Elbasanit, një shfaqje muzikore të veçantë, e cila do ti hapë rrugë një sërë aktivitetesh që pritet të organizohen me rastin e “Ditës së Verës”(14 mars). Kolonat zanore të disa prej filmave më të njohura të kinematografisë botërore si &ldqu...

Aktivitete


2013-07-20 - 2013-07-23

Futboll Liga e Kampionëve “Skënderbeu”, ekipi kampion i Kategorisë Superiore, në sezonin sportiv (2012/2013) merr pjesë në Ligën e Kampionëve. Shorti e ka vendosur ekipin e “Skënderbeut” përballë ekipit “Neftçi” të Azerbajxhanit. Një vit më parë ky ekip arriti deri në fazën e grupeve të Ligës së Europës. Takimin e parë të turit t...

Promovim/Aktivitete


2014-04-09 - 2014-04-13

Instituti Italian i Kulturės Ditën e shtunë, më 12 prill, ora 10:00, në Bibliotekën e Institutit Italian të Kulturës (Pallati i Kulturës Tiranë) do të organizohet një takim i drejtuar nga Francesca Mason. Vijon me shumë entuziazëm takimi i zakonshëm me fëmijët e moshës 2 deri 9 vjeç, në emër të leximit të përrallave dhe vizatimeve, nën drejtimin e Francesca Maso...

Album


0000-00-00 - 0000-00-00

Ermonela Jaho nominohet nga “BBC Music Magazine” Revista britanike “BBC Music Magazine” ka lançuar thirrjen: “Votoni për incizimet më të mira të muzikës klasike të vitit 2012”. Në mesin e 21 nominimeve, është edhe DVD-ja e shfaqjes operistike “Il Trittico”, në të cilin sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ka portretizuar personazhin e Angelicas në pjesën “Sour Ange...

Film Komedi


2014-03-26 - 2014-03-29

Ambasa e Spanjės Filmi ”Boda en Mendoza” (Dasëm në Mendoza) është një bashkëprodhim franko-argjentinas me regji të Edouard Deluc,prodhim i vitit 2012 në gjininë Komedi,Dramë. Filmi do të shfaqet në Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi këtë të premte në datën 28 mars,ora 19:00. ...

Studimor


2014-03-26 - 2014-03-31

Studim Femra vini re:Vaji i bajameve numër 1 për një fytyrë të bukur! Vaji Natyral i Bajameve të ëmbla përmban: Energji, Protein, Vitamin A, Vitamin B6, Vitamin E , Calcium, Hekur, Magnez. Të konsumosh 100 gramë vaj bajamesh në ditë merr të gjitha vitaminat e duhura për energji dhe mbarëvajtje të organizmit. Gjithashtu, është vaji më i njohur në mënyrë tradicionale e shkencore ...

Galeri


2013-04-15 - 2013-04-20

Gallery On The Move/ Kurator F. Zguro   Gallery On The Move prezanton “Education/Edukim” në bashkëpunim me Bruno Muzzolini, projekt i cili interpretohet si leksion akademik në kursin e Digital Video në Accademia delle Belle Arti di Brera në Milano, pikërisht nga profesori i këtij kursi (Prof. Bruno Muzzolini). “Education” konsiston në prezantimin e një serie videosh nga artistë të ndryshëm.   Q&eu...

Muzikė Live


2014-07-12 - 2014-07-12

Eugent Bushpepa live nė Charl's Bistro.  Mbrëmjen e sotme, këngëtari i mirënjohur i muzikës rock në Shqipëri, Eugent Bushpepa do të mbushë mbrëmjen tuaj me plot ekspresivitet. Muzika rock do të mbizotërojë në çdo skaj të Charl's Bistro, duke filluar nga ora 21: 00. Eugent Bushpepa është i njohur tashmë për veçantinë dhe frymën që përcjell me këngët ...

Klinika Dentare


2014-01-21 - 2014-02-02

Dilo Dental CenterMe daten 01.02.2014 DILO DENTAL CENTER organizon Open Day per Ortodoncine dhe Protetiken dentare me Dr. Essen Bilani (specialiste ortodonte) dhe Dr. Gjergji DILO (mjek implantolog). Vetem kete dite vizitat dhe konsultat do jene PA PAGESE!!! Te interesuarit te kontaktojne per orar ne nr e kontaktit 0672560000 si dhe te kene me vete nje grafi panoramike dixhitale. DILO DENTAL CENTER eshte nje klinike dentare e orientuar 360 grade per t'ju pergjigjur sa me shpejte dhe sa m...

Ekspozitė


2013-09-01 - 2013-09-10

Biblioteka Kombetare   Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare në Tiranë është çelur ekspozita në nderim të Vedat Kokonës. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 10 shtator dhe janë ekspozuar 180 ekzemplarë, përkthime, romane, fjalorë, revista, etj. Disa në punët që janë ekspozuar në Bibliotekën Kombëtare janë përmbledhjet “Dritë d...

Aktivitete


2014-02-05 - 2014-02-10

Klubi i Kampistave  Klubi i Kampistave “Discover Albania” organizon një ekskursion mjaft interesant në pistat e skive në në Kosovë dhe në Boge. Ekskursioni do zhvillohet nga data 7 deri me 9 shkurt dhe kushton vetëm 89 euro. Rezervimet mbyllen ditën e enjte në orën 22:00. është një udhëtim për të mos u humbur në një nga resortet më të mira dimërore në Boge, Rugov&eu...

Variete


2013-09-09 - 2013-09-09

Teatri Kombetar & Teatri i Metropolit  Sezoni i ri për Teatrin Kombëtar i cili do të nisë në shtator, pritet që të vë në skenë vepra të njohurabotërore dhe shqiptare. Në sezonin e ri artistik publiku ikryeqytetit do të kete mundësine te ndjekë premierën e veprës së Molierit “Amfitrioni”, që do të vihet në skenë nga regjisori francez Jean Claude Berutti...

Dramė


2014-01-24 - 2014-01-26

Teatri Kombėtar"Armiku i Popullit" Data: 24.01.2014 dhe 25.01.2014 Regjia: Dino Mustafiq. Interpretojnë: Bajrush Mjaku, Ilire Vinca, Bislim Muçaj, Salaudin Bilali, Alban Ukaj, Fisnik Zeqiri, Adrian Morina, Arta Selimi TRUPA E KOMPANISE "TEATRI I NJE AKTORI", SHKUP ...

Restorant


2013-04-15 - 2013-04-27

Ambasada Angleze & Rogner Hotel  Britannia Spring Ball   This is a ball to raise money for the charity Sue Ryder, organized by Brittish Ambasy at Rogner Hotel. There will be a three course dinner, DJ, singers and entertainment, raffle to win prizes, etc.Një mbrëmje bamirësie e organizuar nga Ambasada Angleze në Hotel Rogner. Ballo për të mledhur sa më shumë para për organizatën Sue Ryder Charity. Do të ketë darkë m&eum...

Koncert live


2013-03-22 - 2013-03-24

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Rap acoustique: Concert d’Edi Casabella (Voir P.2)Présenté par l’Ambassade de France et la Mairie de Lezha...

Studimor


2014-02-12 - 2014-02-28

Kėshilla pėr tė mposhtur stresin dhe depresionin Ja disa këshilla se si mund të mposhtni depresionin dhe stresin. Kuptoj simptomat e stresit. Të njohësh simptomat e stresit dhe depresionit mund t'ju ndihmoj shumë për të kuptuar se si dhe ççfarë po ndjeni. Në qoftëse jeni i ngarkuar me punë të shumta atëherë është e domosdoshme që të kerkosh ndihmë nga fami...

Studimor


2014-04-01 - 2014-04-10

Mjekėt Britanikė Sheqeri është “cigarja” më e re. Kështu deklaron një grup mjekësh dhe kërkuesish britanikë, të cilët kanë nisur fushatën “Aksion për sheqerin” i cili kërkon nga industria uljen me 30% të përmbajtjes së sheqerit në produkte,por jo vetëm. Ata kërkojnë edhe ndalimin e reklamave të disa pijeve apo ushqimeve që janë bërë si...

Muzikė Live


0000-00-00 - 0000-00-00

Boom Boom Room  Olsa Papandili & Genti Rushi band! Një e shtunë ndryshe me muzikë Jazz dhe jo vetëm. Do të ketë muzikë Pop,Funky, Latina si dhe muzikë tradicionale shqiptare. Mos harroni që improvizimi do të jetë pjesa bazë e performancës. Dt 12 janar ora 22 00. Mos mungoni!...

Club


2013-06-28 - 2013-06-28

Matrix Night Club HEART MUSIC with BOOCKY DJ   Kaloni nje te Premte te mrekullueshme te ne!...

Dramė


2013-12-04 - 2013-12-09

Qendra Multimedia  Shfaqet në Tiranë “SHEMBJA E KULLËS SË AJFELIT”       Mbas premierës në Teatrin Kombëtar të Kosovës, vjen në Tiranë shfaqja kontraverse e Qendrës Multimedia nga Prishtina, “Shembja e kullës së Ajfelit” e autorit Jeton Neziraj. Një shfaqje e punuar nga një ekipë artistësh nga 8 vende të Europës. Me regji të Blerta Nezira...

Film Aksion


2014-02-10 - 2014-03-10

Kinema Imperial 3D "The Lego" është filmi që  tashmë po shfaqet edhe ne rrjetin e kinemave Imperial, është një film aksion i cili po thyen rekorde në shikueshmëri. "The Lego" do keni mundësinë ta shihni deri në 28 shkurt në kinema Imperial. Ky film është realizuar me regji të Phil Lord, Christopher Miller. Filmi vizatimor në 3D “The Lego”, është në krye të shikueshm&...

Sfilatė


2013-04-08 - 2013-04-22

Top Model Agency Show   Spektakël i modës organizuar nga Agjensioni i Modës Top Model Agency .Sfilata ku do të prezantohen Dizajnerët dhe butikët më eskluzive të Prizrenit.Do të sfilojnë modelet më të mira nga Top Model Agency po ashtu edhe modele të ftuara speciale ... Përpos sfilatës do të ketë të ftuar këngetarë të njohur të skenës shqiptare.Nje spektakël i till&...

Ekspozitė


2014-06-16 - 2014-06-20

Atelieri tė Pikturės Monumentale Galeria FAB, çel ditën e sotme në orën 12.00, ekspozitën e rradhës realizuar me punime të Atelierit të Pikturës Monumentale. Kjo ekspozitë vjen në vazhdën e pasqyrimit të prurjeve të fundvitit në këtë zhanër dhe përmban pjesën më të mirë të projekteve, realizimeve dhe kërkimeve të studentëve të këtij atelieri...

Pėr tė kėrcyer


2013-07-10 - 2013-07-10

Rogner Hotel Tirana LATIN NIGHT 10|7|2013 @ BUBBLES POOL BAR at Rogner Hotel by LATIN BEAT Dance Group Pershendetje miq, Mbremja latine ne ambjentet e Bubbles pool bar at rogner hotel do te jete freskimi i javes tuaj. Latin Night at Rogner Hotel Tirana will make you feel… like never before,with hot rhythms of Latin music, fancy cocktails and spicy specialties. Latin Cocktails – 600 Leke Kokteile Latin Spicy specialties of snack glasses – ALL 180/person Specialitete Pi...

Aktivitete


2013-09-23 - 2013-09-29

Hotel Rogner  Jeni të lutur të festojmë sëbashku “JAVËN NDËRKOMBËTARE TË KAFES”, e cila organizohet për herë të parë në Shqipëri, duke vizituar stendat e markave premium të kafes, duke shijuar shumëllojshmërinë e mishelave dhe duke provuar kokteilet më në trend me bazë produktin e kafes. Surprizoni veten duke frekuentuar bar Pirro-n dhe ne do kujdesemi që t’...

Club


2013-04-10 - 2013-04-14

Spectrum @ Mumja Club   ORANGE PROUDLY PRESENTS : **** SPECTRUM **** THE ROYAL CAST @ MUMJA CLUB OPENING ACT : MICKEY & VICKYMAIN ACT : DJ ALDOCLOSING ACT : ADDISHA & DJ COOL   Thonë që bashkimi bën fuqinë, por bashkimi i më të mirëve bën MAGJINË ...   Ejani t'i japim "mirupafshim" e fundit CLUB NOVELES së vetme në TIRANË... SPECTRUM ul siparin për këtë sezon me një mbyllje spektako...

Album


2014-09-18 - 2014-09-28

Elvana Gjata me albumin saj tė tretė  Këngëtarja Elvana Gjata , gjate sezonit të suksesshëm të verës, me shumë  koncerte jo vetëm në Shqipëri por dhe diasporë, ka publikuar këngën më të fundit  “Puthe”. Ajo është jithashtu dhe imazhi i Albtelecom. Fansat e saj kanë parë një Elvanë më energjike se kurrë, ndersa këngëtarja ka nisur punën p&e...

Ekspozitė


2014-07-11 - 2014-07-31

“Multiplicity”, Tirana urbane nė New York  Tirana, Belfasti, Hong Kongu, New Delhi, New Yorku, Tel Avivi etj., do të eksplorohen në një ekspozitë që hapet në New York më 11 korrik . Përmes “Multiplicity” do të eskplorohen ngjashmëritë ndërkulturore, pikat e takimit, problemet e përbashkëta, qëllimet dhe endrrat rreth të cilave njerëzit e këtyre qyteteve ndajnë me njër...

Kampionat


2014-08-25 - 2014-08-28

Kelmendi dhe Gjakova nė Rusi pėr Kampionatin Botėror tė Xhudos.  Xhudistet Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror të Xhudos, që nis sot në Chelyabinks të Rusisë. Tranjeri i dy xhudisteve tona të njohura Driton Kuka, është shprehur se dy xhudistet Kelmendi dhe Gjakova janë të gatshme për Kampionatin Botëror, i cili mbledh çdo vit garuesit më të mire t&eu...

Club


2013-08-29 - 2013-08-29

LOLLIPOP SUMMER CLUB   E ENJTE, 29 GUSHT 2013 FREEDOM MUSIC proudly presents KURD MAVERICK at LOLLIPOP SUMMER CLUB Kurd Maverick, suksesi i të cilit fillon nga viti 2005 me remixin e famshëm të “Pump the Jam”, që u lancua në një ndër shtëpitë diskografike më të mira si Ministry of Sound. Singël i parë i tij ishte “The Rub”, që u publikua në Kontor Records duke pasuar kështu disa s...

Komedi


2014-09-18 - 2014-09-30

“Vanja dhe Sonja dhe Masha dhe tė tjerė”, komedi premierė nė skenėn e Teatrit Kombėtar  “Vanja dhe Sonja dhe Masha dhe të tjerë” titullohet vepra që pritet të vijë premierë në skenën e Teatrit Kombëtar. Regjisorja Driada Dervishi, këtë herë premton të përcjellë të tjera emocione në publik me veprën premierë, që mban emrin e dramaturgut amerikan Christopher Ferdinan...

Roman


2014-09-19 - 2014-10-04

Pjesa e dytė e romanit fitues tė ēmimit Pulitzer 2014  Libri Gardalina i shkrimtares Donna Tartt është një ndër librat më të vlerësuar për vitin 2014. Mjafton ta kesh në dorë për të kuptuar interesin mbarëbotëror që ka ngjallur ky libër, që të imponon një lexim shumëfaqësh. Autores i janë dashur rreth dhjetë vjet për ta shkruar, atëherë kuptohet pse ky roman...

Festival teatri


2014-09-16 - 2014-09-21

Festivali i komedisė “Koko Fest” nė Korēė   Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë ''KoKo Fest'' ka nisur në qytetin e Korçës, duke shënuar kështu një event të madh artistik për jetën artistike dhe kulturore të këtij qyteti por jo vetëm. Me pjesëmarrjen e 12 trupave teatrore nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia festivali i cili ka nisur ditën e djelë në teatrin “Andon...

Film Drame


2013-04-02 - 2013-04-03

Instituti Italian i Kultures dhe Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  I Clown Fellini trova il modo di rievocare i sogni, le scoperte, gli stupori della sua infanzia. Special televisivo in forma di bloc-notes, di chiacchierata a ruota libera in cui Fellini continua a parlare di sé stesso attraverso il circo. Confidenziale, qua e là saggistico. Almeno 2 o 3 sequenze memorabili. Nastro d'argento ai costumi di Danilo Donati.Fellini gjen një mënyrë për t&e...

Aktivitet Sportiv


2013-08-03 - 2013-08-03

Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar (KOKSH), Tashme eshte nje realitet sporti i Regbise edhe ne Shqiperi. Nje grup nismetaresh dhe praktikuesish te ketij sporti te shoqeruar me pasionin e tyre te vecante, do te vijne nga Italia per te promovuar kete sport te ri e te panjohur ne Shqiperi duke zhvilluar nje ndeshje demonstrimi te Rugby 15, ne date 3 Gusht ne Tirane ne oren 18.00, ne Stadiumin “Selman Stermasi”...

Film Aksion


2014-09-10 - 2014-09-21

Piratėt e Karaibeve rikthehen me pjesėn e pestė. “Pirates of the Caribbean”, filmi që i solli Disney-t plot 3.7 miliardë dollarë, do të rikthehet me pjesën e pestë me titull “Dead Men Tell No Tales”.    Filmi do të realizohet nga regjisorët norvegjezë Joachim Ronning dhe Espen Sandberg, por me aktorët e vjetër Johnny Depp e Orlando Bloom, ku Depp do të rikthehet në rolin e kapitenit Ja...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-04-28

Aparatet fotografik Leica  Aparatet fotografik Leica janë kthyer tashmë në aparatet fotografik “ikonë” për çdo artdashës të fotografisë. Të prodhuara fillimisht nga një kompani gjermane e njohur si Ernst Leitz GmbH dhe më vonë të prodhuara nga Leica Group e përbërë nga tre kompani. Aparati i parë fotografik Leica u ndërtua nga Osckar Barnack në vitin 1913. Ai ishte i pari a...

Club


2013-03-01 - 2013-03-02

Living Room  Të jetosh fundjavën me të mirën e saj. E shtuna (02/03) në Living Room vjen këndshëm, mes muzikës së përzgjedhur dhe cocktaileve të shijshëm. Ju mirëpresim të bëheni pjesë e The Living Experience, duke filluar nga ora 23:00 kur hapen dyert, e pse jo, te presim agimin e dites tjetër me pamjen fantastike qe ofron Living Room.Happy Hour 23:00 - 00:00...

Ekspozitė


2013-05-29 - 2013-05-29

Ambasada Francėze EKSPOZITA/EXPOSITION Vernissage le Me. 29 mai/maj 2013 Musée de l'Indépendance/Muzeu i pavarėsisė - VLORA EXPOSITION PHOTOGRAPHIQUE "PETITES ILES DE LA MÉDITERRANÉE"/EKSPOZITĖ FOTOGRAFIKE " ISHUJT E VEGJĖL TĖ MESDHEUT" Dans le cadre du programme "Petites Iles de la Méditerranée" le Conservatoire du Littoral présentera une exposition de photos prises ± l'occasion des missions que cette institutio...

Roman


2014-03-04 - 2014-03-31

Shtėpia Botuese ToenaShtëpia Botuese Toena sjell për lexuesit romanin : "Bebi-skafisti" i autorit Çlirim Hoxha. Ky libër është pjesë e historisë dhe tragjedisë shqiptare postkomuniste dhe dokumenton me fakte, për aq sa i takon një romani, atë çka ndodhi gjatë viteve të tranzicionit, duke u lënë brezave një pasuri letrare që duhet lexuar me vëmendje. Ngjarjet e këtij romani janë ...

Club


0000-00-00 - 0000-00-00

Mumja Club  Mbas kapitullit të parë të suksesshëm të Graffiti Exhibition, ku kaluam një mbremje Hip-Hop të klasit të parë me Dj-Goce, Embargo rikthehet me Kapitullin 2. Gjithmonë në frymën për të promovuar jo vetëm një natë me muzikë por një Kulturë komplekse siç është ajo e Hip - Hop, Graffiti Exhibition është konceptuar si një eveniment i vazhdueshëm q&...

Film Komedi


2013-05-31 - 2013-06-09

Kinema Imperial   Hangover 3 Tashme kane kaluar dy vite dhe Phil (Bradley Cooper) , Stu (Ed Helms) dhe Doug (Justin Bartha) jane shtruar dhe jetojne qetesisht jetet e tyre.  Madje as tatuazhe nuk sheh me ne trupat e tyre. As prej  miqte e tyre te neteve pa gjume nuk kane degjuar me asgje. Disa prej tyre tashme jane pas hekurave, I vetmi I mbetur eshte Alan (Zach Galifianakis) , I cili nuk I njeh kufinjte. Cdo te ndodhe kete here?...

Roman


2013-03-29 - 2013-04-05

Shtëpia Botuese "Dudaj"   NJË RRËFIM KU KTHEHEN SËRISH HERONJTË E PAHARRUAR TË ROMANIT “VERBËRIA” Panik zgjedhor: në çastin e hapjes së kutive të votimit vërehet se tetëdhjetë e tre për qind e zgjedhësve kanë hedhur fletë të bardha. Në kryeqytet zotëron kaosi, qeveria bërtet me të madhe se po kurdiset një përbetim dhe shpall gjendjen e jashtëza...

Artistik


2014-08-26 - 2014-08-31

Ndryshimi i ndėrtesave tė famshme gjatė ditės...  Fotografi Richard Silver, ka arritur të kapë ndryshimin në pamjen e disa ndërtesave ikonë të brenda harkut kohor të një dite. Pamja që sjell fotografi Silver në këto fotografi është unike, teksa qielli errësohet, dritat ndizen. Ideja e ketij seti fotografik ishte që të fotografoheshin këto ndërtesa të famshme gjatë perëndimit t&e...

Balet


2014-09-15 - 2014-09-25

“Balloja e Diplomės” vjen edhe njė herė nė skenė  Për të gjithë ata që nuk patën mundësi ta shohin, shfaqjen “Balloja e Diplomës”, e cila u shfaq si premierë në datat 14,15 dhe 16 mars 2014, kjo shfaqje do të jepet sërish në datat 22, 24, 26 Shtator 2014.   Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit,  kanë menduar t&rsq...

Studimor


2014-08-26 - 2014-08-31

“Dekada pėrcaktuese”  Tashmë në të gjitha libraritë e vendit do të mund të gjeni librin “Dekada përcaktuese” të psikologes Meg Jay. Ky libër është përkthyer nga  Eva. S. Myftiu dhe botuar nga shtëpia botuese Minerva. Përse të njëzetat kanë rëndësi dhe si të përfitojmë prej tyre tani.? Kjo është pyetja së cilës i jep përgjigj...

Muzikė Live


0000-00-00 - 2014-06-05

Rogner Hotel Tirana Më datë 5 Qershor, ora 20:30 – 23:30, në Rogner Hotel Tirana organziohet një ITALIAN NIGHT . Një mbrëmje për të mos u humbur për të gjithë ata që adhurojnë muzikën italiane. “Una festa a Tirana, all’ Italiana”, një mbrëmje e mbushur me ritëm, harmoni dhe elegancë, karaktersitike këto për muzikën italiane. Rogner Hotel Tirana, ësht&eum...

Film Aksion


2014-03-05 - 2014-03-31

Kinema Millenium Filmi 300:Rise of an Empire,vjen për të gjithë në kinema Millenium,me datë Mars 2014, ora 20:00. Me regji: Noam Murro.Skenari: Zack Snyder, Kurt Johnstad. Aktorë: Sullivan Stapleton, Rodrigo Santoro, Eva Green. Kohëzgjatja: 102 minuta. Historia e ngritjes së një perandorie në një betejë mes njerëzish dhe zotash, intrigash dhe përleshjesh të pamëshirshme me skena spektakolare në 3D ë...

Studimor


2014-08-12 - 2014-08-31

Disa pėrdorime tė ēajit jeshil...  Çaji jeshil nuk përdoret vetëm për t’u pirë. I pasur me antioksidantë dhe përbërës zbutës, ai mund të përdoret edhe si produkt bukurie. Ja disa përdorime të thjeshta të çajit jeshil! 1. Për qetësimin e djegieve nga dielli. Çaji jeshil neutralizon dëmet e shkaktuara nga rrezet ultravioletë, parandalon inflamacionin dhe ndihmon për...

Club


0000-00-00 - 0000-00-00

Mumja Club   Edhe njëherë si çdo herë, konfirmohet kombinimi më i "rrezikshëm". Aldo dhe Mumja, kur flitet për "jetë note" janë si Tango & Cash apo si Messi & Iniesta. Të shtunën e 19 janarit do të puqen prapë për demin e radhës. Intro: Mickey Outro: Vicky...

Club


2013-08-17 - 2013-08-17

Ambos Beach & Amazing Event, Te Shtunen, 17 GUSHT Ora 22:00 AMBOS BEACH & AMAZING EVENT organizojn: - Eventin madheshtor me te ftuar speciale Dafina Zeqiri kengetarja me e sukseshme shqipetare me super hitet e saj duke permendur ketu "Amazing Girl", "Rock This Club", "Dangerously In Love", "Po Me Pelqen", "Vibe", "Supernova" dhe se fundmi "Veq Ti", "Bloodah" dhe bashkpunimi me Dj Blunt & Real 1 hiti i kesaj vere "Mos u nal" s'besoj te kete nevoje per shume komente te teperta.....

Ekspozitė


2013-03-21 - 2013-03-22

Muzeu Historik Kombëtar   Fotoreporteri Gani Xhengo një nga dëshmitarët e ndryshimit të regjimit sjell ekspozitën “Rilindje në Sheshin Skenderbej”. Fotot risjellin edhe njëherë pamjen e Sheshit Skënderbej në atë ditë të trazuar....

Club


2014-01-07 - 2014-01-11

Mumja Club  Friday Madness Vit i Ri, dashuri e vjeter. Ka qene me "shikim te pare" ajo midis Mumjes dhe dyshes Blunt & Real 1. Qe prej heres se pare, çifti ka ditur te godase ne shenje e ka kthyer çdo nate ne nje eksperience origjinale.    Te premten , 10 janar , Blunt & Real 1 are back in the house....

Ekspozitė


2013-01-23 - 2013-02-06

Foto nga Koli Verēani “Vendi i një krimi” Pallate. Sheshe me pallate. Pallate dhe lagje. Hyrje pallatesh. Qiej me pallate. Pallate nën dritën e hënës dhe, pallate që u bëjnë hije pallateve të tjera. Ky cikël punimesh ka nisur gjatë viteve 2008-2010, kur Koli Verçani vazhdonte studimet e larta në arkitekturë. Periudhë kjo e karakterizuar nga një qetësi dhe ulje në numër të n...

Aktivitet Sportiv


2013-07-24 - 2013-08-31

Gati per aventure! MIQ !DUKE FILLUAR NGA DT. 24 KORRIK DERI ME 31 GUSHT NJE PJESE E GUIDAVE DO TE INSTALOHEN NE I-camp, Jal (Happy camp) NGA KU DO TE NISIN CDO MENGJES AVENTURAT PER GJIPE, SHPELLA E PIRATEVE, RRUGET E BARDHA, PLAZHI I SHEN ANDREUT, GRAMA ETJ. AKTIVITETET DITORE DO TE JENE KAYAK, CLIMBING, SPEARFISHING, HIKING. AVENTURAT DO TE JENE NJE DHE DY DITORE AVETURA NJE DITORE GJIPE NISEMI NGA I-CAMP-JAL ME KAYAK NE ORA 8:00DESTINACIONET, GJIPE, SHPELLA E PIRATEVE DHE GUVAT E DHE...

Muzikė Live


2013-02-08 - 2013-02-09

Charl's Bistro  Këtë të premte muzikë ‘live’ me “Grupin Burn” për të gjithë nostalgjikët e muzikës rrok. Nëse doni të dëgjoni muzikë të vërtetë ejani te “Charl’s Bistro”! Vetëm për ata që e dinë se ç’do të thotë muzikë ‘live’ dhe për ata që i kuptojnë emocionet e saj....

Promovim/Aktivitete


2014-09-09 - 2014-09-16

Libri "Homo Balcanicus" nga Niko Nikolla  Këto ditë del në treg libri “Homo Balcanicus”, i njërës prej penave të njohura të humorit shqiptar Niko Nikolla, i cili përmban rrëfenja dhe tregime nga Gadishulli I Ballkanit. Niko Nikolla është i njohur si njeriu që drejtoi për 25 vite revistën e mirënjohur “Hosteni” dhe ky libër ishte një amanet I tij që vetëm tashmë mu...

Ekspozitė


2013-03-16 - 2013-03-24

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE LIBRAZHD Samedi 16-24 Mars 2013-E shtunë 16-24 Mars 2013      8:00-16:00      Lycée’ Ibrahim Muca’-Liceu ‘Ibrahim Muca’ Exposition : Les “Dix mots” par les élèves du Lycée ‘Ibrahim Muça’ Ekspozitë rreth dhjetë fjalëve të Frankofonisë, nga nxënësit e liceut ‘Ibrahim Muça&rsq...

Hotel


2013-01-10 - 2013-01-31

ARBERWithin only 200 metres from the central Skanderbeg Square in Tirana, the elegant Arber Hotel offers free Wi-Fi, free parking and a restaurant in close proximity to Tirana's most important sights. Its air-conditioned accommodation units have LCD cable TV.Electric kettle and minibar are provided in all units. The private bathroom comes with shower, hairdryer and free toiletries.A variety of Albanian, Mediterranean and international dishes can be sampled at the restaurant.The main bus and trai...

Promovim/Aktivitete


2014-04-08 - 2014-04-30

Alketa Vejsiu  Alketa Vejsiu, një nga personazhet protagoniste të botës së televizionit, duket se nuk do të ndalet së sjelluri risi. Pas përfundimt me sukses të talent show-t X Factor, në të cilën ajo luajti rolin e bashkëproducentes, Alketa po përgatitet për një tjetër format muzikor.  Projekti i ri televiziv “Your face sound familiar’’,  i njohur ndërkombëtarisht ...

Koncert


2013-04-09 - 2013-04-15

Tenori Kastriot Tusha Feston me miqtë e tij   Tenori Kastriot Tusha ju fton të festoni bashkë më miqtë e tij në një koncert recital me rastin e 50-vjetorit të tij. Do të shoqërohet nga Orkestra e re Filarmonike drejtuar nga dirigjenti Orazio Baronello. Në këtë koncert do të marrin pjesë figura të mirënjohura të skenës si, Gaqo Çako (Artist i Popullit), Josif Gjipali, Suzana...

Konkurs


2014-07-03 - 2014-07-03

Gjashtė grupe rock konkurojnė nė moton “Vendosni, Respektoni dhe Suportoni ata qė Guxuan”  “Battle of the bands”(beteja e grupeve) është quajtur aktiviteti muzikor më i fundit, i cili vjen si një kompeticion ndërmjet 6 grupeve rock. Ky aktivitet do të mbahet mbrëmjen e sotme, në orën 20:00, në skenën e “Lizard Rock Caffe” nën moton ” Vendosni , Respektoni dhe Suportoni ata që Guxu...

Studimor


2014-03-14 - 2014-03-21

Ekip italo-amerikan Disa studiues kishin për qëllim që të studionin se sa kohë i duhet trurit tonë për të kuptuar një gënjeshtër.Ky ekip italo-amerikan e nisën studimin e tyre me 30 studentë përpara 280 fotografive, në imazhe tregoheshin 8 aktorë profesionistë në gjendje të ndryshme emocionale dhe këto foto shoqëroheshin me përshkrime jo përkatëse për gjendjen që ...

Hotel


2013-04-08 - 2013-04-13

Hotel Rogner Tirana Rogner Hotel TiranaIt's a Greek Week !Është java Greke !8th to 13th of April 20138-13 Prill 2013Ju ftojmë të festoni Javën Greke në ROGNER HOTEL TIRANA , për të shijuar gatimet, muzikën tradicionale dhe kulturën Greke ! NGA E HËNA DERI TË SHTUNËN : varietet gatimesh dhe specialitete nga shefi Grek i kuzhinës, si dhe muzikë live TË ENJTEN, MË 11 PRILL ORA 22 : 00 "Greek Party" me band&e...

Reportazh


2014-09-12 - 2014-09-28

Zbulohet varri antik nė parkun e Amantias  Ka dalë në dritë një varr antik që mendohet se i përket shekullit të 4 në parkun antik të Amantias në Vlorë.  U zbulua fillimisht nga hajdutët një vit më parë, të cilët në tentativë për të grabitur sendet me vlerë që ndodheshin aty shkaktuan dhe dëmtime. Arkeologët nisën gërmimet në sajë të nj&...

Studimor


2014-02-17 - 2014-02-28

5 ushqime tė zgjedhura qė ngadalėsojnė plakjen!Sipas studimeve të kryera së fundmi, salmoni, qumësht bimor, fasulet e kuqe, kumbullat e thara, manaferrat, në mënyrë të veçantë mund të ngadalwsojnw plakjen. Salmon ka sasi të mëdha anti-inflamatore omega-3 për të ndihmuar në mënyrë të ngadalshme proçesin e plakjes. Dy gota qumësht bimor në vend të qumështit normal, mund t&e...

Promovim/Aktivitete


2014-06-12 - 2014-06-17

Mbrėmja gala e ēmimeve Kult   Ndarja e çmimeve Kult u mbyll dhe për këtë vit me një mbrëmje të jashtëzakonshme mes artistësh. Një mbrëmje e cila do të mbahet mend gjatë. Do të mbahet mend gjatë për dinamikën dhe frymën që përcolli Akademia KULT në jubileun e 10 vjetorit të saj. Mbrëmja startoi me tapetin e kuq, më të vecantin dhe më të rëndësish...

Aktivitete


0000-00-00 - 2014-06-01

Rogner Hotel TiranaMë 1 Qershor organizohet në Rogner Hotel Tirana një festë  dedikuar miqëve tanë të vegjël.Këndi i lojrave do të shndërrohet në arenën e argëtimit ku ju pret:-           Bufeja speciale me një përzgjedhje të gjerë gatimesh-           Të ftuar personazhet e preferuar të Disney-...

Aktivitete


2013-03-13 - 2013-03-14

Teatri "Aleksander Moisiu"   Në teatrin e Durrësit do të shfaqet dokumentari i realizuar nga Radio Televizioni Satelitor Shqiptar "Nikolin Xhoja - Aktori që i ngriti vetes monument"...

Koncert


2013-10-10 - 2013-10-10

TOB & IIC Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës në Tiranë, organizojnë një event me rastin e kremtimit të dyqind vjetorit të Guiseppe Verdi-t të enjten 10 tetor në orën 19:00 pranë TOB. Orkestra dhe kori i TOB do të luajnë ariet më të famshme të Verdi-t, ndërsa projekti Verdi 200 do të realizojë shfaqj...

Artistik


2014-02-06 - 2014-02-10

Instituti Italian i KulturėSInstituti Italian i Kulturës organizon ditën e enjte me datë 6 shkurt, ora 15:00, ndarjen e çmimeve për shkrimet më të mira të propozuara nga studentët e degëve dy-gjuhësore italo-shqip në shkollat e Tiranës, Korçës dhe Shkodrës. Çmimet do të jepen në prezencën e ambasadorit italian në Shqipëri, z. Massimo Gaiani. Ndarja e çmimeve do të ...

Aktivitete


2014-07-16 - 2014-07-16

Tito & Tarantula nė Gjakovė.  Me datë 16 korrik në Sallën e Sporteve në Gjakovë do të interpretojë Tito & Tarantula Band. Ky koncert organizohet nga kompania “Modus” në mbështetje të Komunës së Gjakovës. Tito & Tarantula janë një grup amerikan i formuar në Hollywood, Kaliforni, në vitin 1992. Grupi është formuar nga këngëtari, kompozitori dhe kitaristi, Tito Lar...

Club


2014-09-11 - 2014-09-14

Latin Night  Mbrëmje të ngrohta me muzikë nga dj të mirënjohur dhe kërcime të nxehta, pasionale në Latin Night. Këtë fundjavë në datat, 12 dhe 14, në orën 23:00, një organizim nga Club Karamel, pranë Kullave Binjake. I ftuar Dj Drago. ...

Komedi


2014-03-04 - 2014-03-09

Teatri Kombėtar Në kuadër të 7-8 marsit, festës së dy figurave më të shtrenjta,  Nënës dhe Mësuesit, Teatri Kombëtar do ti gjendet prane grave e vajzave të dënuara dhe të paraburgosura. Kjo ftesë vjen natyrshëm në këto ditë  të shtrejta për nënat . kjo është një mundësi që edhe ato të jenë një ditë nëna e vajza t&e...

Galeri


2013-11-28 - 2013-12-01

Galeria Kombėtare e ArteveGaleria Kombëtare e Arteve i bashkohet për herë të parë 120 qyteteve europiane të cilët kanë tashmë traditën e “Nata e Muzeve” e praktikuar që nga viti 1997. Kjo histori lindi në Berlin. Të gjithë muzeumet e qytetit do të qëndronin hapur për t’u vizituar nga artdashësit deri në mesnatë. Kjo natë u quajt LANGE NACHT DER MUSEEN. Dhe pati aq sukses sa ...

Ekspozitė


2013-04-25 - 2013-05-27

Territore tė vogla lirie (1968-1973) / Alush Shima     Alush ShimaTerritore të vogla lirie (1968-1973)26 Prill – 27 Maj 2013Galeria Kombëtare e Arteve do të hapë në datën 26 prill 2013, ora 19.00, ekspozitën e piktorit Alush Shima (lindur më 1942). Kjo ekspozitë është realizuar në bashkëpunim me dy kuratorët dhe kritikët italianë, Profesorët Vanja Strukelj dhe Arturo Calzona, të cilë...

Club


2014-03-06 - 2014-03-10

RockStock  RockStock & Friends për 7-8 Mars big Rock Party. Të premten Bojken Lako Band, Lynx, dhe RockStock Band me Eneda Tarifa, Erjon Zaloshnja dhe Rezarta Smaja....

Komedi


2014-09-11 - 2014-09-19

“Ata hyjnė pa trokitur” nis sezonin e Teatrit tė MetropolitTeatri i Metropolit e nis sezonin artistik me një premierë teatrore që mban emrin e autorit dhe regjisorit Armand Bora.    I njohur dhe i vlerësuar në aktivitetin e tij në skena të ndryshme të teatrit këtë herë autori dhe regjisori Armand Bora sjell veprën teatrore “Ata hyjnë pa trokitur”, e cila në skenën teatrore do të...

Artistik


2014-04-10 - 2014-04-30

Muzeu Historik KombėtarKatër artiste nga Tajvani do të ekspozojnë në Muzeun Historik Kombëtar. Gjuha e një gruaje është gjithnjë më e ndjeshme. Ato natyrshëm dinë të zbulojnë më bukur të shkuarën, por edhe të tashmen. Në Tajvan, arti çdo ditë e më shumë merr fytyrën e femrave. Ato janë kthyer në promovueset më të mira të vendit dhe traditave t&eum...

Film Thriller


2014-04-07 - 2014-04-30

Disney“Maleficent”, filmi i fundit i Angelina Jolie, është shumë i frikshëm për fëmijët dhe investitorët mendojnë se do të jetë një dështim që do i kushtojë Disney-it miliona dollarë humbje. Aktorja 38-vjeçare interpreton në këtë film shtrigën e Bukuroshes së Fjetur dhe është roli i parë i madh hollivudian i saj në katër vitet e fundit, por portreti...

Reportazh


2014-09-16 - 2014-09-21

Qendra Kombėtare e Kinematografisė zgjedh bordin e ri  Qendra Kombëtare e Kinematografisë ka zgjedhur këshillin e ri miratues të projekteve kinematografike. Emrat e anëtarëve të ri të bordit të projekteve të QKK erdhën pas propozimit që u bë në QKK nga shtatë shoqatat e kineastëve që janë aktualisht në vend. Bordi i ri ashtu si dhe bordi i mëparshëm, ka një anëtar dhe p&eu...

Muzikė Live


2013-03-14 - 2013-03-15

Charlsi Bistro E enjtja, jonë e mrekullueshme vjen me një këngëtar super dhe me bandën e tij tashmë më e preferuara në kryeqytet. Vedat Ademi këndon live çdo të enjte në Charl’s Bistro këngët më të bukura dhe hitet e legjendave të rock-ut. ...

Portret


2014-07-11 - 2014-07-31

Susie Wolff hyn nė historinė e Formula 1  Zakonisht jemi mësuar që femrat e vetme në Formula 1 të jenë vajzat bukuroshe që pozojnë në linjën e e finishit ose ato që u japin shampanjën pilotëve fitues. Por pilotja Susie Wolff është krejt ndryshe.  Ajo është e para pilote femër që merr pjesë në një Grand Prix në 22 vjet.   Pilotja skoceze mori pjesë në prov...

Muzikė Live


2013-10-11 - 2013-10-12

RockStock Hapja e madhe!!! Diten e Premte, Dt.11   (Nuk po zgjatem me’ , se fjalet jane te teperta ;)...

Festival muzikor


2013-02-18 - 2013-02-20

“L’essenziale” triumfon nė Sanremo   Marco Mengoni është fituesi i festivalit te 63-të te Sanremos 2013 me kengen “L’essenziale”. Kengetari, fitues i edicionit te 3 te XFactor Italia, tashmë do te perfaqesojë Italine ne Eurovision Song Contest 2013 qe mbahet ne Suedi nga data 14 ne 18 maj 2013. Kenga qe do te perfaqesojë Italine ne kete eveniment nuk do te jete kenga me te cilen Marco arriti te rrembeje cmimin e pare ne Sanr...

Kampionat


2014-04-11 - 2014-04-13

Federata Shqiptare e Volejbollit Ekipi i Studentit është shpallur kampion i Shqipërisë në volejboll për meshkuj për sezonin sportiv 2013-2014. Skuadra e drejtuar nga trajneri Ylli Tomorri mundi mbrëmjen e së enjtes në satidumin "Fahrie Hoti" me shifrat 3-1 Tiranën në derbin kryeqytetas, në finalen e dytë të play off-it, duke fituar 2-0 me ndeshje....

Club


2014-01-20 - 2014-01-25

LOLLIPOPTe dashur miq,    Parashikohet qe nata e 24 Janarit do te jete ndryshe nga te tjerat ! Kjo energji pozitive do te jete vetem per 'LUNAR-et' e vertete, per ata qe do te jene ne LOLLIPOP ate nate.    Mos mungoni ne nje te premte qe ju jep mundesine te vizitoni henen... Nen drejtimin e nje LUNARI te vertete.    SARDI SHEHU proudly presents LUNAR    Ju mirepresim,   THE LOLLIPOP TEAM...

Poezi


2014-07-01 - 2014-07-05

Nė Poloni promovohen poezitė e poetit Fatos Arapi  Lidhja e Shkrimtarëve dhe PEN Club-i i Polonisë kanë organizuar në Varshavë përurimin e librit me poezi “Dajcie mi imie” (Më jepni një emër) të poetit dhe prozatorit tonë të mirënjohur Fatos Arapi. Poezitë janë përkthyer në polonisht nga Mazllum Saneja dhe Eva ¦mietańska.   Arapi është një nga pionerët e poezis&eu...

Monodramė


2014-02-18 - 2014-03-09

Teatri Kombėtar Shfaqja “Fausti prej Tirane” do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në datat, 20,21,22,23 shkurt, në orën 19:00. Ndërkohë që, kjo vepër do të marrë pjesë në Festivalin “The Best from the East”, në Vjenë. Degradimi i intelektualit shqiptar në periudha të caktuara historike , gjendja e rënduar psikologjike, ekonomike dhe politike, pas së cili...

Studimor


2014-07-02 - 2014-07-17

Epistolate – Antropologjia e Frymës   Filozofi dhe antropologu, Përparim Kabo, vjen për lexuesin me librin “Epistolate – Antropologjia e Frymës” botuar nga Onufri. Ky libër zuri fill 12 vite të shkuara, kur ai nisi letrën e parë në eter, drejtuar Ismail Qemalit. Pak kush mund ta merrte me mend se kishte nisur një udhëtim, ritual i padukshëm, befasues dhe atipik për shoqërinë tonë t...

Koncert


2014-02-25 - 2014-03-31

Qendra Kulturore Shkodėr Ditën e enjte, datë 27 Shkurt 2014, ora 18:00, Qendra Kulturore Pjeter Gaci: Shkodër organizon, një koncert recital. Koncerti do të organizohet në hollin e teatrit “Migjeni”, në qytetin e Shkodrës. Të ftuar do të jenë pianisti Eugen Kraja, dhe Dorina Saraçi. ...

Koncert live


2013-03-20 - 2013-03-21

Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar  Orkestra Simfonike e RTSH sjell në skenën e Universitetit të Arteve "Koncert Premierë", në bashkëpunim me solistin Oliver de Clercq nga Kanadaja. Nën dirizhimin e Bujar Llapa dhe kujdesin e David Tukiçit, në këtë koncert do të vijnë premiera absolute.     Programi i Koncertit:Elisabeth Knudson"Tide" (Valë) Premierë AbsoluteRichard Strausskoncert pë...

Club


2014-05-17 - 2014-05-17

Lollipop. Orët e së shtunës mbrëma do të ndizen nga atmosfera në Lollipop Club me “Dancing City” with DJ Aldo. Ritëm, energji dhe adrenalinë në maksimum do të krijohet nga miksimi tingujve të Dj Aldos, i cili është prej dj-ve më të kërkuar në vend. Festa fillon në orën 22:00 dhe do të zgjasë deri në orët e para të mëngjesit....

Komedi


2013-02-14 - 2013-02-14

Teatri Kombëtar i Komedisë “Letra dashurie” Autor: A. R. Gurney Regjisor:  Kastriot Çipi Interpretojnë: Eni Jani, Neritan Liçaj Një pjesë teatrale unike dhe plot imagjinatë, e cila, sipas autorit “s’ka nevojë për teatër, prova të gjata, dekor të posaçëm, mbajtje mend të batutave dhe përkushtim nga ana e aktorëve përveç natës së shfaq...

Film Aksion


2013-08-16 - 2013-08-31

Kinema Millenium, An FBI agent and an Interpol detective track a team of illusionists who pull off bank heists during their performances and reward their audiences with the money.   Një agjent i FBI-së dhe një detektiv Interpoli gjurmojnë një skuadër iluzionistash, të cilët vjedhin një bankë gjatë një performance dhe shpërblejnë audiencën e tyre me paratë e vjedhura....

Ekspozitė


2014-01-25 - 2014-02-06

Tirana Ekspres  Protestuesit e Gezi Park  Ekspozite me Fotografi nga Arnold Pöschl & Hans Hochstöger Pjesa me e madhe e atyre qe dolen ne proteste, ne Gezi Park Stamboll, ishin te rinj, te cilet luftuan per te drejtat e tyre. Ata rrezikuan te demtoheshin, te rriheshin, te burgoseshin apo edhe me keq te humbnin jeten ne keto demostrata. Kush jane ata? Nepermjet puneve te tyre , qellimi i artisteve eshte t’i japin nje fytyre, nje imazh ketyre protestuesve dhe te t...

Bar


2013-10-12 - 2013-10-13

Tiki Bar TiranaEpic vibes ne Tiki Bar. Nen tingujt e BEST B DJ + some sounds nga VJ Erandistic! Diten e shtune, Dt. 12 Tetor Mos mungoni!!!...

Studimor


2014-03-12 - 2014-03-27

Studim10 gjestet që i bëjnë dëm shëndetit- Gjestet qe ju bëni kur jeni nervoze, jo vetëm qe shkaktojnë probleme me imazhin, po mund te kenë gjithashtu ndikim negativ edhe tek shëndeti. Ja cilat janë disa prej tyre.Ngrënia e thonjve-Nëse here pas here këpusni apo edhe iu hani thonjte, jo vetëm qe mund t’i dëmtoni ata dhe lëkurën rrethe e rrotull, por mikrobet qe mund te ndodhen atje do shkakt...

Roman


2013-08-23 - 2013-09-07

PEGI Botime, Libri me një fjali Dashuria e pasionuar e një gruaje të re ngrihet si fortesë kundër së keqes  korruptuese të një shteti totalitar. Informacion i përgjithshëm rreth librit “Ne të gjallët” është romani i parë i botuar i autores ruso-amerikane Ayn  Rand. Ky roman, botuar për herë të parë në 1936-n, është gjithashtu edhe  manifesti i saj i p...

Club


2013-07-12 - 2013-07-12

Flares Un ne jete i pasur sjam vertete por ne enderr e shoh veten mbret Ne FLARES tok me miq harxhoj Un henen si monedhe...Aleksander Gjoka me hitet me te mira per publikun vjen ne Flaressss!Mos mungoni te premten me bohemin e perhershem shume te dashur per te gjithe brezat...Big Xhon , Kelly & Flori Vj ju mirepresin ne Flares... What happens in karaoke stays in karaoke :))...

Artistik


2014-02-20 - 2014-03-31

Artistja nga Tirana hap ekspozitė personale nė PrishtinėDitën e premte me datë 21 Shkurt, në Prishtinë do të hapet ekspozita e parë personale e artistes nga Shqipëria Alketa Ramajt. Ekspozita do të hapet prej orës 19:00 në Stacio, Qendra për Art Bashkëkohor dhe do të bëhet nën përkujdesjen e kuratorit Albert Heta . Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me datë 22 mars 2014.Alketa Ramaj ka lind...

Konkurs


2014-04-03 - 2014-04-29

Festivali i Librit dhe Artit Nga datat 23 -27 Prill në Tiranë  do të organizohet Edicioni i I i Festivalit të Librit dhe Artit. Galeria Kombëtare e Arteve do ti bashkohet kësaj ngjarjeje kulturore si institucion partner në mbështetje të Festivalit të Artit Pamor pagëzuar me emrin “PAMUR”. I organizuar nga Shoqëria e Librit Shqip, Festivali i I i Librit dhe Artit i cili do të zhvillohet në mjediset e ...

Film Komedi


2013-03-28 - 2013-04-05

Kinema Imperial   Premierë në Kinema Imperial "Parental Guidance" Metodat e vjetra të gjyshit Arti do të vihen në provë atëherë kur gruaja e tij Diana bie dakort që ata të bëhen babysiter për tre nipërit e tyre, prindërit e të cilëve janë larguar për një udhëtim të gjatë. Por me problemet e shekullit të 21, metodat e rrepta të Artit dhe Dianës, lojrat e dala nga mo...

Studimor


2014-03-22 - 2014-03-31

Arsyet pse duhet tė filloni tė hani kastraveca!Ekzistojnë shumë arsye pse kastravecat janë të mirë, ja disa prej tyre. Kastravecat janë një ndër ushqimet vegjetariane që kultivohen më së shumti në botë.Hidraton trupin, largon thartirën e barkut, largon helmet nga trupi juaj,ka shumë vitamina,ushqen lëkurën. Ai ndikon në humbje të peshës dhe ndihmon në tretje.Trangulli largon qeskat posht...

Ekspozitė


2014-08-05 - 2014-08-06

Ekspozita “Zarabanda”  "Zarabanda", është ekspozita e artistes Lume Blloshmi që do të hapet sot në mbrëmje  në Torrën Veneciane të Durrësit në orën 21:00.  Ekspozita do të  sjellë  dhe një dance performance, ideuar nga Gjergj Prevazi dhe Lume Blloshmi, interpretuar nga artistet: Elton Cefa, Akreoma Saliu,Elona Zyberi, Robert Nuha, Rosella Pellicciotti, Glodian Imeraj,Rreze Qerret...

Club


2013-08-17 - 2013-08-17

Tropikal Resort, VEGAS SHOW @ TROPIKAL RESORT Special Guest DJ FLOW DANCERS - BIKINI - MODELS E shtune 17 Gusht ora 23:00  ...

Club


2014-02-05 - 2014-02-10

Lollipop Lollipop mendon gjithnjë për fundjavën tuaj, që ajo të jetë ekspresive, plot sharm dhe entuziazëm, e për më tepër që ajo të jetë e paharrueshme. Këtë të shtunë me datë 8 shkurt në Lollipop do të shijoni BOOCKY’s CLUBZONE. Mos e humbisni magjinë e të shtunës mbrëma në Lollipop, sepse vetëm aty mund të merrni impresione të papërshkrues...

Reportazh


2014-08-27 - 2014-09-21

Reina Sofia, Muzeu Kombėtar i Artit nė Madrid  Muzeu i artit Reina Sofia është muzeu kombëtar spanjoll mbi artin e shekullit të 20-të. Muzeu i hapur për publikun në 10 Shtator të vitit 1992, ndodhet në të ashtuquajturën “Trekëndëshi i artë i artit”. I vendosur në bulevardin, Paseo del Prado, ai ndodhet pranë Muzeut del Prado dhe Muzeut Thyssen-Bornemisza. Muzeu përbëhet nga kat&e...

Roman


2014-03-29 - 2014-04-30

Linda Fejzaj Pas një udhëtimi të gjatë punimi dhe ripunimi, prej 5 vitesh në bashkëpunim me shtëpinë botuese'' Botimet Bota Shqiptare dhe Kujtim Gjonaj mësohet se brenda muajit prill del Romani ''Kthim i Thyer' i autores Linda Fejzaj .Mendoj dhe jam e bindur se lexuesi do të gjej një realitet herë herë të bukur dhe herë herë të dhimshëm, sic është dhe jeta realisht...një realitet &nb...

Film Drame


2014-03-12 - 2014-04-05

Kinema MilleniumFilmi premierë do të shfaqet me datë 13 Mars 2014 në kinema millenium.Në po të njëjtën ditë vjen premiere në Millennium, një tjetër film i njohur të paktën në festivalin e Kanës ku fitoi Palmën e Artë dhe çmimin Fipresci. Por në listën e çmimeve “Blue Is the Warmest Color”, që ka për regjisor, francezin Abdellatif Kechiche&nbs...

Poezi


2014-04-02 - 2014-04-10

Shtėpia Botuese "Adonis a.h"“Qyteti i Lutjeve” është libri më i ri poetik i poetit Rexhep Shahu që ka dale në qarkullim në fund të muajt mars 2014. Ky është libri i katërt poetik i këtij poeti e gazetari dhe i nënti në radhë nga librat e tij. Libri  poetik Qyteti i Lutjeve, në 176 faqet e tij ka 138 poezi, e mes tyre, dy poema, me titujt, “Një mijë vjet që pres” dhe &ld...

Cirk


2014-02-07 - 2014-11-23

Cirku KombėtarPër ju…gjithçka Cirku Kombëtar do të shfaqë çdo të shtunë dhe të diel duke filluar nga 23 nëntori premierën e re  Për ju ……. gjithçka, në orën 11:00. Kjo shfaqje realizohet me pjesëmarrjen e trupës së artistëve të Cirkut Kombëtar si dhe me pjesëmarrjen e fëmijëve të Studios së cirkut. Udhëheqëse artisti...

Aktivitete


2014-01-31 - 2014-02-07

Alpinistët shqiptarë  Alpinistët shqiptarë shënojnë një tjetër sukses ku më së miri tregohet me anë të kësaj fotografie. Kjo foto ku tregohet flamuri shqiptar është shkrepur 6962 metra mbi nivelin e detit, pikërisht në majën e Andeve. Alpinistët shqiptarë kësaj radhe kanë arritur të pushtojnë majën më të lartë të Andeve, Akonkaguan....

Club


2013-07-18 - 2013-07-18

Flares E enjte 18 korrik shperthim ne Flares, karaoke show nga Olti Marku,best dance nga V.J Flori dhe te qeshura pa fund....

Aktivitete


2013-03-27 - 2013-03-28

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Repas de clôture: Koktej përmbyllë...

Studimor


2014-08-29 - 2014-09-14

Avokado, fruti ekzotik qė tė zgjat jetėn  Në bazë të kërkimeve të fundit avokado është arma më e përsosur në luftën kundër plakjes dhe sëmundjeve. Vaji nga kjo perime, në teste të ndryshme laboratorike, ka treguar se ka fuqinë për të luftuar radikalët e lirë, të cilët janë shkaktarët kryesor të shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Shum&...

Studimor


2014-02-01 - 2014-02-07

Teknologji   Të rinj të varur nga teknologjia!     Teknologjia në të gjitha format e saj, por sidomos ajo e telefonave celulare, smartphone, android, tabletët e prodhuara nga kompanitë më të mëdhaja botërore, kanë ndikuar ndjeshëm në stilin e jetës së ditëve të sotme. Të rinjtë dhe jo vetëm, janë të apasionuar mbas smartfoneve të fundit dhe ndonjë pre...

Aktivitete


2013-08-11 - 2013-08-11

Albanian Mountain Team Ecje te Kepi Rodonit Albanian Mountain Team organizon udhëtimin e rradhës ne Kepin e Rodonit. 9-00  Nisja te Daily Bar 11-00  Aritje te Kepi i Rodonit dhe fillimi i ecjes.   11-30  Vizitë në kalanë e Skendërbeut ndërtuar në vitin 1460 12-00  Vizitë në kishën e Shën Ndout, ndërtuar në vitin 1700. 12-30  Vizitë bunkerëve dhe portit të vjet&eum...

Film Komedi


2013-04-15 - 2013-04-16

Akademia e Filmit & Multimedias Marubi  Akademia e Filmit & Multimedias Marubi në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës, sjellin një retrospektivë kinematografike në nder të Maestro Federico Fellini.   Dy gjashtëdhjetvjeçarë të cilët në rininë e tyre luanin si çift në një numër tip-tap ftohen në një spektakël të madh të një rrjeti privat. &Eu...

Komedi


2014-01-22 - 2014-02-13

Aleanca FrancezeShkodër, Vlorë, Fier, Elbasan, Korçë / Shkodra, Vlora, Fier, Elbasan, Korça             KASOLLJA E VOGËL - LA PETITE HUTTE    Shfaqja e pjesës në qytetet e tjera të Shqipërisë - Présentation de la pièce en province  Pas suksesit që pjesa teatrale “Kasollja e vogël” korri në Tiranë, këtë ...

Konkurs


2014-02-12 - 2014-05-27

Federata Shqiptare e Futbollit Më 17 shkurt mund të konsiderohet e mbyllur çështja e letrave për projektin e stadiumit të ri kombëtar. Do të jetë kompania konsulente që do të japë verdiktin në lidhje me një nga dy projektet që janë depozituar në komisionin e ngritur nga "Sh.a Kuqezi". Kështu më 17 shkurt drejtuesit e Sh.a dhe të Federatës Shqiptare të Futbollit do të kenë...

Studimor


2013-03-16 - 2013-03-17

Instituti Italian i KulturesBiblioteka e Institutit Italian të Kulturës do të mirëpresë prezantimin e vëllimit Hadrianopolis II: Rezultate të kërkimeve archeologjike 2005-2010 përgatitur nga Roberto Perna dhe Dhimitër Çondi.Në 2005-ën Universiteti i Studimeve të Macerata-s dhe Instituti Arkeologjik në Tiranë nisën një bashkëpunim shkencor, të përforëcuar nga dy Protokolle bashkëpu...

Komedi


2013-11-22 - 2013-11-24

Tre Mëndje në Ankand Teatri i Metropolit ju fton në shfaqjen ‘’Tre mëndje në ankand’’ ku gjejnë vend problemet e komplikuara të tre të sëmurëve të shtruar në një spital psikiatrik. Një komedi satirike në të cilën ndihet impakti i ‘’Black Humor’’ vjen për të ndryshuar dhe magnetizuar shijen komike shqiptare. Me regji të Elma Doresit dhe interpret...

Reportazh


2014-09-16 - 2014-10-01

Disa nga shprehjet e Albert EinsteinAlbert Einstein, gjeniu më i madh që ka jetuar në tokë i cili dha shumë për shkencën, na ka lënë edhe disa nga shprehjet e tij më të mëdha:   - Imagjinata është më e rëndësishme se edukimi. - Një person fillon të jetoj, kur arrin të tejkalojë veten. - Asnjëherë nuk mendoj për të ardhmen. Edhe ashtu mjaftueshëm shpejt vjen. ...

Aktivitete


2014-03-07 - 2014-03-30

Kėshilli Kombėtar i LibritNë ambientet e Ministrisë së Kulturës, u mblodh sot në takimin e parë Këshilli Kombëtar i Librit, në përbërje të të cilit janë: Ministrja Kumbaro Furxhi, me përfaqësuesit e propozuar: Shaban Sinani, Persida Asllani, Brikena Çabej, Eda Derhemi, kryetari i Shoqates-Petrit Ymeri, Arlinda Dudaj, Kryetari i Akademisë së Shkencave, Muzafer Korkuti. Mbledhja u zhvillua në...

Dramė


2014-02-10 - 2014-02-28

Teatri Kombėtarė Në datën 15 dhe 16 shkurt, ora 19: 00- 21: 00 vjen në skenën e Teatrit Kombëtarë, “Shtëpia e Bernarda Albës”. Kjo dramë është vënë në skenë me regji të Kiço Londos dhe kostumografe Berina Kokona. Interpretojnë aktoret e mirënjohura: Luiza Xhuvani, Roza Anagnosti, Erjona Kakeli, Klodjana Keco , Mirela Naska, Ermira Hysaj, Esela ...

Muzikė Live


2014-01-27 - 2014-02-02

Rogner Hotel Tirana  Coming back with live music every Thursday, at Bar Pirro, with selected music, varieties of dishes and a pleasant atmosphere to enjoy a glass of wine after a hard day’s work. Special Guest for this special party: LYNX Band  Reservation is necessary     ...

Promovim/Aktivitete


2014-04-04 - 2014-04-30

Genta IsmajliGenta Ismajli këngëtarja me plotë sharmë dhe energji ka vendosur që edhe gjatë këtij sezoni veror, të sjellë freski tek adhuruesit e saj. Sipas këngëtares do të jenë tre këngë të reja, të cilat do të vijnë bashkë me videoklipe. Këngëtarja kohë më parë ka paralajmëruar një projekt të madh që ka të bëjë me krijimtarinë...

Club


0000-00-00 - 2014-04-25

Dj Aldo nė LlollipopLollipop vjen me DJ Aldon këtë të premte. Shkarkoni stresin e javës duke u argëtuar në shoqërinë e muzikës që do të miksojë për ju  Dj Aldo. Si çdo fundjavë nata do të shpërthejë në energji dhe ritëm në Lollipop.    ...

Panair


2013-08-19 - 2013-08-25

Panairi i Librit "Prizreni"  Ka hapur dyert Panairi i Librit “Prizreni”, ku pritet te marrin pjese mbi 30 shtepi botuese nga Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Turqia dhe Bosnja. Panairi organizohet nga Asociacioni per Kulture, Edukim dhe Arsim (AKEA) dhe me perkrahjen e Ministrise per Kulture, Rini e Sport si dhe Drejtorise per Zhvillimin e Turizmit te Komunes se Prizrenit, ndermjet datave 19-25 gusht 2013, per here te peste radhazi hapet Panairi i Librit “Prizreni&r...

Promovim/Aktivitete


2013-12-12 - 2013-12-16

CINEPLEXXGjigandi Cineplexx sjell boten e argetimit ne Shqiperi!. Hapet sot ne TEG kinemaja e I-re shqiptare me shtate salla, duke sjelle keshtu teknologjine e fundit dixhitale.  ...

Kampionat


2014-08-26 - 2014-08-28

Majlinda Kelmendi sėrish kampione e botės nė xhudo.  Xhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi ka arrij të mbrojë titullin e kampiones së botës në xhudo. Ajo ka mposhtur në këtë sfidë në finalen e Kampionatit Botëror në Rusi, xhudisten Adrea Chitun nga Rumania. Për të arritur në këtë finale, xhudistes kosovare iu desh si fillim të mundte Vanessa Cortesian nga Venezuela, pastaj Bnudmma Munkhabaat...

Restorant


2013-12-12 - 2013-12-31

VILA PALMA  Oferta e darkes (19:00-23:00) 1. Antipaste per dy persona+ 2 gota vere                       1000leke 2. Pizza proshute dhe birre Moretti FALAS                    480 leke   MENU SPECIALE(DREKE/DARKE) 1.a. Penne gorgonzola dhe arra                                      40...

Club


2014-04-07 - 2014-04-13

Mumja Club Nuk ndodh shpesh që bukuria dhe aftësia të bashkohen, por kur ndodh rezultati është mahnitës.Të bukura, por mbi të gjitha të afta për të ndezur atmosferën në çdo cep të botës, rikthehen në Mumja Club me datë 11 Prill 2014, DUO DIAMONDS suport by MICKEY....

Variete


2013-11-08 - 2013-11-08

Tirana Ekspres         Në datën 8 nëntor, ditë e premte, ora 20:00, Tirana Ekspres ka kënaqësinë t’ju ftojë në çeljen e aktiviteteve kulturore në hapësirën e saj të re.Performanca:Ekspozitë pikture - Ermir KarmaKoncert - Albanian Accordions - Variete.DJ. - Truman...

Intervista


2013-02-09 - 2013-02-09

Nga Monda Shima Haxhiaj Mimoza Hysa na  njeh me “Odat e Librit” E duam ne librin? A e ekzistojnë biblioteka të pasura private në Shqipëri që tregojnë dashurinë dhe përkushtimin për librin? Përgjigjen ua jep “Oda e librit”, emisioni më i ri në Albanian Screen.  Një emision ndryshe që hulumton në bibliotekat më të pasura shqiptare. Cilët janë personazhet, emoc...

Reportazh


2014-09-17 - 2014-10-05

Flokėt vjeshtė/dimėr 2014-15, ngjyrat nė tendencė  Flokët ndryshojnë fizionominë e një personi, jo vetëm prerja, por edhe ngjyra pasi është gjëja e parë që bie në sy. Janë pjesë e rëndësishme e çdo femre e për këtë arsye kanë edhe tendencat e tyre në çdo fillim sezoni. Për vjeshtë/dimër 2014-15 nuancat kryesore dhe kontrastet që do të vëmë ...

Portret


2014-02-21 - 2014-03-29

Dionis Avdijaj Donis Avdijaj është talenti tjetër i madh i Shalkes pas Draxler dhe Mayer, dhe siç ka konfirmuar dhe vetë trajneri Keller, edhe ai do të ndjekë rrugën e dy të parëve, duke debutuar që në moshën 17-vjeçare në futbollin e madh të Bundesligës gjermane. Shalke ka rinovuar kontratën me Avdijaj deri në vitin 2019 dhe në kontratën e re lojtari ka një klauzolë p...

Aktivitete


2013-07-20 - 2013-07-21

High Albanian Mountain Club Udhetim ne Kelmend Dita e pare Vendi i takimit mbrapa pallatit te Kongreseve tek Ply Bar ne oren 6.30. Ne Shkoder do te bejme nje pushim te shkurter per kafe dhe me pas do te nisemi per ne Tamare. Ne vendin qe quhet Leqet e Hotit do te ndalojme per te bere foto si dhe kur te zbresim poshte ne luginen e Cemit. Nga aty do te nisemi per ne Selce(rreth gjysem ore) nga ku fillon shtegu per te shkuar tek Ujvara e Sllapit(nje nga monumentet natyrore me te bukura te zones)...

Aktivitete


2013-03-20 - 2013-03-21

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Spectacle: “Jacques Prévert, un poète en liberté” Spektakël “Jacques Prévert,nje poet në liri”Présenté par l’école Perla...

Film Aksion


2013-03-16 - 2013-03-30

Kinema Millennium   “A Good Day to Die Hard” premierë në MillenniumPas gjashtë vitesh saga “Die hard” rikthehet sërish në ekranin e madh me një kapitull të ri me një ditë të mirë për të vdekur, sic mund të përkthehet titulli  “A good day to die hard”. John McClane udhëton drejt  Rusisë për të ndihmuar djalin e tij, Jack dhe zbulon se ai ësht&...

Aktivitete


2013-03-16 - 2013-03-17

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  ElbasanÉmission radiophonique: Elbasan se met aux couleurs dela France pour inaugurer l’ouverture du Printemps de laFrancophonie et vibrer aux sons de la musique francophone.                                           &...

Promovim/Aktivitete


2013-12-02 - 2013-12-08

Instituti Italian i Kulturės  CLAUDIO MAGRIS PËR HERË TË PARË NË SHQIPËRI   Me rastin e botimit në gjuhën shqipe të librave të tij Microcosmi dhe L’infinito viaggiare, Claudio Magris do të vijë për herë të parë në Shqipërie në datat 5 dhe 6 dhjetor. Tre takimet me publikun : e enjte 5 dhjetor Profesori do të mbajë në orën 11 një lectio magistral...

Album


2014-07-14 - 2014-07-20

Tuna dhe Geti sė shpejti me njė bashkėpunim.  Ka mbetur dhe pak deri në lançimin e bashkëpunimit më të ri të Getit dhe Tunës, i paralajmëruar si një “bombë” e vërtetë. Duket se dyshja ka pritur deri sa kolegët e tyre të publikojnë projektet e tyre në mënyrë që ata të bëjnë 'bum' me këngën, të cilën kanë kohë që e kanë parala...

Album


2014-09-12 - 2014-09-28

Ledri do tė publikojė sė shpejti projektin e ri  Këngëtari i zhanrit hip hop, Ledri Vula, do të publikojë së shpejti projektin e tij të ri.  Projekti i ri është punuar në studion Redbox me producent Big Bang Beatz. Kënga e re do të titullohet “Kings” dhe pritet të shfaqë Ledrin me një beat tipik të hip hopit amerikan.   Pjesë të këngës Ledri i ka kënduar nëp&eum...

Ekspozitė


2013-04-20 - 2013-08-21

Ekspozita "Thesaret e trashëgimisë kulturore shqiptare" në Kosovë Ekspozita "Thesaret e trashëgimisë kulturore shqiptare", me më shumë se 100 objekte të ekspozuara në Itali, do të çelet në fund të muajit edhe në Kosovë.E organizuar me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë nga Ministria e Jashtme dhe ajo e Kulturës e Shqipërisë, ekspozita u paraqit në Romë dhe Torino. Sipas Ins...

Festival muzikor


2014-09-13 - 2014-09-27

Peza nė fest  Për të përkujtuar ditën historike të Konferencës së Pezës, datën 16 Shtator, do të zhvillohet një festë zyrtare në shtëpinë historike ku u mbajt për herë të parë kjo konferencë. Tradita e festës së Pezës, sipas organizatorëve do të rikthehet me ekspozita, muzikë si dhe plot djem e vajza të veshur si partizanë. Protagonistë n&eum...

Sfilatė


2014-08-08 - 2014-08-24

Tė pėrkryera pėr ditėt e verės: Sandale me rripa.  Dizajnerët për këtë verë na kanë prezantuar një game të gjërë të modeleve të ndryshme të sandaleve me rripa, dhe avantazhi më i madh është se mund të përshtaten edhe me rroba të përditshme por edhe me ato elegante. Ditët e nxehta të verës janë frymëzim për zonjat që duan të vishen me kombinime vesh...

Studimor


2014-03-26 - 2014-03-31

Universiteti i Oksfordit  Vaji i peshkut mund të jetë ideali për një gjumë të thellë dhe të rehatshëm. Disa studiues nga Universiteti i Oksfordit kanë zbuluar se acidetomega-3 që gjenden vetëm tekpeshku zgjasin gjumin dhe e bëjnë atë më te rehatshëm.Studimi u bazua tek 352 fëmijë të moshës 7-9 vjeç që flinin pak dhe i dhanë suplemente tëomega-3 për 4 muaj ...

Kampionat


2014-03-25 - 2014-03-28

FSHV Federata Shqiptare e Volejbollit njofton se, ditën e sotme në orën15:00, në sallën sportive "Fahrie Hoti" do të luhet ndeshja e prapambetur e javës së 13 të kampionatit të volejbollit për femra, Grupi A1 midis Tiranës dhe Teutës....

Club


2013-05-03 - 2013-05-04

Love is in the air @ Mumja   Ka qënë gjithmonë e pranishme, por veçanërisht në Maj buron nga të gjitha anët. Prej rritjes së temperaturave a ndryshimit të gjakut, pak rëndësi ka, ... kur flitet per dashuri, asnjëherë nuk ka mjaftueshëm.   Të premten 03 maj, për më shumë me Miss Ildën !...

Film Animacion


2013-06-07 - 2013-06-16

Kinema Imperial Tregohet lufta e madhe forcave te mira dhe atyre te keqija. Kur nje vajze adoleshente e quajtur Mary Katherine, e gje veten ne nje univers secret, ajo do te perpiqet me cdo kusht te mroje boten e tyre nga nje merimange gjigande , (Tara) . ...

Promovim/Aktivitete


2013-10-17 - 2013-10-17

Austrian AirlinesSot me 17 tetor, Austrian Airlines festoi pervjetorin e 20-te te operimit te saj ne Shqiperi. Me kete rast zbriti ne Tirane nje Boeing 767, qe do t’ju ofroje me shume komoditet pasagjereve qe zgjedhin te udhetojne me kete shoqeri. Boeing 767 ju ofron pasagjereve te Klasit Ekonomik nje sistem te permiresuar argetues gjate fluturimit , kurse Klasit te Bisnesit, ndenjese te reja inovative te cilat mund te transformohen ne shtreter te plote. Ky sistem i ri argetimi ofro...

Restorant


2013-03-06 - 2013-03-08

Rogner Hotel Tirana   Dita Ndërkombëtare e Gruas Menuja e 8 Marsit 8 Mars 2013 Restorant Apollonia Dreka 13:00 - 16:00 Krepë të mbushur me salmon dhe spinaq, shërbyer me sallatë të stinës Gjoks pule i zgarës, i mbushur me krem patëllxhani, shërbyer me vafer orizi akullore shtëpie me fistik shërbyer me fruta në çokollatë. Menuja përfshin një gotë verë të kuqe ose të bardhë, ...

Studimor


2014-02-17 - 2014-02-28

Disa arsye pse nuk duhet tė pini pije energjike!Nëse vendosni të gjallëroheni duke pirë një pije energjike, kjo është mënyrë e gabuar. Mendoni për alternativa të tjera, si bëni një shëtitje në natyrë apo pini ujë, në vend të konsumimit të sheqerit dhe kafeinës që përmbajnë pijet energjike. Efektet anësore të konsumimit të pijeve energjike janë tepër ...

Album


2014-09-01 - 2014-09-07

Videoklip i ri nga reperėt e njohur tė Prishtinės  2Po2,Lumi B, Dj Blunt, Getoar Selimi, Real1, Mixey, Flow e Capital T janë bashkuar për të krijuar  videoklipin e ri “Prishtinali” i cili sjell pamjet e Prishtinës dhe konceptin se Prishtinali lind e nuk bëhesh.   Kënga është lançuar dje dhe për pak orë ka mbledhur mbi 60 mijë shikime në kanalin Youtube. Pjesë e këtij klipi janë bë...

Studimor


2014-03-12 - 2014-03-31

Molla ngadalėson plakjen e parakohshme!Pigmentet natyrore me veprim antioksidant mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve kancerogjene. Molla pastron dhëmbët tuaj, sigurisht që molla nuk mund të zëvendësojë furçën e dhëmbëve por ajo favorizon higjienën dentare, ajo rrit prodhimin e pështymës, e cila ka efektin e reduktimit të mikrobeve në gojë dhe kështu zvogëlon ...

Festival muzikor


2013-07-20 - 2013-07-20

Xhazi italian në Fier Ditën e shtunë, datë 20 korrik,  ora 20:00, në parkun arkeologjik të  Apolonisë në Fier, në kuadrin e edicionit  të 2-të Tirana Jazz & World Music Fest  2013, një duo e famshme italiane e  përbërë nga Enzo Rocco dhe Carlo  Actis Dato, do të japë një koncert të  muzikës xhaz. Enzo Rocco është një kitarist  im...

Portret


2014-07-10 - 2014-08-31

Meryl Streep nė rolin e Maria Callas  Aktorja fituese e tre çmimeve Oskar do të luajë legjendën e muzikës operistike Maria Callas në filmin e prodhuar nga kanali televiziv amerikan HBO. Xhirimet e filmit do të fillojnë në Janar të vitit 2015. Regjia e këtij filmi i është besuar regjizorit Mike Nichols. Nichols është ndër të paktët rejizor që ka arritur të fitojë çmimin Oska...

Club


2013-09-06 - 2013-09-06

E PREMTE, 6 SHTATOR @ LOLLIPOP SUMMER CLUB MY DEEJAY with DJ ALDO Kete te Premte, ne Lollipop Summer Club vjen eventi i perjavshem MY DEEJAY with DJ ALDO. ALDO eshte simboli i jetes se nates ne Shqiperi. Ka luajtur muzike prej 15 vitesh dhe vazhdon ta beje ate me te njejten energji pozitive dhe pasion. Veshtire se gjen ndonje zog nate ne Shqiperi qe nuk e ka identifikuar argetimin e tij me Aldon.  Ju mirepresim!...

Film Animacion


2013-04-09 - 2013-04-19

Kinema Imperial  The Croods - 3D në Kinema Imperial   Në një periudhë kohore të panjohur më parë për njerëzimin, të quajtur Croodacious, krijesat janë shumë ndryshe nga ato që ne njohim tani, edhe as që na shkon ndërmend se si mund të jenë. Nëna natyrë është ende në zbulimin të gjerave të reja. Një ditë, një tërmet i fuqishëm do ta trondi...

Roman


2014-07-21 - 2014-07-31

“Mėkatet e nėnės”  Shtëpia Botuese Uegen sjell për lexuesin në shqip romanin “Mëkatet e nënës” nga Danielle Steel. Çdo grua bën zgjedhje. Dhe askush nuk ka bërë zgjedhje më të vështira se Olivia Grejsoni. Gruaja tepër e suksesshme afariste ka munguar gjatë shumicës së vegjëlisë së fëmijëve të saj, ndërkohë që ngrinte një peran...

Reportazh


2014-09-03 - 2014-09-14

Nė Koman zbulohet kisha iliro-trake e shekullit VIII  Gjatë gërmimeve në Koman, këtë verë, është bërë një zbulim mbreslënës që lidh fiset iliro-trake me fiset e reja arbënore. Komani rezervon embrionet e kalimit të fiseve iliro-trake në fiset e reja arbënore. Ky proces, sikurse edhe në vendet e tjera të Europës, fillon me krijimin e bërthamave të para të jetës s&eum...

Ekspozitė


2013-12-11 - 2013-12-12

Viktor Ferraj  Fondacioni EDS ju fton ne ekspoziten e piktorit Viktor Ferraj me titull “Mbi figuren”. Ky fondacion mbeshtet organizimin e aktiviteteve kulturore dhe artistike ne vend me qellim nxitjen dhe promovimin e tyre. Ekspozita do te organizohet prane ambjenteve te EDS-se, diten e enjte, me date 12 Nentor dhe kurator eshte Petraq Papa. ...

Club


2014-05-03 - 2014-05-03

NANA nė Dream City Një nga club-et më në zë të kryeqytetit ka menduar që ju të argëtoheni ndryshe këtë fundjavë.  Këtë të shtunë, me 3 Maj, Dream City do t’ju rikthejë në kohë.  I ftuari special i mbrëmjes do të jetë NANA,  krijuesi i hitit aq shumë të pëlqyer “ Lonely”.  Rizgjoni nostalgjinë tuaj përmes hiteve të N...

Promovim/Aktivitete


2014-02-06 - 2014-02-09

Komuniteti Shqiptar i GjenevėsPromovim Libri "Shqiptarët në Zvicër - 1001 pamje,8 shkurt 2014 Komuniteti Shqiptar i Gjenevës në bashkëpunim me ansamblin Gëzuar dhe Rrethin Shqiptaro Mejrinas organizon promovimin e librit monografik Shqiptarët në Zvicër 1001 pamje nga autori Rexhep Rifati, gazetar dhe foto reporter i ynë i njohur.Promovimi i librit do të bëhet ditën e shtunë me datë 8 shkurt 2014, nga ora 17;00,...

Monodramė


2014-05-08 - 2014-05-11

Monodrama “Marr guximin…”  Në Teatrin Kombetar do të shfaqet në datat 8,9,10,11 në orën 19:00 monodrama “Marr guximin…”. Monodrama është një sintezë e esseve të librit “Shënime Pornolitike” të autorit Vangjel Kozma. Libri është botuar në vitin 1999 po që për arsye të panjohura nuk është lejuar të qarkullojë dhe vjen njëher&e...

Artistik


2013-07-20 - 2013-07-20

Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare  Botohet revista “Europa” Para do kohësh doli numri i parë i revistës “Europa”, botim i Institutit Shqiptar të Studimeve Ndërkombëtare. Qëllimi i këtij botimi është, siç shprehen botuesit e tij, të gjenerojë një qasje kritike mbi procesin e integrimit evropian, mbi idetë dhe rrugët që duhen ndjekur për ta për...

Album


2014-08-14 - 2014-08-23

Nė 7 ditė mbi 2 mijė shkarkime tė albumit “Shkėndijė”.  Kantautori kosovar Shpat Deda, e ka lançuar albumin e tij online i cili shkarkohet falas, dhuratë kjo për publikun shqiptarë. Ndërkohë, që duket qartë se sa shpejt publiku e ka përqafuar albumin “Shkëndijë”, pasi vetëm në 7 ditë ky album ka arritur në mbi 2 mijë shkarkime. Këtë fakt e bën të ditur vët&...

Muzikė Live


0000-00-00 - 0000-00-00

Boom Boom Room   Verë & Muzikë Live këtë të enjte në mbrëmje! Një eksperiencë e veçantë për degustimin e verës, nën kujdesin e kryetarit të shoqatës së somelierëve shqiptare, Z.Dashamir Elezi.  Muzika jazz nga Olsa Papandili & banda e Genti Rushit si dhe specialitetet gastronomike, do të jenë shoqeruesit më të mirë të verërave të perzgjedh...

Artistik


2014-05-30 - 2014-05-30

Koncert pėr kitarė – Petrit Ēeku Ditën e sotme vijnë në skenën Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në orën 20: 00, dy kryeveprat e kompozitorit virtuoz Joaquin Rodrigo, “Concierto de Aranjuez” dhe “Fantasia para un Gentilhombre”. Këto dy kryevepra vijnë nën mjeshtërinë e kitaristit Petrit Çeku, Orkestrës Simfonike të TKOB dhe dirigjentit Edmond Doko. Nuk duhet t’i hu...

Persiatje


2013-02-04 - 2013-02-04

Nga Eleni Laperi Arti, teknologjia dhe Ajnshtajni Shtangia që më shkaktoi herën e parë ekspozita e Marlene Dumas, piktorja ndoshta më e njohura e kohës sonë, m’u kujtua kur dëgjova zërin e Venera Lumanit, vajzës trupvogël nga Struga, që këndoi në ‘The voice of Albania 2’. Ndoshta falë ca paragjykimeve, nuk i kisha kushtuar kohë muzikës bashkëkohore. Interpretimi i saj më g...

Koncert


2014-02-27 - 2014-03-10

Qendra Kulturore Arsimore PerformancėQendra Kulturore Arsimore Performancë, organizon me datë 8 mars 2014, një saxho të kitarës, këngës, baletit klasik dhe pianos. Saxho është një mini koncert, ku secili prej nxënësve performon programin që ka marrë gjatë një semestri, perveç pjesëve solo, nxënësit bashkëpunojnë edhe me njëri- tjetrin. Gjatë saxhos marrin pjesë t&eum...

Artistik


0000-00-00 - 2014-05-07

Koncerti “Voice of Spring”  Ditën e mërkurë, në datën 7 Maj, do të shfaqet në sallën e madhe të Akademisë së Arteve koncerti “Voice of Spring”- ere pranverore. Me praninë e Orkestrës së Harqeve dhe solistëve : Enalda Gjoni (flaut),Elton Katroshi (klarinetë) dhe Andrea Canaj (korno). Koncerti me dirigjent Altin Bulin është  ndërtuar me një program ambicioz dhe...

Koncert


2013-04-23 - 2013-04-24

Universiteti i Arteve   Koncert RecitalKaterina Petrollari LaçoPiano   Program:Joseph HaydnSonata in E minir Hob 16-34-Presto-Adagio-VivaceFranz SchubertSonata - Fantazia G dur, op. 78, D. 894-Molto moderato e cantabile-Andante-Menuetto-AllegretoFranz SchubertDrei Klavierstucke D. 946-Allegro assai -Adagio-Allegreto-Allegro   Profil   Pianiste. Lindur në qytetin e Korçës. Që në moshë 6 vjeçare fillon të marrë...

Roman


2014-02-28 - 2014-03-31

Triologjia Fifty Shades of GrayTrilogjia "Fifty Shades of Gray" e autores E. L. James është shitur në mbi 100 milion kopje dhe për 100 javë radhazi ndodhet në listën e librave më të shitur të "The NewYork Times". Këtë javë, kjo trilogji ka arritur dy suksese të mëdha, mbi 1 milion kopje të librave janë shitur në mbarë botën, ndërsa pjesa e parë, për 100 javë ka qenë n...

Reportazh


2014-07-30 - 2014-08-31

"Brando" resorti mė i ri lluksoz nė Polinezinė Franceze  Një resort fantastik, lluksoz është hapur së fundmi në ishullin Tetiaroa 30 milje në veri të Tahitit, në Polinezinë Francese. Resorti i quajtur Brando reflekton më së miri stilin dhe kulturën polineziane.   Ai është i përbërë prej 35 vilash ku çdo njëra prej tyre ka pishinën dhe plazhin e saj privat të vendosur në me...

Roman


2013-05-31 - 2013-05-31

Shtepia Botuese OMSCA 1 sjell librin "Dhe malet oshtinë" të autorit Kahled Hosseini. Një roman i paharrueshëm rreth gjetjes te dikush tjetër të një pjese të humbur nga vetja. Autori më i shituri në Nju-Jork, Khaled Hosseini, vjen sërish me një libër të ri pas gjashtë vjetësh. Një libër emocional, provokues dhe i paharrueshëm, që përshkruan se si dashurojmë, si k...

Club


2013-08-12 - 2013-08-15

Sharm Terrace, Esht momenti per 1 checkin ne Sharm Tarrace ... Te enjten,15 gusht, ora 21:00...lounge i papare me ne sfond muziken e perzgjedhur nga Toni Simoni.. Ju mirpresim!!!...

Ekspozitė


2014-04-29 - 2014-04-29

Kristaq Sotiri – artisti i muzės shqiptare Ditën e martë, ora 11: 30, në Muzeun e Arsimit “ABC”  në Korçë do të prezantohet ekspozita fotografike e Kristaq Sotirit, i cili konsiderohet si artisti i muzës shqiptare. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të përfundimit të Inventarizimit të Fototekës Private Sotiri, Korçë” nga Qendra Kombëtare e Inventarizimit të Pas...

Club


0000-00-00 - 2014-05-01

"White Sensation" nė Matrix Night Club  Dita e parë e muajit maj në Matrix Night Club vjen me "ndjesi të bardha" (white sensation). E veçanta e kësaj  feste do të jetë veshja me ngjyrë të bardhë, e cila duhet të respektohet nga të gjithë ata që dëshirojnë të bëhen pjesë e kësaj nate  E kthyer tashmë në festën e studentëve,  Dj Sardi Shehu do të mikso...

Promovim/Aktivitete


2013-08-28 - 2013-08-28

ITK Seminar i hapur mbi Orientimin Universitar dhe Punësimin në Gjermani Një ndër vendet me ekonomi më të fuqishme, një ndër shtetet më të zhvilluara dhe me influencë politike më të lartë. Ka shumë të rinjë që kanë aplikuar dhe dëshirojnë të studiojnë në vendet Gjermanisht-folëse por në shumë raste këtyre të rinjve ju mungon një pjesë e ma...

Club


2013-07-26 - 2013-07-26

Lizard Bar, A SPECIAL NIGHT OF LIVE MUSIC ★ VEDAT ADEMI ★ BAND @ LIZARD BAR TIRANA ★ FRIDAY ★ 9 PM ★ ...

Aktivitete


2014-03-03 - 2014-03-31

FSHF Është prezantuar, ditën e sotme në ambientet e Federatës Shqiptare të Futbollit, stafi i ekipit kombëtar që do të drejtojë kuqezinjtë për eliminatoret e Kampionatit Europian të Futbollit. Fillimisht menaxheri i ekipit kombëtar, Alban Bushi dhe trajneri Xhani De Biazi, kanë folur përballë gazetarëve të shumtë në lidhje me shortin eliminator, kundërshtarët dhe objektiva...

Club


2013-07-25 - 2013-07-25

Charl's Bistro,   ★ NA BAND ★LIVE PERFORMANCE @ CHARL'S BISTRO ★    TE ENJTEN | ORA 21 ★ ...

Promovim/Aktivitete


2013-12-09 - 2013-12-13

Muzeu Historik KombwtarNë ambiente e Muzeut Historik Kombëtar do të çelet ekspozita fotografike me titull “Jeta nuk ndalet- Mozaiku i jetës”. Ekpsozita me punime te piktorit Pashko Gojcaj  do të qëndrojë e hapur per publikun nga datat 9-13 Dhjetor 2013, ne oraret 10:00-13:00 dhe 17:00-19:00. Ky aktivitet vjen si bashkëpunim i Qëndrës Ndërkombëtare të Kulturës “Arbnori”, Ambasadës s&...

Reportazh


2014-07-22 - 2014-08-31

Gėrshetat : tė thjeshta, praktike dhe trendi  Pa dyshim trendi i kësaj vere janë gërshetat. Ato janë ideale për ditët e nxehta verore. Do të ngjani plot sharm me një gershet të kapur lart  apo shumë glamour me një gërshet të lëshuar.   Yje si Beyonce, Kate Bosworth, Kim Kardashian apo Adele e përdorin atë si në evenimentet mondane gjithashtu dhe në përditshmërinë e tyre....

Panair


2013-08-10 - 2013-08-16

“Ulqini 2013”   Panairi i librit “Ulqini 2013” do të hapet më 10 gusht. Edhe gjatë këtij viti, panairi do të mbahet në hapësirat e Plazhit të Vogël, në Ulqin. Ai do të jetë i hapur deri më 16 gusht. Organizatorët e panairit kanë bërë të ditur se deri më tash e kanë konfirmuar pjesëmarrjen shtëpi botuese dhe botues të pavarur nga Mali i Zi, Shqip&eum...

Club


2013-12-09 - 2013-12-13

LollipopMusic Your Mind... Diten e premte Lollipop ju fton ne ONE NIGHT WITH DJ ALDO.  E Premte, 13 Dhjetor....

Kuzhinė ndėrkombėtare


2013-04-20 - 2013-07-20

Si të hash gjithçka pa u shëndoshur   Makaronat? Gatuajini me perime. Mish e peshk? Shuajini me pak verë. Ëmbëlsirat? Po, por me barkun bosh. Mëso të hash gjithçka pa e ndjerë stomakun të rënduar. Lexoni disa prej këshillave rreth tretjes dhe do të zbulosh se nuk ekzistojnë ushqime të lehta apo të vështira për t’u “asimiluar”, por ushqime të cilat duke u ngrën&eum...

Studimor


2014-03-18 - 2014-03-31

Boronica e kuqe mbron nga goditjet nė tru!Ekstrakti i nxjerrë nga frutat e boronicës së kuqe mund të ulë rrezikun e vdekjes së qelizave të trurit pas goditjeve në tru. Studimet amerikane kanë realizuar disa hulumtime në kafshë eksperimentale, duke nxitur goditjet në tru dhe duke analizuar pasojat. Rezultatet kanë treguar se ekstrakti nga boronica e kuqe ka pasur një efekt të theksuar mbrojtës nga vdekja e qeliza...

Studimor


2014-06-26 - 2014-07-02

Stresi nė jetėn e pėrditshme ėshtė shkaku kryesor i sulmit nė zemėr.  Një grup i gjerë kërkimorë me profesorë nga Universiteti i Binghamtonit ka treguar se streset e jetës së përditshme mund të jenë një shkak i sulmeve tek njerëzit. Ekspertët amerikanë kanë shpjeguar se në momentet e shokut të papritur apo intensifikimi i lirimit të hormoneve të stresit ku lëvizin bakteret dhe pllaka q&...

Artistik


2014-08-23 - 2014-08-24

Rita Ora nė panelin e The Voice UK.  Magazina Hello bën të ditur se këngëtarja me famë botërore, Rita Ora tashmë ka pranuar në që të jetë pjesë e Voice UK, e cila do të zëvëndësojë në këtë edicion këngëtaren australiane, Kylie Minogue. Fansat e Rita Orës tashmë kanë rastin të shohin këngëtaren e tyre të preferuar edhe në rolin e kritikes ...

Koncert


2014-06-03 - 2014-06-03

Tinguj zemre Ditën e martë, më 3 qershor, ora 20:00, në hollin e Teatrit të Operës dhe Baletit do të jepet koncerti recital i mezzosopranos Shamsah Gega Xhemali i titulluar “Tinguj zemre”. Të ftuar në këtë koncert janë sopranoja Eriona Gjyzeli dhe baritoni Armando Likaj.  Programi i këtij recitali përmban arie, duete dhe trio nga  kompozitorët: Haendel, Gluck, Mozart, Rossini, Saint Sans, ...

Studimor


2014-03-26 - 2014-04-15

Studim Ushqimet që pastrojnë organizmin! Pranvera ka ardhur dhe është koha të pastroni trupin tuaj. Në një botë ideale ju do të hanit vetëm ushqime natyrale, të papërpunuara. Por, dukë qene realist ne e dimë që askush nuk mund ta bëjë këtë, e sidomos në sezonin e dimrit. Pranvera është koha e pastrimit të trupit nga toksinat dhe përgatitja e trupit për sezonin ...

Komedi


2014-02-04 - 2014-02-09

Teatri i Komedisė Tiranė  Shfaqja do të jepet me datë 8 dhe 9 shkurt Luiza Xhovani lë parlamentin për zonjushë Margaritën. Aktorja, Luiza Xhovani, ngjitet në skenën e Teatrit Alternativ, dhe luan monodramën e Roberto Atandes me regji të Kiço Londos. Luiza Xhuvanin këtë herë publiku do ta shikojë sërish në skenë me një shfaqje të veçantë monodramën Zonjushë Margar...

Aktivitete


2013-03-13 - 2013-03-15

Dita e Verės- Ringjallja e NatyrėsDita e Verës, një festë tradicionale pagane, e cila kremtohet çdo 14 mars, simbolizon ringjalljen e Natyrës.Kushdo që ka kaluar në Urën e Zaranikës, për të hyrë në qytetin e Elbasanit, ka ndjerë qysh në derën e këtij "oborri-qytet" aromën e ballokumeve, si simbol i festës së Ditës së Verës. Prej vitesh 14 Marsi është shndërruar edhe...

Aktivitete


2014-04-10 - 2014-04-30

Ministria e Kulturės Ministria e Kulturës njofton se, kanë filluar aplikimet për fondin e përkthimit letrar. Paraprakisht, dikasteri bën me dije se do të mbështesë financiarisht përkthime të veprave të rëndësishme artistike të letërsisë evropiane dhe asaj botërore në gjuhën shqipe. Aplikimi bëhet nga botuesi, i pajisur me një licencë botimi, pasi ky i fundit të ketë s...

Aktivitete


2013-03-21 - 2013-03-22

ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE  Concours: Traduction de poésies (XIXe siècle) avec les étudants de 3ème année de Licence “Littérature albanaise et française”                                           &n...

Kampionat


2014-03-13 - 2014-03-15

FSHV UMB Volley ka fituar mbrëmë 3-2 ndaj Partizanit, në takimin e prapambetur të kampionatit të volejbollit për femra, ndeshje e luajtur në "Asllan Rusi"....

Koncert


2014-01-24 - 2014-02-06

RockStockBojken Lako Bank – Koncert Recital Në këtë event të mundësuar nga RockStock, Bojken Lako Band do të luajë Live rreth 30 kengë nga repertor origjinal ,si dhe disa këngë cover   Bojken Lako Band :   Bojken Lako - Vocals & acomp guitar Juxhin Pojani - Guitar Kristi Koçi - Keyboard Arlind Zerdja - Guitar Bass Arnold Halili – Drums...

Promovim/Aktivitete


2014-03-18 - 2014-03-31

Ministria e Kulturės dhe Fondacioni TIKA  Ministria e Kulturës dhe Fondacioni TIKA nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit  lidhur me ndërhyrjet fizike për mirëmbajtjen e monumenteve historike dhe kulturore në qendrën historike të Gjirokastrës. Marrëveshja vjen  në vijim të takimit dy – palësh  në Prishtinë në tetor të vitit të shkuar , ndërmjet Kryeministr...

Aktivitete


2013-03-30 - 2013-05-31

Forma fizike në pranverë   Pasi pranvera e ngrohtë dhe e bukur vjen pranë dhe më pranë, shumë njerëz fillojnë të bëjnë disa sporte në mënyrë që të mbajnë trupin në formë dhe të duken të shëndetshëm , duke përfshirë ketu edhe yjet e Hollivudit. Nëse ju vështroni me shumë vëmendje këto yje të Hollivudit,  do të zbuloni ...

Club


2014-01-21 - 2014-01-26

Dream CityDafina Zeqiri rikthehet ne skenen e Dream City!   Performanca Live nga Dafina Zeqiri ne nje spektakel qe premton Balerina sensuale,show vizual,efekte speciale dhe shume surpriza te tjera....       Veshja: Glamour & Sexy :)       HYRJA Ora 23:30 ...

Club


2013-08-02 - 2013-08-02

Hot Point Terrace ★ TO THE NEXT LEVEL ★ Music by BESSY DJ Të gjitha superhitet e kësaj vere dhe hitet e të gjitha kohërave vijnë në Hot Point Terrace. Eja të kërcejmë së bashku, është verë, ndaj nuk duhet humbur kjo mundësi. ■ Music : BESSY DJ ■ Entrance : FREEE ■ Dress Code : Fashion & Style ...

Club


2013-07-04 - 2013-07-04

FOLIE TERRACE Summer Chronicles with DJ Aldo Nxehte e me nxehte. Tani qe hyri korriku, dihet si shkon. Cdo nate eshte nje mundesi per te festuar, e cdo mundesi per te festuar nuk duhet lene pas dore. Te enjten, vjen mundesia e pare e korrikut me Aldon.Gezuar muajin me te dashur te vitit....

Reportazh


2014-09-16 - 2014-09-23

Shtetet e Bashkuara dhe Italia shpallin miss-et e tyre  "Miss New Yorku", Kira Kazantsev, është shpallur "Miss SHBA". Bukuroshja 23-vjeçare platformën e saj në konkursin e bukurisë e ka mbështetur mbi temën e dhunës në familje.   Po ashtu, ajo ka kërkuar nga autoritetet që t’i kushtojnë vëmendje keqtrajtimit seksual në ushtri. Gara për më të bukurën e SHBA-ve është mba...

Sfilatė


2014-06-16 - 2014-09-20

Trendy mė i ri : xhaketa kimono, njė stil bohemian  Ka një arsye përse xhaketat në stil kimono janë ndër zgjedhjet e preferuara të verës midis veshjeve me natyrë bohemiane. Pikërisht ngjyrat, komoditeti dhe ai shpirti i lirë që këto veshje paraqesin më së miri, është ajo që i përshtatet më shumë kësaj stine…verës. Anna Sui është stilistja që ka paraqitur m...

Konkurs


2013-12-15 - 2013-12-19

FacebookSiç ju e dini tanimë konkursi i fotografisë “Të luajmë në Tokë" është i hapur deri në datë 15 dhjetor 2013 për të gjithë ju amatorë dhe të apasionuar pas fotografisë. Na dërgoni dy fotografi të cilat ilustrojnë temën e lojës dhe ke një mundësi për të fituar një javë në Paris. Pas 15 dhjetorit ju ftojmë të zgjidhni ju ve...

Roman


2014-02-14 - 2014-12-31

Stephen King  Stephen King shkrimtari dhe skenaristi amerikani i zhanrit horror dhe fantastik njoftoi në faqen e tij zyrtare në internet se në nëntor 2014 do të botohet libri i tij i ri “Revival” (Ripërjetimi). Një novelë elektrizuese mbi atë se çfarë mund të ekzistojë përtej jetës. Ngjarja zhvillohet në një qytet të vogël të Anglisë, mbi gjysëm shekulli më p...

Roman


2014-09-16 - 2014-09-30

“Unė mė parė se ti”, njė libėr qė tė ndal zemrėn  Një libër që të ndal zemrën, shkruan Independent on Sunday për romanin e Jojo Moyes, “Unë më parë se ti”, sjellë edhe në shqip së fundmi nga përkthyesi Taulant Hatia dhe botuar nga shtëpia botuese Uegen.  Jojo Moyes është romanciere dhe gazetare. Ka punuar për gazetën Independent për dhjetë vjet, para se të ...

Roman


2014-04-30 - 2014-05-30

“Virgjėresha e pėrbetuar” e Dones sė shpejti nė tregun anglezRomani shumë i njohur “Virgjëresha e përbetuar” i autores Elvira Dones do të dalë në treg në Angli muajin e ardhshëm. Libri " Sworn virgin" është përkthyer nga Clarissa Botsford dhe është publikuar nga “And Other Stories”. Gjithashtu, ky roman është përkthyer më parë edhe në gjuhën italiane, ku pas lex...

Album


0000-00-00 - 0000-00-00

Carla Bruni sė shpejti me album tė ri   Albumi i ri i Carla Bruni do të titullohet “Little french songs” dhe do të dalë në prill nën etiketën e “Barclay”, shtëpia prestigjoze diskografike e Universal Music. Lajmin e bën të ditur e përjavshmja ekonomike franceze “Challengs”, në edicionin e saj të internetit. “Kontrata është firmosur të martën në Paris nga këng&e...

Reportazh


2014-04-07 - 2014-04-30

Borshi Sapo kalon Qafën e Thanasit në Melqinja, përpara sysh do të shfaqet një pamje magjike me një det të pafund, dhe ky është Borshi. Nën kështjellën e Sopotit nën këmbët e malit të Picakut shihet lumi që del fshehurazi nga pylli dhe ndalon në deltën buzë detit. Bregu i detit të Borshit të fton qoftë edhe për një ditë të çlodhesh pranë ujë...

Muzikė Live


2013-01-07 - 2013-01-14

Big Ben“O merrmë o fllad dhe si një gjethe lëshomë ti larg”. Ashtu do jetë edhe mbrëmja e të mërkurës gjithë fllad në “Big Ben”, me muzikë live dhe  me zërin e mrekullueshëm të Altin Gocit. Ju kujtojmë se të mërkurat janë live dhe plot harmoni. ...

Studimor


2014-07-12 - 2014-07-31

6 efektet pozitive tė selinosė nė shėndet.1-      Forcon sistemin imunitar. Sasia e madhe e vitaminës C që gjendet tek selinoja e bën trupin më të shëndetshëm dhe me imunitet më të fortë. 2-      Ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Selino përmban pthalides, të cilat ndikojnë në uljen e presionit të gjakut duke relaksuar muskujt rreth arterieve dhe duke...

Aktivitete


2014-02-28 - 2014-03-21

FSHF Pasi është mbyllur procesi i përzgjedhjes së stadiumit të ri “Qemal Stafa”, ku bordi drejtues “Sh.A.Kuqezi” përzgjodhi si kompanin fituese italianët e “Serenissima”, ka ardhur dhe projekti i cili tani do filloj të zbatohet. Deri sa të përfundoj projekti i stadiumit “Qemal Stafa”, kombëtarja shqiptare e futbollit do të luaj në Elbasan, në stadiumin “Ruzhdi Bis...

Reportazh


2014-09-11 - 2014-09-27

5 modelet e ēizmeve qė ēdo femėr duhet t’i ketė kėtė dimėr Sekreti për të pasur një garderobë perfekte është që së pari të gjesh një bazë me të cilën të luash, përshembulll të caktosh 5 modelet kryesore të çizmeve që do të duhesh t’i rikthehesh vazhdimisht e vazhimisht, që nga veshjet e përditshme e deri në mbrëmje.    1. Çizmet e zeza, të ...

Festival


2013-09-01 - 2013-09-30

Festivalit Ndėrkombėtar tė Dancit modern dhe Kontemporan Sërish qytet-porti më i madh i vendit, bëhet epiqendra e evinimenteve të rëndësishme kulturore, i festivaleve ndërkombëtare. Pas festivaleve të filmit, Durrësit do të jetë qyteti ku do të mbahet edicioni i rradhës i Festivalit Ndërkombëtar të Dancit modern dhe kontemporan. Ky eveniment do të sjellë në Durrës kompani teatrore nga ve...

Ekspozitė


2013-04-08 - 2013-04-10

Post Red në Art Space Galleri   Ekspozitë personale " Post Red " nga  Mario Xhavella Mario Xhavella paraqet ekspozitën e tij personale , ditën e martë në ambjentet e  Art Space Galleri .   Mos e humbisni!...

Portret


2014-08-13 - 2014-08-17

Ndėrron jetė aktorja legjendė, Lauren Bacall   Ndërron jetë në moshën 89 vjeçare aktorja ikonë e viteve 40 Lauren Bacall. Aktorja sharmante bashkë me bashkëshortin e saj aktorin Humphrey Bogart përbënin një nga kopjet më të famshme të Holliwood-it. Infarkti ishte ai që i morri jetën aktores në apartamentin e saj në Dakota, ndërtesa e lartë që gjendet në Upper West Side në...

Studimor


2014-08-14 - 2014-08-31

Ja ēfarė i ndodhė trupit tonė kur nuk pimė mjaftueshėm ujė...  Uji si përbërës bazë i trupit të njëriut duhet të konsumohet në sasinë e mjaftueshme në mënyrë që organizmi ynë të funksionojë në mënyrën më të mirë të mundëshme, ja disa nga problemet shëndetësore që mund t’i shkaktojë mungesa e ujit të mjaftueshëm. 1. Nga mungesa e uj...

Roman


2014-03-04 - 2014-03-31

Botimet PEGI Vjen në shqip romani i parë i gazetares dhe shkrimtares italiane Oriana Fallaci. Një libër i konsideruar më autobiografiku i Fallacit. Rrëfimi i rritjes së një Penelope moderne, nga vashë naive në grua të pjekur e cinike, nga Amerika e ëndërruar në të vërtetën, nga dashuria sublime në tokësoren. Me pak fjalë, ky është romani “Penelopa në luftë” i g...

Club


2013-07-19 - 2013-07-19

★ OLD SCHOOL IS BACK IN CHARL'S ★ BEST OF THEIR KIND ★ ALEKSANDER & RENIS GJOKA ★ LIVE @ CHARL'S ★ TE PREMTEN | ORA 21 ★...

Aktivitete


2013-09-19 - 2013-09-20

Open Day nė UMBUniversiteti Marin Barleti çel të Enjten, 19 Shtator, 2013, ciklin e Ditëve të Hapura në UMB - një traditë kjo tashmë e zhvilluar prej vitesh në kampus. Studentët e interesuar për të ndjekur studimet pranë universitetit tonë do të kenë mundësinë të takohen me koordinatorët e programeve që ne ofrojmë, për të njohur më gjerë degët e studimit, si dh...

Club


0000-00-00 - 0000-00-00

Nunu Club  Rock live with Lynx band, të premten mbrëma,special guest në Nunu Club Albania grupi "Lynx"..bande live. Ftojmë të gjithë ata që duan muzikën rock të shijohnë hitet më të mira të kësaj rryme, nën zërat e mrekullushëm të Lynx.  ...

Reportazh


2014-08-22 - 2014-08-31

Vila e shitur pėr njė stėrlinė tani kushton 2.3 milion sterlina.  Në vitin 1981 Barlaston Hall, një rezidence që daton në shekullin e 18-të e vendosur në Staffordshire (Mbretërinë e Bashkuar), u ble nga kompania "Save Britain's Heritage" me një çmim prej një sterlina. Ndërtesa gjatë asaj kohe ishte duke shkuar drejtë shkatërrimit. Në vitin 1992 ajo u ble nga pronarët e James dhe Carol Hall, t&eu...

Restorant


2013-12-12 - 2013-12-31

VILA PALMA  Vila Palma ju fton te festojme se bashku festat e fundvitit. Te shoqeruar me te afermit, miqte apo koleget tuaj, ju do te shijoni menute e perzgjedhura per Krishtlindje dhe Vitin e Ri.   Organizoni me ne festat tuaja te fundvitit. Ne mund t’ju ofrojme nje feste unike dhe nje eksperience mbreselenese, ne lartesine  e kerkesave tuaja.  Vila Palma ju uron  Gezuar Festat! ...

Komedi


2014-02-01 - 2014-02-16

Teatri Kombëtar Komedia “Kur njihesh në internet”, pas udhëtimit në disa teatro të vendit, ndalon në skenën e madhe të Teatrit Kombëtar. Një kast aktorësh të rinj, nën regjinë e Kiço Londos, do të hapin në datën 1 shkurt, premierën në Tiranë të komedisë së autorit anglez Ray Cooney. Komedia “Kur njihesh në internet”,do të shfaqet 10 he...

Muzikė Live


2014-07-03 - 2014-07-03

Vedat Ademi live nė Charl’s Bistro.  Për të gjithë ju që jeni adhurues të jetës së natës dhe adhurues të baladave rock, atëher mos mungoni sonte , në orën 21: 00, në Charl’s Bistro. Aty do të shijoni perfomancat live të këngëtarit të mirënjohur, Vedat Ademi. Ai do t’ju servirë në këtë mbrëmje repertorin e tij mjaft të dashur për ju, gjitash...

Portret


2014-02-08 - 2014-02-13

In memoriam Mbretëresha e muzikës shqiptare, Vaçe Zela, do të “rikthehet” për herë të fundit  sot në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë. Familjarë, miq dhe adhurues të artistes së madhe do të të “takohen” për herë të fundit në këtë skenë, ku Vaçe Zela u dha jetë me zërin e saj të papë...

Aktivitete


2014-04-09 - 2014-04-13

New Genesis Group New Genesis Group, me një eksperiencë shumë vjeçare në organizimin e suksesshëm të Panaireve Ndërkombëtare dhe Konferencave, ju fton të merrni pjesë në panairin e parë ndërkombëtar Beauty Balkan 2014. Ky panair zhvillohet në ambientet e Hotel Sheraton Tirana, në datat 12-13 Prill. Qëllimi i panairit dhe i konferencës është që kompanitë e fushës s&eu...

Opera


2014-04-23 - 2014-04-29

“Orfeo e Euridice” Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, do të shfaqet opera e parë premierë për vitin 2014, “Orfeo e Euridice”. Opera do të shfaqet në datat 23, 25, 27 dhe 29  Prill, ora 19:00.  “Orfeo e Euridice” është një  opera me tre akte, me libret të Ranieri  de’ Calzabigi. Muzika e mrekullueshme  është kompozuar nga Christoph ...

Ekspozitė


2013-04-08 - 2013-04-12

Galeria FAB   Galeria FAB çel ditën e enjte, datë 11 prill, ora 11 .00,  ekspozitën "Majlinda Forever", organizuar me punime të mbledhura nga karriera e gjatë e modeles, Majlinda Haderi, pranë Fakultetit të Arteve të Bukura.   Punimet janë mbledhur nga Fondi i FAB, pedagogë, artistë dhe studentë të shumtë.   Kurator / Arben Bajo, Ermir Hoxha...

Studimor


2013-08-01 - 2013-08-31

Botimet IDK Eshte botuar ne gjuhen shqipe libri i Rober Kagan "Bota qe krijoi Amerika". I perkthyer nga Kujtim Ymeri, nen siglen e "Botimeve IDK", ai sjell ne vemendje pyetjen: Si do te ishte bota, nese roli i Amerikes si superfuqi boterore, do te vije duke rene, teksa do te rritej ndikimi i vendeve si Kina apo Rusia? Po a eshte e vertete qe fuqia e Amerikes eshte duke rene, apo kemi te bejme vecse me nje mit? Keto e te tjera jane pyetjet qe Robert Kagan, nje nder autoret me me ndikim ...

Agjenci Turistike


2013-04-20 - 2013-07-12

Granada Luxury Resort & SPA-MaxTravel     OFERTË 12 ORËSHE nga Max Travel . Pushime ULTRA ALL INCLUSIVE PËR 779 Euro/personi. Periudha e pushimit 2-9 Korrik ose 5 me 12 korrik   Fëmijët deri në dy vjeç pushojnë falas.   Në çmim është i përfshirë udhëtimi me charter dhe transferta aeroport-hotel dhe anasjelltas....

Film Fanta-shkence


2014-07-22 - 2014-08-05

”Dawn of the Planet of the Apes”  Që nga data 22 Korrik po shfaqet ne kinema Millenium, filmi ”Dawn of the Planet of the Apes”. Filmi do të vijoi të shfaqet në kinema deri në datën 5 Gusht, nga ora 20:30 – 23:00. Filmi ”Dawn of the Planet of the Apes” është një film aksion, dramë dhe fantashkencë. Është realizuar me regji të Matt Reeves dhe në role kryesore luajnë...

Reportazh


2014-08-13 - 2014-08-31

Mozaiku i Apolonisė.  I quajtur ndryshe “qilimi i Apolonisë”, ky mozaik i shekullit III të e.s për shumë vjet është mbajtur në oborrin e brendshëm të Muzeut Kombëtar. Mozaiku është restauruar pesë vjet më parë ku janë bërë ndërhyrje të thella për pastrimin e tij. “Qilimi i Apolonisë” është zbuluar në vitin 1959 në Apoloni nga gë...

Aktivitete


2014-08-26 - 2014-08-31

"Skulpturat e parkut", takimi me artistė ndėrkombėtar nė Korēė  Një simpozium ndërkombëtar që kontribuon për ngritjen e Muzeut të Artit Bashkëkohor në Korçë, duke mundësuar njohjen me funksionin që ka vepra e artit në hapësirat e reja urbane, do të mbahet në praninë e Ayla Turan, Turqi; Attila Rath Geber, Hungari; Antonis Myrodias, Greqi; Genti Tavanxhiu, Itali.    Zhvillimi i tij do t&eu...

Film Thriller


2013-04-12 - 2013-04-19

Kinema Millennium   “The Place beyond the Pines” premierë në MillenniumNëse vrapon si një vetëtimë, përplasesh si një bubullimë! Të paktën ky është mësimi i Luke, një motoçiklist profesionist, i punësuar në një spektakël motorash. Duhet të niset për një turne, por vendos të mos shkojë kur zbulon se është babai i Jason, lindur nga një mar...

Ekspozitė


2013-03-27 - 2013-03-31

Ekspozitė personaleMuzeu Historik Kombëtar çel ekspozitën personale të piktorit Llazar Myzeqari, në rastin e 80 vjetorit te tij....

Club


2014-02-18 - 2014-02-24

Dream CityDream City, ju fton në një natë të paharrueshme më datë 21 shkurt 2014, me të ftuar special SASHA LOPEZ  with ALE BLAKE & BROONO. Do shijoni performance live në Dream City por jo vetëm, do t’ju shoqërojnë edhe balerina sensuale, show vizual, efekte special dhe shume surpriza të tjera. Të gjitha këto ndodhin në Dream City këtë të premte....

Roman


2014-02-22 - 2014-02-28

Guri i GjarpritAutori Jason Goodwinin vjen për lexuesit me një libër të ri Guri i Gjarprit. Në Stambollin e vitit 1838.Maksimilian Lëvefri, një arkeolog francez,mbërrin në qytet i vendosur të zbulojë një thesar të humbur bizantin dhe menjëherë fillojnë të qarkullojnë thashetheme për ato që mendohet se janë motivet e tij të vërteta. Eunuku Jashim ngarkohet të bëjë...

Club


2013-08-14 - 2013-08-14

Steel Wings Ndërthurja  ndërmjet muzikës klasike dhe rock-ut, vjen si një përkëdhelje shpirtërore në  Steel Wings me rastin e inagurimit të tij. Vera nuk ka mbaruar ende, ndaj atmosfera e saj vjen edhe më e nxehtë në shoqërinë e violinistit Eduart Hallulli dhe Iliard Shaba në violinçel. Tinguj violine, muzikë rock, koktejle të ndryshme gjenden vetëm në ambientet e këtij lokal...

Club


2014-01-28 - 2014-02-02

Lollipop  Lollipop mendon gjithnjë për fundjavën tuaj, për ta bërë sa më interesante dhe të paharrueshme atë. Të enjten e 30 janarit, në Lollipop, do të ndiqni një histori vrasje, lakmie, korrupsioni, dhune, imoraliteti dhe tradhtie. CHICAGO është një histori për të mos u humbur, prandaj mos mungoni në Lollipop. Ndërkohë,që mbrëmja e së premtes së 31 janarit do ...

Roman


2014-07-03 - 2014-07-31

“Kaini dhe Abeli”  Shtëpia Botuese Ombra GVG, sjell për lexuesin romanin “Kaini dhe Abeli” të autorit britanik Jeffrey Archer, të shqipëruar nga Enklajd Malo, Kristo Qendro. Jeffrey Archer, duke huazuar titullin e këtij romani nga Bibla, nga historia e vëllezërve Kain dhe Abel, na risjell nëpërmjet një drame njerëzore, historinë e dy djemve që lindin në dy anë të ndryshme t&eum...

Film Animacion


2013-08-26 - 2013-09-09

Kinema Imperial, 3D – Percy Jackson Sea Of Monsters ZHANRI: Aventurë, Fantasi REGJIA: Thor Freudenthal SKENARI: Scott Alexander, Larry Karaszewski AKTORË: Logan Lerman, Brandon T. Jackson, Alexandra Daddario, Jake Abel, Douglas Smith, Stanley Tucci, Nathan Fillion, Sean Bean KOHËZGJATJA: 106 min KOMPANIA: 20th Century Fox Percy Jackson: Sea of Monsters – Tregon udhëtimin epik të një gjysmëperëndie të ri, i cili do të p&eu...

Portret


2013-07-23 - 2013-08-31

MADISON AVENUE  Per te gjitha femrat qe adhurojne moden, Fustane Modern, Elegant, ka menduar MADISON AVENUE! Kete vere pushimet nuk mund te fillojne pa kaluar me pare tek Madison Avenue! ULJE 20%, 30%, 54 %! Shoqeruar gjithashtu nga KARTA EXTRA ju perfitoni 2% te vleres,ose ulje te metejshme nese keni pike te mjaftueshme ne karte!...

Club


2013-04-01 - 2013-04-06

Kaos @ Mumja Club   Rikthehen netët e performancave live me 2 bablokët e Kaos të shoqëruar nga Dj Flow. Çifti më karizmatik i Hip Hopit shqip do të "mbush" skenën e Mumjes dhe do të risjellë "rrëmujën" që vetëm ata dijnë të krijojnë.... and it's Kaos again.Warm Up: Mickey...

Club


0000-00-00 - 2014-04-25

Sardi Shehu dhe Vin Veli nė Dream City  Dream City prezanton këtët të premte “The return  of club adventures”. Ata që do të krijojnë atmosferë aventureske janë dy nga emrat më të njohur  të dj-ve në vendin tonë. DJ Sardi Shehu  dhe Vin Veli do të miksojnë këngët më të fundit, por jo vetëm.  Festës do t’i shtohet e dhe performanca e balerinave sensua...

Promovim/Aktivitete


0000-00-00 - 2014-06-02

Nominimet pėr artin skenik - Ēmimet Kult 2014  Mbas votimit të anëtarëve të Akademisë Kult, të përbërë nga më shumë se 120 anëtarë, të nominuarit për këtë vit në kategoritë e artit skenik vijojnë si më poshtë:    1-Aktorja e Vitit:  -Eriona Kakeli: Helena, “Ëndrra e një nate vere”. -Ina Gjonçi: Suzana, “Kasollja e vogël&...

Festival muzikor


2013-07-23 - 2013-07-23

Engjëjt italianë në Sarandë Ditën e martë, datë 23 korrik, ora 19:30,  në sheshin kryesor të qytetit të Sarandës,  në kuadrin e edicionit të 12-të të Festivalit  Ndërkombëtar të Teatrit “Butrinti 2000”,  trupa e teatrit “Silence” e Loverës në  Bergamo, do të shfaqë pjesën “Si engjëjt  në qiell” me re...

Club


2013-10-11 - 2013-10-12

MATRIX NightClub★ MATRIX NIGHTCLUB presents: ★ E PREMTE 11 TETOR ★ MUSIC BY : DJ SARDI ★ INFO: 0696095000...

Ekspozitė


2013-03-18 - 2013-03-22

Tirana Ekspres(The alternative art space of Tirana)   Ekspozitë personale, Shukrie Neziri. Piktorja shumë e talentuar Shukrie Neziri, nga Tetovaka ekspozitën e parë në Shqipëri. Neziri ka kryer Fakultetin e Pikturës në Universitetin e Tetovës. Ekspozitën e parë personale e ka hapur në Tetovë në vitin 2005 ndërsa ka marrë pjesë në shumë ekspozita të përbashkëta në vend. ...

Promovim/Aktivitete


2014-03-11 - 2014-03-31

Elina Duni pėr datėlindjen e saj me kėngėn e re “Nė Tiranė” Kënga “Në Tiranë”, është punuar edhe me videoklip dhe i paraprinë albumit të saj “Muza e Zezë”, që do të promovohet në muajin prill në Prishtinë. Elina Duna i ka paraprirë albumit të saj “Muza e Zezë”, me këngën e re “Në Tiranë”, album i cili do të promovohet së sh...

Reportazh


2014-03-24 - 2014-03-31

Lura Lura, një bukuri që kerkon vëmendje. Parku Kombëtar i Lurës shtrihet në malësinë e Lurës dhe zë një sipërfaqe prej rreth 1300 ha.Territori i parkut është shumë i thyer nga një radhë përrenjsh malorë ku më të njohurit janë Seta, Uraka, Malla e Lurës. Parku shtrihet përreth malit Kurona e Lurës (2121 m). Pylli i Lurës përbëhet nga drurë gjethor...

Koncert


2014-05-12 - 2014-05-12

Muzikė dhomeDitën e sotme, ora 19: 00, në sallën e madhe të Universitetit të Arteve do të mbahet një koncert me muzikë dhome. Ky koncert mbahet në kuadër të Stinës Koncertore të Pranverës 2014. Protagonistët e këtij koncerti do të jenë Lorela Kërçiku në violonçel dhe Amarda Suli në piano. Pjesët që do të luhen janë: Ludëig van Beethoven - Sonata nr...

Aktivitete


2014-08-06 - 2014-08-31

Nis restaurimi i shtatė kishave me vlera tė pazėvendėsueshme pėr trashėgiminė kulturore   Disa javë më parë Ministria e Kulturës lajmëroi se këtë sezon do të fillonte puna për restaurimin e disa kishave, monumente kulture të kategorisë së parë, që prej vitesh ishin lënë në mëshirë të fatit. Mbledhja e fundit e Këshillit Kombëtar të Restaurimit miratoi dhe planin për ...

Promovim/Aktivitete


2014-05-05 - 2014-05-05

Pietro Grasso nė njė promovim librash nė TiranėMe rastin e vizitës në Shqipëri të Presidentit të Senatit të Republikës Italiane, Pietro Grasso, Instituti Italian i Kulturës në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Tiranë, sot në orën 16:30, do të paraqesë edhe prezantimin e dy librave. “Per non morire di mafia”(Për të mos vdekur nga mafia) si dhe “Lezioni di mafia”(Mësi...

Studimor


2014-03-18 - 2014-03-31

StudimSi ta hidratojmë lëkurën …Vetëm dhjetë minuta përkushtim në ditë mund ta mbajë lëkurën të shkëlqyeshme dhe të shëndetshme në vite. 1.Pastroni fytyrën tuaj duke përdorur një pastrues special për fytyrën .2. Vendosni një sasi të vogël të kremit të fytyrës në gishtin e vogël, atë të unazës dhe të mesit. Evitoni p...

Club


0000-00-00 - 2014-04-25

Dafina Zeqiri nė Mumja Club  Mumja Club sjell  këtë të premte një nga këngëtaret më të kërkuara të momentit, Dafina Zeqirin. Orët e vona të 25 prillit do të mbushen nga atmosfera festive që do të krijojë artistja kosovare. Ndër këngët më të pëlqyera të Duffy’e-t janë “Hajde ma knej”, “Boodah”,  “Veç me t&rsquo...

Studimor


2014-04-07 - 2014-04-30

Universiteti i FloridasSipas një studimi të ri të kryer në Universitetin e Floridës (USA), shalqini ul presionin e lartë të gjakut tek njerëzit mbipeshë dhe mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër. Shkencëtarët kanë zbuluar se shalqini në mënyrë të konsiderueshme ul presionin e gjakut madje edhe kur ata janë të ekspozuar ndaj motit të ftohtë. Më shumë njer...

Pėr tė kėrcyer


2013-01-04 - 2013-01-06

Caramel Club Sot pas orës 23:30 Fieeeestaaa Latina @ Caramel Latin Club... Muzika e përzgjedhur nga Dj Carlos De Panama dhe animatorët e Love & Dance Kurse Kërcimi së bashku me Vicky Barcelona do t’ju shoqërojnë gjatë gjithë mbrëmjes. Ejani të kaloni një mbrëmje spektakli....

Club


2013-07-20 - 2013-07-20

LOLLIPOP  KETE te SHTUNE, 20 KORRIK, ne LOLLIPOP:BRACIO di FERRO in WONDERLAND ft. THE SECRED GARDEN SHOW - Music by BRACIO di FERRO a.k.a. ADAM REEVES...

Komedi


2014-01-17 - 2014-01-26

Teatri Kombetar  Pas suksesit qe korri komedia “10 vjet martesë”,  me regji te Inis Gjonit, rikthehet serish ne sallen e Teatrit Kombetar.  Interpretojnë: Genci Fuga Eni Jani Ngjarja zhvillohet në ditët e sotme. Liza dhe Aleksi janë të martuar prej dhjetë vjetësh dhe kanë dy fëmijë. Ndërsa Liza në ditën e përvjetorit e të marteses po mundohet të krijojë një atmosferë...

Film Drame


2013-02-14 - 2013-02-17

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi   Java e filmit Hollandez. Kinemaja Hollandeze ju fton në datat 15-16-17 shkurt 2013 në ambjentet e Akademisë Marubi të ndiqni aktivitetin kinematografik të Mbretësisë së Tulipanëve. Filma Ficton, Dokumentarë, Filma me metrazh të shkurtër, Filma të Animuar e shumë materiale të tjera që vijnë nga Hollanda. Ndiqni filmat me titra shqip dhe Anglisht.   &nb...

Ekspozitė


2014-07-24 - 2014-08-24

“DokuPhoto” nė Prizren  Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”, në kuadër të edicionit të ri do të ekspozojë edhe projektin e fundit të Agjencisë së Fotografisë VII nga Donald Weber. Kjo ekspozitë “Barricade: The EuroMaidan Revolt” që do të çelë “DokuPhoto” mbledh portrete të njerëzve që Donald Web...

Film Animacion


2014-04-07 - 2014-04-12

Kinema Imperial  Rrjeti i Kinemave Imperial do të sjellë gjatë këtyre ditëve një nga gjinitë më të preferuara të filmave, atë të animacionit.  Mr. Peabody & Sherman, me regji të Rob Minkoff,  do të vijë për ju në variantin 3D. Gjatë 98 min do të shihni aventurën e Z.Peabody, një titan i biznesit, shpikës, shkencëtar, llupës, dy herë medaljen olimpi...

Koncert live


2013-05-24 - 2013-05-25

L’Istituto Italiano di Cultura vi invita con grande piacere a seguire il minitour albanese dei SIGNOR PALOMAR TIRANA: venerdì 24, ore 21, Club Rockstock (Tirana International Hotel) SCUTARI: sabato 25, ore 19, Strada Pedonale Per Ia prima volta in Albania, i Signor Palomar presenteranno il mini album Comincia (un progetto coprodotto da Manuele "Max Stirner" Fusaroli, uno dei piu quotati giovani produttori italiani) assieme ad altri brani inediti e a cover d'autore. II megli...

Aktivitete


2014-02-18 - 2014-05-01

Agjencisė Universitare tė Frankofonisė  Zyra Europiane Qëndrore dhe Lindore e Agjencisë Universitare të Frankofonisë organizon nga data 7 – 11 prill 2014 edicionin e tretë të Festivalit rajonal të studentëve frankofonë. Studentët e Universitetit Politeknik dhe Universitetit të Tiranës mund të paraqesin kandidaturën e tyre në faqen zyrtare të AUF për të marrë pjesë. ...

Festival


2014-08-13 - 2014-08-31

Filmi shqiptar “Agnus Dei” merr pjesė nė 57 festivale ndėrkombėtare, i fundit “Chichester International Film Festival”  Filmi “Agnus Dei” i regjisorit Agim Sopi  vazhdon me pjesëmarrjen e tij në festivale të ndryshme ndërkombëtare. Pas suksesit që  korri muajin e kaluar duke fituar çmimin “Best Editing” në “Colorado International Film Festival” të Shteteve të Bashkuara,...

Film Drame


0000-00-00 - 0000-00-00

90 minuta - Projekti Berlin Sukses, Fame, Hakmarrje. Gjithçka duhet të ndodhë brenda 90 minutash. Zhanri: Drame, ThrillerRegjia: Ivo TrajkovSkenari: Ivo Trajkov, Ivan MarinkovicAktore: Blerim Destani, Udo Kier, Richard Sammel, Nicolette Krebitz, Werner Daehn, Refet Abazi, Karel Zima Kohezgjatja: 96 minOrari: ora 18 00 dhe 20 00Bileta 500 lekëNga data 18 Janar deri në datën 23 Janar në rrjetin e Kinemasë Imperial në Qendren Kristal...

Portret


2014-07-10 - 2014-07-31

Artisti Saimir Strati pregatitet pėr rekordin e tetė Guinness  Saimir Strati, artisti  fituesi i  7 çmimeve Guinness  në realizimin e disa portreteve dhe mozaikëve me materiale të ndryshme si, gozhdë, tapa, gurë qelqi nga deti, lëvore të vezëve, kompakt disqe, kafe, fasule etj,  ka nisur  punimet për realizimin e një tjetër kryevepre. Ai po realizon mozaikun “Mollën e Adamit” me materia...

Studimor


2014-03-13 - 2014-03-31

7 arsye pėr tė ngrėnė karrota ēdo ditė!Dihet që perimet janë sh